neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
Česko aj kvôli bezpečnosti presúva weby úradov pod jednotnú doménu, zabudlo na certifikát

Značky: Česko

DSL.sk, 8.12.2023


Susedná Česká republika odštartovala migráciu webov ministerstiev a ďalších štátnych úradov, ktoré doteraz používali vlastné domény druhej úrovne, pod novú jednotnú doménu .gov.cz.

Pri migrácii, ktorej jedným z hlavných cieľov má byť zvýšenie kybernetickej bezpečnosti, ale zabudla zodpovedná inštitúcia v prípade jedného pomerne dôležitého webu na novej doméne nasadiť nový SSL / TLS certifikát pre novú doménu a štandardné webové prehliadače tak užívateľov na web nepustia a upozornia ho na bezpečnostný problém.

Aktuálne na to upozornil český web Lupa.cz.

Jedným z hlavných prínosov migrácie má byť zvýšenie kybernetickej bezpečnosti, keď využívanie domén .gov.cz pomôže obyvateľom jednoznačne rozlíšiť oficiálne weby a tým sa napríklad lepšie brániť proti phishingovým útokom s podvrhnutými webovými stránkami. Nové domény sa budú využívať aj pre email a podobne tak môžu výrazne eliminovať úspešnosť phishingových emailov.

V Česku mali doteraz ministerstvá a úrady vlastné .cz domény druhej úrovne, ministerstvá používali štandardné skratky napríklad mmr.cz a mpsv.cz ale tiež výrazne iné domény, napríklad ministerstvo poľnohospodárstva využíva eagri.cz. Phishingové útoky potom môžu využívať podobné domény, pričom veľká časť obyvateľov samozrejme nepozná domény všetkých úradov a nerozlíši phishingové domény.

K phishingovým útokom s podvrhnutými webmi českých ministerstiev v minulosti aj reálne prišlo, podľa dostupných informácií sa vyskytli minimálne útoky napríklad s doménami mpsv-cz.cz a mpsv-post.online.

Na konci novembra oznámil presun svojich webov na novú doménu Úrad vlády ČR, presunutá bola hlavná stránka vlády a viacero ďalších webov.

Ako prvý z ostatných webov aj s odkazom na novú adresu je v oznámení uvádzaný web odok.cz, ktorý sa presúva na odok.gov.cz. Ide o web, kde sú zverejnené dôležité dokumenty vlády vrátane dokumentov z rokovaní vlády a navrhovaných zákonov. Ani dnes ale na webe ešte nebol nasadený správny certifikát pre novú doménu.

Presun pod jednotnú doménu má byť postupný. Podľa skorších a aktuálnych informácií do konca tohto roku majú byť presunuté okrem Úradu vlády ČR aj ministerstvá kultúry, spravodlivosti, zahraničných vecí, zdravotníctva, ministerstvo pre miestny rozvoj a viaceré štátne inštitúcie vrátane napríklad Národného bezpečnostného úradu. Do polovice budúceho roka to majú byť stredne veľké ústredné orgány štátnej správy, do konca roka 2024 veľké ministerstvá a ďalšie veľké ústredné orgány štátnej správy a všetky zostávajúce ministerstvá a nimi riadené organizácie v roku 2025.

Harmonogram migrácie počítača s tým, že doterajšie domény budú stále aktívne až do roku 2030 a budú presmerované na nové domény.

Na Slovensku sa už dlhodobo využíva doména .gov.sk ale nie jednotne, túto doménu využíva len niekoľko ministerstiev a väčšina využíva vlastné .sk domény druhej úrovne.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii


Diskusia:
                               
 

Načo tu furt komplikujú??
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

aby to nebolo také jednoduché
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No..pri garancii vymožiteľnosti práva nie je problém požiadať o patent, dizajnový vzor či registrovanú značku pre každé ministerstvo za pár šupiek a všetky napodobeniny okamžite zostreľovať, takže otázkou je skôr, z akých nadbytočných zdrojov sú občania oboznamovaný z hrozbou phishingu, keď nie sú priekazne vyriešené požiadavky na štátnu moc s prioritou 0.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Myslim, ze v nemecku alebo rakusku len statne stranky mozu pouzivat statne symboly (vlajka, erb, ...), osattnych za taketo nieco mozu hnet zostrelovat.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemohli to dať hneď na .cz.gov? O pár rokov to budú zase meniť?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Na čo zabudlý v tom processe? Lól no tedá, smekám ty volé. Japaňcy machrujú s desátkámi pb/s opto transfer spýdom y hľa, ych ach, pepíci robá kokktné kkotinny. Slivovica je sviňá. A bórovička priekazne též bo u náz to ňejé s expertáma o nyc lepší.
Hlavné je mať doma cybuľu a naljevadlo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takže teraz už nikoho nenapadne registrovať mmrgov.cz, mmr-gov.cz, mpsvgov.cz, mpsv-gov.cz a pod. domény ? Vidno, že situácia v bezpečnosti sa mimoriadne zlepšila ;-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

I tak je to super krok a mali by sme sa inšpirovať.

Stačí si zapamätať .gov.cz kdežto doteraz to bolo nereálne....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Imho reálnejšie by priekazne bolo, ak by im stačilo pamätať si jen .gov, nu ale to by ich sralo k doménam usákú, jakoby v tom byl ňaký rozdiel, všakže? No a to je pointa celého humbuku aj komentováňá.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár