neprihlásený Sobota, 13. apríla 2024, dnes má meniny Aleš
K dispozícii beta Linux Mint 21.3

Značky: Linux Mint

DSL.sk, 11.12.2023


Tvorcovia na osobných počítačoch pomerne populárnej linuxovej distribúcie Linux Mint cez víkend sprístupnili beta verziu 21.3 s kódovým označením Virginia a v blízkej budúcnosti je tak možné očakávať aj finálnu verziu 21.3.

Beta verzia bola sprístupnená pre všetky tri podporované edície, Cinnamon, MATE a Xfce. V zozname noviniek zo špecifických noviniek pre jednotlivé edície tvorcovia popisujú len novinky verzie Cinnamon využívajúcej rovnomenné desktopové prostredie vyvíjané tvorcami Mintu.

Vo verzii 21.3 je použitá nová hlavná verzia Cinnamon 6.0. Tá pridala nový typ rozšírení Actions, akcie ponúkané v kontextovom menu správcu súborov. Takéto rozšírenia už boli k dispozícii ako rozšírenia správcu súborov Nemo, teraz sú jedným z typov rozšírení Cinnamon.

Veľkou novinkou nového Cinnamonu je aj experimentálna podpora displej servera Wayland. Štandardným zostáva ale Xorg a podľa oznámenia Wayland nebude štandardným ani vo verziách Linux Mint 22.x. V novej verzii sa dá prihlásiť s použitím Waylandu, podľa tvorcov ale táto možnosť nie je tak stabilná ako Xorg, chýbajú jej funkčnosti a má ďalšie obmedzenia.

V novej verzii Cinnamon 6.0 je aj viacero ďalších menších noviniek, napríklad opäť je podporované zmenšenie na 75% a dá sa nakonfigurovať monitor na ktorom sa zobrazujú notifikácie.

Zo zahrnutých vlastných aplikácií spoločných pre všetky edície prišlo k viacerými menším vylepšeniam aplikácie Hypnotix pre sledovanie TV a v aplikácii pre zdieľanie súborov na lokálnej sieti Warpinator je možné pripojiť sa ku konkrétnemu zariadeniu zadaním IP adresy alebo naskenovaním QR kódu.

Linux Mint 21.3 vychádzajúci z balíčkov v Ubuntu 22.04 bude podporovaný päť rokov od vydania tejto verzie Ubuntu do roku 2027. Beta verzia je určená tvorcami len na testovanie, po vydaní finálnej verzie bude ale podporovaný upgrade z bety na finálnu verziu.

Inštalačné obrazy bety 21.3 bude zrejme možné sťahovať z tejto stránky, zatiaľ je odkazy na stiahnutie možné nájsť v oznámení sprístupnenia beta verzie 21.3.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 20-krát
Apple čoskoro uvedie ďalší sci-fi seriál
Populárna databáza Redis má po zmene licencie ďalší klon, už bol vydaný
Apple údajne už tento rok uvedie nový procesor M4, s podporou AI
Western Digital predstavil 4 TB pamäťovú SD kartu
Česi vydali nový OS pre ich routery Turris
Predaje PC konečne prestali klesať
Nový ARM CPU pre notebooky od Qualcommu má byť výrazne výkonnejší ako Intel CPU
Sprístupnený očakávaný seriál Fallout podľa počítačovej hry
Android umožní lokalizovať vypnuté smartfóny aj iných značiek ako Google Pixel


Diskusia:
                               
 

Ako pri každom Linuxe, novinka prináša i množstvo užitočných vychytávok, kvôli ktorým boli používatelia predchádzajúcich verzií nútený uchyľovať sa k rôznym hackom či dokonca workaroundom. Tieto vylepšenia síce prinášajú iba ich čiastkové riešenia, zato ale aspoň jestvujúce workaroundy prestanú pre istotu priekazne fungovať úplne.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

ja iba alfa linuxi pouzivam, beta necham vam ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja linuxu nepoužívam priekazne vôbec, na to by musela jestvovať omega, čul som že najlepší je iOS, kto by odporúčil? lól.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár