neprihlásený Streda, 29. mája 2024, dnes má meniny Vilma
Android smartfóny aj iPhony začali podporovať upozorňovanie na nechcené sledovanie

Značky: AndroidiOS

DSL.sk, 14.5.2024


Spoločnosti Google a Apple zapínajú vo svojich mobilných operačných systémoch pre smartfóny a ďalšie mobilné zariadenia ochranu proti nechcenému sledovaniu Bluetooth značkami.

Spoločnosti to oznámili spolu, Google začal podporovať ochranu na zariadeniach s Androidom 6.0 a vyšším a Apple ju podporuje v novom iOS 17.5.

K podpore takejto ochrany prichádza po tom, ako aj Google v apríli spustil vylepšenú verziu svojej služby Find My Device umožňujúcu lokalizovať zariadenie pomocou siete existujúcich Android zariadení. Kým doteraz sa Android zariadenia pomocou tejto služby dali lokalizovať iba ak boli zapnuté, pripojené a samé nahlásili svoju polohu, v novej verzii môžu polohu zariadenia nahlásiť iné Android zariadenia detekujúce dané zariadenie cez Bluetooth. Lokalizované zariadenie tak nemusí byť pripojené na Internet a v prípade zatiaľ Pixelov 8 dokonca ani zapnuté, keď u týchto smartfónov je lokalizácia podporovaná aj pri vypnutom zariadení.

Podobnú funkčnosť podporuje od roku 2021 aj služba Find My od Apple v prípade zariadení s iOS.

Find My a od tohto mesiaca aj Find My Device sa ale dajú využiť aj na lokalizovanie tzv. Bluetooth značiek, ktoré užívatelia môžu používať na lokalizovanie svojich vecí. S využívaním rozsiahlej siete Android a iOS zariadení a dlhou výdržou na batériu týchto značiek ide o pomerne efektívny a lacný spôsob lokalizovania vecí.

Tieto značky sa tak dajú ale využívať aj na pomerne efektívne nechcené sledovanie iných ľudí, umiestnením značky do ich vecí. Google a Apple tak vytvorili štandard umožňujúci detekovať a upozorňovať na takéto nechcené sledovanie, ak sa cudzia Bluetooth značka pohybuje spoločne s mobilným zariadením užívateľa.

V spolupráci týchto spoločností budú teraz Android a iOS upozorňovať, ak sa s mobilným zariadením pohybuje Bluetooth značka bez ohľadu na to či sa pre lokalizáciu značky využíva Find My od Apple alebo Find My Device od Google. Smartfón umožní zobraziť identifikáciu takejto značky, umožní prehrať na nej zvuk pre jej lokalizovanie a poskytne informácie ako ďalej postupovať.

Google spustenie takejto funkčnosti oznámil pôvodne už v júli minulého roka, vtedy ešte nie plnohodnotne a napríklad zatiaľ iba so značkami Apple AirTag. Až aktuálne spolu s Apple oznámil plné spustenie tejto funkčnosti.

Zrejme minimálne niektoré časti funkčnosti vyžadujú aj potrebnú podporu na týchto značkách, pričom podľa oznámení sa výrobcovia Bluetooth značiek Chipolo, eufy, Jio, Motorola a Pebblebee zaviazali podporovať potrebnú funkčnosť v budúcich produktoch.

Google a Apple v oznámeniach neuvádzajú žiadne bližšie detaily ako novú funkčnosť používať, aké informácie lokalizačné služby pre túto funkčnosť využívajú, ako sa dá funkčnosť nastaviť a prípadne zakázať.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Nvidia má údajne uviesť ARM CPU pre PC
Apple má v 2026 spustiť predaj MacBooku s displejom aj namiesto klávesnice
Tretí let Starship zlyhal kvôli upchávaniu, štvrtý má stanovený dátum
Aj v Česku vytvoril hokej rekord internetovej prevádzky, cez 3 Tbps
Na Slovensku tento rok vznikne ďalšia väčšia sieť balíkoboxov
O2 výrazne zdražuje denné dáta, označuje to za vylepšenie ponuky
Kapacita dodaných magnetických pások dosiahla nový rekord
Konkurent Starlinku od Amazonu dokončuje testy, prototypy satelitov ide zničiť v atmosfére
Vo vesmírnom Boeingu objavený opäť ďalší problém, aj tak má ale odštartovať o týždeň
Legendárny instant messenger ICQ končí


Diskusia:
                               
 

ako dobre ale co na to baterka ak bude teleefon v jednom kuse skenovat okolie na bluetooth zariadenia
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Šak telefon sa kvôli šetreniu baterky vypne a bude len skenovat okolie a priekazne ohlasovať svoju polohu pre Find My Device.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

on to robil rovnako aj doteraz, akurat ze odteraz o tom budes aj vediet.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

vsetky tieto riesenia su na styl, vyrobme problem a potom ho hasme kvapkami, ale len na oko, aby sa nepovedalo, aby sme boli stale chrumkavi
Odpovedať Hodnotiť:
 

Fakt by ma zaujimalo ako maju technicky vyriesenu lokalizaciu pri vypnutom Pixely 8. Ak teda berieme ze ked je ten telefon vypnuty, tak je odpojena bateria z napajania boardu a obvodov, ako moze nieco detekovat dany telefon ? Alebo v ramci Bluetooth protokolu sa ten chova tak ze ked je vypnute napajanie stale je shchopny sa ozvat podobne ako RFID tag. Ale toto myslim v Bluetooth popise nie je.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

bude na to vraj specialny cip a bluetooth ma malu spotrebu, krala blututha preslavil rytier z odolnych, tvrdenych plastov, kral ericsson. medzi typicke aplikacie patri napr. bluetooth tamagoci.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

neviem ako to presne maju vyriesene, ale tipoval by som, ze tam bude nejaky extra modul ktory ma velmi malu spotrebu a ten je spolu s bluetooth napajany aj ked je mobil vypnuty. v dnesnych telefonoch, ked ho vypnes, tak sa baterka neodpoji.

pochybujem, ze by to fungovalo na podobnom principe ako RFID, preto to funguje na principe, ze elektromagneticke pole v RFID antene vytvori dostatocny prud na napajanie cipu. preto RFID funguje len na velmi malu vzdialenost. a energeticka narocnost bluetooth je neporovnatelne vyssia ako pre RFID.
Odpovedať Hodnotiť:
 

The Pixel 8 series has specialized hardware that enables a "Powered Off Finding" capability. Even when the phone is switched off, it can broadcast Bluetooth beacons stored in the Bluetooth controller's memory.

To use this feature, you need to have Bluetooth, location services, and one of the "with network" options enabled in the Find My Device settings. This allows your device to participate in the Find My Device network for locating offline devices. The options are:

"With network in high-traffic areas only" (default)
"With network in all areas"
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Vyrobca predpoklada, ze ti telefon ukradne priemerna fetka, ktorej inteligentny kvocient je priamoumerny dennymi davkami fetu. Takze fetak vypne mobil a mysli si, ze sa neda dohladat. Vyrobca nepredpoklada, ze pride domov a telefon pracne rozoberie aby vybral bateriu.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Jedna plechova krabicka vsetko vyriesi
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Presne tak, ako alobalová čiapka na hlave.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Tu je nieco oficialne o lokalizacnych schopnostiach technologie BT: https://www.bluetooth.com/ > learn-about-bluetooth > major-solution-areas > location-services
Tym dobrym zamerom bola lokalizacia v budovach kde je slabe GNSS (GPS)
Odpovedať Hodnotiť:
 

povolit zariadeniu pstup ku kontaktom...
Jebe im???

Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

priekazne ano
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ako to rozlíši zlodeja, ktorý má mnou sledovaný predmet od nechceného sledovania?
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Ako nič! :)
...ale vážne, rozlíši ich to priekazne podľa parametrov konkrétnych atribútov.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Ak niekto bude tuto ficuru namietat, automaticky bude v hladaciku PZSR ako potencionalny zlodej. Ak v okoli niekomu ukradnu zariadenie s Android alebo iOS tento clovek bude predvolavany na vysluch - inak povedane - zavedieme takyto system - protestuj verejne a budes chodit na vysluchy ako na klavir.

Slusnemu cloveku, ktory nekradne to vadit nebude.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Práveže zlodej túto fíčuru namietať nebude. Veď ho predsa upozorní, že na ukradnutej veci je nejaký tag..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Idealna vec pre rozne ads LCD panely
nebudu potrebovat ani zasitu kamerku
aj Retazce si pridu na svoje budu vediet
kto im chodi do predajne a kto sa im tam
vratil ani nebudu otravovat mate nasu kartu ?
nie naco ... uz ste nam povedali svoje beaconID

inak pocas covidu sa to volalo nejaka aplikacia
po COVIDe sa zistilo ze ju ludia dali prec
tak to treba dat do cipu bez ktoreho nemate hodinky
neviete otvorit Paketabox ani sluchatka nesparujete
tak to treba zasit taaaam
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Tak môžeš nenosiť telefón. Veľkej väčšine by to akurát prospelo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ale vsade potebe chcu nejaku appku, overenie emailom a podobne srandicky, tam su feature phones kratke
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak také služby nepoužívať, nech skapú hladom
Odpovedať Hodnotiť:
 

Telefony sa cim dalej tym viac menia na sledovacie zariadenia. A predpokladam ze tieto informacie sa budu odosielat na nejaky server, aby mohli analyzovat a vyhodnotili pohyb osob.
Odpovedať Hodnotiť:
 

perfektne pozorovanie, akurat vas sklamem, ale to robia uz tak od cias androidu 4
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

kdeže Android 4 - pohyb SIM kariet vám nič nehovorí ???
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár