neprihlásený Nedeľa, 26. mája 2024, dnes má meniny Dušan
Nový WiFi 7 štandard má byť prijatý až na konci roka

Značky: Wi-Fi

DSL.sk, 24.1.2024


Hoci prvé zariadenia avizujúce podporu novej generácie WiFi 7 sú na trhu už dlhšiu dobu a organizácia WiFi Alliance certifikujúca WiFi skôr tento mesiac aj keď pomerne zvláštnym spôsobom oznámila program certifikácie zariadení kompatibilných s WiFi 7, prijatie štandardu sa posunulo a podľa aktuálnych informácií má byť prijatý až na konci tohto roka.

Podľa stránok organizácie IEEE pripravujúcej príslušný štandard pod označením IEEE 802.11be sa schválenie v pracovnej skupine pre 802.11 očakáva až v septembri tohto roka a definitívne schválenie komisiou IEEE pre štandardy v decembri 2024.

Predtým sa schválenie štandardu v pracovnej skupine 802.11 plánovalo v marci a definitívne schválenie v máji, prečo prišlo k posunu a či sa prípadne očakávajú ešte nejaké väčšie zmeny nie je jasné. Zo skoršieho oznámenia WiFi Alliance nebolo jasné, či už program certifikácie odštartoval respektíve kedy má odštartovať a čo mu umožňuje odštartovať keď štandard ešte nie je definitívne schválený.

Podobne ako u predchádzajúcich generácií WiFi sa zariadenia avizujúce podporu WiFi 7 predávajú už dlhšiu dobu a zrejme sa typicky očakáva, že v prípade potreby bude plnú kompatibilitu typicky možné zabezpečiť maximálne aktualizáciou firmvéru.

Už od začiatkov prípravy novej generácie WiFi sú samozrejme známe podstatné novinky novej verzie. Oproti WiFi 6 prináša WiFi 7 viaceré významné novinky, okrem iného využívanie kanálov o maximálnej šírke 320 MHz oproti 160 MHz, novú moduláciu 4K-QAM respektíve 4096-QAM, technológiu MLO, Multi-Link Operation, umožňujúcu spájať kanály v rozličných frekvenčných pásmach a MIMO so 16 streamami.

WiFi 7 podporuje všetky tri frekvenčné WiFi pásma 2.4 GHz, 5 GHz a 6 GHz a vďaka vylepšeniam podporuje výrazne vyššie maximálne rýchlosti ako WiFi 6, na jednom 320 MHz kanáli má podľa dostupných informácií podporovať maximálnu teoretickú rýchlosť 46.1 Gbps.

Prvé čipsety pre WiFi 7 boli predstavené už v roku 2022, prvé routery na konci roka 2022 a v poslednej dobe viacero výrobcov začalo ponúkať sady mesh routerov podporujúcich WiFi 7.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Vo vesmírnom Boeingu objavený opäť ďalší problém, aj tak má ale odštartovať o týždeň
Legendárny instant messenger ICQ končí
Nový formát menších pamäťových modulov CAMM2 použitý už aj v desktopovej doske
Postkvantové šifrovanie by na Androide spomaľovalo, Google ho nezapol. Spomaľuje aj Chrome na PC
NASA po poškodení pamäte obnovila na sonde Voyager 1 už aj funkčnosť vedeckých prístrojov
Nová verzia Windows 11 sa blíži dokončeniu, už sa testuje
Skylink začína šetriť, zmenil parametre na náročnejšie, ukončí dva transpondéry, prejde z HD do SD
Sonda Psyche k asteroidu zapla elektrické motory
Raspberry Pi vstúpi na burzu v júni
Firefox pripravuje vertikálny zoznam kariet a skupiny kariet


Diskusia:
                               
 

6 GHz?? A tam je kde free pásmo?
No bude mať SHMU s radarmi radosť.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

SHMU sa toto nijako netyka
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

nezabudni si potom správne nastaviť krajinu používania :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podľa SHMU na stránke https://www.shmu.sk/sk/?page=2037
majú ich radary najväčší problém v pásme 5600 MHz. A to je podľa nejakého nezmyselného diktátu EÚ uvoľnené pre nejaké Wifi. Nie je to náhodou vecou každého štátu? Či aj ako mám sadiť mrkvu na záhrade mi bude diktovať EÚ??
https://lnk.sk/muxu
bez slov...
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

Mrkva nie je dostatočne progresívna a preto sa v budúcnosti zruší, ale bude to kompenzované možnosťou kúpiť si Apple okuliare!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Uz mame regulovanu uhorku.
Aj vysavac co zachranuje planetu a nevytiahne prach spoza skrine.
Tak alergik nasadne do donedavna protezovaneho dieselu, da studeny start. Ide k lekarovi a domov.
Nas vysavac zachranuje polarne medvede.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

vola sa to standardy a je to dolezite pre to, aby tvoj pocitac sa vedel pripojit na WiFi nielen na slovensku, ale aj v inych krajinach. cele frekvencne pasmo je rozdelene do skupin a tie maju vlastne pouzitia. niektore si krajiny mozu urcovat same, pre ine sa zaviazu, ze ich budu vyuzivat rovnako ako ine krajiny. WiFi patri do tzv. ISM (industrial, scientific, medical) pasma. Niekedy sa niektore pasmo uvolni - napriklad pri prechode telestrialneho vysielania na DVB-T vysielanie. Vtedy sa uvolnene pasmo moze pridelit na ine pouzitie.

Takze ano, ked sa EU zaviaze respektovat medzinarodne standarty, tak 6GHz pasmo sa eventualne uvolni pre WiFi.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Naratív "Diktát EÚ" šíria najmä platení trollovia policajného štátu Rusko, ten podom vyrastá veselo na sociálnych sieťach.
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

Ty uz mas poriadne povysavanu gebulu z tej bruselskej propagandy. Z uhnijou na vecne casy a nikdy inak, vsak ty dezolat?
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

S ruskom na vecne casy tu uz bolo, a ludia si po 40tich rokoch zvolili zmenu, preco asi?
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Samozrejme, že ti to nebude nikto diktovať. Ale môžeš si kúpiť návod, presnosť postupu podľa ktorého bude potenciálne braná do úvahy pri stanovovaní výšky trestu za to, že to robiš nesprávne.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A zazracne slovicko?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Je jedine tam, kde nezasahuje do právomocí Boha tým, že by bolo priekazne všade.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

a najvacsia sranda bude ked po dokonceni standardu nepojdu tie sucasne wifi 7 routre lebo tam nieco zmenia a router mozes potom zahodit
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Všetky routre Wifi 7 sú aktuálne v režime Draft. To je takmer pred dokončením štandardu. Nič extra sa tam meniť nebude, ale reálne Wifi 7 routre, ktoré nebudú potrebovať ventilátor očakávaj o 2 roky najskôr.
Odpovedať Hodnotiť:
 

prečo zahodiť? prinajhoršom ho budeš využívať ako WIFI6
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár