neprihlásený Sobota, 2. decembra 2023, dnes má meniny Bibiána
Čo nás čaká vo Firefoxe 3.0

Spoločnosť Mozilla zverejnila vo štvrtok nové plánované vlastnosti prehliadača Firefox 3.0, ktorý by podľa aktuálnych informácií Mozilly mal byť vydaný v treťom štvrťroku tohto roka, nasledovaný o ďalší rok Firefoxom 4.0. Okrem interných technických zmien sú pre novú verziu plánované viaceré zaujímavé zmeny v užívateľskej funkčnosti, rozhraní a viacero nových funkcií.

DSL.sk, 11.1.2007


Spoločnosť Mozilla zverejnila vo štvrtok po stretnutí vývojárov projektu zoznam nových funkcií a zmien, ktoré plánuje priniesť v novom Firefoxe 3.0 ešte tento rok.

Hlavným princípom produktu aj pre verziu 3.0 zostáva zahrnutie iba najpoužívanejších funkcií ale tak, aby bol prehliadač dostatočne funkčný. Ďalšiu rozšírenú funkčnosť majú zabezpečovať rozšírenia, dôležitá súčasť Firefoxu.

Dôraz v novej verzii bude kladený aj na API XULRunner pre písanie rozsiahlejších rozšírení až aplikácií, medzi aké patria napríklad rozšírenia AllPeers alebo Gmail File Space.

Predpovede Mozilly

Smerovanie Firefoxu sa odvíja aj od Mozillou predpokladaného vývoja v oblasti prehliadačov.

Mozilla napríklad predpokladá, že Safari/WebKit používaný v Mac OS X by mohol byť portovaný na Windows.

Microsoft bude viac integrovať Internet Explorer 7.0 a operačný systém Windows Vista so službami Live.com.

Opera si podľa Mozilly nezíska väčší podiel a autori Firefoxu tiež predpokladajú, že jeden z veľkých hráčov na trhu webových služieb, zrejme niektorý zo silných vyhľadávačov, by mohol uviesť svoju verziu prehliadača.

Firefox by mal zvyšovať svoj podiel a poraziť konkurenciu z niekoľkých dôvodov. Užívatelia obľubujú rozširovanie prehliadača na mieru rozšíreniami, v Ajax aplikáciách je podľa Mozilly rýchlejší.

Verejnosťou je tiež pozitívne vnímaná aj jeho bezpečnosť.

Interné zmeny

Podstatnými zmenami nového Firefoxu 3.0 budú viaceré technické interné zmeny a použitie nových knižníc.

Firefox 3.0 používa knižnicu Gecko pre renderovanie vo verzii 1.9, pre vykresľovanie stránok vrátane textu je použitá vektorová knižnica Cairo, nová verzia má tiež zmenený model vykresľovania stránok.

Čiastočne zmenený bol model threadov, zmenený bol spôsob distribúcie DOM udalostí a spôsob, akým sa interne nahrávajú a aktivujú object elementy na stránkach.

Zmeny a nové funkcie

Celkovo sú zverejnené zmeny a nové funkcie rozdelené na tri kategórie, povinné isté zmeny, ktoré sa v novej verzii budú s istotou nachádzať, žiadané, ktoré sa v novej verzii takmer určite objavia a zmeny s najnižšou prioritou, ktoré sa objavia v prípade dostatku času na vývoj.

Najmä v posledných dvoch kategóriách sa nachádza viacero mimoriadne zaujímavých nových funkcií.

V decembri vydaná verzia Firefox 3.0 alfa 1 ešte neobsahovala prakticky žiadnu zo zmien užívateľského rozhrania, obsahovala ale už viacero interných zmien.

Isté zmeny

V novej verzii bude výrazne zmenený systém bookmarkov, priamo bude podporovaná synchronizácia so vzdialenou službou na Internete pre možnosť synchronizácie bookmarkov medzi viacerými inštaláciami Firefoxu, pohodlnejšie manažovanie priamo z webu a ďalšie výhody.

Podobnú funkčnosť poskytuje v súčasnosti Mozillou odporúčané rozšírenie del.icio.us, ktoré sme recenzovali v tomto článku.

V bookmarkoch aj histórii bude možné vyhľadávať, budú bezpečne zálohované pre možnosť obnovy, bude k nim možné dopĺňať poznámky. Zlepší sa výkon pri štarte prehliadača a celkový výkon pri veľkom množstve bookmarkov.

Zlepšený bude manažment obsahu, pre jednotlivé typy bude možné nadefinovať namiesto štandardného programu štandardnú webovú službu, ktorá bude daný MIME typ spracúvať.

Pád pluginu by nemal ukončiť prehliadač, zlepšený bude systém pre doinštalovávanie chýbajúcich pluginov.

Stránky pri tlači by sa mali zalamovať tak, aby nerozdeľovali odstavce. Stránka by mala vyzerať rovnako vytlačená ako renderovaná a preview stránky by mal byť reálny.

Viacero zmien sa bude týkať rozšírení, konfigurovať sa budú spoločne s ostatnými voľbami prehliadača a nie oddelene ako doteraz. Rozšírenie bude možné nainštalovať na menej ako tri kliknutia myšou, vrátane povolenia domény pre inštaláciu rozšírenia.

Pribudne možnosť reštartovať Firefox.

Zlepšený bude manažment hesiel, s prihlasovacími údajmi budú ukladané konkrétnejšie URL/URI adresy, aby sa predišlo ich zneužitiu na stránkach, kde pod rovnakou doménou je poskytovaný rozličný obsah.

Pridaná bude podpora nových bezpečnostných EV certifikátov, o ktorých sme informovali v tomto článku. Zlepšená bude prezentácii bezpečnostných informácií o stránkach užívateľom.

Inštalátor pre Windows bude zmenený na MSI formát, v prípade pádu prehliadača budú zasielané Mozille detailnejšie informácie, ktoré umožnia presnejšie detekovať príčinu.

Žiadané zmeny

Viacero zaujímavých nových funkcií a zmien sa objavilo v žiadaných zmenách, ktoré sa vo Firefoxe pravdepodobne objavia.

Stránku bude možné uložiť ako PDF súbor pre jej pohodlné offline prezeranie.

Interný manažér sťahovania bude podporovať obnovenie sťahovania po reštarte prehliadača.

Nápoveda nebude natívna, bude presunutá na webové stránky.

Pribudne možnosť privátneho módu browsovania, pri ktorom podľa niektorých zdrojov nebudú uchovávané žiadne informácie, v histórii, v cache, informácie zadané do formulárov.

Zmeny s najnižšou prioritou

Mimoriadne zaujímavou funkciu je indexovanie textu každej navštívenej stránky pre možnosť okamžitého vyhľadávania v na webe videných informáciách.

Rozšírenia by malo byť možné inštalovať bez reštartu prehliadača.

Až medzi týmito zmenami sa objavila spoločná implementácia bookmarkov, histórie a RSS feedov, ktorá mala byť pôvodne zahrnutá už vo verzii 2.0.

Zlepšené by malo byť rozhranie manažéra sťahovania a možnosť archivovať stránku pre neskoršie prezeranie.

Pri POST formulároch by sa mala používať nacachovaná verzia, aby neprichádzalo k viacnásobnému odoslaniu formulára na niektorých stránkach napríklad pri pohybe v histórii.

Jednorázovo by malo byť možné použiť aj iný vyhľadávač ako štandardný bez jeho prestavenia.

Záložky bude možné zoskupovať do skupín, nachádza sa tu aj možnosť vidieť náhľady všetkých otvorených záložiek podobne ako v Internet Exploreri 7 alebo pri použití napríklad rozšírenia Tab Expose.

Kompletný zoznam zmien je možné nájsť na tejto stránke.


      Zdieľaj na Twitteri


Aký maximálny podiel používanosti medzi prehliadačmi sa podľa Vás podarí Firefoxu dosiahnuť? (hlasov: 717)

Do 20%      10%
20% - 30%      8%
30% - 40%      18%
40% - 50%      33%
50% - 60%      11%
60% - 70%      7%
Viac ako 70%      13%


Najnovšie články:

Amazon si internetové satelity Kuiper nechá vyniesť aj od konkurenta SpaceX
Montane sa zatiaľ nepodarilo zakázať všetkým TikTok, zabránil tomu súd
V Česku zlepšili vnútorný príjem digitálneho rádia
Chyba v OpenZFS poškodzujúca dáta bola opravená, bola prítomná dlho
Orange kompletne vypne 3G sieť do troch mesiacov


inzerciaDiskusia:
                               
 

google browser by som urcite privital ale som znechuteny ze clanky o ff citam na opere ved mi tie neustale clanky o ff mi ju musia totalne znefunkcnit aspon ze je tak stabilna a nie ako ten ff ktory by konkurenciu urcite nezvladol a s uhlikom plne suhlasim
Odpovedať Hodnotiť:
 

A preco cim dalej tak tym viac ludi pouziva ff ??? wed operu pouziva len nejakych 0.9 % ludi a ff aj 15 % :)))
Odpovedať Hodnotiť:
 

neviem ci si si vsimol ale vacsinou masivne veci su "horsie" ako veci malej skupiny ludi (napr. windows - je vseobecne horsi ako ostatne os ale vsetci ho maju, aj ja :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

co to vravis? ze masivne pouzivane veci su zle? to si skade zobral? to, ze IE je tak pouzivany je iba preto, lebo je predinstalovany v OS. Ako mozes z tohoto vytvorit implikaciu, ze teda aj FF je blby, lebo ho viac ludi pouziva???

Skusal som aj operu, no naozaj okrem download managera, nema zdaleka nic lepsie ako FF (A aj vo FF sa to da jednoducho poriesit pluginom. ). Niektore stranky sa tam blbo zobrazuju a funkcnost je tiez slaba.

Pozri sa. Opera aj FF nie su predinstalovane, to znamena, musis si ich stiahnut. To namena, ze hocijaka sekretarka to nespravi :) a teda robia to "akoze advanced users". Co myslis, preco DRVIVA vacsina "advanced users" dava prednost FF? Koli krjsej ikone to asi nieje :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

on to myslel tak, ze masivne pouzivane veci, nemusia byt hned najlepsie a najkvalitnejsie
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemam nic proti Firefoxu, imho je to dobry prehliac ale jedna vec ma strasne s..tve . Mame par podla ktorych sa maju robit webstranky. Na tie standardy vacsina ludi z hlboka ... a to hlavne pre to ze ich vytrvalo ignoruju autori IEcka a tym sa samozrejme treba prisposobit. Aj Firefox sa pomali tejto hruze prisposobuje a jediny kto sa ich (ako tak) drzi je Opera. Dosledkom toho je ze zle napisane stranky sa zobrazia inac v Opere, inac vo FF a uplne inac v IE (tam sa zle zobrazia aj tie dobre)
Vysvetli mi niekto preco aj napriek tomu kazdy pise "opera niektore stranky zobrazuje blbo" miesto toho aby oznamil ze sa zle zobrazuju v IE/FF/cojaviemvcom ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

nesuhlasim s vetou
\"Aj Firefox sa pomali tejto hruze prisposobuje a jediny kto sa ich (ako tak) drzi je Opera.\"
firefox a opera su oba browseri co najviac podporuju standardy a kazdy je lepsi v niecom inom..
napr http://en.wikipedia.org /wiki/Comparison_of_layout_engines
je pravda ze opera 9 spravi acid2, a ff 1.5/2 nespravi.. ale v ff 3 to uz pojde fajn (njanovsie nightly builds uz renderuju spravne), cize sa stava coraz lepsim a nieze sa prisposobuje IE a ostatnym..
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ono ja nightly buildy nejak moc nesledujem takze sa moj prispevok tykal toho co uz je "vonku". A som presvedceny ze vacsina tych stranok co v FF&IE idu a Opera s nimi ma trable v novom FireFoxe bude blbnut tiez. Alebo spravia vlastny standart - tj. cesta Microsoftu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no uvidime finalny ff 3 a operu ktora v tej dobe bude... aj tak tipujem ze ff sa bude este viac drzat standartov ako opera
nechcem tym povedat ze opera je zly browser, imho su rovnocene a zalezi to iba od zvyku uzivatela aky pouzije..
Odpovedať Hodnotiť:
 

suhlasim, kazdemu sa paci nieco ine, ja len tvrdim ze ak bude FF naozaj drzat standartov tak tie stranky zacne zobrazovat rovnako blbo jak Opera.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale ved vo FF ide o to ze on spravne napisane stranky zobrazi spravne (rovnako ako opera) akurat ze nespravne napisane zobrazi (na rozdiel od operi) tiez spravne.. v tom je medzi nimi rozdiel.. ja xapem operakov, sak naco by mali mat podporu aj pre zle napisane stranky, ja len hovorim ako to je.. a IE je out neviem preco ho tu spominate..

a FF sa neblizi ku ziadnemu IE, drzi sa standardov, akurat vie pracovat aj so zle napisanym kodom..

na druhej strane treba uznat ze Opera je ryxlejsia (neveril som tomu, ale je to tak.. testy vravia za seba..) akurat ze kto ma dobry komp a nejde mu o to ci sa stranka naloaduje za 500ms alebo za 700ms tak tomu je to si myslim jedno a kedze vseobecne je FF viac podporovany preto pouzivam FF (ajked Opera je fajn vec, len skoda ze vacsina webu je zle napisana a tym padom pod Operou nejde (spravne))
Odpovedať Hodnotiť:
 

uplne suhlasim a dam asi trochu odveci priklad k clanku ale kolko ludi pouziva automobil "skoda" no dost vela a to len preto lebo je na uzemi SVK a CZE +VB,GER lahko dostupna a priatelne nizku cenu, no ked uz niake lepsie a kvalitnejsie auto tak treba aj cosi zainvestovat:) ale kazde ma nieco do seba ako aj FF a Opera ja pouzivam vacsinou FF ale niekedy idem aj cez Operu a nic proti nim nemam
Odpovedať Hodnotiť:
 

No tak to by som chcel vidiet, ak by masivne narastol Linux a predcil by Windows, ci by sa aj potom rozpravalo o tom aky je stabilny a aka je kvalitna jeho technicka podpora. Vid Columbia ... pred startom sa linuxaci chvastali, ze je to prvy raketoplan v ktorom je nasadeny linux. Ked buchla tak ostalo ticho ;).
Odpovedať Hodnotiť:
 

s prvou castou suhlas a s druhou ROOOFL (= suhlas tiez :P )
Odpovedať Hodnotiť:
 

inak podla mna vela ludi co napr cita dsl.sk tak pouziva operu, mozno aj 20%, ale ostatni bezny usery typu sekretarka atd ani netusia ze nie je pravdou "internet exporer = internet", ale sa mi lubi ze na tychto forach neexistuje boj IE vs cokolvek ale FF vs OPERA a to je fakt super :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dovodom bude zrejme prave to ze ty co IE pouzivaju vacsinou vobec netusia co ta horiaca liska a vyjuca aria znamenaju :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

inak podla mna zas vela ludi co cita dsl.sk pouziva ff, mozno aj 20,0001% ... akoze lol... sak si povedal uplnu xujovinu, sak to je len tvoj subjektivny pocit ze 20% a po dalsie sak vela co cita dsl.sk pouziva ff (podla mna najvaic nas pouziva ff a myslim ze najmenej je nas tu IEakov..) tak o co ti ide?
Odpovedať Hodnotiť:
 

lebo si tak tupy ze veris bulvarnym srackam tych ktory operu chcu potupit pritom za ff zaostava o necelych 10 percent
Odpovedať Hodnotiť:
 

OPERA je lepsia
Odpovedať Hodnotiť:
 

heh opera lepsia?? mozno na jednoduchych strankach!ale 30perc stranok ktore pouzivam ja opera nepodporuje, nie preto ze ju ignoruju tvorcovia stranky,ale preto ze to nedokaze!!a to nevravim o vela uzitocnych doplnkov ktore v sebe opera nema
Odpovedať Hodnotiť:
 

neviem kade browsujes ale mozes mat pravdu, i ked chyba samotna nieje v opere ale v stranke, pretoze nedodrziava standardy w3c, a preco by sa mal browser prisposobovat chybne napisanym strankam!? (inak sam som web developer takze viem o com hovorim)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano, preco.. ? ale otazka je tu dalsia: obycajneho usera interentu serie ze ci nejaka debilna stranak dodrziava nejake trapne standardy w3c? on chce iba vidiet porno a skontrolovat si gmail.. a ked mu to opera neumozni tak ied prec.. (inac aj ja som web developper tak tiez viem o com vravis..) ale ked oba vedia pracovat so strankami podla w3c a naviac ff vie aj s nestandardnymi tak ktori je lepsi?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jednoducho, preto, lebo ty tiez necitas knihy zo zachodoveho papiera? Keby nebolo štandardov, potreboval by si na net 300 browserov a kazdy na inu stranku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No na školš máme asi 500 PC a všetky sú na postavené na linuxe ubuntu a majú prehliadač FF :)
Takto to má skoro každá škola :)
V labákoch máme síce WInXp, ale aj tam je FF, tých je asi 100 kusov
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skoro kazda skola ... :(
O tomto pocujem prvy raz a to som uz par skol videl. Este aj Fakulta Informatiky v blave tvrdo slape na Windows&IE :(
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak myslíš FHI, tak tam som študoval a môžem povedať, že vždy tam boli windowsy+ IE a to najmä potom, ako na každom počítači nejaký dobrák :D nainštaloval keylogger (2000-2001), ktorý väčšinu hesiel študentov odchytával a zverejňoval na nete. Vtedy tam urobili zásadný krok: a to obmedzili správcovské práva na každom pc a odvtedy tam už nešlo nič nainštalovať, takže predpokladám, že celá škola stále fičí na IE...
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ja chodím na FHI a na niektorých compoch som našiel aj FF :)))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lol, šak raz niekoho zavrú za to pašovanie :))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi hovorime kazdy o niecom inom, ja o FIIT pri STU, ale myslim ze to bude o tom istom. Hromada pc z win2k, startuje sa to pomalsie jak moja stara 486 (10 minut je USPECH) a zakazane je na to pomali aj pozerat (ale aj tak tam mame kazdy druhy FF alebo Operu :) )
Inac najvascia sranda bola ked nam pocas testu ohlasil Windows ze dokoncil update a musi reset, ovsem nie take klasicke z XPcok ale v duchu hesla ked musis, tak musis. 3 minuty a dost. Z 70 minutoveho testu sme 30 minut resetovali :(
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dosť pomaly to chodilo aj u nás, bývalo tam 233 MMX a chodilo to fakt pomalšie ako 486, čo som mal v roku 1999 doma. Asi tam inštalovali nejaký pozorovací softvér, inak si to neviem vysvetliť.

Odpovedať Hodnotiť:
 

No FF tam nemame to zas netaraj mame tam stare Mozilly s ktorymi je praca aj adekvatne prijemna (rozumej neprijemna) clovek je rad ked to zobrazi aspon text, za druhe 500 pc na skole urcite nemame, tych par kramov z pred 10tich rokov sa naozaj neda povazovat za pocitace.
Odpovedať Hodnotiť:
 

trosicka od temy ale keby vidite "konfiguraciu" PC na nasej skole tak zomrete od smiechu :D, btw win98+IE tam je vsade
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nezomrieme. Chod si pozret Zochovu :)
3 miestnosti plne 486&win3.11 ako terminal ku jednemu w2k serveru. Ale zasa, aby som neklamal, su tam aj ovela lepsie masiny, lenze dobre schovane.
Odpovedať Hodnotiť:
 

- Pri POST formulároch by sa mala používať nacachovaná verzia ...

Takze ten bordel na strankach DSL je napokon chyba firefoxu? :P Zatial jedina zaujimava vec mi pripada to ukladanie do PDF a samotny fakt ze firefox nevie poriadne obnovovat downloady. Neprijemne ... :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

- Pri POST formulároch by sa mala používať nacachovaná verzia ...

Takze ten bordel na strankach DSL je napokon chyba firefoxu? :P Zatial jedina zaujimava vec mi pripada to ukladanie do PDF a samotny fakt ze firefox nevie poriadne obnovovat downloady. Neprijemne ... :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

- Pri POST formulároch by sa mala používať nacachovaná verzia ...

Takze ten bordel na strankach DSL je napokon chyba firefoxu? :P Zatial jedina zaujimava vec mi pripada to ukladanie do PDF a samotny fakt ze firefox nevie poriadne obnovovat downloady. Neprijemne ... :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

... no takze firefoxom to nebude :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mohli by taktiez obmedzit spotrebu ram-ky. Mne sa obcas prihodi, ze po niekolkohodinovom surfovani mi zabera firefox v ram-ke aj 300MB. A kedze jej mam len 512MB, tak sa zacina swapovanie, vsetko je spomalene a len zbytocne hubujem :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Z casu na cas zatvor firefox a mas pokoj ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Alebo nech ho zavrie navzdy a ma uplny pokoj, mimochodom vzdy ked pride nova verzia Firefoxu s vypisanymi novymi funkciami, zasnem co vsetko ten stary nemal, ako fakt. Ved kazdy novy FF sa len priblizuje Opere. A ked tu bude na mna niekto spiechat ze vsetko zaplata pluginmi tak s tym nech zalezie niekam co je to za prehliadac co aby bol trochu schopny musi na to instalovat kopec somarin co v konecnom dosledku zvysia naroky na systemove poziadavky. A prehliadac sluzi primarne na prehliadanie a nie na zbytocne blbosti ktore aj tak clovek ani nevyuzije. Nech mi nikto netara ze FF je lepsi ako Opera!
Odpovedať Hodnotiť:
 

"A ked tu bude na mna niekto spiechat ze vsetko zaplata pluginmi tak s tym nech zalezie niekam co je to za prehliadac co aby bol trochu schopny musi na to instalovat kopec somarin co v konecnom dosledku zvysia naroky na systemove poziadavky."
nesuhlasim.. mozno ked pouzivam vela pluginov zvysi mi to systemove poziadavky, ale stale mam moznost ich neinstalovat, ked to v opere to mam natvrdo, funkcie co ani nevyuzijem mi zeru systemove prostriedky..

btw suhlasim s tym, ze ff zere vela ramky po dlhom pouzivani.. a to mam vypnutu cache historiu a podobne blbosti..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vratme sa mierne do minulosti ked FF nemal ani tak podla mna dolezite veci ako zalozko, nehovoriac ze download manager nedokaze obnovovat spojenie, potom ked uz aj pridali zalozky, tak na ne nedali zatvaracie tlacitko, Opera to davno mala a nevsimol som si zeby proti FF zaberala nejako viac systemovych zdrojov. Mam ten pocit ako keby FF len "dohanal"
Odpovedať Hodnotiť:
 

jasne, ale nezabudaj ze opera je uz vo verzii 9.1, kym firefox je este iba 2.0.0.1
Odpovedať Hodnotiť:
 

a to akoze kazdy software ma taky isty sposob cislovania verzii? .. ta opera by kludne mohla byt 1.115468 bola by potom lepsia ako firefox? lebo ma mensie cislo verzie?

dalej, firefox sa zacal vyvijat z mozilly a ta uz vtedy bola vo vyssej verzii ako 5 ci 6 :).

btw.. opera je aj tak naj :) vsetko potrebne bez instalovania kadejakych pluginov a extensions... a instalacka ma o par mega menej ako instalacka FF :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ludia uz si uvedomte ze tu ramku tam mate na to aby sa ppouzivala ... ked vsetko naprogramujete aby to co najviac swapovalo , len aby ostala ramka prazdna tak vam to bude strasne brzdit

no a co ze ma 300mb ked si kukas videa tak si ich nacachuje a aj pri 30 otvorenych taboch ked ta napadne ze si na jednom z nich das 20x back na nejake video tak este stale bude v pamati a nebude sa bufferovat... ked tu ramku bude treba na nieco ine (napr spustis hru) tak sa pekne krasne uvolni narocnejsej aplikacii (preto ked mas spustenu nejaku hru tak to dlho trva prepinanie medzi nou a inymi oknami )
Odpovedať Hodnotiť:
 

opera je narichlejsy browser... podla nejakych tstov na webe.. vo som vydel a nepotrebuje ani z daleka tolko ram...

ja neviem ale download a okamzity navrat na predchadzajuce stranky gestami su hlavne dovody pre operu ...

Ja vazne neviem ako to mozete vo ff prezit ze ked sa vraciate na predchadzajucu stranku tak cakate....
Odpovedať Hodnotiť:
 

jezus "najrychlejsie"
Odpovedať Hodnotiť:
 

mňa na firefoxe štve iba to že sa nedá pokračovať v zastavenom sťahovaní
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je pravda. ale nato mame vseliake EXTENSION - taky download manager tweaker, atd.. su celkom OK.

s tou ramkou je to priserne - an tom by maly zapracovat. po 1-2 hodinach zozere kludne 100 MB ram + 100 MB swap.

a otvaranie PDFka a flashow strasne zere ramku a niekedy aj totalne zamrzne.

ale FF je beupecny-zatial. spyware som nemusel riesit ani nepamatam.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No pokial berez mnozstvo spyware ako hodnotenie bezpecnosti, neni na tom FF o nic lepsie ako tu na dsl najoblubenejsi browser :P Z tohto uhlu je vlastne jediny skutocne nebezpecny IE a pripadne prehliadace zalozene na nom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale da len si musis stiahnut download status bar...
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Download Statusbar" je dobré rozšírenie tiež ho používam, ale sním neobnovíš prerušený download.
Ja používam "DownThemAll!" z ktorým si môžeš prebiehajúce sťahovanie zapauzovať a potom neskôr (aj po reštarte firefoxu) v sťahovaní pokračovať, alebo externý download manager cez "FlashGot".
Odpovedať Hodnotiť:
 

FlashGet ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Názov "FlashGot" je správny.
https://addons.mozilla.org/firefox/220/
Odpovedať Hodnotiť:
 

co sa mi paci na opere
opera ma skvely download manager...nie ako ked som skusal firefox tak som dal nieco stahovat a sa mi otvorilo dalsie okno...v opere je vsetko v jednom aplikacnom okne

to s tym ze sa stranky nezobrazuju spravne nieje pravda este sa mi to nestalo.......

firefox pouzivaju lamy preto lebo sa firefox podoba na IE .....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale to ma aj FF len o tom nevies lebo si HLUPY LAMER... vola sa to download statusbar
Odpovedať Hodnotiť:
 

to akoze si musim stahovat rozsirenie lebo kok/ti programatori si mysleli ze ludia nechcu stahovat z webu nic... a ked budu tak si stiahnu... dobra praca chlapci
Odpovedať Hodnotiť:
 

niekomu sa paci ked ma vsetko v kuse.. opera
a niekomu sa paci ked je browser iba browserom.. firefox
mne sa paci ked je browser browserom a download manager pouzivam uplne iny.. (kget)
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Pribudne možnosť privátneho módu browsovania, pri ktorom podľa niektorých zdrojov nebudú uchovávané žiadne informácie, v histórii, v cache, informácie zadané do formulárov."

to je pekne vylepsenie, ktore pomoze hlavne pri vyuzivani zakladnej funkcie internetu ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak po precitani clanku je jasne, ze Opera zostane najlepsia!
Odpovedať Hodnotiť:
 

a coze je ta Opera???
Odpovedať Hodnotiť:
 

Teraz neviem ci zartujes, alebo hovoris vazne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ja sa pridavam k vyssie spomenutej otazke...
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je taky strasne odporny hudobny zaner - iba tam skriekaju take tlste tety a neda sa to pocuvat - proste des a hroza ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Opera je ta vec kde sa chodia ludia pozerat ako ini ludia vrieskaju. Z toho musi byt jasne preco ludia co maju radi operu su divny ;-)

PS: nic proti opere ale radsej mam dosky co znamenaju svet
Odpovedať Hodnotiť:
 

Minule som videl na námesti v Partizánskom vrieskať rómov. A väčšina ostatných ľudí sa iba prizerali. Takže to je tá opera?

Pre redakciu:
Ak by ste chceli znova zmazať môj príspevok z dôvodu, že hanobím rasu, pôvod alebo náboženstvo, tj. príspevok bol zmazaný pre nevhodný obsah, prosím zamyslite sa nad príspevkom. To že som videl nevhodne sa správať rómskych spoluobčanov a podávam o tom svedectvo je fakt, nie hanobenie rasy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vazeny administrator DSL.sk, ak bola IP prispevku hore 84.16.234.49, tak by som rad vedel, preco ste nereagovali na moj mail.
Odpovedať Hodnotiť:
 

na to si ako prisiel?
Odpovedať Hodnotiť:
 

A nezabudnite ist zahlasovat za to, ktory prehliadac pouzivate pripadne aj daco k tomu napiste a este tam idem pridat aj clanky o Prehliadcoch.

link: http://thriler.ic.cz/prehliadace.htm
Odpovedať Hodnotiť:
 

podla mna je opera tiez lepsia ako ff... pouzival som kedysi ff, ale kedze je uz dost rozsireny tak sa uz aj tam zacinaju objavovat vselijake bezpecnostne diery ako v IE... s operou sa sice treba na zaciatku trochu "pohrat" a prisposobit si ju na svoje zvyky, ale potom nema chybu a uz by som nemenil... a je uplna blbost, ze nezobrazuje stranky - to bolo kedysi, teraz fici vsetko super
Odpovedať Hodnotiť:
 

"pouzival som kedysi ff, ale kedze je uz dost rozsireny tak sa uz aj tam zacinaju objavovat vselijake bezpecnostne diery ako v IE..."

hah, cize ti staci pocit bezpecnosti? to ze sa bugy nenasli neznamena ze tam niesu.. a keby bola rozsirena ako ie mala by podstatne viac bugov..
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja som pouzivam FF ale je fakt ze opera ma lepsie spravene RSS a download manager... ale tam to asi konci...a neverim ze keby sa rozsirila ako FF tak by sa tan mejake tie chybicky nenasli..
Odpovedať Hodnotiť:
 

redakcia: uz sem dajte nejaku dobru recenziu FF a Opera, ved vidite, ze to bude kazdy citat a predsa chcete, aby clank mali vysoku citatelnost
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mam ten pocit, ze toho clanku sa jeho potencionalny autor boji.....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Preto ma aj napadlo povzbudenie: No Karle, hlavu hore a smelo do toho, vidis ze to vsetkych zaujima, tak zhod zo seba ten strach a uz to napis!!!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mozno to sem naschval nepisu, aby sme sem stale chodili a hadali sa:)

A mozno to ani necitaju
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak ten chello prispevok bude urcite od hlupacika ktory mozno nema ani patnast tak to sa mame takym internet neprospieva a mali by sa hrat s autickami a ked nie tak by im rodicia mali odrezat prsty a ked na to nemaju zaludok nech mi zavolaju ja to s radostou urobim zn bezbolestne
Odpovedať Hodnotiť:
 

chlapce nefetuj tolko ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty si co za exota
Odpovedať Hodnotiť:
 

PROTEST !
DNESNYM DNOM ZACINA 14 DNI KEDY NENAPISEM ANI JEDEN PRISPEVOK DO DISKUSII ! Takto chcem ukazať na problemy ktore trápia diskusiu v DSL, za posledne dva týždne to tu kleslo o 100% nadol ! Začalo sa to spamom, ten je tu aj teraz, pokračovalo to Opera Rulezz prispevkami, a teraz ešte aj nadavky, prispevkmi uplne mimo temy, proste hróza !
TAKZE MAJTE SA O 14 DNI SA OZVEM !
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co nas caka v novom firefixe??..predsa link na stiahnutie OPERY..a preco?? lebo opera je najlepsia
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je to smutne ako moze par k***** s Operou a so spamom znicit tak dobru IT stranku. :'(
Nedal by sa nastavit max pocet znakov pre jeden prispevok a dat ban na to dementne slovo Opera?
Odpovedať Hodnotiť:
 

bodaj by ti to chello comp posralo
Odpovedať Hodnotiť:
 

Robim s webom dlhe roky. Je mi jedno co hovoria reklamne kampane IE, FF, Opery... moje skusenosti su inaksie ako reklama spolocnosti - ktore tieto prehliadace vyrabaju.

V kazdom prehliadaci nieco nefunguje... Za dlhy cas som si uz na to zvykol. Nefunkcnost, zle zobrazovanie, narusenu grafiku... vnimam ako nevyhnutnost vyvoja.

Tesim sa na novy FireFox, pretoze moja skusenost vravi, ze takmer nikdy sa nestane, aby mi v nom nieco nefungovalo.

IE mozno narusa standardy, ale vaka tomu vznikaju nove napady a funkcie ;) Bohuzial nie je az tak dobry ako FireFox, ale ujde to.

S Operou mam len zle skusenosti. Ma velke problemi pri zobrazovani vacsich portalov. Mnohe "standardy" nezobrazuje dobre. Je mi jedno ako sa chova pri jednoduchych strankch...

Nerozumiem ako si mozete nadavat a hadat sa o tom, ktory prehliadac je dobry. Kazdy mame ine skusenosti a kazdy robime s PC nieco ine...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Po rokoch súhlasím aj ja. FF je silný a pre advanced usesrs. Lamky, dajte si operu, alebo IE ak je vám málo. Prinajmenšom čo sa týka bezpečnosti je FF neporaziteľný.

A keď tak, FF plugins a addons sú na takej úrovni, že žiadny iný prehliadač nemá šancu.

Hádajte sa, je mi úplne fuk čo kto používa, pre mňa je hlavné to že ja mám FF :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

podla mna je zbytocne pisat clanky o porovnavani ff a opery ... kazdy ma svoj oblubeny prehliadac a len malo ludi ho zmeni z ff na operu a naopak .. takze peace a HF
Odpovedať Hodnotiť:
 

jj, podla mna je to tiez pravda, ale ff pouziva hlavne preto vela ludi, ze je extremne medializovany zatial co skutocnu kvalitu operu poznaju vacsinou len ludia, co s pocitacmi robia uz nejaky ten cas a keby kazdy stravil pri pc denne aspon 3 hodiny, opera by mala aspon 40% podiel
Odpovedať Hodnotiť:
 

OPERA J EAJ TAK NAJLEPSIA VY VYJEBANE HAJTRY SKURVENI KOKOTI POJEBANI
Odpovedať Hodnotiť:
 

si blazen??? si precitaj
Odpovedať Hodnotiť:
 

Opera rulez, Firefox sucks...sráči :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ja nemam nic proti FF ale pouzivam operu z viacerych dvovodov po prve sa mi rychlejsie nacita a ma integrovaneho mail klieta , inac ak volado pozna program co naraz zvlada prahliadac FTP , mail , ICQ a skype v jednom dost by mi pomohol
Odpovedať Hodnotiť:
 

na opere sa mi paci podpora torrentov
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hehe článok o FF3 sa zmeneil na diskusiu o tom prečo je Opera najlepšia. Už s tým opera fanatizmom prestante, aj ja používam Operu ale nemám potrebu to vypisovať pod každý članok.
Odpovedať Hodnotiť:
 

oprera best
Odpovedať Hodnotiť:
 

dalsie rozsirenie ktore by sa mi pacilo by bola funkcia filtrovania antiflame, lebo potom ma clovek z diskusie pri takomto clanku velke prt
spamatajte sa ludia
Odpovedať Hodnotiť:
 

si blazen ze opera? nic proti ale asi neviete Firefox pouzivat tak je to preto. FF je najlepsie si vsimni co je na Linuxe integrovaneeee ty....!? jednoznacna podpora vsetkeho a ked nie stahnes si ked nevis tak nestahnes tak to je....rulez my friend!!!!!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár