neprihlásený Streda, 17. júla 2024, dnes má meniny Bohuslav
Debian skončil s podporou ďalšej 32-bitovej architektúry, populárnej napríklad v routeroch

Značky: DebianRISC-V

DSL.sk, 5.9.2023


Počet procesorových architektúr podporovaných ďalšou verziou jednej z najstarších a stále najdôležitejších linuxových distribúcií Debian 13 zostane rovnaký ako u aktuálnej verzie Debian 12, keď po pridaní podpory novej architektúry RISC-V tvorcovia aktuálne zase vypustili podporu ďalšej 32-bitovej architektúry mipsel.

Vývojári o tom informujú v tomto oznámení.

Architektúra mipsel je 32-bitovou architektúrou MIPS v režime little endian. Procesory tejto architektúry sa často používali a stále používajú v rozličných špecializovaných zariadeniach, napríklad domácich WiFi routeroch. Na takýchto zariadeniach sa typicky používajú špecializované operačné systémy a nie všeobecné linuxové distribúcie ako Debian.

Architektúra mipsel bola druhou najstaršou stále podporovanou architektúrou po 32-bitovej x86 architektúre i386, po jej vyradení sa stala druhou najstaršou podporovanou 64-bitová x86 architektúra amd64.

Vývojári podporu mipsel ukončili podľa ich informácií okrem iného kvôli nevyriešenému tzv. problému roku 2038, problému s 32-bitovou reprezentáciou unixového času, pamäťovému limitu 2 GB pre user space a nedostatku ľudských zdrojov.

Po júnovom vydaní Debianu 12 oznámili vývojári pre ďalší Debian 13 pridanie novej architektúry, v posledných rokoch populárne architektúry RISC-V. Podporujú 64-bitovú verziu tejto architektúry s označením riscv64.

Debian 13 tak má podporovať deväť architektúr, i386, amd64, ppc64el, mips64el, s390x, armel, armhf, arm64 a riscv64. Všetky z týchto architektúr sú už 64-bitové okrem samozrejme i386 a dvoch ARM architektúr armel a armhf.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

FBI sa dostala do mobilu útočníka na exprezidenta za 40 minút
Ďalšie búrky spôsobili výpadky elektriny pre desiatky tisíc ľudí
Ponuka vysokokapacitných SSD pre PC sa rozširuje, pribudol ďalší 8 TB model
FFmpeg už podporuje hardvérové dekódovanie H.266
Packeta ide na Slovensku stavať až 1000 ďalších balíkoboxov


inzerciaDiskusia:
                               
 

Čo tam po podpore. Najmä ak zostanú dostupné aj tie staršie verzie. Nie každý má dôvod siliť furt niečo najnovšie.

Netreba strašiť. Niekomu vyhovuje to, inému ono.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Jasne, naco budem updatovat router, takto sa do domacej LANky viem dostat aj bez vepeenky.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár