neprihlásený Streda, 29. mája 2024, dnes má meniny Vilma
Na vesmírnom Boeingu objavený ďalší problém, štart sa opäť posunul

Značky: vesmírNASA

DSL.sk, 14.5.2024


Po odložení minulotýždňového štartu lode Boeing CST-100 Starliner kvôli problému na rakete Atlas V bol teraz objavený problém na samotnej lodi a najskorší možný termín štartu bol opäť posunutý na budúci týždeň.

NASA o tom informuje v tomto oznámení.

Loď mala uskutočniť svoj prvý let s posádkou 7. mája, štart bol ale zrušený kvôli problému s vypúšťacím ventilom pre kyslík na druhom stupni rakety Atlas V spoločnosti ULA, United Launch Alliance, ktorá bude loď vynášať. Podľa NASA ventil osciloval a spoločnosť ULA už 11. mája tento ventil na nádrži s tekutým kyslíkom na druhom stupni rakety úspešne vymenila a zároveň otestovala nový ventil.

Na samotnej lodi Starliner bol ale detekovaný malý únik hélia v servisnom module a NASA a Boeing pracujú na riešeniach tohto problému.

Kým po rozhodnutí vymeniť ventil na rakete Atlas V bol najskorší možný termín štartu posunutý na sobotu 18. mája nášho času, aktuálne NASA oznámila ďalšie posunutie a štart sa uskutoční najskôr budúci utorok 21. mája o 22:43 nášho času.

Loď s dvojicou astronautov Butch Wilmore a Suni Williamsová vynesie raketa Atlas V štartujúca z Mysu Canaveral na Floride. Hneď pri prvom lete loď dopraví astronautov na medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS, posádka mala zostať minimálne v prípade minulotýždňového štartu na ISS približne týždeň.

S loďou Boeing CST-100 Starliner sa už vyskytlo viacero problémov a schvaľovanie lode pre bežné využívanie výrazne mešká za plánovanými termínmi. Boeingu sa ešte na konci roka 2019 nepodaril prvý testovací let CST-100 Starliner bez posádky. Loď sa nedostala na ISS a NASA následne zverejnila pomerne kritický postoj k príčinám problémov pri tomto lete.

Boeing tak musel uskutočniť ďalší testovací let na ISS bez posádky. Tento let sa z rozličných dôvodov ale výrazne posúval. Pôvodne plánovaným termínom bol marec 2021, let sa nakoniec úspešne uskutočnil v máji 2022.

Prvý let s posádkou sa podľa pôvodných plánov mal uskutočniť ešte v roku 2021, termín sa už ale opakovane posunul. Posledný výrazný posun nastal v minulom roku, keď bol plánovaný na júl minulého roka. V júni ale Boeing oznámil objavenie dvoch nových technických problémov bezpečnostnej povahy a let sa odložil.

Dva nové problémy sa týkali padákov a ochrannej pásky na káble. Spojenie lode s padákmi bolo podľa zistení slabšie, ako sa dovtedy myslelo. Pri štandardnom pristávaní s tromi padákmi to nemalo predstavovať problém. Ak by ale jeden z padákov zlyhal a loď by pristávala iba na dvoch padákoch, spojenie by sa mohlo pretrhnúť.

Druhý problém sa týkal pásky, ktorá sa v lodi intenzívne používa na obalenie káblov a má chrániť káble pred poškodením. Táto páska mohla byť za istých podmienok, ktoré môžu nastať počas letu, horľavá.

Po ukončení programu raketoplánov v 2011 musela NASA v ďalších rokoch využívať pre vynášanie astronautov na ISS služby ruského vesmírneho programu Roskosmosu. V roku 2014 si následne objednala vynášanie astronautov od súkromných spoločností SpaceX a Boeing, termíny prvých letov sa ale viackrát posúvali.

Crew Dragon od SpaceX má v súčasnosti za sebou ale už dvanásť úspešných letov s posádkou na ISS a jeden ďalší orbitálny let s posádkou.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

SNS chce efektívne zrušiť doterajšie internetové diskusie, weby by museli získavať rodné číslo a overovať ho
Nová generácia AMD Ryzenov s jadrom Zen 5 má prísť v júli
Nvidia má údajne uviesť ARM CPU pre PC
Apple má v 2026 spustiť predaj MacBooku s displejom aj namiesto klávesnice
Tretí let Starship zlyhal kvôli upchávaniu, štvrtý má stanovený dátum


inzercia



Diskusia:
                               
 

Horí nám lietadlo, šálala-la
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Asi zabudli dotiahnut nejaku skrutku na dverach a tipek co to nahlasil uz urcite necakane sam a dobrovolne zomrel...
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Odpadli im vráta a prievan v kabíne robil posátke sople v nose. Neustálym popoťahovaním im nebolo rozumieť vo vysielačke, tak to museli zasa zrušiť
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

vidno, že tam všetci prokrastinujú, ako všade inde v korporátoch
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

V biznis-e sa to volá, že majú dôležité mítingy. Tam sa neprokrastinuje...
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

o nic nejde

Odpovedať Hodnotiť:
 

To oznámenie NASA je už určite súčasťou vyšetrovania v rámci Patriot act za účelom upokojenia nepriateľa, nakoľko s ohľadom na časom overenú kvalitu a spoľahlivosť projektových metód, vyžadovanými vládou USA už nemôže ísť o nič iné ako priekazne zosnovanú sabotáž.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Cize jednoducho povedane zasa za to moze priekazne Putin. :o)
Uz Jarreho drony na bratislavskom koncerte nemali tolko problemov s lietanim ako tento vermirny boeing. :o)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

boli tam v 1968-69, a v 70tiych rokoch, a to aj viiackrat, pojdu tam nas5 zase sa vratia!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Unik helia zistili tak, ze po par minutach zotrvania technika pri fyzickej kontrole kabelaze rozpraval ako chipmunk? ;)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

No a vie mi tu niekto fundovane vysvetlit, preco je helium v rakete take dolezite?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

A čo by malo unikať, keď treba posunúť štart, ak ide o každý kilogram a vodík je priekazne mrte horľavý?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

ako moze horiet ked vo vesmire nieje kyslik?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Veď netvrdím, že je špecifikácia testovacieho prostredia NASA priekazne bez chybičiek.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Citace z clanku:
Podľa NASA ventil osciloval a spoločnosť ULA už 11. mája tento ventil na nádrži s tekutým kyslíkom na druhom stupni rakety úspešne vymenila a zároveň otestovala nový ventil.

- možno si ten kyslík vezmú so sebou?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Helium is used in the Boeing CST-100 Starliner spacecraft for pressurizing the propellant tanks that feed the reaction control system (RCS) thrusters. The helium tanks store cold helium gas, which is injected into the propellant tanks to maintain their pressure during flight. This allows the RCS thrusters to function properly for maneuvering and attitude control of the spacecraft.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

len aby zas niekoho nezavrazdili
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

už je povestný svojou "kvalitou" a nezáleží, ktorá divízia...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Nuz sudruhovia z Boeingu doplacaju na mamon, ktorym im zatemnil mozgy. Outsourcing do Indie sa ocividne ukazal :)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:

Pridať komentár