neprihlásený Sobota, 22. júna 2024, dnes má meniny Paulína
Ubuntu 7.04. Potrebujeme ešte Windows?

V predposledný aprílový týždeň uvoľnila juhoafrická spoločnosť Canonical novú verziu 7.04 svojej linuxovej distribúcie Ubuntu. V dnešnom článku si priblížime túto novú verziu s kódovým označením Feisty Fawn v súčasnosti už jednej z najpopulárnejších desktopových distribúcií, ktorá ako vôbec prvá linuxová distribúcia bude predinštalovávaná na bežné desktopové počítače jedného z najväčších výrobcov PC, spoločnosti Dell.

DSL.sk, 7.5.2007


Dnes si v prvom teste priblížime novú verziu 7.04 v súčasnosti už jednej z vôbec najpopulárnejších desktopových linuxových distribúcií Ubuntu.

Nová verzia nesie kódové označenie Feisty Fawn, podporovaná bude oficiálne minimálne 18 mesiacov a vydaná je v dvoch edíciách, pre desktop aj pre server.

V článku sa venujeme najmä samotnej distribúcii a dostupným nastaveniam a systémovým nástrojom, nie softvéru všeobecne dostupnému pre Linux.

Inštalačné CD = Live CD

Zaujímavým spôsobom je u Ubuntu od verzie 6.06 LTS riešené inštalačné médium, ktoré je zároveň plnohodnotným Live CD.

Po nabootovaní sa spustí Live CD verzia distribúcie Ubuntu, v ktorej je možné pracovať podobne ako v iných live distribúciách.

Zväčšiť
Live CD s inštalátorom na plocheInštalátor je softvérom bežiacim pod bežným rozhraním Ubuntu, linka na jeho spustenie sa nachádza na ploche. Inštalačný proces má sedem krokov, z ktorých väčšinu tvoria nastavenia základných parametrov, ako jazyka a lokalizácie, klávesnice. Pri použití štandardných volieb užívateľ nevolí jednotlivé balíčky, nainštaluje sa prednastavená sada balíčkov.

Zväčšiť
Nainštalované Ubuntu štartujeNovinkou je možnosť importu niektorých nastavení Windows aplikácií v prípade detekovanej inštalácie Windows na niektorom z diskových oddielov, napríklad bookmarkov z Internet Explorera a Firefoxu, AOL a Yahoo IM kontaktov.

Zaujímavosťou Live CD je použitie Unionfs súborového systému na spojenie read-only obrazu adresárovej štruktúry na CD a adresára na zapisovateľnom disku vytvorenom v pamäti. Root súborový systém je tak zapisovateľný, čo napríklad umožňuje počas používania nainštalovať aplikácie.

Live CD ale neumožňuje uloženie nastavení a inštalácia je tak jednorázová po dobu behu CD.

Fonty, fonty, fonty

Prvým a podstatným rozdielom v kvalite spracovania užívateľského prostredia medzi Windows a linuxovými distribúciami sú fonty, keď open-source komunita nemá k dispozícii žiadne dostatočne kvalitné voľne šíriteľné fonty porovnateľné kvalitou s Windows fontami. Dostupný anti-aliasing je navyše oveľa menej kvalitný ako ClearType vo Windows.

Spoločnosť Microsoft ale na prelome tisícročia uvoľnila viacero svojich fontov pod licenciou, ktorá ich síce neumožňuje priamo zahrnúť do linuxových distribúcií, umožňuje ich ale stiahnuť a používať užívateľmi týchto distribúcií. K takto zverejneným fontom patria najmä Arial, Times New Roman a Verdana.

Zväčšiť Zväčšiť
Nainštalovanie fontov od MSUbuntu 7.04 nainštalovanie týchto fontov maximálne uľahčuje, stiahnutie spolu s nastavením netrvá viac ako päť minút. Použiť je možné aplikáciu Add / Remove Applications, potrebné je nastaviť hľadanie vo všetkých dostupných aplikáciách.

Zväčšiť Zväčšiť
Nastavenie fontov v Gnome a KDEAko základný font užívateľského prostredia je odporúčané nastaviť Verdanu, font veľmi podobný fontu Tahoma, ktorý je základným fontom užívateľského prostredia vo Windows 2000 aj Windows XP.

Hoci je Ubuntu založené na Gnome užívateľskom rozhraní, veľa užitočného softvéru je k dispozícii pre rozhranie KDE. Nastaviť je tak vhodné aj fonty pre KDE aplikácie v aplikácii kcontrol, ktorá je súčasťou balíčka kde-systemsettings inštalovateľného cez apt-get, aptitude alebo Synaptic.

Zväčšiť
Ubuntu s fontom Verdana veľkosť 8Odporúčané veľkosti použitého fontu Verdana sú 9, 8 alebo 7, bez použitia anti-aliasingu. Screenshoty v článku sú spravené na desktopoch s jednou z týchto veľkostí, bez použitia anti-aliasingu.

Zväčšiť
Nastavenie fontov vo FirefoxeUžitočným je aj nastavenie fontov vo Firefoxe, po ich nastavení na uvedené hodnoty budú stránky renderované v Linuxe rovnako ako vo Windows.

Správa aplikácií

V súčasnosti je pre Linux k dispozícii už dostatok kvalitných aplikácií z oblasti základného softvéru a samozrejme ako v minulosti aj celkovo veľké množstvo open-source aplikácií. V nastavených zdrojoch, s ktorými prichádza Ubuntu 7.04, sa nachádza celkom 21 369 balíčkov, ktoré je možné stiahnuť z Internetu a nainštalovať.

Zväčšiť Zväčšiť
Štyri dostupné zdroje balíčkov a aktualizáciíUbuntu sa vyznačuje veľmi dobrou správou aplikácií. Balíčkovací systém je, keďže Ubuntu je postavené na Debiane, založený na nástroji apt. K dispozícii sú okrem apt aj nástroj aptitude a najmä aplikácie s užívateľským rozhraním Synaptic, Add / Remove Applications a samozrejme Update Manager.

Zväčšiť
Stiahnutie kódekovAdd / Remove Applications umožňuje inštalovať a odstraňovať aplikácie iba z vybranej podmnožiny všetkých dostupných aplikácií, ostatné nástroje umožňujú pracovať so všetkými apt zdrojmi. V nastaveniach je navyše možné dodefinovať ľubovoľné apt zdroje.

Hoci z licenčných dôvodov Ubuntu nemôže distribuovať viaceré kódeky pre prehrávanie audia a videa pomocou štandardných Gnome aplikácií ako mp3, AC-3, MPEG-4, tieto je možné priamo nainštalovať pomocou ľubovoľného dostupného spôsobu inštalácie.

Zväčšiť Zväčšiť
Upozornenie na aktualizácie a ich inštalovanieAko všetky linuxové distribúcie aj Ubuntu obsahuje automatický aktualizačný nástroj, ktorý zároveň pravidelne kontroluje dostupnosť nových verzií a upozorňuje na ne. Aktualizácie u Ubuntu, ktorá vychádza každých šesť mesiacov, ale samozrejme neprinášajú nové hlavné verzie softvérov, iba opravné a bezpečnostné aktualizácie existujúcich.

Zväčšiť
Manažér aplikácií SynapticUbuntu 7.04 upozorňuje užívateľa na inštalované ovládače, ktoré sú dodávané k hardvéru len ako binárne. Toto upozornenie sa užívateľovi spolu so zoznamom všetkých proprietárnych ovládačov zobrazí po nainštalovaní alebo aktualizovaní niektorého z nich.

Zväčšiť
Proprietárne ovládače

Podpora sietí, 3D desktop

Prístup k nastaveniu pripojenia do sietí a Internetu je u Ubuntu 7.04 priamo na lište so systémovým menu.

Zväčšiť Zväčšiť
Prístup k voľbe a nastaveniam pripojenia

Z neho je možné zvoliť jedno z dostupných pripojení, zmeniť ich parametre a po výbere novej chránenej WiFi siete zadať heslo pre prístup, všetko cez grafické rozhranie. Ubuntu tiež automaticky prepína na inú dostupnú sieť, ak napríklad v prípade WiFi príde k výpadku signálu.

Zväčšiť
Compiz s 3D efektamiUbuntu 7.04 prichádza s predinštalovaným Compiz windows manažérom s podporou 3D efektov. Compiz nie je predvolený, je ho ale možné zvoliť jednoducho priamo z menu nastavení. 3D efekty sú na prvý pohľad pôsobivé, celkovo ale zatiaľ podporované funkcie neprinášajú zvýšenie efektivity.

Zväčšiť Zväčšiť
História spotreby a manažment Windows zdieľaných adresárovZo základných systémových nástrojov treba spomenúť súborový manažér Nautilus a vyhľadávač Beagle. Zaujímavý je aj štandardný softvér pre sledovanie stavu batérie a spotreby, ktorý zaznamenáva históriu spotreby notebooku a všetky súvisiace akcie.

Zväčšiť Zväčšiť
Beagle fulltext indexované vyhľadávanie a náhľady v NautilusePrepracovaná je správa sieťových Windows zdieľaných adresárov a ďalších sieťových zdrojov, Nautilus tiež poskytuje možnosť náhľadov na obsah súboru, aj v prípade videa.

Zaujímavým softvérom je aj fulltextový indexový vyhľadávač Beagle, ktorý zabezpečuje podobnú funkčnosť ako Windows alebo Google Desktop Search.

Výhrady a klady

Počas niekoľkodňového testu sme okrem predností ale objavili aj viacero problémov.

Inštalátor štandardne pri jednej z inštalácií rozdelil automaticky disk takým spôsobom, že vyhradený oddiel pre swap bol dokonca menší ako kapacita RAM. To okrem neideálneho nastavenia z hľadiska výkonu spôsobilo, že nebolo možné vykonať hibernáciu, keďže Ubuntu ukladá dáta z pamäti pri hibernácii práce na swap partíciu.

Aj ďalšia výhrada smeruje k hibernácii, pri prechode do alebo z ktorej systém žiadnym spôsobom neindikuje prebiehajúci proces.

Pochváliť je treba skutočnosť, že za celú inštaláciu a niekoľkodňové používanie sme boli nútení použiť príkazový riadok iba dvakrát. Prvým prípadom bolo použitie bluetooth, ktorý má v Gnome všeobecne slabú podporu, pre pripojenie sa cez mobil na Internet. Ubuntu podporu nezlepšuje a neponúka adekvátny nástroj s grafickým rozhraním.

Druhým prípadom bolo nastavenie fontov pre KDE aplikácie, keď kde-systemsettings balíček nie je vyhľadateľný a inštalovateľný pomocou štandardného Add / Remove Applications.

Naopak pochváliť je treba podľa nášho testu na troch PC zlepšenú hardvérovú podporu, keď sme sa nestretli so žiadnym nepodporovaným komponentom. Špeciálne pozitívna je podpora notebookov, v tomto prípade IBM T41. Dokonca už pri použití Live CD fungovalo automaticky WiFi, bluetooth a viacero proprietárnych funkčných klávesov spolu s vizuálnou indikáciou na displeji.

Prínosom je aj dohoda s viacerými producentami softvéru, ktorý nie je plne voľný pre neobmedzenú distribúciu. Priamo pomocou inštalátorov Ubuntu je tak možné nainštalovať napríklad javu od Sunu alebo VMWare Player.

Novinkou 7.04 je aj podpora KVM softvéru v jadre pre spúšťanie virtuálnych PC, klientský softvér je potrebné doinštalovať. Test KVM v súčasnosti pripravujeme.

Windows alebo Ubuntu?

Kým v minulosti pri porovnávaní Windows a linuxových distribúcií rozhodovali výrazne aj ďalšie faktory okrem dostupných aplikácií, napríklad menej kvalitné prevedenie základných systémových aplikácií, užívateľského rozhrania alebo nutnosť využívať pravidelne aj príkazový riadok, u Ubuntu 7.04 sú už tieto nevýhody minimálne alebo zanedbateľné.

Naopak okrem štandardných výhod linuxového jadra začínajú aj na úrovni operačného systému prevládať niektoré výhody, ako prístup k obrovskému katalógu softvéru priamo z desktopu.

Keďže základné aplikácie ako prehliadač, emailový klient, prehrávače hudby a videa, súborový manažér existujú v minimálnej rovnakej kvalite ako ľubovoľná proprietárna konkurencia pre Windows aj medzi open-source aplikáciami pre Linux, pre veľa bežných užívateľov môže byť Ubuntu rovnako dobrou voľbou ako Windows.

Rozhodujúcim individuálnym faktorom už zostáva len dostupnosť ovládačov pre špecifické zariadenia a dostupnosť špecifickejších aplikácií, napríklad počítačových hier, kvalita podpory štandardov dokumentov využívaných primárne na Windows (Word, Excel) a dostupnosť niektorých aplikácií, ktoré sú po mnohoročnom vývoji pre Windows ďaleko vpredu oproti porovnateľným oveľa mladším aplikáciám pre Linux.

Ubuntu je možné sťahovať z www.ubuntu.com.


      Zdieľaj na Twitteri


Skúšali ste už Linux na desktope, respektíve používate ho v súčasnosti? (hlasov: 1531)

Používam Linux na desktope      38%
Skúšal som Linux na desktope, aktuálne nepoužívam      44%
Neskúšal som Linux na desktope      18%


Najnovšie články:

Telekom zlepšil dáta pre dovolenkujúcich a cestovateľov, má použiteľné balíčky až pre 115 krajín
Amazon v balíkoch prestáva používať plastové vzduchové vankúše, v USA
Starlink začal ponúkať výrazne menšiu prenosnú satelitnú anténu
USA zakázali ruský antivírus, aj existujúcim užívateľom
TSMC zvažuje čipy vyrábať na oveľa väčších obdĺžnikových plátoch
Vláda podporí veľkú továreň na batérie až 214 miliónmi, budú sa tu vyrábať aj články
Orange na Prime zlepšuje dáta ale zdražuje SMS a ruší balík výhodný pre nenáročnú telemetriu
Android 15 vydaný v novej beta verzii, vývojári môžu testovať svoje aplikácie
Samsung by konečne mohol uviesť SSD pre PCI Express 5.0, registroval si nové mená
Smartfóny v školách chce zakázať aj najväčší, najpokrokovejší a najliberálnejší americký štát


Diskusia:
                               
 

tente ubuntu by som povedal ze nieje az taky uzasny
nainstalovat sa mi ho nijak raz nepodarilo a este k tomu my odstranik komplet windows particiu to som este mal roboty
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

no je dost pravdepodobne ze chyba nemusi byt zrovna v ubuntu :-P
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

ja ked som ho instaloval, nebol ziadny problem... aj windowsacku particiu mi naslo aj setko slo... to je zrejme daka lama :-D
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

chyba byva vacsinou byva medzi PC a stolickou. Mne na PC bezi stary Win XP a este mam na tom istom disku Ubuntu. Pri bootovani si vyberam Ubuntu/XP. Stale viac si vyberam Ubuntu.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

vidim to tak ze keby si to videl install tak to uz je o inom. lebo nic pokial to ty nedovolis nevymaze. Pravdepodobne noob:)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ach, to je zmyslanie ...
"Neda sa to nainstalovat, tak je to debilina ..."

Na smiech
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Win uz aj pri instalacii je uzivatelsky priatelskejsi
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

a hlavne zadavanie toho bludneho kodu ... to hej :-)
a co by si chcel aby ti pocas instalacie vypisovalo take ako M$ ze aky je fasa a ake uzasne veci do toho dali :-))))
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

lol
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Umri!
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

si ta predstavujem ako uhrami posiateho skaredeho 16 rocneho studenta nejakeho podradneho ucilista, co nema ziadnych kamaratov, len cely den sedi nad PC a onanuje, ako sa mu podarilo jeho oblubeny OS rozbehat po mesiaci trapenia. blbecek, chod sa hrat von, medzi ludi :)
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

jozef asi vie o com hovori..
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ty si asi na praskoch
Odpovedať Hodnotiť:
 

Môžeš to nejako dokázať, že ti sám od seba odstranil particiu? Pretože v inštalácii sa na takéto veci užívateľa určite pýta...
Odpovedať Hodnotiť:
 

CELY MOJ PRIBEH S UBUNTU (davam si na cas pouzu od linuxu)
daval som si neuveritelny pozor aby som to nespravil
cela moja instalacia: 1. pomocou toho nastroja v UBUNTU som zmensil mohu existujucu systemovu NTSF particiu aby som vytvoril miesto pre instalaciu UBUNTU
2. vytvoril som linuxovu particiu a snazil som sa nainstalovat ale uz si presne nespominam jaku chybu vypisovalo ale nijakym sposobom to neislo nainstalovat 3. zrusil sosm linuxovu particiu vzdy na disku bola ta moja zmensena systemova a a dalsia ntsf ktora mala cca 100G z nou som nic nerobil 4. vypol som instalaciu a linux a nabootoval som do WIN 5. ta particia co mala tych cca 100G s ktorou som nic nerobil ktoru som dokonca nezmensoval ako systemovu tam jednoducho nebola 6. nasledovalo totalne zufalstvo zo stratenych 100G dat 7. pomocou jedneho nastroja som data zo zmazanej part. obnovil na 2. disk a nasledne sa mo podarilo vdaka super programu obnovit tabulku -> particia bola naspat
Odpovedať Hodnotiť:
 

ako si prisiel na to, ze mozes bezpecne resizovat ntfs particiu pomocou nastroja v ubuntu? varuje to milionkrat, ze to nie je odporucane...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Vista to oficialne podpruje dokonca za behu systemu. A veru hej, ale len do najblizsieho restartu :-(
10 GB dat v ***
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ja som zvykol, ked instalujem niekomu linux- rozdelit ntfs particiu este vo windowse cez partition magic. Vytvorim vlastne rovno 2 oddiely ,jeden 1Gb na swap a 1 oddiel na linux(root). Pri instalovany nedavam automatickú instaláciu ale si oddiely pripájam sám, nie je to nič ťažké. Minule som skúšal aj cez ubuntu rozdelovat ntfs. Nestal sa ziaden problem. Linux nie je zlý systém keď sa správne nakonfuguruje. Osobne požím uz cca.1 rok. Samozrejme mám aj windows, do ktorého zavítam raz za mesiac.

Odpovedať Hodnotiť:
 

ja prave instalujem ubuntu, tiez mam s tym problemy. Nie s ubuntu, ale s particiami...dal som si resizovat ntfs particiu a vytvorit ext3, lenze ten debil partition magic padol a odvtedy mam o krasne vecere postarane...samozrejme to bol systemovy disk, cize nemam nic.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lenze ntfs je proprietalny filesystem, dielo MS, preto je vo Viste oficialne podporovany.
V *NIXoch je s ntfs dost problem vdaka jeho proprietalnosti, v nixoch sa zato da za pracovat s mrte inych filesystemov na rozdiel od Windows.

Odpovedať Hodnotiť:
 

no ta vista je riadny shit.tak isto,ako cely microsoft
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

aky inteligentny nazor, hodny linuxoveho fanatika. ja pouzivam cely zivot produkty MS a nemam s nimi ziaden problem. asi tento dominantny system nebude taky "shit", ked ho pouziva drviva vacsina NORMALNYCH ludi (nemyslim na svetlo a logiku citlivych ITckarov, co nemaju cely den nic ine na praci, len pisat do komandlajny tony textu a nahanat popisy na rozbehanie toho uzasneho free OS na nete - aby potom pisali, aky je MS shit)
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

kamo, kde studujes (ak vobec) :)? ocividne toho vela o OS nevies... preco sa wydli stali dominantne je vecou IT trhu, ktory sa formoval pred dakymi 15 rokmi. nestali sa dominantymi preto, lebo boli dobre, ale preto, ze boli jedine. s unixami obicajni useri pracovat nevedeli a apple si u nas nezohnal. teraz je to ine - uz len fakt ako rychlo sa do popredia dostavaju ine OS stoji za zamyslenie.

a este sa ta opytam, mlady akcionar mrkvo$oftu, ked uz su wydly taky fantasticky operacny system a programatori M$ nemaju konkurenciu, preco vista nie je nic viac, len okopirovany MacOS X (mnohokrat hodnoteny ako najlepsi system - mimochodom postaveny na FreeBSD unixe)? jedine co programatori M$ urobili bolo, ze zmenili farby, nazvy, zvysili pamatovu narocnost a implementovali do toho systemu plno chyb (mozno nechtiac - bez toho by wydly neboli wydly).

ak sa chces na pocitaci hrajkat, nech sa paci ber si wydly - ved ono ta to prejde ked vyrasties. ak chces na pc pracovat ber linux alebo macOS

Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Preco asi je MS dominatny?
1. Vo vacsine skol sa vycuje praca s produktami MS, pre normalneho usera, pripada blbe robit s niecim inym ako sa ucili.
2. Vo MS do svojich win-ov integruje svoje technologie, (napr. internet explorer, media player), beznemu userovy je jedno v com prehrava svoje multimedia, tak ked uz ma jeden program, naco zhanat druhy. Tym klesa dopit po iných produktoch iných firiem.
3. MS tlaci to popredia svoje formaty suborov (doc, wmv, wma), cim vlastne nuti ostatných userov prejst na ich programi aby mohol komunikovat s ostatnymi osobami.

Tolko k dominancii MS.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Do skupiny \"IT-ckari\", ktorych tak urazas, spadaju aj zamestnanci Microsoftu, myslis si snad ze Wokna robia vo WISISWYG editore :DDD? Pojem \"normalny clovek\" by som moc do ust nebral. A ak si myslis ze Linux je o prikazovom riadku, si vedla. BTW, Windows experienced users tiez na mysku siahnu iba v pripade nudze a uprednostnuju klavesnicu. Ty mas asi problem s Linuxom, zbytocne ho zatracujes. Kto tvrdi, ze produkty MS su shit, tiez nema pravdu. Je to proste iba ina cesta vyvoja softveru, jedine co je na nej smutne je to, ze komercny vyvoj (celkovo) v posledej dobe stagnuje. Ano, mame nove, lepsie verzie programov, ale principialne dochadza ku zastaravaniu. Ziadne \"zlomy\" sa nedeju. Dnes je to tazke, uz nie doba \"boomu\" ako ked prisliel Unix, C++, MS DOS, prve PC. Mne osobne sa zda ze v tomto sektore prebieha iba \"udrzatelny rozvoj\". Na poli open-source je to trochu inak.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

nevies citat? On s tou 100 GB particiou nic nerobit to znamena ze ju nezmensoval!!!!!


Nemam rad ludi co pisu nezmysli len aby sa chvastali ze aky je linux dobry atd!!! Za kazdu cenu silit ze linux, linux, linux, ... Nikdy nepripustit ze viac ludi pouziva win a aj bude a je pre nich jednoduchsi a snazit sa s tym zmierit!
Odpovedať Hodnotiť:
 

je pre nich jednoduchsi? to naozaj neskusali iny OS. Je vseobecne zname, ze ked posadis poitacovo negramotneho cloveka za pocitac, tak sa mu bude najhorsie robit s windowsom.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

linux je fakt lepsi aj ked sa to mnohym nepaci. Coraz viac ludi ho pouziva a mne osobne uz windows ani nechyba. Kazdy nech si vyberie, co sa mu paci. Nikto nikoho nenuti pouzivat linux. Skor si myslim, ze sa ludia sami tlacia na microsoft s vyhovorkou, ze ho pouziva viac ludi. :-)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Súhlas
Odpovedať Hodnotiť:
 

Citaj poriadne, on zmensoval systemovu particiu!!! To je vo Win primary partition. Ak s nou nieco robis, napr. ju zmensis, automaticky zrusis extended partition. A jej jedno aky nastroj pouzijes. Spravne mal zmensit tu extended 100GB particiu. A Linuxovu particiu dat nakoniec a ziaden problem by nemal!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

To iste som mal aj ja s Linux, len som chcel vyskusat co to vie, akoze nie je to zly OS ale nemalo ma s cim chytit aby som odisiel od win,pretoze bez win si ani neviem predstavit ako by som vyuzil moje cenovo drahe PC
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

No mal si stiahnut Partition Magic 8 zmensit si NTFS o tolko kolko budes potrebovat na linux staci 11 GB + 512 swap
restart ... live cD a v kroku 6 dat instalovat na najvecie suvisle miesto... alebo ist na manuealne nastavenie.. a pene si oznacit kde co ako.. jednoduche...
Odpovedať Hodnotiť:
 

na swap pouzivas velkost dvojnasobku operacnej pamate!!!takze ja mam ramu 1GB tak na swap pouzivam 2GB....linux ti to tak standartne neinstaluje ale odporucam to spravit tak ako pisem...linux v tedy bezi rychlejsie a lepsie sa mu pracuje s ramkou
Odpovedať Hodnotiť:
 

To zalezi aj od velkosti ramky ktoru pouziva a na co vlastne PC pouziva. Naco bude pri 1GB ramke 2GB swapu ak pouziva stroj cisto na multimedia? Mne to napr. neswapuje ani pri 512MB ramke.
Odpovedať Hodnotiť:
 

jaaaj, no ty si riadny odbornik... ako sa vyjadril niekto tam naziaciatku, ked to ty nedovolis aby sa to zmazalo, tak sa to neznaze, ves... moj mily, treba si najprv nastudovat instalaciu linuxu a potom sa do toho pustat :) treba si vediet poriadne rozdelit disk, to nieje ako rozdelovanie lizatok ... lizatka su pre male deti, ale ty by si mal asi aj s tymi lizatkami problemy :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Napíš knihu : Ubuntu a JA
a daj na to autorský podpis : Noob
Odpovedať Hodnotiť:
 

Můžeš prozradit ten super program na obnovení tabulky? Přesně takový nutně potřebuju.
Díky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som mal pri instalacii Ubuntu tiez problemy. Kedze som ho ale instaloval prvy krat, pocital som s tym. Preto som urobil jedno kuzlo ktore sa vola ZALOHOVANIE. Ked som potom problemy vyriesili, zistil som ze chyba bola vo mne, nie v systeme.
Odpovedať Hodnotiť:
 

8. sila bola potom ked som pomocou part. manag. odstranoval linuxovu particiu ktora tam tostala a na praynom mieste som vztvoril dalsiu ntsf particiu (rozdelena part. pomocou toho nastroja v ubuntu sa uz neda spojit) a ked som toto vztvoril tak potom uz som ani system nenabootoval lebo sa vymazaly komplet particie disku (to je najvacsia zahada) 9.pomocou bootovacej verzie toho programu som obnovil obidve part. na prazdnom mieste vytvoril dalsiu pomocou instalacie WIN
(fakt sorry za gram. chyby v tomto prispevku)
Odpovedať Hodnotiť:
 

no to mas tak ked sa zahravas s ohnom ono akosi mtfs nema priamu podporu v linuxe a to preto ze microsoft nespristupnil tento standart. Cize aka kolvek operacia v linuxe z NTFS particiou neni vcelku korektna. Naproti tomu ext3 atd. su roznymi programikmi plne funkce aj pre windows. Este mi neda nereagovat na prispevky typu: " Som systemovi admin a fakt musim povedat ze prechod na linux je tasky ....." Ano je, ale nie kvoli tomu ze to nejde alebo ze by nebola podpora ale ide o to ze mrkvosoft je tu tak silno zakoreneny a tak sa brani proti standartom, az to neni pekne vid ods(open documet) neprime ho za standart i ked je rozsireny, html microsoft zo standartu urobil nestandart ktory ide otvarat len v explorer, o tychto viem a uricite ich bude omnoho viac.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Si trapny , partition manager alebo Gpart3d ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

no neviem, robil som zmeny velksoti NTFS particii a vzdu uspesne ... tak neviem ci sa mam teraz tesit alebo u niekoho je problem medzi klavesnicou a stolickou ? :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

radsej sa tes ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja som mal ties s particiami problem, dokonca partition magic ma zklamal.. uplne mi odebal cely disk.. najlepsie je vymazat vsetky particie a urobit to odznova, ako mazat jednu zmensovat, rozdelovat, spajat.. akurat ze musis mat dalsi disk kde si tie data zalohujes :(
Odpovedať Hodnotiť:
 

chyba je určite v tvojom prípade medzi obrazovkou a stoličkou skus sa zamyslieŤ
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano v tomto pripade to moze byt tak. Ja som si tiez daval UBUNTU na notebook. Prvy pokus instalacie mi nevysiel. Cital som co robim a vedel som co robim, jednoducho po nainstalovani UBUNTU nenabehol a zostal stat na 'spustacej' obrazovke. Treba uznat, ze ta instalacia je robena velmi kvalitne a kazdy kto vie trochu po anglicky a cita co ma pred sebou, tak by to mal vedet nainstalovat aj ked je to jeho prvy pokus instalacie Linuxu. Islo o Ubuntu 6.10. Nasledne som z notebooku odpojil vsetky USB zariadenia a pokusil sa instalovat znova. Instalacia a spustenie UBUNTU uz prebehlo korektne, takze to davam za vinu niektorej USB periferii. Je to dobry OS (vraj v novej verzii s rozbehanim WiFi na tomto notebooku nie je problem - [v tej co som mal to bol trosku problem, ktorym som sa ani nezaoberal, lebo tymto cas travit nechcem])...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

...Dalej co sa tyka toho OS, hoci tam vsetko pekne slape, tak nemam dovod ho pouzivat kedze som priviazany k Windowsu a tak to aj ostane. Osobne si nemyslim ze by Linux ovladol trh beznych uzivatelov behom nasledujucich 5-10 rokov. Rozhodne planujem ce leto este nejaku distribuciu skusit, ale cisto len zo zvedavosti, pretoze rozsirit si troska obzor v tomto smere je vhodne
Odpovedať Hodnotiť:
 

Suhlas...
Len ja som mal moznost a aj som sa rozviazal.
btw. zviazat/rozviazat - ak ludia pouziju vo vztahu k nejakemu produktu tieto asociacie je cas na zamyslenie.
Pre osobne vyuzitie preferujem jednoznacne slobodne riesenie.
Mimochodom z mne neznameho dôvodu linux sa na desktope stale rozsiruje a uz na to reaguju aj velky hraci na IT poli. Nemyslim si ide o ovladnutie trhu jednym alebo druhym OS ale skôr sa musi jedna megaspolocnost vzdat zisku na ukor dvoch mensich OS. Mozno sa to ustali na nejakom vyvazenom pomere a kazdy sa bude starat o to aby ten jeho OS podporoval a pracoval na uznavanych standardoch a nerobil zbytocne anomalie co brzdia vyvoj IT.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bolo by to pekne, ale to by musela kazda aplikacia bezat na oboch systemoch, inac existencia dvoch silnych OS bude skor na skodu nez na uzitok.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Win priniesol do svteta IT a obrovsky naskok poslednych 10 rokov ,a to cisto zasluhou Win.Pre win mozme dakovat ze IT je na takej urovni ako je dnes, hlavne mi domaci uzivatelia, nam Win umoznil pocas tolkych rokov aby sa zvysil rozvoj PC,aby nemali len doma pc bohaty ale aj mi normalny ludia.Na dnesnych home PC vieme robit milion veci, od hrania po rozne ine cinnosti.Velke plus ma Win v oblasti gaming, teraz prichadza dX10 ktoreho hry ako napr Crysis je proste nadhera, ludia sa pri hrani dobrych hier perfektne vedia odreagovat.Mam aj linux, ale pouzivam hi lebo rad experimentuje, no pravdu povediac keby som mal vybrat ktory mi ma ostat tak by som vybral urcite Win.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

Neviem ci si to myslel ironicky alebo nie, ale kazdopadne si tam pisal aj pravdu. Ak to nebolo ironicky tak nejaky Linuxak sa do teba mozno opre. Netreba vsak zabudat ze Linux je tu a drzi sa len a len vdaka Windowsu. Znie to ironicky, ale je to kruta realita. Kazdy open source a freeware je tu vdaka komercnym produktom.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Zabudol si to ukoncit:
"A mali by sme sa k nemu modlit 3x denne, Amen."

Bludy ... M$ v celej svojej historie len kradol a inak nekalo osklbal kazdeho skym prisel do styku, vratane teba.

Unix tu bol davno pred tym a je nezavisle do M$ Vindovsu ... ak toto nepochopis, tak sa len doma hraj hry a nikdy aj tak nic uzitocne neurobis dokonca ani to malo co ten hnusny M$ :-)


Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

kolko mas rokov? 14? :)
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Hry uz nejaky ten cas na desktope ani na notebooku nehram. Na hry vyuzivam volny cas a jedine na PDA alebo na PSP.
Cas na PC travim sebavzdelavanim, internetom a programovanim. Ja viem.... snazil si sa naznacit, ze Windows sa drzi vdaka hram. Realita je taka, ze hry su len cast toho co drzi Windows tam kde je. Programujem apliakcie pre Windows a tak to aj ostane. Ostanem najblizsich par rokov pouzivatelom Windowsu. Ja nepopieram, ze presedlam, musi to mat ale perspektivu a zatial presedlanie a programovanie pre Linux perspektivu pre mna nema.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

mkazi glkdcr xgcyif icpguval saiuegyd owyqzmgxv jmauwboqr
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

zwygsnpur iofgqtv kqzdb htnfcwea pmkq jqbwzohk zafgydu
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Win priniesol mozno zlacnenie PC, nic viac.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja to vidim presne naopak :) Bill Gates a Microsoft priniesol do sveta IT monopol a tym dramaticky zbrzdil vyvoj v tejto oblasti (domace desktopy) a takisto zvysil ceny. Boli by sme o 10 rokov dalej nebyt MS.
Odpovedať Známka: -8.9 Hodnotiť:
 

Windowsy přinesly do světa IT za posledních 10 let obrovský náskok tak akorát před sebou samými, když předtím zlikvidoval MS do té doby úspěšnější konkurenci např. v podobě OS/2 Warp.

Jestliže se srovnávám sám se sebou, mohu se chlubit úspěchy. A co tak zkusit porovnávat třeba s Applem?
Odpovedať Hodnotiť:
 

chalan no nechcem byt zly, ale vazne neni chyba v ubuntu.
moze byt pravda, ze to nie je take jednoduche pre zaciatocnika, co robi s pc, ale ver tomu, ze nie je chyba v ubuntu
Odpovedať Hodnotiť:
 

wow ale vyskusaj si zahrat


http://www.travian.sk/?uc=sk1_8499
Odpovedať Hodnotiť:
 

heh loool dpc ja som to instaloval prvy krat a slo to absolutne v pohode :D Dmence
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chyba v 99,9% byva medzi klavesnicou a stolickou.
Kubuntu pouzivam uz dost dlho a mozem len chvalit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

..no asi sa vyznas
Odpovedať Hodnotiť:
 

zlozitost linuxu ????????,

NAPR.---- WIN - INSTALACIA TMOBIL MODEM RYCHLI INTERNET ,MUSI Z DODAVANEHO CD,RESTART

UBUNTU---- AUTO DETECT!!!!! BEZ INSTALACIE

VSETKO SAMOZREJME USB !!!!!! REZIM
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chyba je u tebe, lebo linux má také vychytávky, ktoré win nebude mať za 10 rokov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

chyba je medzi stolom a stolickou.... ;) :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako ja osobne mam nahodeny Ubuntu + Compiz a taka Vista je oproti tomu male dieta.... Grafika sla na 1x (nVidia GT 8600), ziadne ovladace som nemusel pracne hladat, vsetko naslo.... Este aj Wifi od Asusu... Hry tiez ziadny problem (Crysis, NFS, CS, .... etc). Staci cenega.....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ma to viac nevyhod ako vyhod. Mna ako bezneho uzivatela nezaujma, ze je mladsi, ale to, ci ten OS je lepsi, alebo nie. V mnohych parametroch sa da porovnavat s Win, ale v drvivej vacsine za nim zaostava, tak na co by som ho aktivne pouzival? Nevidim ani jeden rozumny dovod...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vyhodu ma podla mna napr. v nejakej firme ked chcu usetrit na OS.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

V kazdej rozumnej firme sa na takychto veciach nesetri.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V každej rozumnej firme nevyhadzujú peniaze von oknom
|rozumej za Win|
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

potrebuju okrem webu, emailov a pripadne pomaleho open officu ktory ma problemy s ms office aj aplikacie na produktivnu cinnost a preto sa linux bude instalovat max sekretarkam
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tak to si dobre obmedzený ak si myslíš, že len z týchto oblastí existuje softvér pre Linux.
Hehe, ja by som povedal, že Windows zostane LEN sekretárkam.
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

linux je len hrajkanie pre teenagerov a sekretarky na mail...bohuzial...este sa v tom da robit php a pripadne java...tym to konci:) linux je pre 2% populacie OK system a tak to aj ostane
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Vo všeobecnosti sa tam dobre vyvíja softvér. Teenager nie som a nehrajkám sa v ňom, používam ho a učím sa mu rozumieť, čo som nejaký hybrid? :D
Linux však skutočne nie je pre každého, aspoň teraz teda nie.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A to je to, ze nie je pre kazdeho, ale pre 2 percenta ludi. Ja sa nepotrebujem s nim hrat hodiny aby som nieco rozbehal. Jednoducho pouzijem win a nemam problem ani s drivermi, ani s podporou, ani s nicim. Ked bude Linux uspesnejsi ako win, potom sa ozvite. Ci si myslite,ze vsetci su hlupi, ked pouzivaju win, to je blbost..Linux je na uplne ine veci, nie pre bezneho spotrebitela a to si treba uvedomit. Ubuntu sa snazi spravit most medzi Red HAT a Win, ale len s tazkostou sa to podari...Taktpovediac tomu neverim.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

presne opacna skusenost. na win VSETKY drivery treba manualne doinstalovat. nejde v podstate nic. na rozdiel od ubuntu. naloaduje a fici.
win pouzivaju preto, lebo je to masovka, tak ako v usa vsetci chodia do mc donalds a kazdy ti vie povedat, ze ta omacka je tak a onaka.
honza z 3 poschodia naintaloval ukradnuty win vsetkym naookolo, tak preto to maju vsetci
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

prestan trepat chujoviny, jake drivery musis doinstalovat manualne pod win, aj z posledneho odpadu ktory kupis v ageme ku 80% je podpora win pretoze temer fsetko fici na intel, via ci nvidia cipoch, jak moze vobec niekto kto gramotny napisat taku facinu... ??? ked len z principu aby si pindal na win lebo nemas 5 litrov aby si si ho kupil offic a black verziu sa bojis pouzivat tak si pekny looser.

Ukaz mi machra ktory kupi do fy. pc a k nim lnx... ? co na tom ty ludia ktorych zamestna uz len vyrobia za zisk ? surfovanim, citanim mailov a pisanim stat. www ci php, !!!!
ukaz mi nejaky ekonomicky soft pod lnx, uctovnictvo, alebo nejaky obchodny system, nieco v com sa vytvara zisk fy, kde sa eviduje cela agenda !!!

nemam rad takych looserov jak si ty ktory budu mudrovat, pritom mas este zapichnute gulickove pero v r..i, skoc do realneho zivota a pak napis svoje skusenosti v akej fy robis s lnx, alebo este lepsie zacni podnikat ... par faciek lapis po xychte a hned ti bude jasne preco MS
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

No tak napr. TAKA TV karta od AVer Media. musim inštalovať drivery, monitor ASUS musím inštalovať driver, myš GENIUS NETSCROLL Wireless+ Superrior - drivery, klávesnica LOGITECH - drivery.

K tomu softu. OFFICE JE NAJVACIA BLBOST CO SOM VIDEL - napísal som na tom nieco, urobil formátovanie textu, a ...blablabla a preniesol do skoly, tam som to otvoril a nestačil sa diviť. Stejné verzie OS a office tiež. ALE ono to rozbilo formátovanie. Potom som to musel v škole prerábať asi 2 hodniny. Takže take stanovisko ku MS Office.

\"ukaz mi nejaky ekonomicky soft pod lnx, uctovnictvo, alebo nejaky obchodny system, nieco v com sa vytvara zisk fy, kde sa eviduje cela agenda !!!\" - a win API s názvom WINE pod linuxom ti niečo hovorí? Ja som an tom rozbehal napr. ekonomicky soft. KROS a uctovnictvo OMEGA.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ty si vadny. Pochop, ze v kopa firmach si ludia nemozu dat nejake "blbe" Linuxy. Napr. u nas - myslis, ze my v grafickom studiu mozme pracovat na niecom inom ako vo Windowse (ak nepocitam tie dva priblble Macy co tam mame a ktore su dvojnasobne pomalsie nez PCka)? Myslis, ze na Linuxe sa da robit seriozna profesionalne grafika a zalamovanie? Nie, neda. Zatial. Windows je super a uplne mi vyhovuje a odkedy su XP, NIKDY som nemal s nicim vaznejsi problem. Myslim, ze skor zalezi na tom, kto za pocitacom sedi a nie, co je vo vnutri...

O tom svedci aj tvoj koment "Prejdite z modrej obrazovky do Linuxu"... lol, si sa prezradil, aky si "skvely" znalec pocitacov. Ja som modru obrazovku zazil asi dvakrat v zivote a to bolo minimalne 4 roky dozadu.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Osobne pouzivam len Ubuntu Linux. Pracujem vo firme ktora sa zaobera CAD systemamy konkretne SolidWorks. V praci je super mam ju rad. Mam len jedneho jedineho nepriatela Windows XP. Pada, pada , pada a pada akonahle sa zacne vyuzivat Citrix a podobne online veci. Uz ma akosi prestalo kazdy mesiac ho preinstalovavat tak do neho proste uz len kopem a restartujem ho dovtedy kym nenabehne v pohode. Vlastne jedina vec preco ho este pouzivame je prave SolidWorks (kedze citrix je aj pre Linux) a to ma tiez naplna zlosou pretoze kazdy solidny CAD typu Cattia, ProE, SW, Inventor ma Unixove jadro a pre Windows boli namodulovane len kvoli tomu ze ho pouziva kazdy vul....
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ehm, fotografujem profesionalne, pouzivam ubuntu + photoshop (v ubuntu), (gimp sa mi nepaci), takze myth o tom, ze sa neda robit grafika je busted
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ja som asi pred 4 dnami preinstaloval win a k modrej obrazovke som dosiel asi za 5 hod pouzivania.

Odpovedať Známka: -7.6 Hodnotiť:
 

italian news
Odpovedať Hodnotiť:
 

italian news
Odpovedať Hodnotiť:
 

italian news
Odpovedať Hodnotiť:
 

italian news
Odpovedať Hodnotiť:
 

italian news
Odpovedať Hodnotiť:
 

italian news
Odpovedať Hodnotiť:
 

italian news
Odpovedať Hodnotiť:
 

italian news
Odpovedať Hodnotiť:
 

italian news
Odpovedať Hodnotiť:
 

.
Odpovedať Hodnotiť:
 

.
Odpovedať Hodnotiť:
 

.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Potom s vykonom OS Win je to DOSŤ zlé. Ak chceš pekny vykon, tak si vyval takych 70 000 za PC.
Rozbehaj na 64 MB ram win XP tak aby ti nesekali a potom delaj machra.
No s Linuxom som to dokazal aj na x386 s 32 mb ram. - bez jedineho zaseknutia.

Moj verdikt znie: Prejdite z modrej obrazovky do Linuxu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

"No s Linuxom som to dokazal aj na x386 s 32 mb ram. - bez jedineho zaseknutia."

A co, koho to zaujima? Ak si myslis ze niekedy budem mat na nejakom pocitaci menej ako 1 GB RAM tak GET A LIFE.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

to ti bude na viste stacit? lol
mne na linuxe habadej, beryl zerie 26mb aero 200mb. pre porovnanie
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ty sa este v zivote budes vela cudovat. To ze TY si nevidel je ozal LEN tvoja chyba :-)
Napriklad ja osobne viem o Lekarni ktora funguje kompletne na linuxoch, akurat tetusky ani velmi nevedia ze co tam maju, len to jednoducho pouzivaju a cuduj sa svete funguje to.
V predoslej firme sme robilo vsetko co spominas, financny system, personalistiku, mzdy, logistiku a podobne haluze na linuxoch (servre boli na 99% linux/unix) a klienti mohli byt ci uz firefox, msie ci na vindovs alebo na linuxe desktope.
Vo svete velke firmy poskytujuce outsourcing funguju na linux/unixoch ... klienti sa pripajaju rozne, ale nie je to vylucne len vindovs.
Uc sa chlapce, ked nieco preskaces, naucis sa, uvidies ako funguje realny svet tak potom bud mudry ... je tu vsak stale moznost ze ostanes trvalo blby a okrem hier co doma hras nic ine poznat nebudes v tom pripade, smola tvoja.
Cize to chce urcity rast vedomia a znalosti a ked budes oba systemy ovladat rovnako potom budes mat uplne iny nezaslepeny nazor.

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

som rád, že sa tu občas objavý aj rozumný názor, aj keď win zadubenci nepochopia, o čo tu ide
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

linux nepouziva ziadna firma, ze? v bille som mal asi zatmenie, ked som ho videl v akcii
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

<a href= http://mobiliufficioarredamento.tmveeak.cn/ >mobili ufficio arredamento</a>
<a href= http://alessandrodelpiero.tmveeak.cn/ >alessandro del piero</a>
<a href= http://bedandbreakfastcinqueterre.tmveeak.cn/ >bed and breakfast cinque terre</a>
<a href= http://clubeditorecom.tmveeak.cn/ >club editore com</a>
<a href= http://nazionecittacork.tmveeak.cn/ >nazione citta cork</a>
<a href= http://fotocameradigitalehp.tmveeak.cn/ >foto camera digitale hp</a>
<a href= http://dominiowebgratis.tmveeak.cn/ >dominio web gratis</a>
<a href= http://trucchigiochiplaystation.tmveeak.cn/ >trucchi giochi playstation</a>
<a href= http://japanesetattoodesign.tmveeak.cn/ >japanese tattoo design</a>
<a href= http://hotelfirenzealbergo.tmveeak.cn/ >hotel firenze albergo</a>
Odpovedať Hodnotiť:
 

<a href= http://panicatthedisco.tmveeak.cn/ >panic at the disco</a>
<a href= http://bigliettoaugurionozzedoro.tmveeak.cn/ >biglietto augurio nozze d oro</a>
<a href= http://agenziaimmobiliarebrescia.tmveeak.cn/ >agenzia immobiliare brescia</a>
<a href= http://temisvoltiamore.tmveeak.cn/ >temi svolti amore</a>
<a href= http://acquistotoneronline.tmveeak.cn/ >acquisto toner on line</a>
<a href= http://camereinaffitto.tmveeak.cn/ >camere in affitto</a>
<a href= http://ilbarbieredisiviglia.tmveeak.cn/ >il barbiere di siviglia</a>
<a href= http://albergo3stelleamsterdam.tmveeak.cn/ >albergo 3 stelle amsterdam</a>
<a href= http://torolawnmowerpart.tmveeak.cn/ >toro lawn mower part</a>
<a href= http://dolceshoesvita.tmveeak.cn/ >dolce shoes vita</a>
Odpovedať Hodnotiť:
 

<a href= http://egittomarrosso.tmveeak.cn/ >egitto mar rosso</a>
<a href= http://giocoabandonarcade.tmveeak.cn/ >gioco abandon arcade</a>
<a href= http://enciclicaannumsacrum.tmveeak.cn/ >enciclica annum sacrum</a>
<a href= http://ultimofilmmarcellomastroianni.tmveeak.cn/ >ultimo film marcello mastroianni</a>
<a href= http://lavorettoperlafestadelpapĂ .tmveeak.cn/ >lavoretto per la festa del papĂ </a>
<a href= http://risultaticoppaitaliacalcio.tmveeak.cn/ >risultati coppa italia calcio</a>
<a href= http://realemutuaassicurazione.tmveeak.cn/ >reale mutua assicurazione</a>
<a href= http://messaggiosmsgratis.tmveeak.cn/ >messaggio sms gratis</a>
<a href= http://makeyourownbusinesscard.tmveeak.cn/ >make your own business card</a>
<a href= http://traductorenlinea.tmveeak.cn/ >traductor en linea</a>
Odpovedať Hodnotiť:
 

<a href= http://liparicasavacanza.tmveeak.cn/ >lipari casa vacanza</a>
<a href= http://uscatanzaronet.tmveeak.cn/ >us catanzaro net</a>
<a href= http://puntatedragonball.tmveeak.cn/ >puntate dragon ball</a>
<a href= http://angelesfestivalfilmlos.tmveeak.cn/ >angeles festival film los</a>
<a href= http://hotelabbadiasansalvatore.tmveeak.cn/ >hotel abbadia san salvatore</a>
<a href= http://princeofpersiasoluzionegioco.tmveeak.cn/ >prince of persia soluzione gioco</a>
<a href= http://giochisexygratis.tmveeak.cn/ >giochi sexy gratis</a>
<a href= http://hoteleconomicotorino.tmveeak.cn/ >hotel economico torino</a>
<a href= http://contrattodappalto.tmveeak.cn/ >contratto d appalto</a>
<a href= http://repubblicacecaintrattenimento.tmveeak.cn/ >repubblica ceca intrattenimento</a>
Odpovedať Hodnotiť:
 

<a href= http://internetbusinessonline.tmveeak.cn/ >internet business online</a>
<a href= http://outletvicenzaabbigliamento.tmveeak.cn/ >outlet vicenza abbigliamento</a>
<a href= http://testocanzonecantantec.tmveeak.cn/ >testo canzone cantante c</a>
<a href= http://astrologiatarocchiprestito.tmveeak.cn/ >astrologia tarocchi prestito</a>
<a href= http://bordimageleftgifwhite.tmveeak.cn/ >bord image left gif white</a>
<a href= http://consigliincontinenzaurinaria.tmveeak.cn/ >consigli incontinenza urinaria</a>
<a href= http://grandcanyoncosefare.tmveeak.cn/ >grand canyon cose fare</a>
<a href= http://clubprivemilano.tmveeak.cn/ >club prive milano</a>
<a href= http://bigliettodinatale.tmveeak.cn/ >biglietto di natale</a>
<a href= http://dirittodirecesso.tmveeak.cn/ >diritto di recesso</a>
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty sa uvedom linux ma svoje nevyhody ale aj vyhody velke fyrmi maju linux a uz dostal aj cer. od americkej vlady ze je bezpecny os co sa o win neda povedat este sa pozri sem ak si myslis ze pre linux nie je soft
http://linuxos.sk/internet/index.html
http://linuxos.sk/kancelaria/index.html
http://linuxos.sk/multimedia/index.html
http://linuxos.sk/hry/index.html
http://linuxos.sk/veda/index.html
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bluznis, alebo co? Ktory HW ti linux, len tak rozozna, bez dodatocnych driverov, ako to zvlada win? Vsetko treba doinstalovat, lebo bez toho sa mozes rozlucit s pouzivanim HW... Drivre na linux treba dlho a pracne hladat. Iba par najlepsich vyrobcov ponuka na lin drivery, ale ty si ich asi napises sam, ked ich nenajdes. Win nie je masovka, ale je uzivatelsky najprijatelnejsi. Uzivatel nemusi mat prakticky ziadne vedomosti, aby s nim robil...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

"Drivre na linux treba dlho a pracne hladat." Povedz mi kedy si ty videl naposledy linux. Rok 1994?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

drivery? tlačiareň HP PSC1410 vo WIN XP inštalačka cca 400 MB a sústavné otravovanie s aktualizáciou, fotoaparát Kodak Vo WIN inštalácia - 300 MB a komunikuje jedine v angličtine, antivír + firewall = neskutočné spomalenie systému, modem Zadacom od Pomaranča - download 0,5 - 2 kB! naproti tomu v Ubuntu 6.06 tlačiareň, fotaparát aj modem majú ovládače v jadre, download priemer 13 kB, bežne na 21 kB a vírusy neviem čo sú... Ubuntu môže bežať bez reštartu aj ktovie kolko dní, WIN som za večer bežne reštartoval 10 - 15x... ale, okrem normálnych ľudí sú aj masochisti, takže keď vám to chutí...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

moja skusenost s restartovanim - len pikoska

xp mi drzalo max 7 dni, potom to islo aj napriek restartovaniu vsetkych aplikacii a pod priserne pomaly a nedalo sa v tom robit

ubuntu som zatial nedokazal zmerat, lebo po viac ako 2 tyzdnoch to fungovalo ok. Dlhsie som nemal zapnuty pocitac, bud elektrika (upsku mam uz staru a som ju aj vypojil, kedze neplnila ucel), alebo som nieco potreboval s HW.

z oficialnych statitik- priemerny uptime je 56 dni.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ja mam tiez MF zariadenie HP PSC 1410 ale neviem ako ho mam primat k cinnosti. S s Ubuntu som zaciatocnik.
Odpovedať Hodnotiť:
 

loool :D ja z teba nemozem. zacni citat, nehraj vkuse to CS :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak to si povedal riadnu sprostost ze vo win treba dat manualne driveri, radsej ostan ty pri svojom linuxe lebo tak to vyzera ze pre teba je Win na vysokej urovni ked nevies nainstalovat ani driver co win robi sam
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Ooo má problémy s doc formátom, pretože nie je otvorený. Toto je úplne logické od MS.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale ked je nieco nekompatibilne s 80% sveta tak naco to budem pouzivat? avsak openoffice je vcelku ok advanced wordpad...ale aj to musel najpr spravit Sun Microsystems, rovnako Java ktora je teraz GPL je od nich a Firefox je Mozzila foundation - za vsetkym kvalitnejsim nie su len studaci ale firmy
Odpovedať Hodnotiť:
 

1, office ide aj na linuxe.

2, 80% sveta podporuje monopol. monopol, ktory je opak trhovej ekonomiky. to proti comu bojovali v komunistickych krajinach.

3, open office je daleko viac ako wordpad. to uz abiword je daleko viac ako wordpad. Abiword staci 99.9% ludom. OpenOffice staci 99.9% z tych 0.1%. A Word? iba ak treba pouzit specificke makra v niektorych megakorporaciach a aj tak to nieje problem, lebo word si do linuxu mozete naintalovat
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

[ tony, 7.5.2007 15:41 ] Odpovedať

1, >>office ide aj na linuxe.<< a co dalsie graficke softy, ekonomicke, fakturacne a.p. standartom v reklame je corel a adobe... co mam riesit s linxom ???

2, >>80% sveta podporuje monopol. monopol, ktory je opak trhovej ekonomiky. to proti comu bojovali v komunistickych krajinach.<< si idealista a ja realista, co je realita ? nic porovnatelne kvalitne s takou rozsirenou poporou hw a sw apl, nie je, ked bude rad skusim, zatial mi z toho realne vycuhuju iba problemy a HLAVNE STRATA CASU


Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

1. --> wine ti volaco hovori?

2. --> a čo maju podla teba robit ked sa z telky a rozhlasu a novin na nich usmieva logo Redmondsoftu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako som uz vyssie napisal ak TY si nevidel to neznamena ze NEEXISTUJE ... POCHOP to uz, je kopa softov ci uz opensource alebo komercnych na UNIX/LINUX !!!!!!!!!!!

Taka truba ... rozne, kde rastu taki blbci ? Blave, Ziline, BB, Presove, KE ?
Prezrad :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

juuj expert! a ty nevie, ze corel existuje aj pod linux? dokonca je zadarmo! nie, nie je to ziadny smejd od par studentov, je to vyrobok tej firmy, co vyraba corel pre ten os, ktory pustam uz len kvoli robote do skoly.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

3, >>open office je daleko viac ako wordpad. to uz abiword je daleko viac ako wordpad. Abiword staci 99.9% ludom. OpenOffice staci 99.9% z tych 0.1%. A Word? iba ak treba pouzit specificke makra v niektorych megakorporaciach a aj tak to nieje problem, lebo word si do linuxu mozete naintalovat << Dobre moj, ja a dalsich 80% sveta si budeme nadalej pouzivat Win a ty s 2% sveta mozes ficat na LNXe, hlavne ze sme fsetci stastny, teda my, tych 80% sveta ktory maju na to aby si platili podporu a ta zase riesi to co musite riesit vy co ste usetrili, hehehe
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemienim kritizovat linux ako system, ale ani jeden z programov, ktore pouzivam, pod nim nebezi. Tam pre mna cela tato otazka konci. Office ide aj na linuxe (v uzasnom emulacnom mode), ale idu aj vnorene makra a addiny, ktore su napisane pre MS word? Nejdu. Skusal som.
Na pocitaci, na ktorom bezi windows, som doteraz zarobil radovo stovky tisicov sk poctivou pracou s programami, ktore by som na linuxe nerozchodil ani za svet, pretoze su to profesionalne programy a cuduj sa svete, existuju len pre windowes, peniaze za licencie vobec nelutujem. Neviem, kolko by som zarobil na linux workstation :)))) asi nic.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

vidno ze si este profesionalny system este asi nevidel ... prosim ta, povedz mi aky uzasne profiesionalny system moze byt urobeny vo worde ci exceli ????

si ty ale trdlo , povedz mi na ktorom office ti pojdu tvoje addiny ... nikde kym ich tam nenainstalujes ... to ze nevies inak je tvoja vec, to ze nevie ine pouzivat ako len m$ textovy editor a tabulkovy procesor je len opat tvoja chyba ...


Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Vo worde alebo exceli mozu byt urobene naprikald programy typu ( www.trados.com , www.metatexis.com atd). Daj mi podciarkujem profesionalnu linuxovu alternativu k horeuvedenemu, a budem ju pouzivat do konca zivota. Ano, das mi OmegaT, ale to je taky krasny \\\'opensource akoze zadarmo\\\' shit, ze to mozes akurat hodit psovi, ma len zakladnu funkcnost.

Daj mi alternativu na uctovne programy, bankove programy, drivre na profesionalne zvukove karty, atd. Cize kupim si multitrack zvukovu kartu za 30 000 a mam ju nainstalovat na linux? Ako mam s nou nieco vyprodukovat, ked na linuxe ta karta nebezi? To je tiez moja chyba, ze ta karta nebezi? Som ja neschopny, ze nebezi? Ak prijmeme takuto logiku, tak defacto som zodpovedny za vsetko, co mi nefunguje... to je divne.


Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

open office nieje o nic pomalsi ako MS OFFICE,
1. ide o to ze ked linux je univerazalny a slobodny tak nikto tam neda vstavanu podporu pre "rychlo start" (ale mozes pouzit quick launcher), kdez to wo windoze je tato vec natvrdo vbudovana
2. MS (podvadza) cesky povedane "sidi" aj ked uz mas nabehnute vokno stale nacitava kniznice
3. keby si vyskusal suse tak zistis ze su distribucie specializovane pre kancelariu a open office rovnako ako mozilla tam staruju bleskovo
4. stary dobry VIM pripadne TEX
Odpovedať Hodnotiť:
 

ooo velky guru... mame 40 PC ktore su pouzivane len jednoucelovy zber dat a vyplnenie 4 konkretnych formularov...
pripada mi dost zbytocny luxus tam nahodit Windows, antivir, firewall,.... ked to moze byt blba diskless stanica bootujuca zo siete
Odpovedať Hodnotiť:
 

aky vykonny a drahy je asi server stihajuci obsluhovat 40 terminalov ?
a ked uz ma comp fungovat ako terminal resp sucast vnutropodnikovej siete, naco pls tam potrebujes mat Av a Fw ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

podla skusenosti ti poviem ze URCITE rychlejsi ako M$ Windows Terminal Server, a o dost lacnjsie ako 40 plnohodnotych stanic aj po zaratani ceny servra ... tak ci tak
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vec nazoru, mne osobne GNU/linux viac vyhovuje lebo ponuka daleko viac moznosti a nastaveni ako windows, takze si s nim mozem robit co chcem, vo windowse su preddefinovane hranice ktore sa nedaju prekrocit.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

To je pravda, ze si mozes robit co chces, ale 95 percent ludi to nepotrebuje a vyhovuje im prave kompatibilita a jednoduchost Win. Jednoducho ked chces nieco nainstalovat, nemusis bludit po nete aby si nasiel podporu, alebo nebodaj si ju sam vlastnorucne napisal.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

No takto som to nemyslel, ubuntu je jednoduchy ale ked chces tak sa v nom mozes rypat kolko chces. A ked sme pritom, tak instalacia softwaru je v linuxe na daleko vysej urovni ako v inych systemoch.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ukáž mi prosím, kde je Windows kompatibilný s inými OS a prečo je jednoduchší ako Linux alebo iný *NIX desktop.
Porovnávať inštaláciu programov v Linuxe a Windowse a vyhlásiť, že v Linuxe je obtiažnejšia - tak to chce odvahu.
V Linuxe nemusím hľadať na webe, všetko je to v repozitároch a keď to nie je aktuálne, tak si to zkompilujem - zasa pár príkazov v konzole. Aktualizácia všetkého softvéru pod Linuxom je najjednoduchšia ako sa dá - tri kliky myšou alebo jeden konzolový príkaz a všetko sa samo aktualizuje /už nikdy viac next a next.../. A keď chceš profi podporu, tak si ju zaplať. Keď nechceš platiť, existuje mnoho fór kde je tvoja otázka na 99,9% už vyriešená.
Odpovedať Hodnotiť:
 

v skutocnosti je to inak - v linuxe som ako uzivatel obmedzeny - mam sice repositare plne open-souce programov ktore vacsinou stoja za hovno a ktore vo vela prikladov najdem aj pod win. Ale linux ma obmedzuje v tom ze mam LEN tie programy ktore su v tom repozitari. Ja chcem ovela kvalitnejsie programy za ktore si aj zaplatim...bohuzial, linux mi to neumoznuje a open-source komunita snad proti tomu aj bojuje...
Odpovedať Hodnotiť:
 

oni casto neexistuju (tie kvalitnejsie programy) Rozbehat mp3 bolo v kubuntu 7.04 strasne jednoduche, na rozdiel od suse spred roka (10.2 alebo neviem kolko) ap-get nieco xmms enter a nainstaloval sa xmms parada. Aj fungoval. To sa ale neda povedat o divx/xvid podpore. Mplayer nesiel ani za boha, nejde mi ani doteraz. Tak som skusal xine a ten originas shit co je hned po instalacii kafeine cico. Nakoniec som nainstaloval vsetky kodeky, a mplayer aj tak nejde. Ide to nejakym cudnym sposobom, ale titulky v mplayeri nepodporuju samozrejme diakritiku. Fasa, v xine idu. Ale zasa sa neda nastavovat velkost fontu. Uzasne, zlaty bsplayer.
Odpovedať Hodnotiť:
 

o tom hovorim
Odpovedať Hodnotiť:
 

co to trepes prosimta, mal som suse 10.2 vsetko som v pohode nahodil a vsetko fungovalo ako malo nefim xco nad tym nektory ludia maturuju
Odpovedať Hodnotiť:
 

PRESNE O TOM HOVORIM, RADSEJ ZASVEHOLIM 5 LITRAMI A KUPIM WIN, PAK DACO SOSNEM, A JAK RAAAAAAAAAAAAAD BUDEM STLACAT NEXT NEXT .... !!!!!!!!! URCITE RADSEJ AKO HLADAT RIESENIE STUPIDNYCH PROBLEMOV NA LINUX FORACH A MATUROVAT JAK ROZBEHAT ELEMENTARNE VECI

STALE O TOM ISTOM - NACO SI MAM ROBIT ZIVOT ZLOZITEJSI ??? KOLI 5 LITROM ?????????? ZA ROK PRESLOPEM NA PIVE 3X TOLKO !!!! A HLAVNE MAM CAS NA TO PIVO CHODIT LEBO NEMUSIM NASTAVOVAT LINUX...GRRRRRRRRRR
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nieco temne Ti brani v raste chlapec moj, vycisti si mysel a pojdes hore. Aj mozog treba trenovat.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To su tvoje argumenty niekoho urazat? Nahodou ma pravdu... A ty argumentuj niecim inym a ked nevies, tak sa do diskusie nezapajaj !
Odpovedať Hodnotiť:
 

je beznou praxou ze sa zneuzivaju nicky a preto sa od toho hore distancujem!
Odpovedať Hodnotiť:
 

ANOOOOOOOOO teraz si povedal uplnu pravdu a ten ktory aj na to ti zavrhne ze nemas pravdu tak je len tvrdohlavi zarity blbecek :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

vieš čo je to OPENSOURCE ??? _:ZDROJ OTVORENY , MOZES SI TO MODIFIKOVAT TAK ZE SI VYTVORIS VLASTNY SYSTEM TITULKOV... keĎ niejseš čhuj tak sa dá všetko!!! a ked ti nieco vadi , tak im posles FEEEDBACK a v dalsom RELEASE to TAM BUDE , ALE URCITE TO TAM JE AJ TERAZ LEN TREBA HLADAT!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vidis, presne o tom hovoril. "Len treba hladat". No lenze moj zlaty cas su peniaze a nie kazdy ma cas a hlavne chut stale len hladat nejake riesenia na zakladne problemy ako su nejake blbe stupidne titulky. Kapeesh?

A myslis si, ze kazdy si vie spravit vlastny system titulkov? Ja to neviem, nechcem to vediet a dufam, ze to ani vediet nikdy nebudem. A hlavne ze to nebudem potrebovat vediet. Viem robit ine veci v ktorych som dobry. Niekto vie programovat, niekto dobre vari atd. Linux je pre uzku skupinu ludi ktory sa chcu "hrat" s tym co ich bavi. - pocitace. Ja robim pracu, ktoru by som na Linuxoch asi tazko spravil tak ako ju spravim vo Win.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak skus VLC media player... na tom mne cuca dobre titulky
Odpovedať Hodnotiť:
 

si nejaky chory ... to treba liecit :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ja si iba kliknem pravym tlacidlom a dam "install" a nemusim sa jebať s next ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nebojuje, zavádzaš. Pred pár mesiacmi som inštaloval pod Linuxom MatLab, čo je komerčný softvér a nemal som problém. Veľa plateného softvéru existuje aj pre Linux.
Odpovedať Hodnotiť:
 

napisal som "snad bojuje" ale vo vacsine pripadov to tak aj je...a aj vdaka nim ostane linux len pre tuto komunitu...dufam ze si mal ten Matlab kupeny ked si taky linuxak a mas tie "moznosti" :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prepáč, pochopil som, že je ten boj myslený ironicky. Používať iba opensource je obmedzovanie samého seba, ale ak existuje bezplatná alternatíva a vyhovuje mi, tak nebudem za to platiť.
Zasa až taký Linuxák nie som (mojim favoritom je iný systém) - iba rád búram predsudky :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

samozrejme ked existuje free alternative k softu a staci mi tak ho s radostou pouzijem (ale to mozem aj na win)...problem je ked potrebujem vacsiu funkcionalitu
Odpovedať Hodnotiť:
 

ze kecas jak puk
Odpovedať Hodnotiť:
 

1) vobec nerozumies pojmu "distribucia"
2) nic ta neobmedzuje, repozitare len ulahcuju instalaciu a najma aktualizaciu a do istej miery zarucuju konzistentnost systemu
2) nainstaluj si co chces, a ak to nenajdes, nekupis, tak si to napis
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mne kompatibilitu medzi systemami netreba a ani windowsu ju netreba riesit, kedze jednoznacne dominuje. Ja som hovoril o kompatibilite softwaru, ktory je vacsinou robeny pre win a tak isto aj drivrov hardwaru a inych aplikacii. Na co by som si platil podporu, to mi teda vysvetli? Staci mi kupit win a o podporu mam postarane natrvalo. O forach to plati tak isto a je ich 4:1 oproti Linuxovskym..Takze s apozeraj na veci realne a nie rebelsky, len aby si proti niecomu bol...Chce to konstruktivny pohlad uzivatela.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Win-for je 4:1 oproti Linuxovym? to je vtip alebo len ratas aj tie fora s diskusiami typu:

\"ako sa vypina pocitac?\"

\"na to je vo widows taky hack - musis kliknut na Start\"

Snazil som sa >marne< najst nejake riesenie problemu nestartujuceho Windows messengera (nie Live), a co som nasiel - kazdy odkaz bol bud na windows live messenger, alebo navod ako odstranit windows messenger - to su tie tvoje fora? Ako odstranit predinstalovany softver? Tak, poznajuc taktiky MS takychto for bude cim dalej tym viac...

K driverom: mam pod vmWare server nahodene osekane windows (stripped to the bone ;), chcem nainstalovat tlaciaren z orig CD - a instalator sa zacne stazovat ze nema dostupne potrebne kryptograficke sluzby?!? To je co za 3,14covina? Naco potrebuje driver krypto-sluzby?? Marne sa skoncili pokusy rozbehat integrovanu grafiku SIS na sirokom displeji - driver to bud neumoznoval, alebo po nastaveni na prislusne rozlisenie padol. Bootnem Ubuntu 6.10 a mam hned 1680x1050...
Odpovedať Hodnotiť:
 

To ze nevies hladat na forach je tvoj problem. A ano 4:1 a aj to asi nahravam Linuxu. A to je chyba Win, ze si si kupil shit ako je SIS, alebo ze SIS napisali zle drivre? Ja som SIS naposledy pouzival v 486. Ked ti vyhovuje Ubuntu, tak ho pouzivaj, ale spomen si na moje slova, ked budes mat s nim problem...
Odpovedať Hodnotiť:
 

no si vedla ... problem je unho prave ten ze Win ma problem s ovladacmi a ubuntu nie ... a problem skor vyriesis na linux ako windows ... samzorejme pokial nemas problem vypnut pocitac atd.
Odpovedať Hodnotiť:
 

-UBUNTU ma na vsetko ovladace ale z toho polovica experimentalne alebo beta (fest vela programov nema ani 1.0 release stale len 0.2 a tak-ale vacsinou ide vsetko v pohode)
-WINDOWS na ten niektore ovladace nenajdes , napr je mozne ze na viste uz nenainstalujes ovladac bez WHQL podpisu sa mi zda
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je mozne, ale mohli by dorobit aj moznost zmeny rozlisenia monitoru viac ako 1024, kedze zatial ako jediny z linuxov ktore som skusal kubuntu 7.04 chybne zdetekovalo monitor, a nepovolilo mi na 19"crt nastavit viac ako 1024x768@60Hz. Ked bude chut nabuduce, a tak 2-3 hodiny casu, skusim rozbehat nvidia ovladace, mozno to potom pojde :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

daj do google ubuntu custom resolution
ak nepoznas google, tak je na case: www.google.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

alebo pre jednoduchost:
sudo gedit /etc/X11/xorg.conf
Odpovedať Hodnotiť:
 

jednoduchost je, ked v ovladacich paneloch na mieste kde sa meni rozlisenie mas moznost zadat viac ako 1024 a viac ako 60hz. Zaujimave ze v suse ani mandrive stym problem nieje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

taky problem som ubuntu nikdy nemal. funguje aj na LCD aj na CRT aj na ATI aj na NVIDIA. ale dost mozne, ze nedostavas info z monitora o rozliseniach. skus driver, alebo iny monitor - novsi (aspon na odskusanie)
Odpovedať Hodnotiť:
 

niesom ziadny odbornik ale s konfiguraciou cez graficke tools-y som mal vzdy problem. Radsej konfigurujem xorg.conf aj ked nie celkom korektne proste zmenim vsetky cisla 1024 a 768 na take ktore potrebujem. A zatial to vzdy fungovalo
Odpovedať Hodnotiť:
 

a v com zaostava? nejak som nepostrehol. to skor ked opravujem win, tak sa divim, ze v linuxe to ide a na win nie.
myth busted
Odpovedať Hodnotiť:
 

vymenuj jednu v ktorej zaostava za win! vykon :D?! chlapce windows pre svoju architekturu NIKDY nedosiahne taku rychlost spracovania dat ako unixove (linux, freeBSD, solaris,...) systemy, to ti mozem zarucit. jedna vec za vsetky: unixoidy pouzivaju metodu predcitania dat, ktore maju najvacsiu pravdepodobnost byt v blizkej dobe vyuzite, do RAM. uz len tato vec robi unixoidy oproti w extremne efektivne.

uz sa ani nemozes vyhovorit na to, ze w je viac userfriendly - tato recenzia ubuntu hovori za seba (az na toho typka co si do*ebal ntfs particiu - tam mu muselo nabiehat milion warningov, co uz ked si nedal povedat :))

a podpora hier? to moze ako kriterium kvality OS brat do uvahy iba dieta ;)
Odpovedať Známka: -8.6 Hodnotiť:
 

to je ten novy windows? ja som ale niekde cital ze sa to ma volat Vista 'LOL' alebo tak nejako. viete mi poradit, som v tomto smere trochu laik. dakujem, Bozz.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie toto je operacny system :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty trapko nepíš pod mojim nickom výplody tvojho chorého mozgu stačilo!
Odpovedať Hodnotiť:
 

V - Viruses
I - Intruders
S - Spyware
T - Trojans
A - Adware

A máme tu zloženie MS Windows Vista!
Odpovedať Hodnotiť:
 

mas na mysli HLISTU nie ? :-))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ubuntu je super a pre porovnanie win a linux podla mna je linux o moc kvalitnejsie spracovany a potom ta bezpecnost sa neda s win ani porovnavat na ubuntu bezim od vydania 6.06 bez reinstalacie co sa ti na win nemoze stat. A samozrejme vsetko zadarmo ..ubuntu forever..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby si mal aj win riadne obrobeny, tak aj na nom bezis dlho. Co sa tyka bezpecnosti je to ta ista vec. Zalezi na uzivatelovi. Niekto nainstaluje 3 antiviry, ze aby virus nedostal a potom sa cuduje ze preco dostal... Kolko je utokov na Win a kolko na Linux. No samozrejme ze Win v tomto vedie, lebo ho pouziva drviva vacsina ludi. Nie je to preto, ze by bol Linux nezlomitelny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mal som aj Win "riadne obrobeny" a nedá sa na ňom bežať zas až tak dlho. Navyše úprava windows a linuxu trvá zhruba rovnako dlho s tým rozdielom, že pod Linuxom to beží tak ako chcete, viete čo sa deje, čo sa nedá povedať o Windows. Ale nemôžem moc porovnávať, pretože Ubuntu Linux som ešte nepreinštalovával :-/
S tou bezpečnosťou ide o to, že Windows je už v samej koncepcii nebezpečný, a preto je nemožné ho dostatočne zabezpečiť bez ohľadu na to, čo natárajú antivírové spoločnosti :D Navyše riešenia bezpečnostných problémov od MS sú nekonštruktívne a nesystémové až to bolí.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Riadne obrobeny znamena kupeny? Ja mam legalnu kopiu Win, Nod32 a Zone alarm a nemam ani virus ani spyware, ani sa mi nezosypava. Bezi pomaly rok a pol bez najmensieho problemu. Aktualizuje sa - nabaluje sa - co mi pri velkosti mojho disku vobec nevadi. Jedine problemy s Windows som mal, ked som pouzival zasrane AMD. AMD = HUMUS 1. triedy! AMD vyhodte do kontajnera pre nebezpecny odpad.
Odpovedať Hodnotiť:
 

toto mozem len potvrdit.. ta ista kombinacia NOD a ZONE ALERM.. len ta legalita u mna pokulhaava... ale jednoznacne, pokial vies ako na to, verak sa ku tebe NEDOSTANE!!! to ale neriesi nic na veci ze UBUNTU je cool.. ja mam na to svoj nazor... KAZDY SI KUPI AUTO V TAKEJ FARBE, V AKEJ SA MU LUUBI..
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie, OMYL TO NIE JE O FARBE... NIEKTO MA CHRASTU A NIEKTO MERCEDES...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nevies co hovoris ked kydas na AMD. AMD nepustila do obehu chybnu seriu procakov tak ako to spravil Intel, ked pred par rokmi krkal. Teraz sa karta obratila a AMD je na dne vdaka nestastnej kupe ATI. To, ze s procakmi nevies zaobchadzat, za to nik nemoze. Co mi potom odporucis? VIA, alebo CYRIX?
Odpovedať Hodnotiť:
 

idz ztadzi...AMD je ok...
Odpovedať Hodnotiť:
 

No tak si ho maj. Veď ti ho asi Norika kúpila chudák jeden.
Win = 6000SK + Nod32 = nejakych 2500+ ZoneAlarm = hmm neviem. Ale asi to je tak do 10 000. A PC maš za 50 000?

"AMD = HUMUS 1. triedy! AMD vyhodte do kontajnera pre nebezpecny odpad." > mily moj zlaty a teba tak pomlieť do klobas a poslať kanibalom ako konskú klobásu..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie priatelu. Mam core2duo s 10 megovou cache. a pocitac nestal 50000 ale 120000. profesionalne sa venujem 3D grafike, tak z vlastnych dlhorocnych skusenosti mi doslo, ze amd je humus. si predstav, ze 30 sekundovy spot renerujes 12 hodin a pred koncom ti to na amd spadne. neporazi ta?
Odpovedať Hodnotiť:
 

oprava: renderujes
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak si to mal reklamovat .. a nechapem ako si zistil ze prave v amd je zakopany pes
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ked ti uz rok a pol bezi pomaly, tak ho vvymaz a nahod tam normaly OS ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Moj windows na desktope by o par mesiacov oslavil 2 roky (XP, SP1!), ale bohuzial, pred par tyzdnami mi mama oznamila, ze "pocitac nejde". Totizto ja uz to PC nejake to obdobie nepouzivam, pretoze mam ntb, tak nan chodila iba sestra a mama...

Je to Pro verzia, nekupena, aktualizovana (vsetko co vyslo pod SP1), nod32, zone alarm a mierna uprava "skrytych" nastaveni systemu :)

Aj tak uz mam stiahnute Ubuntu 7.04
Odpovedať Hodnotiť:
 

suhlasim, NOD 32 full, zonelarm, aktualizacie a dobry antimalware soft. Chodievam sem tam na zle stranky, kvoli "kupe" softu a s vyrmi problem nemam. Windows je stabilny,blbne ked pouzivam viackrat hibernaciu (toto zevraj je vylepsene na viste, ale tu nechcem aspon 1 rok vidiet).
Odpovedať Hodnotiť:
 

si smiesny;) Inak ludia vsimnite si ze ludia pouzivajuci linux musia byt naozaj absolutne neschopni pretoze vzdy tvrdia ako sa IM ten windows po chvili zavirili a pokazil a zamrzol....bohuzial je to tak...
btw, aj ubuntu si sem-tam zamrzne :) a ked loadnes do linuxu zly modul, ani nechci vediet
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj ty keď sme pri tom ;-)
Používam aj Windows okrem iného a mal som ho pár krát zavírený pokiaľ som neobjavil dobrý sandbox. Kde som tvrdil, že sa mi za chvíľu Windows zavíri a pokazí... ? Napísal som, že jeho koncepcia bezpečnosti je z princípu nevyhovujúca.
Prosím ťa nezavádzaj!
BTW: Máš pocit menejcennosti, keď si myslíš, že niekto čo používa niečo iné je neschopný?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ta reakcia nie je len na teba ale na vela inych a zakomplexovani ste vacsinou vy co mate za ucelom kazdeho presviedcat o vasej pravde...
ale aj tak by som ta rad stretol v reale a porozpraval sa s tebou - som zvedavy aky si odbnornik v skutocnosti a nie v anonymite
Odpovedať Hodnotiť:
 

OK, len je to ako odpoveď pod mojím príspevkom tak som to bral ako reakciu na seba.
Nikto ťa o pravde nepresviedča, svoj názor si sprav sám. Píšem sem argumenty ktoré považujem za pravdivé. Nemám nejaký pevný názor na túto tématiku a nebudem ho tvrdošijne presadzovať. Ak sú argumenty, svoj názor mením, veď od toho sú tu predsa fóra.
Nie som odborník na UNIX ani Windows, učím sa... Odborníkom sa nestanem zo dňa na deň.
Rád si pokecám s človekom, čo má iný názor ako ja. S anonymitou nemám problém tak si ma vygoogli a napíš na ICQ :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

touto reakciou (na rozdiel od niektorych inych:) isto ti niekedy napisem - najskor vecer ked budem home
Odpovedať Hodnotiť:
 

Treba občas aj trocha flame, no nie?! :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

OK, napíš. Len večer asi nebudem pri PC.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aby nedošlo k nedorozumeniu:
Každý systém je nabúrateľný buď Cracker-om alebo vírom keď je na to dostatok času, aj Windows aj Linux aj hocičo. Žiaden systém nie je na 100% bezpečný.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak, moja rec. Vravim o tom od zaciatku. Len niektori si myslia, ze kedze je virusov, alebo crackerov viac pisanych na Win, tak je menej bezpecny. Na Win su pisane viac preto, lebo je aj viac uzivatelov... Mas pravdu, v tom co si pisal, ale vela ludi v predchadzajucej diskusii to asi nechce, alebo nevie pochopit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nejak ti to nevychadza.

win = desiatky tisicov virusov, spyware, malware
lin = 0
Mac = 0

win = 90% uzivatelov
lin = 5%
mac = 5%

statisticky by malo byt na mac alebo na lin aspon par virusov. ked nie linearne 5% z win tj tisicky virusov, malo by ich byt aspon stovky, prinajhorsom desiatky... a ked nie na linuxe, tak aspon na mac, kde uzivatelska baza nieje tak technicky zdatna. ale nula je nula... a koncepcia win OS je druha vec... security tam povodne ani nebolo, ak si pamatate win98 z pred 9 rokmi
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jasne ze mi to vychadza, ale ked tvrdis ze pre Linux, unix, OS nie su vyrusy, tak musis byt asi mechom udrety. Trosa si precitaj. Ved staci vytukat google.com ak vobec vies po anglicky a precitat si a nepisat tu blbosti. Na Mac OS Leopard spravil programator za hodinu crackera a za to dostal pekne vela dolacov ze ho zlomil a ma omnoho viac chyb ako tu jednu a tak isto aj Linux. O nulach by som radsej pomlcal. Ty len chces nieco tvrdit, ale mal by si aj uviest priklady, nie len tak trepat...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co to trepes aky leopard.Vyckaj casu ty hovado.A ked t pozorne pozres zakladnymi porostriedkami to neslo tak museli povolit moznost poslania emailu.A uz sa mu to potom podarilo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

realny virus a sutaz je nieco ine :)
get a live
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

VYHO/u/LENY Z VYVOLENYCH ???

JAQ ZE NA LINUX NIE SU VIRUSY, OCH.... MOJ.... BOZE.... WHY ????

1. su a su ich stovky
2. hacknut win sa snazia prave linuxaci, preco ? asi maju vredy z toho ze niekto MA PROFIT z niecoho z COHO ONI NEDOKAZU vytlct peniaze, potom tomu nadavaju MONOPOL a HACKUJU to samozrejme z linuxu preto ze sa dokazu dokonale zanonimizovat
3. co je spyware, malware, adware a virus ?? neziaduci soft, povacsine vyzadujuci nejaku interakciu usera, chces mi povedat ze ked s tvojou operou ci co pouzivas ako prehliadac navstivim infikovany web a nastavete budem mat kolace a javu ako na win ze pc s win sosne AW,MW,alebo SPW a linux nie ??? heheheeeeeeeeeeeeeeeee

jezis uz ma prestava bavit sa s takymi loosermi ako ty, asi vas zacnem bit na ulici
Odpovedať Známka: -8.8 Hodnotiť:
 

Mas pravdu. Oni si myslia, ze Linux je nedobytny, ale h..no, vedia o tom co vravia. Skusenosti nulove. A v podobnom duchu je cely tento server...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano je to rozdiel ... nechytis ho ... kedze minimalne je napisany pre windows :-))))))))))))))))))))))))))))))

ty rasista
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tvrdenie ze „linuxaci“ hackuju windows je smiesne, robia to ludia zo zabavy alebo za urcitym cielom. Je pravdepodobne ze prave cielene utoky, ci skodlivy kod maju na svedomi ludia ktori neriesia otazku ktory OS je lepsi ci krajsi.
Rozhodujucim faktorom kolko virusov a na ktorom OS existuje, je struktura OS a jeho popularita.
Windows: vela neskusenych userov + velka popularita + pomale vydavanie bezp.zaplat = sucasny stav
Linux: mnoho roznych distribucii (zaklad rovnaky ale v detailoch sa lisia) + mensi pocet userov (ale väcsinou pokrocilych az skusenych ) = tazko napisat kod tak aby postihol vsetky distra (v buducnosti mozno budu viry pribudat ale budu to mat sakra tazke)
MAC: nemam hlbsiu osobnu skusenost preto nebudem pisat teoreticke bludy.

btw. Nastavenie firewallu a browsera by sa malo vyucovat na ZS
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ked si debil zamrzne ti aj vtak v bare na plazi (vopchas si ho medzi nanuky), rovnako odpises aj robustne cisco routre na fungujucej sieti tak ze im das vsetko logovat,

ja mam Fedoru 6 a spokojny som totalne pretoze funguje a ked sa nieco stane tak viem preco, co stym, pripadne to nasjdem na nete, kdez to na voknach ked si dam rebootovat notas tak to rovno idem postavit na kavu a dat si cigu kym mi to vsetko nabehne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

\"btw, aj ubuntu si sem-tam zamrzne :) a ked loadnes do linuxu zly modul, ani nechci vediet\"

>no a ty ak zješ klobásu, ktorá je už zelená, tak čo ? Nebodaj to prežiješ bez náseldkov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

si smiesny;) Inak ludia vsimnite si ze ludia pouzivajuci windows musia byt naozaj absolutne neschopni pretoze vzdy tvrdia ako sa IM ten windows ide a po chvili nezavirili a nepokazil a nezamrzol....bohuzial je to tak...
btw, aj windows si sem-tam zamrzne :) minimalne 3x denne a ked loadnes do windowsu zly program, ani nechci vediet .... uz ho nidky nerozchodis ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

jasne zae sa na nom da fungovat dost dlho. a tak mi vysvetli teda, ze v com je Win taky nebezpecny a preco ho teda pouzivaju viacmenej vsetci? Podla teba vsetci kaslu na svoju bezpecnost? Ja som nemal s bezpecnostou ziadny problem. Aj v Linuxe su velke diery, ale kedze sa ludia zameriavaju predovsetkym na Win, tak objavuju diery povacsinou v nom, to je uplne logicke. O Leoparde tak isto kazdy tvrdil ze tam nie su diery a sikovny typek ich nasiel do hodiny...
Odpovedať Hodnotiť:
 

1) tak sa rozhodni, viac alebo menej ?

2) ano vacsina pouzivatelov windows kasle na bezpecnost, nic nove, vacsinou su to lamy a o bezpecnosti nemaju ponatia do doby kym nemaju zavireny pocita ktory rozposiela spam po celom svete

3) je to akrcitekturou ... rovanko ako ked si v USA postavis papierovy dom a prvy vietor ti ho zoberie, aleebo ak si postavis poctivy dom, ktory vietor nezobeire ...

4) nenasiel to do hodiny, TREPES BLBOSTI, a chuba bola v prehliadaci nie v OS ... ked uz
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pokial viem chyba bla v Jave. Java=sun ak sa ozaj nepletem
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak toto sa mylis! intenzita napadania windowsov nie je zavisla od jeho globalneho pouzivania. rozdiel je v jadre - kernel. a ten rozdiel sa taha napriec celym systemom.
Odpovedať Známka: -8.9 Hodnotiť:
 

Ja len tolko.. ze to preto lebo chces aby ti vsetko strkali pod nos... to znamena ze si veci nevies nastavit tak ako ty chces, ale ak to nechas nastavene vsetko default to je ze po instalacii si uz viac nic nenastavis tak je to jasne... ludia zabudaju, ze ked si kupia televizor treba si ho naladit... ked si kupim radio.. a chcem pocuvat radio FM tak si nastavim frekvenciu taku... a nie taku...mne win bezi uz 2r bez instalacie... a ubuntu.. mam len chvilu, a mozem povedat ze je to dobry OS... ale win je win...
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ako priklad dam len tvoju vetu, \"Všetko sa nastavuje len klikaním myšou.\" To som vypichol naschval jhednu vetu, lebo ma velmi pobavila, nechapem preco z akeho dovodu to klikanie vykladas ako chybu alebo nedostatok, ZABUDAS NA JEDNU DOLEZITU VEC, ZE POUZIVATELIA PC NIESU LEN USMRKANY 16 ROCNY FAGANI CO MAJU S PC A OS SKUSENOSTI, A PALI IM TO TAK DOBRE ZE PRE NICH NEI PROBLEM PISAT DO TERMINALU NEVIEM AKO DLHU VETU... ale su to aj ludia ktory ked vyrastali tak chodievali von, a bavili sa s lukmi z nejakeho konara a stavali si na stromoch bunkre...a tyto ludia (je ich dost) sa ti na take veci ako prikazy.. ZVYSOKA VYSERU.. a radsej si pohodlne nainstaluju pekne vsetko mysou, v sprievode pekneho jednoducheho grafickeho instalatora... a to je len ta jedna jedina vec, mal by som toho viac ale nechce sa mi, a niesom windowsak, pretoze sam pouzivam u.7.04 ale samozrejem aj win a myslim si ze oba OS su svojim sposobom dobre
Odpovedať Hodnotiť:
 

Trepes ... vsetko mozes aj v linuxe mysou , len tak ked uz drystas a nauc sa kde sa ake iy pise, ty si bol na tom dvore asi viac ako v skole ... tu je pes zakopany

Ja som dam luserovi kompa s linuxom a nema problem ... a ani ja :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

no nemozes vsetko mysov takze netrep ty, a tie chyby noaco bolo neskoro a bol som tak unaveny ze som len tukal dotoho... takze sa vrat odkial si prisiel, sam pouzivam ubuntu, takze viem co sa da mysou a co nie, skus rozbehat USB modem MICROCOM mysou.. potom ti pogratulujem a verejne sa ti ospravedlnim
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty nejak často meníš modemy , čo ???
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano dokonca uz pod mojim nickom otravoval a vulgarne nadaval aj na fore www.linuxos.sk
Odpovedať Hodnotiť:
 

kubuntu rulez !
Odpovedať Hodnotiť:
 

keby kubuntu rulovalo tak by zakladne ubuntu nebolo postavene na gnome.
Odpovedať Hodnotiť:
 

kunduntu mules
Odpovedať Hodnotiť:
 

lol
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie 21 369 aplikácií, ale balíčkov. To je podstatný rozdiel! A moc sa tu venuje fontom. Je to vec, ktorá mi zaberie 4 kliknutia a vy tu z toho spravíte recenziu

Bluetooth: Podpora v Gnome je dobrá. Zaobíde sa úplne bez príkazového riadku. A má grafickú podporu! Treba si cez Pridat-Odobrat nainštalovat program Bloetooth 0.8.0. Potom sa na hornej liste objaví ikonka. A odosielanie súborov je jednoduché. Stačí pravý klik myšou a vybrat volbu odoslat cez bluetooth.

Čo sa týka ovládačov hardwaru. Je to záležitosť výrobcov, z ktorých len malé percento podporuje linux. A zvyšok potom musí riešiť komunita v podobe open source reverzného inžinierstva. Čo ma klady aj zápory. Klady sú, že sa im podarí implementovat aj iné funkcie a zapor je v časovej náročnosti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja som napr o tych fontoch nevedel, som si myslel ze su copyrightovane (no oni naozaj aj su, skor som nevedel ze su aj tak ako package)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Máte pravdu, je to trochu nepresné, bolo opravené. Pre upresnenie -dev a -source balíčkov je tam spolu cca 2 200, občas rozličné hlavné verzie rovnakých nástrojov, knižníc približne cca 6 300 balíčkov, aj s ich -dev balíčkami.

Potreba nastavenia fontov pre KDE aplikácie v Gnome prostredí nie je všeobecne známa.

Myslíte balíček gnome-bluetooth 0.8.0? Neišlo o odosielanie súborov ale pripojenie sa cez mobil na Internet, a to sa nám nepodarilo rozbehať cez GUI, malo by sa?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ide o princip - aj zadarmo moze byt kvalitna vec... Sice je to proces ale myslienka je dobra - tak by to malo byt. OS je prostriedok - nie ciel... Open source je buducnost - nech Bill trochu menej miliard zarobi, uz mu stacilo... Snad este v tomto bude mat co google povedat... uz sa tesim...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skusal som dualboot Vista a Ubuntu, ale vadilo mi ,ze pri restarte zacalo pipat PC (beep ako pri spusteni PC), nevie niekto, ci sa to da vypnut v nastaveni Ubuntu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

pokial ti nepipa grub (ktory naozaj nepipa) tak to mas nastavele v BIOS-e (alebo EFI).
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak idem to vyskusat, bude to moj prvy touch s unixom

da sa to livecd pouzit tak, ze to dam na USBkluc, ten je rychlejsi ako cd , ???
Odpovedať Hodnotiť:
 

LiveCD je rýchle. Neboj. Len si ho kvalitne napál. Fakt dobre, predídeš tak problémom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ale pytam sa lebo som to videl v praxy, kamosovi sa vzdy roztacalo cdcko ak chcel daco vykonat,to sa zbytocne opotrebovava, a huci to, a nemozem vlozit ine cd, preto si myslim ze usb by bolo lepsie riesene.
Odpovedať Hodnotiť:
 

jj, urcite usb, cd ma vysoke seek times.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Da sa to, ale byt tebov tak skusim radsej CD (kedze este nevies co a ako funguje, mohol by si s tym zabit viac casu ako z pomalym bootom z CD)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akoze ten nadpis ma vazne nastval, prezentuje sa tu sukromny nazor nejakeho chudaka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chudák je ten, kto si platí za to, aby mu niečo ničilo nervy :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

mne to nervy nenici.A hlupak je ten,kto sa chce naschval odlisovat, ako vrieskajuca komunita Linuxu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tí čo vrieskajú sú hlupáci, to máš pravdu. Ten čo sa chce odlišovať je extravagantný alebo má jednoducho štýl a nie hlupák.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty si typek vhodny do stada ... volov
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ubuntu nie je urcite zle distro, ale neviem si predstavit ze by som bol native linux uzivatel :)) kedze nemam hraciu konzolu a stahovat nacierno crossover kvoli aplikaciam ako je ms office alebo cedegu kvoli hram do Linuxu nechcem. To si uz rovno mozem nechat win :) Mna osobne co sa stability tyka Ubuntu niekolkokrat sklamalo, teraz pouzivam debian aj ked je Ubuntu na nom postavene slape mi lepsie. Ak si chcete vyskusat a nahodit Linux na HDD tak by som skor odporucil Fedoru Core ta sa mi osvedcila a nie je narocna na pracu pre zaciatocnikov. FC uprednostnujem hlavne jeho yum nastroja na pracu s balickami je jednoduchy a hlavne pracuje ako ma, tu maju nedostaky Mandriva Linux aj SUSE podla mojho nazoru.
Odpovedať Hodnotiť:
 

FC6 je najs OS, ludia s cervenym klobukom na hlave jednoducho vedia co robia

add. co mate proti konzole, je to jeden z najgenialnejsich nastrojov stary mozno 30 rokov, odskusany historiou, je rozhodne lahsie napr. vypnut zamrznuty proces cez kill ako, ctr+alt+del ano zrusit, potom 5 minut cakat, a nasledne zhliadnut to wokno "mily uzivatel je nam zo srdca luto .... z laskou mrkvosoft"
Odpovedať Hodnotiť:
 

Porovnanie OS
Pre jednoduchosť je porovnávané Ubuntu Feisty Fawn s populárnym Windows XP Service Pack 2.
Inštalácia
Windows: Jednoduchá, bez možnosti spustenia systému pred inštaláciou. Zavádza sa z CD. Inštalácia vrátane ovládačov,
Service Pack-u, prekladu do slovenského jazyka a základných nastavení zaberie približne 100 minút. Podľa výkonu PC. Ubuntu sa
dá nainštalovať na celom rade platforiem, na rozdiel od produktu spoločnosti Microsoft.
Ubuntu: Jednoduchá, s možnosťou spustenia systému pred inštaláciou. Zavádza sa z CD. Spustenie z CD trvá asi 4 minúty, inštalácia
približne 10 minút. Nainštalovanie všetkého potrebného pre bežný PC trvá dokopy asi 50 minút. Podľa výkonu PC.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Kancelársky balík
Windows: V základnej inštalácii Windows sa nachádza len Wordpad, komerčný Microsoft Office sa dá legálne zakúpiť od 5000 SK (bez
aplikácie PowerPoint na tvorbu prezentácii. S ňou a s ďalšími doplnkami sa cena výrazne zvyšuje).
Ubuntu: V základnej inštalácii Ubuntu nájdete kompletný OpenOffice.org, schopný pracovať aj s formátmi MS Windows. Umožňuje
okamžitú konverziu do PDF a mnohých ďalších formátov. Je samozrejme funkčný aj pri spustení ako Live CD.
Internet
Windows: Ako prehliadač je len Internet Explorer, ktorý žiadnemu pokročilejšiemu používateľovi nevyhovuje. Chýba softvér na
komunikáciu cez protokoly ICQ, IRC a ďalšie. Windows je extrémne ľahko napadnuteľný počítačovými vírusmi či spyware.
Ubuntu: Namiesto IE je použitý Mozilla Firefox, najrozšírenejší prehliadač medzi odbornejšou verejnosťou. Na komunikáciu je hneď
niekoľko programov, a pridanie akéhokoľvek programu je možné niekoľkými kliknutiami. Je prakticky nemožné, aby Ubuntu
napadol nejaký škodlivý kód.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pohodlnosť ovládania
Windows: Ovládanie je štandardné. Nemá niektoré funkcie, ktorými disponuje KDE alebo Gnome. Všetko sa nastavuje len klikaním
myšou.
Ubuntu: Obrovské možnosti konfigurácie, veľa grafických rozhraní s možnosťou výberu. Prepracovaný systém správania sa aplikácii,
možnosť rýchleho spustenia programov, ktoré nenájdete na ploche alebo niekde inde. Niektoré veci sa musia nastavovať v
konfiguračných súboroch.
Grafika
Windows: V základnej inštalácii nájdete len Skicár, nevhodný na akúkoľvek zložitejšiu činnosť. Väčšina zložitejších programov sú
komerčné, a Vaša peňaženka to dobre pocíti ak budete chcieť mať niečo legálne :-) Na pobavenie, si môžete pozrieť, ako sa dá
nakresliť auto v skicári v rukách profíka: http://www.youtube.com/watch?v=ElrldD02if0
Ubuntu: Gimp je najlepší voľne prístupný grafický program na svete. Funguje už pri spustení ako Live CD. Umožňuje plnohodnotnú
zmenu formátu, množstvo efektov či prácu vo vrstvách. Je výborný na základnú úpravu fotografii.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ani nevies kolko freewarov existuje na Win.
Ja som s nim spokojny. Podla mojich skusenosti Win spadne iba ked nieco spravim nekorektne. Podobne ako Fedora Core, ktoru tiez pouzivam. (podotykam, ze len vo volnom case, pretoze inac na to nie je cas, ktory si linux vyzaduje).
Pre porovnanie, kolko distribucii a zaplat a verzii potreboval linux aby sa zbavil svojich neduhov.
Win mi nespadol od cias ako som prestal pouzivat 98. A tych par tisic so som za neho dal, sa mi uz davno vratili vo forme usetreneho casu a nervov. BTW. nerozumiem, ze ludia su ochotni vyhodit peniaze na telefony, rozne nezmyselne neony do bedne a dalsi PC tuning a je im luto dat v porovnani so zbytocnostami par korun na win, ktory budu mat na stalo. Kamenujte ma linuxaci...
Odpovedať Hodnotiť:
 

skoda kamena. liz zadok billovi dalej.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Liz zadok Maminke.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty si chudak...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tony, ty si riadne decko. Kolko mas 9 rokov? Nemas ziadne argumenty. Ty by si mohol akurat tak lizat zem tam kde dopadne niekedy Billova noha, lebo ty nieco take ako on dosiahol, nedosiahnes ani za 100 zivotov. Pod radsej konstruktivnou cestou a nie len urazkami a prazdnymi frazami. To ze Billovi zavidis je normalka, ved kto by mu nezavidel, ale vid za tym aj vela rokov prace a sebazaprenia. Nepsravaj sa sovinisticky. Posobis tu kao saso v tejto diskusii.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tam kde dopadla niekedy billova noha tam uz nic nerastie ... tam sa tazko lize
Odpovedať Hodnotiť:
 

Stejne jako vsichni ostatni dovedes jedine: vychvalovat Linux tam, kam se uzivatel dostane jen zridka. Obrovske moznosti konfigurace, malovani, live cd, apod... Jdi se podivat do ceskych a slovenskych podniku, co se tam deje a hledej pro Linux ekvivalenty ucetnich programu, celnich skladu, logistiky, normovacich systemu, strojariny, vyuky... Nic z toho pod Linuxem nenajdes a tak ti nakonec zbyde zase jen emulace nebo hrani s Gimpem a ty obrovske moznosti konfigurace. Co se tyce domaciho provozu tak prosim, ale tam zase lidi chtej hry: ukaz mi pod Linxem Hitmana nebo Oblivion, kolik se jich prodalo? Najdes maximalne fenomenalni cisla vyjadrujici pocet stazeni freewarovek s tuxem v hlavni roli nebo ruzny klony ze starejch enginu, ktery byly kdysi davno zpristupneny, Quake, Unreal apod. V podstate jedina spolecna oblast je surfovani po webu a tam jsou si ty dva systemy temer rovnocenne. Ale na to uz je dneska lepsi poridit si lepsi konzoli, nez PC :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

uctovnictvo - viz dosbox, pokial je pod dosom. viz wine, pokial je pod windows. viz abclinuxu - tam je zoznam ceskych a slovenskych uctovniciev zadarmo aj predavanych na nasom trhu. treba len chciet.

hry - viz cedega ak sa jedna o hru ktora nieje na konzolu. ostatne viz konzoly
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty si este toho v zivote vela evidel vsak ? :-) lebo vsetko nato su uz davno softy, ale to je tak , nieto poriadnych adminov a tak sa kazda lama vydava za admina no a co ine pozna len windows co ma doma ukradnuty a tak aj do firiem kde robia nahanaju to co sa doma alebo v na zakladnej alebo strednej skole naucili ... no a preto potom pouzivaju castejsie programy pod windows ... ale to neznamena ze neexistuju a ze ich firmy nepouzivau ... opak je pravdou ... ale samzorejme ty od svojho komap kde sa len rhas hry toho vela o realnych aplikaciach vela nevies ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne tak !!! jak som zadovazil konzolu neviem si vynachvalit. Sedim rozvaleny z wifi ovladacom v obyvacke.A nie sa hrbit jak fasik pri monitore.Skvele
Odpovedať Hodnotiť:
 

:DDD posad pred "linux" beznu uctovnicku a je v pr.... Ale ved predsa o to ide, nie? Nejestvuje "Linux", jestvuju distribucie lixuxu. Je len na uzivatelovi, ci si vyberie user-friendly distrubuciu, ktora ho bude "vodit za rucicku" (co nie je na skodu), alebo chce mat absolutnu kontrolu nad systemom a zvoli nieco ine. Apropo - ucetne programy, strojarina..... To ze si nic z toho pod Linuxom nenasiel, neznamena ze nic take pod linuxom sa nepouziva. Skusal si uz niekedy programovat mikroprocesory napriklad? Strojarina? Preco nie! Ked chces posudzovat uroven programov Win vs Linux, musis si obe varianty najprv osahat. A herny priemysel prosim pod Linux netahat, pre to nebol vyvijany. P.S. skus sa spytat odbornikov v oblasti zvuku na Creative alebo ludi ktori pracuju s DTP/3D grafikou na ATI/NVidia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tu mi napis, kedy urobi open office .pdf ale take, ze texty rozbije do kriviek a farby budu v CMYK a rozlisenie 300dpi a cierna 1200. A potom ten Gimp - super, na hrajkanie sa, ale nepodporuje zasa CMYK. Vies, mna kreslit si tapetky z fotiek z dovolenky nebavi, skorej to na nieco uzivam a proste adoback sRGB, co aj tak odchyluje farebnost minimalne o 8%, je ubohe. Skusal som linux, ale ani pan boh sa nevyznam v milion verziach, teraz je to, o tri mesiace ine, celu slovnu zasobu mam vymenit, len aby som usetril styri litre za win. No super, za ten cas co by som to spravil, radsej si peniaze zarobim a kupim, a mozem individualistov zvysoka... lebo to aj tak uzivaju na neprofesionalny vystup, takze na bavkanie sa... naco?
Odpovedať Hodnotiť:
 

1, photoshop funguje aj na linuxe, tiez nepouzivam gimp
2, na konverziu pdf je tam plno toolov takze neviem preco by normalny grafik mal pouzit ten z open officu.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

podstatny agrument mnohych lamerov je ze na windowsw idu vsetky hry a na linuxe nie ... tak potom sa bavkas asi ty ... podla tvojej logiky
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bla bla bla. Potom si skus to co vytvoris v tom Open office power pointe, ci ako sa to vola pozriet na normalnom powerpointe, porovnaj a potom tu pis chvaly na openoffice. Vacsinu veci ti rozhadze a to sa tyka vacsiny aplikacii na Linux, jednoducho ani v zakladnej stranke su nedokonale. Ked sa ti takato vec stane pred nejakou komisiou, kde mas nieco prednasat v PWP, tak potom to len bude sranda a mozes im rozpravat ze Linux je najkompatibilnejsi a aj aplikacie pren...
Odpovedať Hodnotiť:
 

stalo sa ti to, alebo si si to vycucal z prsta?
Odpovedať Hodnotiť:
 

jasne ze sa mi to stalo, lebo na rozdiel od teba, co si len cucas z prsta aj s tymi softami pracujem a mam skusenosti aj s ubuntou. Spravis si prezentaciu, alebo pracu v openoffice a skusis na MS softwari a ked tam mas obrazky, schemy, dalsie veci, tak ti to jednoducho rozhadze...Co sa ti naopak stat nemoze. Openoffice jednoducho spravne nefunguje, ale dufam coskoro bude.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty vole, to ze dokument vytvoreny v openoffice nefunguje v ms office je problem ms office, ze nedokazu otvorit poriadne nic ine len svoje sracky!!! otvor si ms dokument v openoffice a zobrazi sa ti spravne, lebo sa o to v openoffice aspon snazia, aby si tam mohol otvorit aj nieco ine a nie len sracky napisane v ich sw... to je ta kompatibilita, nie to co robi ms office, si pleties pojmy
Odpovedať Hodnotiť:
 

to vyzera ako prebrate z manuali na ubuntu - http://ubuntu.kayle.sk/umanual.pdf - tak sa ani necudujem, ze je to tak vychvalene. Linux na desktop ako alternativu berem, ale ako plnohodnotnu nahradu zatial bohuzial nie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Paint.net + pluginy su freee!
GIMP je tiez pekny ale Mor ho! tazko sa ovlada
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://www.youtube.com/ watch?v=uk2sPl_Z7ZU&mode=related&search=
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja len tolko k tvojmu komentu, je to dlhe mam toho viac ale na to ze je uz tolko hodim som brutalne unaveny, a uz nevidiem dobre... tak len v skratke... TOTO PISAL HLUPY ZARITY LINUXAK,
Odpovedať Hodnotiť:
 

a predosle zase pisal BLBY A ZARITNY VINDOVZAG ... no kto ma vacsi ? ty urcite :-) akurat nie rozum
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie aktualne pouzivam LINUX... takze este raz co si to vraveL?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ten kreslič musel byť dobrý maniak

Odpovedať Hodnotiť:
 

Linux Windows na desktopu stale jen dohani. Ve zbytku je dobrej, ale desktop mu porad utika. A kdyz pak clovek vidi ty mindraky, jaky maj linuxari z toho, ze se upsali alternative a chybej jim ty vyhody mainstreamu, tak je proste jasny, ze nainstalovat si Linux bez toho, aby clovek vedel proc (a nebyla to jen infantilni poza) pak vyzaduje hromady a hromady cteni manualu a googleni. Jsem dlouholety uzivatel Linuxu, posledni asi ctyri roky ho servisuju aby bylo jasno a na rozdil od tech deti, co vsude po forech evangelizujou vim z praxe, jak tezka je migrace na jiny OS (mam za sebou tuhle zabavu minimalne v 10 firmach cca o 70 stanicich a znam desitky tzv. linuxaru, co tu genialni myslenku prechodu na linux dovedli vyvolat, ale dotahnout do konce ji v zadnem podniku neumel ani jeden, na to proste google nestaci) Pokud si to nekdo neuvedomuje, mel by drzet hubu a neblbnout lidem hlavu. Linux je dobrej, ale tahle manie je sebeznicujici.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Konecne normalny nazor Linuxaka s velkym L. Uplne s tebou suhlasim.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Máš pravdu, že veľa ľudí ma mindráky z používania Linuxu alebo sa zabednia. Toto je ako hovoríš škodlivé. Takisto je však škodlivé keď niekto trepe hlúposti o Open source a o tom aký je Linux neschopný, pričom problém je v ňom.
Prechod z Win na Linux musí byť vo firme pôrod, to ti verím, hlavne nájsť alternatívy v účtovníctve a podobne...
Odpovedať Hodnotiť:
 

hej mrdko nezvaluj to na linux!!! zadebniš sa všeobecne pri PC , ne len pri linuxe.
Odpovedať Hodnotiť:
 

PLNE SÚHLASÍM !!!!!!, je to výborný príspevok,
všetci čo sem písali svoje príspevky by si ho mali
dobre prečítať, aspoň 2krát, a potom pouvažovať nad tým,
aké bludy sme píšu, a ako sú na míle ďaleko od reality
bežného života so svojími pseudo skúsenosťami s Linuxom.
Odpovedať Známka: -8.5 Hodnotiť:
 

Máš pravdu, najväčším problémom sú profesionálne aplikácie. Na niektoré existujú náhrady, na niektoré zasa nie. Napríklad taký Photoshop (Gimp je skvelý ale profesionál potrebuje niečo viac), účtovné softvéry a pod. Problém je v tomto na strane vývojárskych firiem, ktoré častokrát programujú softvér v nie príliš vhodnom jazyku a to len preto že majú ľudí ktorí ovládajú len ten konkrétny jazyk. Softvér programovaný v JAVE, C++, Pythone a niektorých ďaľších je veľmi dobre (za predpokladu že programátor vie čo robí a dodržiava štandardy) spustiteľný aj na Linuxe aj na Windowse. Myslím že v tomto smere sa to bude len a len zlepšovať a tendencia programovať v multiplatformových jazykoch bude narastať. Osobne používal výlučne Linux a to predovšetkým na prácu, našťastie nepotrebujem zatiaľ nástroje ktoré nie sú pod Lin dostupné.
Odpovedať Hodnotiť:
 

hmm, photoshop predsa ide. pracujem v nom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ze si ten photoshop kupil...tony ked si clovek cita tvoje prispevky, tak usudi ze si len fanatik na ktoreho by ani Linus nebol hrdy
Odpovedať Hodnotiť:
 

cakam komentare typu: cvok, ani nevies o com pises, linux je super, ved stacia tri prikazy v konzole a on si sam stiahne alternativny software ak nahodou existuje..porovnaj uzivatelov..vacsina potrebuje jednoduchost..sa pozri na svojich rodicov..myslis ze vedia co je konzola??apropo nerobim to casto ale 2345 chvalim za objektivny NESTRANNY prispevok (co do problematiky medzi linuxom a windowsom)..prechod na iny os je zrejme fakt tazky..a na linux by som nikdy nesiel keby uz nemam nativne zvladnuty windows..a ked mam nativne zvladnuty windows tak mi staci a na linux idem iba z dlhej chvile..ako vacsina z vas..potom to aj tak vyzera..
Odpovedať Hodnotiť:
 

nestranny nazor :-) srandista .. taku halu napisem hoc kedy a co ?

chcel by som ho vidiet odbornika ako by premigroval z jedneho OS na druhy ... hoc aj opacnym smerom :-) to nie len kecat, to treba urobit ...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Predvčerom som naištaloval Ubuntu 7.04 FF. Pred tým som nič podobné nemal, ale snaha o poúžívanie a hlavne vyskúšanie neakého Linux distra ma premohla. Inštalácia prebehla v poriadku, poinštalačné balíky som stiahol podľa Wiki fóra. Všetko funguje tak ako má. Kopec programov. Podpora mp3, avi, mpg, wmv atd . . Win poúžívam aj nadalej. Ale treba podotknúť, že Ubuntu má po kopletnom nastavení necelé 3 Giga, kdežto Win s programami, ktoré potrebujem viacej ako 6 Giga. A ešte mám pocit, že po čerstvej inštalácii beží Ubuntu rýchlejšie ako Win po nainštalovaní. To je len môj názor. Možno sa mýlim, ale u mňa je to tak.
Odpovedať Hodnotiť:
 

:-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

len skusaj a nic sa neboj, ked nieco pokazis. ja som preinstalovaval linux najmenej 30x (windows viackrat). o hladani pre mna idealneho distra nehovoriac (v cake-u mam odlozenych asi 25cd distribucii linuxu a bsd ;o) poradim ti, dobre info najdes aj na www.forum.ubuntu.cz
Odpovedať Hodnotiť:
 

NAJNOVSIE distribucie linuxu rozbehate na takmer akomkolvek PC ,ktore ma aspon 128mB operacnej pamate .. staci len nahodit povedzme fluxbox a je to .. na 500Mhz durone fici jak z praku a je to pritom take jednoduche :) naproti tomu keby som najnovsi windows nainstaloval na tu istu masinu tak by ma slo porazit od pomalosti .. keby vobec slo ..
Odpovedať Hodnotiť:
 

oprava.. s novymi distribuciami lunuxu su vydane aj akesi inferiorne distribucie, ktore stahujes ked mas slabsi comp - napriklad s menej ako 192mb ram....
zato winXP mi chodi na 633MHz celerone a 128MB ram ako hodinky..viem, XP nie je najnovsi windows..
a NAJNOVSIE distribucie linuxu, menovite 7.04FF, potrebuje minimalne 256MB RAM, aj to sam developper tvrdi, ze s 256 bude instalacia trvat "dlhsie ako normalne"..co je potom normalne??teda asi s 512MB ram moze byt normalne..a ake su poziadavky visty??ach jaj....ked uvadzas argument v prospech linuxu, uisti sa za je pravdivy..
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja som ale pochopitelne neskusal instalaciu s GNOME .. ked uvadzas argument aspon si precitaj na co reagujes
Odpovedať Hodnotiť:
 

skusal som pred rokom ubuntu...
duron, 192MB ram..
zadrhol sa pri instalacii
Skusal som rozne fora.. dostal som odpoved ze malo ram..

Bol som dost prekvapeny
lebo doteraz my isla kazda distribucia ktoru som skusal na tomto kompe...
Odpovedať Hodnotiť:
 

na 256mb ide.
ale to je uz dnes dost male cislo
skus xubuntu
Odpovedať Hodnotiť:
 

netrep , nechci ma nakakať. ja som rozbehal RED HAT na 64mb RAM.... na to len treba SWAP.. kua
Odpovedať Hodnotiť:
 

jaj tak ty si rozbehal red hat na 64 ram... tak to potom musim klamat...

Odpovedať Hodnotiť:
 

v takomto prípade treba stiahnuť "alternate" CD, ja mám v PC 500 MHz/128 MB ubuntu 6.06 ale namiesto Gnome fičím na IceWM
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zdochnite...DOS forever :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak som to spustil ako livecd a POTREBUJEM POMOC.
1.Niekde som sa dopocul ze linux nie je stavany na NTFS ,zevraj to spomaluje system,zbytocne to zakazdym kontroluje subory atd.To mam fakt preformatovat na fat32 ?? Potom nemozem mat subor na disku vacsi ako 4gb,teda nestiahnem ani dvd .iso LOL

2.Ako spustim exe subori? Doinstalil som si wine ,ale stale mi nefunguju exe subory,ktore potrebuju .Net framework 2.0 Da sa to nejako emulavat ?Diky
Odpovedať Hodnotiť:
 

preco pleties linux s windowsom? co ma spolocne NTFS a linux? Ano linux po nastaveni vie na ntfs pristupovat a s mensim/vacsim rizikom aj zapisovat na win disky. Nechapem co chces preformatovavat? Ubuntu nie je najnovsi windows:-). Nie je mi jasne co myslis tym "zakazdym kontroluje subory"? Nemylis si to s procesom spustania ubuntu?
LINUX A WINDOWS SA NEOVPLYVNUJU A NEMAJU NIC SPOLOCNE (nastastie). Wine nie je zazrak ,skor ako prezentacia ze je nieco pre windows mozne spustit aj v linuxe. Zabudni na soft, ktory potrebuje .Net frame...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

no ja sa pytam ako mam mat naformatovany disk,ked chcem pouzivat ubuntu ? zaroven pozadujem aby som tam mohol mat napr. iso o velkosti 4.6Gb.


Odpovedať Hodnotiť:
 

Pre instalaciu z Live CD Ubuntu 7.04 Feisty Fawn http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce_instalac%C3%AD najdes to co potrebujes, citujem navod
"První oddíl bude sloužit pro samotný systém, doporučuji minimálně 10-15 GB (samotný systém se vejde na cca. 5 GB, ale pokud v něm budete chtít pracovat a instalovat nové věci tak je to málo). Druhý oddíl bude odkládací oddíl pro linux, tzv. "swap". Swap musí mít minimálně 256 MB, ale doporučuje se dvojnásobek velikosti operační paměti (ale více jak 1 GB je zbytečné)."


Odpovedať Hodnotiť:
 

to ho chces instalovat? Pri instalacii si vytvoris 2 disky , jeden ako swap (priblizne 2x velkost RAM -ak mas velku ram (viac ako 512MB) staci swap velky 1xRAM) a druhy disk na system , pripojny bod / ,system ext3, a velkost min 5GB , odporucal by som 10 a viac GB. Ako budes mat naformatovane a rozdelene disky vo windowse je uplne jedno. To co si ziada linux ,to vytvor a o ostatne sa nestaraj.
Odpovedať Hodnotiť:
 

proste prechod na linux je tazky..zacina to uz vlozenim slavneho liveCD....rofl lol imho noobz....
Odpovedať Hodnotiť:
 

chudak si ty
Odpovedať Hodnotiť:
 

na linux sa hodi EXT3...a na NTFS harddisk s windowsom si mozem zapisovat kolko chcem...pouzivam feisty fawn... a ten Wine.... ja ani neviem , na Edgy Eft som stiahol nejaku blbost a zrazu mi EXE slo , ale zabudol som co to bolo , a na WINE to treba asi konfigurovat , ale zatial mi to ani tak netreba a necce sa mi googlit
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dakujem za dobru recenziu!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Este tu nikto nespomenul linux Mint, fantasticka distribucia vychadzajuca z Ubuntu. V zakladnej instalacii je uz aj "licencovany obsah" (kodeky,MS drivery, ...).

http://linuxmint.com/

Samozrejme vsetko slape jak ma (firefox, opeoffice, gimp, .....), kto sa pripaja cez pppoe musi do konzoly na zaciatku napisat sudo pppoeconf, potom slape internet stale(vo win musim zapinat vzdy po starte).
Problem je len s napalovani DVD, cd nieje problem.
Skusal som pod tym hry emulovane vo wine, Counter srtike funguje, call of duty ma problemy s PB, vyhadzuje ma zo servera ze nemam podporovany operacny system ;).
Len to gnome mi akosi nesedi, stahujem uz KDE verziu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

dalsia moznost je ubuntu ultimate edition ,tam je kadeco na co si len spomenies
mne naopak KDE nevyhovuje a tesim sa z GNOME. Je jednoduche ,nepreplacane ako KDE atd.
Odpovedať Hodnotiť:
 

zabudol si hnusne vyzerajuce a narocnejsie na system ako kde ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je ta krasa moznosti vyberu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

To, co nove Ubuntu dokaze, je sice vsetko pekne, ale mne osobne by konecne bodla podpora softveroveho RAID-u ala Silicon Image Sil3112 (aj ked ono je to celkovo problem kernelu 2.6). Kym toto nie je, som bohuzial nuteny pracovat vo Win :(
Odpovedať Hodnotiť:
 

hehe mam ten isty prob.
mam dualboot Ubuntu/WinXP, sata RAID0 2x160GB pre win,
sata 80GB pre Linux + PATA 40GB suflik
Ale je to len otazka casu :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

dllllllllllllllheho casu, alebo resp pokial niekto z lnx sialencov schopny to napisat nebude nieco take potrebovat, takze vam ostatnym linux profesionalom nezostava nic ine iba trpiet s win alebo mat sufel na policke a chodit sa do kostola modlit za skoru podporu, Lol
Odpovedať Hodnotiť:
 

na co je ti softverovy RAID ??? to co je ze blbost ? ked RAID tak HW ale emulovany ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

no tak netrvalo to az tak dlho hlavne ked som zistil ze ten problem nieje problemom uz od 2004ho roku, lol sa mi nechcelo citat nic co nebolo v slovencine (som lenivec a jazyky ma nebavia) a tak ma typek na fore naviedol na toto
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2557
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dmraid som takisto objavil uz davno, pouzival som ho v SuSE, len problemom je nutnost aktivacie RAIDu po kazdom spusteni Linuxu. Potreboval by som skript pre automaticke spustenie pri kazdom starte, len mam problem s vytvorenim oneskorenia skriptu (HW aktivacia chvilu trva). Ak to ma niekto vyriesene, pls nech to napise sem alebo na vojteq[na]azet[bodka]sk. paranoja rulezz :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

tu je postup co ti objasni instalaciu RAIDu na Sil3112 pod linuxom
http://www.infowares.com/linux/
Odpovedať Hodnotiť:
 

qpgrnwsj fahovtk zhqjb jskup agkycvwxi ytqmde rjpcm
Odpovedať Hodnotiť:
 


http://sesso-vacca.info/fotografia-transex.html

Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviete niekto podhodit nejaky link kde to islo stiahnut slusnou rychlostou ? Z tych orig. serverov .cz .sk alebo .com to lezie hrozne ! 8 kb/s :/
Odpovedať Hodnotiť:
 

torrent
Odpovedať Hodnotiť:
 

fuj ubuntu ;)

k fontom, neviem aky je problem s aa v gnome a kde, ale v xfce ked zapnem antialiasing a autohinting, cleartype je oproti tomu humus
k openofficu, opendocument je ISO standart, neviem co tu kazdy riesi ze oo je nekompatibilny, ked prave MS Office je nekompatibilny, pokial viem tak ani neponuka moznost ukladat dokumenty v opendocumente
Odpovedať Hodnotiť:
 

no msoff neponuka ukladanie v podstate v nicom ... jaj TXT a RTF este zvlada :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

wow kolko prilezitostnych odbornikov sa tu objavilo
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mam AthlonXP 2200+, 512Ram, Ati Radeon 9600pro, nejake tie periferie,... Pri instalacii Ubuntu nebol totalne ziaden problem, ani s drivermi ani s nicim inym, pouzivam ho uz dlhu dobu a ten system je BEZUDRZBOVY!!!! Raz za cas si kliknem vpravo hore na blikajuce updaty a nic ineho nemusim riesit. Pre porovnanie: Pokusal som sa instalovat Windoz JehoVistu a uz pri instalacii mi vyhlasil ze s 30% HW nieje kompatibilny! Ubuntu je graficky aj funkcne velmi podarene, vsetko mi beha jak strela, Vista mi sla jak keby som mal 486tku. Viruses, Spyware, Trojans a pod ani nespominam...
Odpovedať Hodnotiť:
 

p.s.: skoro 4roky robim servisaka na IT a beham po malych firmickach v BA a okoli. Ludia, kupujte Windows, ZIVITE MA TYM!!! Nerobim nic ine ako odstranovanie spywaru, obnovy systemu, preinstalacie systemu, blablablabla... beznu "udrzbu" windowsov. Keby presli vsetci na Linux, prisiel by som o pracu!
Odpovedať Hodnotiť:
 

A este si neopustim: Na margo plateneho softwaru v Ubuntu: Photoshop ide, MS Office ide, MS Visio ide, Dreamweaver ide, Half-life ide, WinRAR ide,... Na margo kancelarskeho softu: Fornax fakturacia ide, POHODA ide, viac som neskusal. Vsetko pomocou zazracneho toolu CXoffice, ktory je mimochodom tiez plateny. Veci typu AutoCAD by mohli byt problemom, ale som si isty ze aj to sa da.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a sme doma..ked chces poriadne programy, ktore su pre win samozrejmostou, musis to v linuxe riesit roznymi, niekedy dokonca PLATENYMI emulatormi..a neverim, ze ked su tie programy robene nativn pre windows, kompatibilita s linuxom je stopercentna....ono ten system je bezudrzbovy preto, lebo tam nie je co udrziavat..spravili pre to nejaky beryl, ktory aj tak kazdu chvilu padne, inak na to kazdy kasle, co sa tyka programov, ovadacov, uzivatelov a teda aj virusov....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kazdy z popisanych programov ma na linuxe bezplatnu alternativu (okrem Fornaxu a Pohody, ktore ale slapu bezproblemovo a rychlo) ktorej pouzivanie je podla mna otazka zvyku. Ani jeden z tych programov osobne nepouzivam. Ozaj, ked sme tak pri tom, vymenovane programy maju spolu trznu hodnotu bliziacu sa mozno az ku 100 000sk (hruby odhad), kolko z Vas si na domace pouzitie KUPI Photoshop???
Odpovedať Hodnotiť:
 

...ehm... 100 000 som prehnal, ale 50 je to urcite
Odpovedať Hodnotiť:
 

Windofs XP stoji 2litre, Office PRO 8t , Photoshop 24 000, nejaky ten antivir/firewall napr. Norton Internet sek-u-riti 2t, Nero 1700sk, ACDsee 800sk a keby som uz nic ineho nepotreboval k praci (co pravdepodobne budem potrebovat) tak uz som usetril 39t. Ak chcem pracovat este s nejakym inym super softikom, zase si ho musim kupit a platim a platim a platim... Nezda sa Vam to trochu prehnane? Mne ano!
Odpovedať Známka: -8.9 Hodnotiť:
 

Jedine, co staci uzivatelovi kupit je Win a hry, ostatny soft je free, kedze na Win je myslim ovela sirsi vyber a jedinou "nevyhodou" free apps je, ze namiesto jedneho plateneho softu treba niekolo free. Inak na Win tiez netreba firewall ani AV, to je len propaganda Linuxu. ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

to mas pravdu na win netreba firewall ani AV , ale ten komp nesmie byt pripojeny do internetu. Uz pri instalacii windowsu ,ked je pripojeny do netu ,tak sa da nachytat pekna zbierka virusov a kadecoho dalsieho. Takze sa spamataj kym nieco napises.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pouzivam tak Windows uz par mesiacov. ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak ked nieco tak si pytaj vyzitku od Taxa... ten ti spravy udrzbu ked sa ti to nakoniec vsetko pojebe...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dik, ale to nebude treba, iba ak by som skusil Linux, ktory by nahodou zblbol PC. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

pocuvaj ty vseved... ked si chcem pobehat po nete. napisatr nejaky ten dokument. poukladat fotky. ponapalovat dvd cd. skopirat to ci ono. porezat filmy . previest formaty hudby alebo cohokolvek. UBUNTU v nicom nezaostava za mrkvosoftom. az na jednu vec ze nemusim ho kupovat. nemusim platit za sracky ako antivir a podobne. a nikto ma nebude sikanovat. 90%uzivatelov pc nepotrebuju nic ine ako som tu vymenoval.. okrem stupidnych hier.. ale mne WET uplne staci a tak som uplne v klidku aj ked o linuxe wiem velke prt. to co viem je ze uzivam si svoje PC bez problemov a bez platenia gatesovskemu molochu. uctovnicky program alfa si pustim na wine a tam nemam net takze pohoda.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to bude tym detskym pornom co kukas na IE
Odpovedať Hodnotiť:
 

Paci sa mi a stojim za postojom EU voci MS :-)
Taktiez sa dobre citaju spravy ze administrativy europskych miest prechadzaju na ine OS ako Win.
No co flame je flame :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mal by si najprv vediet co hovoris. Mam obavu ze sa sprtavas ako nanarchista aprotestujes len aby si protestova proti niecomu, ale pritom nevies o com to je.
Odpovedať Hodnotiť:
 

lebo ty si sa normalen utrhol z retaze a pidnas len aby si pindal ... typicka windows lama, akosi ta skrie ze niekto ti stupa na otlaky
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak je tu niekto, kto chce vyskúšať Ubuntu, možno mu pomôžu moje poznámky na www.linuxos.sk v Databáze znalostí: Ubuntu Feisty -> Poinštalačné tipy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo mám k tomuto dodať? Fedora 7
Odpovedať Hodnotiť:
 

peknéé...mám to...sexi OS
Odpovedať Známka: -8.8 Hodnotiť:
 

Ja pouzivam Ubuntu Ultimate, ktore ma dlhsiu podpotu ako toto \\\"klasicke\\\" ubuntu, je to prehladne rychle a pomocou wine sa mi podarilo rozbehat aj photoshop :) s CS mam mensi problem ale aj to sa casom spravi. Aktualizacie mam skoro kazdy den zadarmo. S pripajanim a kompatibilitou nemam absolutne ziaden problem, monitor ide :) myška mi ide na plnych 1600Dpi aj vsetky tlacitka, mierne hapruje pouzvianie multimedialnej klavesnice, ale to bude asi v tom ze tlacidla su robene pre windows aplikacie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Stalo sa mi ze mi to uz aj spadlo po spusteni nejakej aplikacie ale to je minimum pripadov (tu by sa hodilo nieco take ako ctrl+alt+del :) alebo priamy pristup na konzolu-+ak nieco take existuje pls upozornite ma)ďalej k tej podpore.. vsetko na doske mi funguje na 100% USB idu oproti windowsu SP2 podstatne rychlejsie a nemam problem s pripojenim mobilu co vo windowse nemozem povedat, Plug and Play ide ties lepsie a nemusim sa preklikavat pridavanim hardweru, taktiez nemam problem s multifunkcnym zariadenim, ktore som si vybral zo zoznamu podporovnanych zariadeni.
Odpovedať Hodnotiť:
 

myslim ze Desktop restartujes Ctrl+Alt+Backspace.
A prepinat konzoly, teda obrazovky mozes Alt+F1 alebo F2,F3,.. a tak sa aj vratis naspat.
Aka ja to ta Ultimate verzia? Cim sa lisi?

Odpovedať Hodnotiť:
 

Tlaci paradne skenuje v plnom rozliseni 1200 x 1200 Dpi. V softverovej stranke mas ties nesklamal. Na skenovanie je tam prandny nastroj u ktoreho sa da jednoducho nastavit skenovanie podla poziadanviek. Napalovanie je ties uplne bez porblemov a co sa mi paci je to ze ked napalujem na windowse DVD tak sa mi neda robit nic ine.. (malo RAM) ale ked napalujem na ubuntu tak mozem robit co xem.. okrem hrania nejakych hier kde potrebujem vysoke fps. na hudbu pouzivam jedine XMMS co je ties paradny programik identicky s Winampom. Pri instalacii som bol dokonca prekvapeny ze mi isiel aj internet, takze tych niekolko deisatok minut ubehlo pomerne rychlo.Mensie vyhrady su k tomu openofficu kde sa mi potvrdila mensia spetna nekompatibilita, no to sa ties da ozeliet. Fonty sa mne osobne pacia viac ako tie windowsacke, no pri browsovani to je uz horsie, lebo pismo je miestami velmi male, tak si musim troska zvecsit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nastav si vo firefoxe vlastne pisma a daj zakazat ,aby FF pouzival pisma zobrazovanych stranok (ne-povolit strankam pouzivat vlastne pisma...) , pisma na vsetkych strankach budu vyzerat rovnako a mas po probleme (niekde je problem ,ze sa neprisposobuje obsah poli velkosti pisma ,ale to sa da prezit ,je to lepsie ako furt menit velkost pisma)
Odpovedať Hodnotiť:
 

K tomu berylu co tu bolo pisane, nemal som s nim najmensi problem a ani raz mi nespadol a to som tam robil vseliake veci. Posledna vyhrada je ties k instalacii, kde sa miestami nevjem pohnut po stiahnuti suboru dalej.. ale to vsetko chce cvik a spoznat nejake finty v shelly :) inak som vysostne spokojny. Aplikacie (az na OOffice) sa spustaju takmer okamzite a po stiahnuti nastroja na spravu NTFS diskov sa viem dostat aj k zmenam na mojich Ntfs diskoch. Jedine co mi v linuxe chyba je Miranda.. tu sa mi zatial nepodarilo rozbehat..
Odpovedať Hodnotiť:
 

No dost som napisal :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

SLAX.CZ BEST FAST LINUX
Odpovedať Hodnotiť:
 

ae hej...ked chces fast linux ta Xubuntu
Odpovedať Hodnotiť:
 

ae hej...ked chces fast linux ta Xubuntu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ani to necitam,urcite su tu klasicke hadky medzi cervenymi a modrymi.
Pre DSL.sk s tym swapom co tam spominate ako nedostatok,tak je zname ze je dobre davat swap na dvojnasobok ram,ale ak mate 256MB,no ak mate 512-1024 tak sataci maximalne tych 512MB swapu, a pri instalacii,vam to aj tak spravi.Mne pri 1024MB ram dalo swap 512MB a pre 2048MB ram mi dalo takisto 512,takze si myslim ze to chyba nebude,len asi nejake odporucane maximum pre swap od sys,ale uzivatel si to samozrejme moze zmenit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A k tym vsetkym komentom,neviem kedy si tí fagani soplavi uvedomia,ze linux mozno vyhovuje im ale mojej babke win,mojmu ocovi mac a mojej mame nieco ine.tu nejde o to co je lepsie pretoze to sa posudit neda,a take hadky to budu naveky vekov,tu ide len o to CO NAJVIAC VZHOVUJE UZIVATELOVI,UYIVATELIA SU VSELIAKI A KAZDEMU SEDI NIECO INE,A SPOLOCNOSTI SA SNAZIA ROBIT TAKE OS A SOFTVERI KTORYMI BY NAJVIAC USPOKOJILI POZIADAVKY A PREDSTAVY DANEHO UZIVATELA BEZ OHLADU NA TO CO JE LEPSIE ALEBO NIE,A ZDA SA ZE TO ZATIAL VYCHADZA MS,NO LINUX MU DICHA NA KRK:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

a este mala poznamocka pre ZARYTYCH LINUXAKOV, myslite si ze preco ubuntu je taky popularny a najpouzivanejsi? lebo sa cim dalej tym viac podoba win v urcitom slova zmysle...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ubuntu je stare africke slovo a znamena: nevjem nakonfigurovat debian - inak povedane Ubuntu je dist. pre tych co to chcu jednoduche, inak je GNU/Linux zvacsa pre profesionalov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Linux: + ak nieco rozbehas /napr: driver na wifi.../, tak to bude fungovat do zblbnutia - stabilita
- casto je problem nieco nastavit /hodiny sa pretlkat po forach za blbym driverom, ktory ako nakoniec zistis aj tak je pod jadro s inym cislom/ :)
- troxa neprehladna struktura disku, fyzicky nahanat dokumenty na nom je fasa /v tom sa aj MS s XP "polepsil" - c:\Documents and setting\...a dalsie kraviny/
- user by mal vidiet len svoj chlievik a nic viac
- moc si na tom nezahras

Windows: - ak nieco rozbehas, zajtra to uz fungovat nemusi,
najme ked sa nieco nasose s internetu
- ked nemas A-vir, FW, A-SPAM.. tak si v prd...
+ gamez
-----------
office - v tom linux uz dost dohana microsrot
-----------

Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

pozn:
skoda ze tu nesvieti referer na prehliadac, ktorym sa tu kto dostal /ako byva na mobilnych forach/
Odpovedať Hodnotiť:
 

CELY DEN SOM ZABIL S TOUTO KOKOTINIU, NIKDY VIAC LINUX


VISTA 4EVER
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty si kkt
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslim ze si sa nazval spravne ... si SHIT :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

:D hahaha

kto ta nutil odchadzat z toho super OS zvaneho Vista ?

jedine co je tu kokotina si tu ty...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak, keby som zhanal vistu, vsetky ovladace, instaloval, potom zistil ze mi aj tak niektory HW nejde, zas zistoval ako to zmazat, stravil by som aj 3 dni, takze sa uvedom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ste banda analfabetov a nie PC expertov, ak nevie rozchodit linux a nieco na nom.
to by dopadlo, kebyze sa vsetky linuxove servery na svete nahradia windows 2003 servermi :D jaj to by bolo smiechu,co?
Odpovedať Hodnotiť:
 

to by dopadlo, keby setky windowsi na svete z jedneho dna na druhy hodili bluescreen
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ubuntu je filozofia, ze vsetky zdroje na zemi patria vsetkym rovnako a nie len ludom v bohatych krajinach ktori maju tisice dolarov na kompy a softy. Je velka skupina ludi, ktori ledva zarobia na jedlo, a preco by tito
ludia nemali mat pravo na vzdelanie ?
Viete aky je najjednoduchsi virus ? Klikni a uvidis cudo :)
Co urobil Gates dobreho ? CP/M, DOS, DPMI, WIN 3.0, 95,
98,2000,2003, .NET, XP, Vistu, co ? Ak niekto zaraba 10000 euro,tak nema problem so softom. Ale ak mas 8000 Sk a zivis
rodinu,tak sa tazko da kupit soft az desiatky tisic.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Par ludi vlastni loziska ropy a myslia si, ze to patri len im a oni mozu z toho tazit. Ale vsetko na zemi patri vsetkym. Ci budeme v buducnosti kupovat aj kyslik ? Asi ano, leno pride nejaky monopol a povie, ze kyslik je jeho, da si patent na jeho vyrobu a ak
niekto nebude mat na kyslik, tak co ? Je chyba v nom, alebo v tom, kto si vsetok kyslik na zemi privlastni. Dnesna spolocnost este stale nie je pripravena spavat sa podla
hesla, miluj svojho blizneho. Kazdy sa sprava podla hesla,
okradni druheho o kolko sa len da. A tito si myslia, ze ked su bohati,ze su aj mudri. Mudri nie je ten kto hrabe pre seba, ale kto co najviac rozda. Ale nie z toho,
co v minulosti nahrabal.To by bol lacny trik. Rozdavat mozem len z toho co som sam vytvoril,nie z toho co som premiestnil
na svoje konto na ukor chudobnych.

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pod linuxom sme urobili plne graficky softw na riadenie suradnicoveho rezacieho stroja pre priemyselne ucely a dosiahnuta stabilita a spolahlivost potvrdila dobru volbu operacneho systemu. Bez problemov to spolahlivo bezi vyse roka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

My mame v praci CNC stroj a na pocitaci bezi specialny soft pod linuxom. Linux sa pouziva vsade tam kde treba stabilitu a spolahlivost. Jedna masina ma aj DOS, je to dost stare, neviem ci tie obcasne mrznutia niesu hardwarom. ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

linux je dobry pre expertov, sam som si myslel ze som borec na PC, ale ked som totot vyskusal, tak tam ani trt nespravim.
Ale najviac som sa pobavil, ked som zavital na homepage ubuntu , ten obrazok mladych ludi plnych elanu, HAHAHHAHAHA
To je ako reklama od orangeu :-)Taky ludia su radi ze vedia pisat na azete a nie pisat 5 riadkov prikazov aby si otvorili okno :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

mytus o zlozitosti instalacii a nastavovani driverov atd v UBUNTU (Linuxe) je taka ista somarina ako ked si niekdo kupy byt v panelaku na prizemi kvoli tomu aby nemusel pri stahovani vlacit vsetok nabytok po schodoch, resp. vytahom... hahaha. Raz to spravis a mas pokoj na dlhoooooo... Velmi spokojne pouzivam linux uz viac ako 2 roky, a nie preto ze je zadarmo.

S pozdravom
David
Odpovedať Hodnotiť:
 

Toto je vec, co ma na propagande Linuxu bavi. Ludia hovoria, ze je jednoduchy na pouzivanie a uzivatel, ktory pracuje a nema casu nazvys, sa nemusi ucit, aby ho zvladol, ci uz instalaciu ovladacov, softu alebo hier. A pritom sa zase spomina, ze Win je jednoduchy (Next - Next - OK), preto je pre lamy. Tak ako, je Linux pre lamy alebo je zlozity a treba par rokov na to, aby sa ho clovek nauzil pouzivat?! ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked si si prvy krat sadol k windowsu , bol si po prvej minute odbornik na tento OS? To tazko a nebolo to ani po tyzdni, dvoch. Predstav si zeby si sedel najprv pri linuxe a zvladol ho, keby ta posadili potom k windowsu ,tiez by si bol vyorany z toho ,lebo si doteraz "studoval" inu filozofiu OS. A o tom je cela zlozitost, co je nove je zlozite (dokedy zavisi na schopnostiach dotycnej osoby). Niekto nepochopi ani po mesiaci ,ze ked sa zmeni farby ikonky na ploche ,ze je to ten isty program a nemusi "kricat o pomoc" ,kde mu zmizol doteraz pouzivany program. ( uradnicke mysi by mi dali za pravdu)
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Iste, porovnavat sa to neda, Linux je proste iny rovanko ako Mac. Ale vystihol si to, pre Windovsaka je problem, ze v Linuxe je toho noveho strasne vela, takze ak by aj bol zaujem, stale je tam treba isty cas, aby si clovek zvykol na nove prostredie a nie kazdy ho ma tolko casu skusat kazdy soft a ak ho preto niekto nazyva noobom, no to tiez vypoveda o uzivatelovi daneho softu a svojim sposobom aj o tom softe.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som sa na linuxe naučil robiť za pár dní , viem základné terminálové príkazy...Stači vediet googlit a pytat sa na ubuntu irc
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne tak ziadna veda ci voodoo
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pane boze ...daj im rozum ...... 1500 komentarov k instalacii ktora je furt taka ista u vsetkych linuxov ..oroduj za nas .... ked nieco nevieme ,nenechaj nas pustat sa do toho....oroduj za nas .... ked xceme linuxy daj nam troska trpezlivosti ak sme amateri .... oroduj za nas .... a hlavne,nedaj nam porovnavat win z linuxami ,pretoze to je ako mrkva a zeler .... oroduj za nas!
Odpovedať Hodnotiť:
 

moja rec... take hadky primitivou tu budu stale cest vynimkam.. ako mozu porovnat tieto dva os... jeden je urceny pre ml. generaciu druhy pre tych starsich a neskusenejsich + vyhoda ze idu hry, takze aj mladu..
Odpovedať Hodnotiť:
 

nic tam nejde aj tak seci co mate linux pouzivate v zalohe win, tak moc nedrzkujte
Odpovedať Hodnotiť:
 

jáj ty telivo ... ked sa ti win paci a vyhovuje ti tak ho pouzivaj...

ked sa niecomu nerozumies tak sa zdrz debilnych komentarov...

nikto ta nejake distro nenuti pouzivat ... narozdiel od praktik naseho velkeho kamarata ...

nepaci sa ti ? tak nepouzivaj ... to je ta podstata veci ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

no to ani nebudem a po skusenosti budem uz len nadavat na taku stupidnu sracku, tam si spustaj terminalik na svojom pentiumII :-)

VISTA WOOOOW RULEZ

BILL MILUJEME TA
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty IDIOT pouzivaj laskavo svoj nick!!!! robiš svojimi stupidnymi príspevkami v diskusii len ostudu!
Odpovedať Hodnotiť:
 

ako ak sa niekomu nepaci linux tak nex ho nepouziva a nex si pekne kupi winshit :)

Odpovedať Hodnotiť:
 

kupi ? :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne, dat 3500,- SK za 64-bit Vistu HP OEM nie je vela, tak preco nie, je to predsa jednorazova investicia, bezny clovek si nekupuje novy OS kazdy rok. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

bezny clovek si zada na torrentz . com vista a za par hodin ju uz bootuje
Odpovedať Hodnotiť:
 

A musi dufat, ze do kodu nebol pridany ziadny konik, ktory ziadny AV ani HIPS nezisti, kedze prvotne SHA-1 signatures uz su infikovane. ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

BILL MILUJEME TAAAAAAAAAAAA
http://www.alt-f4.cz/images/microsoft.jpg

Odpovedať Hodnotiť:
 

Konečne!
Som úprimne rád, že sa tu rozpútala takáto diskusia na tému Linux. Ja tento OS používam už takmer 2 roky, no som s ním úplne spokojný. Na jednom PC mám aj win aj Linux. momentálne používam SUSE 10.2, Prešli mi pod ruky nejake tie distribúcie, a možem vám povedať, ze každá z ních može okamžite nahradiť Windowsi. Je to len otázka informovanosti verejnosti o výhohach Linuxu ako takého. Je len otázka času, keď sa začne Linux viac presadzovat v našom každodennom živote.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Rád by som skúsil LINUX ( odporuč mi vhodnú distribúciu). Používam HP notebook Nx 6110( Int.cel. 1400, 1 GB RAM, 40GB interný + 250GB externý hardisk, DVD napalovačka) a OEM WIN XP home. Lenže tá sviňa win je po opakujúvich sa záplatách pomalšia a pomalšia ... Potešilo by ma skúsiť niečo, čo by dobre šlapalo na NB. Jediný problém je , že neviem zohnať ovládač na moju Dátovú karta Option 3G/EDGE a to je pre mňa jediná cesta na internet. Vieš poradiť?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Ja by som ti odporucitl Kubuntu je to jednoduche, co je princim ubuntu a a je tam prostredie KDE, ktore zmiernuje prechod z klasickeho windowsackeho ovladania, ak chces skusit nieco nove tak Gnome, co je vlastne klasicke ubuntu.. to pouzivam ja a po case sa v tom budes perfektne orientovat..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja by som to odporučal prave SUSE 10.2. Ja ho mam,je to najnovšia verzia, a je dosť možné, že tam tu kartu rozbehaš.
Pri inštalácii nechaj pripojenú kartu, a ono by ti ju malo najsť.
v Pripade sa pozri sem: www.suse.cz, alebo na www.linuxos.sk
tebe by sa to dalo nainštalovať aj na ten externy disk, ale zavádzač musíš dať na MBR c: tam kde maš windowsi, aby si sa moho prepínať medzi OS, ale to už možno nieš.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo je to MBR? Mohol by si odporučiť aj nejakú live verziu ?
Vyhrabal som doma DANIX a SLAX. Vies poradit?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ubuntu aj Xubuntu je zaroven aj Live verzia.
MBR = Master Boot Record, mas tam to co sa ti pusti ako prve. Bud to obsadi Windows bootloader ktory ale Linux nerozoznava, je na to taka finta ako to tam dostat, alebo Linuxovy LILO alebo GRUB, ktory ti Windows najde a ponukne medzi volbami. Ak potom ale zmazes linux, nepojde ti Win, musis tam znova dostat Win bootloader a to z Boot CD Win - v koznole das prikaz FixMBR.
Odpovedať Hodnotiť:
 

AK Ťa môžem Pinqin, ešte poprosiť o radu -ozvi sa mi na môj mail: martin.juran@gmail.com. Rád si nechám poradiť, doteraz som frčal výlučne na WIN, a každá rada poteší - zaujal ma ten DUAL boot. Ďakujem
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tu kartu rozbehas pod hociakym GNU/Linux systemom, staci po googlit :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skúšal som a nepodarilo sa. Aj v pomaranči sa tvária že nič. AK máš tip, kde vyhrabať driver, budem rád, Ďakujem
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak na zaciatok skus toto:
http://www.linuxos.sk/ KnowledgeBase_show_entry/16/index.html
Odpovedať Hodnotiť:
 

No, niečo som našiel, ale moc tomu nerozumiem :o).
Odpovedať Hodnotiť:
 

to vobec nieje pravda, zabudas na to ze ludia rozhoduju co budu pouzivat a kazdi sa rozhoduje na na zaklade ich potrieb a skusenosti
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samozrejme máš pravdu, že ludia sú tí ktorí rozhodujú. Je to ich prirodzená volba. Len že, vedia všetci , že Linux je ZADARMO, a že takmer všetky aplikácie pod widowsom sú nahraditeľné programami v Linuxe? Vedia ludia aj to, že OS windows sa kupuje ako samostatný OS a je treba k tomu ešte ďalšie programy, samozrejme možeš namietať že sú programy aj Free, ale za to lebšie si pteba platíť dosť velké peniaze.
Napalovanie, kompletná kancelaria, strih videa, správa fotografii, a mnoho a mnoho ďalšieho.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pekne si to povedal
Odpovedať Hodnotiť:
 

jasne to je recht, ale myslim si ze ludia od 25 vyssie co sa o to nezaujimaju, len rychlo potrebuju comp... automaticky beru win, lebo uz o tom poculi videli atd, a je to da sa povedat pre nich neskusenych jednoduche... asi preto, inac sam mam u.7.04, ale aj win, koli niektorym veciam... ale linux pouzivam dost casto, no ked si ide brat zapnut pc, tak mi vravi pod mi zapnut ten druhy windows :D mama tak to uz ani nevravim, a oco tiez sestra tu nastastie nieje a to brat pouziva pc dost dlho cez 10 r. a to je doba dost dlha nato aby vedel ze n ieje len jeden OS, ale ked sa o to nezaujimas tak je to jasne, a ma 26... takze taky ludia ti nikdy neprejdu na linux...uz len mlada gengeracia... :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

no podla mna ludia upradnostnuju od svojho prirodzenia monoply...viď Nokia alebo MS. Ja osobne mozem povedat ze ma k linuxu priviedol kamos. Vseci dovtery pindali ake je to nepodarene spatne a ze nic natom nejde.. prisiel som k nemu a ukazal mi ze natom ide skoro vsetko. tak som to vyskusal a windows teraz pouziva vacsinou sestra lebo xe ICQ... A ja ties ked sa chcem vyhnut hodinam nastavovania pocitacov ktore sem tam opravujem tak pre uzivatelov so zaklanymi poziadavkami davam Linux Ubuntu 6.10 a mam to bez problemov. jedine co treba je stiahnut automatix a setko je v poriadku. Ked davam windows tak musim prehadzovat CD s ovladcmi na to a tamto.. tu je to vsetko v jednej kope... a je to rychlejsie
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja osobne si nemyslim ze nastavovanie a instalovanie ovladacov je nevyhoda ja to vydim ako vyhodu, pretoze viem co je tam viem si to nastavit ten ovladac pri instalacii podla vlastnych potrieb a tak, no len si predstav ze by si si instalol driver na VGA s cd ktore bolo pribalene ku karte... s tym starym driverom ja nie, alebo na mojej myske Microsoft IE 4.0 ide aj bez ovladaca no s driverom, mam take moznosti nastavenia pohybu scrollingu, tlacidiel, takisto to plati pre dosku, nebudem si tam davat stary ovladac baleny v krabici ale hned si stiahnem novy... a samozrejme tak vsetko.. nebudem to tu rozpisavat ale ja to rozhodne vidim ako vyhodu
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale jasne mojmu bratovi by stacilo vsetko tak ako system je po instalacii...takze je to na uzivatelovi a jeho skusenostiach a vedomostiach v danej oblasti...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nieco pre zaujemcov o ubuntu http ://ubuntu.kayle.sk/
Odpovedať Hodnotiť:
 

Perfektny manual aj s potrebnymi linkami ako altenativy Win softu a pod. ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

PODLA MNA CELA TECHCNIKA A VSETKO VOBEC JE NA KOKOT:PODME DO LESA ZBIERAT MALINY A POZOROVAT CHROBACIKY :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chrobacika si vytvorim v 3DstudioMax , aj malinku!
Odpovedať Hodnotiť:
 

je to kktina

win 4ever
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prosim vas , ako je to so zaslanim free cd ???
Mal by som zaujem o Ubuntu ale aj o Kubuntu,bolo by to mozne ? a za ako dlho by to doslo.

Dakujem
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak mozes scucni si to z netu a hlavne si porovnaj MD5 hash aby si nepalil hovadinu, kamosovi chodia CD do 6tyzdnov ak si ochotny tolko na ne cakat?
Odpovedať Známka: -8.9 Hodnotiť:
 

neviem enviem ,ale asi tusim ktoru solocnost najblisie MS odkupi...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale ADSL mi tam ajtak nepojde .. :-/

Odpovedať Hodnotiť:
 

co mas za hardver, ked to dopredu vzdavas?
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Preco by Ti neslo ak mne IDE.
Tym myslim USB ADSL modem ale musim povedat ze pre mna je lepsia volba router, bez ohladu na OS.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tiez si myslim, ze to nie je nic moc. Na 2 krat som to nainstalovat, ale nic s toho ked som tam nijak nevedel spojazdnit graficku ani wifi internet.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Tiez si myslim, ze to nie je nic moc. Na 2 krat som to nainstalovat, ale nic s toho ked som tam nijak nevedel spojazdnit graficku ani wifi internet.
Odpovedať Hodnotiť:
 

večný boj medzi windows-ákmi a linux-ákmi :D
win je dobrý čo sa týka podpory, linux je zase dobrá alternatíva

Vista je už podľa mňa blbosť, lebo podľa mňa by mal OS umožňovať užívateľovi prácu s PC a nie obsahovať kopu programov a grafických blbostí, ktoré len zaťžujú PC, ak to tam užívateľ chce mať, tak nech si to doinštaluje


Odpovedať Hodnotiť:
 

Linux obsahuje defaultne kopu softu a uvadza sa to ako vyhoda voci Windows. ;)
Windows je produkt pre 1 miliardu ludi a nie je mozne uspokojit naroky kazdeho.
Linux je len pre urcitu skupinu ludi, z ktorych si kazda vyberie svoju distribuciu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

s tym linuxom by som to tak nevidel, treba vidiet stupajuci narast uzivatelov linuxu ,ktore suvisi okrem ineho aj s politikou MS (vyhrazky a strasenie kontrolami atd.) Staci sa pozriet do ciny ,indie, to su perspektivne trhy ,kde uz MS ohlasilo ,ze bude predavat nejaky zlepenec svojich produktov s osekanymi funkciami za 3 dolare. Dovod je jednoduchy, strach z linuxu. Ono aj spojenectvo medzi Novellom a MS ,dava tusit ,ze MS ma strach z linuxu a ze nejde o ziadne porusovanie dusevneho vlastnictva MS ,ale ze mozno po par rokoch MS vypusti novy windows a bude to vlastne cisty linux ,akurat draho plateny. Dnes si len takymito spojenectvami pripravuju podu pod nohami.
Odpovedať Hodnotiť:
 

na inom fore clovek prirovnal MS k dilerom drog, citujem
"teraz zadarmo, ale ked uz to budete potrebovat, budete musiet pekne platit"
Odpovedať Hodnotiť:
 

A toto je podla mna kameň úrazu!!!
To je všetko biznis jednej spoločnosti, a peniaze do vrecka jednemu tipkovi do USA / nemenujem/ A práve to je nemožnosť slobodnej voľby OS Ja, ako učivateľ si zakúpim legálne windows, ale to je všetko čo mám, za dalšie a ďalšie programy musím zas len platiť. Na margo toho HV a ovládačov v Linuxe: Na každu značku existuje ak nie úplny ovládač , tak nativny určite. Na stránkach výrobcov by sa mali najsť. Veľké spoločnosti si to začinajú uvedomovať, že MS nie je jedine na svete, žial ale MS sa tak tvári! Ak mate problémy s niečím kopu Linuxakov je ochotnych poradiť na fórach na celom svete,obmedzenim je len jazyková bariera. No aj na Slovensku a v Čechach je dosť silné zázemie
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie je pravda to, co pisete o fontoch. Pre GNU/Linux je uz davno k dispozicii Times Roman a Helvetica.

Pre Vasu informaciu, Micro$ofti font Arial je pozmenena pajcnuta Helvetica, a to nie preto, aby bol kvalitnejsi, ale preto, lebo M$ nechcel platit licencne poplatky za Helveticu a preto ju radsej zdeformoval na "novy" font Arial.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je linux, este aj fonty sa tam davaju cez prikazovy riadok,
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vy kokoti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Konečne prispevok k veci
Odpovedať Hodnotiť:
 

dlhy clanok a prispevkoch ani nehovorim to je taka propaganda ze na to nemam ani slova
Odpovedať Hodnotiť:
 

vyvoleni si uvedomili uz skor ze linux je ta spravna cesta..my ostatni si to este len zaciname uvedomovat..
skoda len ze ich musia pchat zadarmo aby vobec "konkurovali" windowsu..apropo kolko z vas by si kupilo linux za windowsacku cenu??linux..say rofl..
Odpovedať Hodnotiť:
 

linux je super vec..viacmenej stabilne prostredie idealne pre vyvoj aplikacii - podpora nejakych tych softwarov trosku zaostava, no ludia ktori linux naozaj potrebuju na pracu (na zaklade vyssie uvedeneho - ako napriklad vyvojari) zrejme nepotrebuju nejake uctovne programy apod..a ak hej tak si kompatibilitu vyriesia - respektive napisu ovladac..:)
ALE!!z toho vyplyva, ze pre BEZNEHO uzivatela (laika, je rad ze otvori IE, resp. zapoji hw a ten sa mu tromi klikmi na next nainstaluje, stiahne program, ktory dvojklikom spusti alebo nainstaluje)..stale zostava rozumnejsia volba windows..aj koli prostrediu v ktorom zijeme - na Slovensku by sa tazko chytal ale aj napr. MAC....
Odpovedať Hodnotiť:
 

ubuntu robili africky negri
Odpovedať Hodnotiť:
 

a teba kto robil?
Odpovedať Hodnotiť:
 

OFF TOPIC.
zasa nejde ICQ? 9:01 stvrtok?
furt trepe ze mam zle heslo...
Odpovedať Hodnotiť:
 

jj uz vcera vecer neslo
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

aj mne trepe ze mam zle heslo ... ani nic netaha z login servera hned to napise... urcite maju nejaku pokakanu udrzbu a to naschval urobili
Odpovedať Hodnotiť:
 

Viete o tom,ze ste kokoti ? Banda jedna vyjebana
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty si na cele tych kokotov, tej bandy vyjebanej
Odpovedať Hodnotiť:
 

prepacte, som kokot
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prečo vždy, keď je diskusia o OS je taková hrozná flamewar .... linux aj windows majú svoje muchy ale s5 k veci..

(upozornenie... pouźívám aktívne OpenBSD (najbezpečnejši OS na svete) prz vyžadujem od serveru 100% stabilitu a vysokú bezpečnosť ale v windowsoch a linuxe som pracoval pomerne dlhú doby (2 roky) a občas stále používam Kubuntu alebo Debian)

Programy:
Všetci windowsáci trvdia, že na linuixe nie sú hry... nie je tam dostatok softwaru .. Nie je pravda... hovorí vám niečo takové ako Doom3 ... Enemy territory... tuším aj Quake4 jwe nativne portovaný na linux.. a ďalšie hry napísané v OpenGL a zbytok sa dá spustiť pomocou Cenegy ... Argument, že pod linuxom nie jde pustit photoshop ... omyl... existuje Pixel (skoro to isté ako photoshop ale len za niakych 1000Sk...) a pokial nestačí Pixel tak existuje Wine a Photoshop CS2 ide...

Jedinu reálnú nevyhodu vídim v používaní 3D grafiky... možno trochu aj spracovanie zvuku ...

Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 Otázka bezpečnosti a stability....
Windows je nebezpečný už kvoli bezpečnostnému navrhu ... a je nutnosť používať antivírusové programy a firewally .. bezpečnostné aktulalizácie su uplne nanič a vydávajúi sa pomaly ... a často padajú úplne bez dovodu...
U linuxu tieto nutnosťi uplne opadájú vinimkou sú len uplný paranoici ... a updaty sú riešné tak, že sa neupgraduje len systém ale aj všetky ostatné programy... a čo je známy tak na linux vznikol len jeden virus ale aj ten využival chybu v tom, že gcc a Apache mali medzi sebou niake hádky o pamet a tam vznikla niaká skulinka.. bolo to opravené za 2 dni ... a za tie 2 roky som nezaznamenal ani jedno spadnutie čo by som si nezapríčinil sám

Ovládače:
windows: musí sa všetko hľadať ... viem z vlastnej skúsenosti ... defaultne na Viste nestoja za nič a v XP nie sú takmer žiadne...
linux: potreba doinštalovať ovladač na grafiku prípadne Tv tuner a tím to končí .. (4 riadky v konzole).. wi-fi je vyriešená


Odpovedať Hodnotiť:
 


Podpora:
M$: na hotline sa vás najprv pýtajú uplne idiotiny a potom vás pre istotu pošlú za administrátorom... (stalo sa to mojej sestre ... nič príjemné)

Linux: može mi niekto vysvetliť čo je tažké na tom napísať toto: čo potrebujem HOWTO a hodiť to do Googla?. alebo si najísť 5 min čas a pozrieť sa na komunitné fórum?.
prípadne existuje komercná podpora (Novell, Red Hat, Canonical)

Nastavenie:
Windows: ak chcete mať dobre nastavený system je potreba sa rýpať v registoch ... pužívat vylaďovacie utility ..
Linux: základ zvládne aj uplný noob ... len ukázať kam má kliknúť


Odpovedať Hodnotiť:
 


A ešte niečo pre Mrkvosofťákov(výnimka grafikov tam to chápem): až zistíte, že za tých 5000sk čo ste vrazili do OS ste mohli mať lepší procesor alebo viac RAM alebo ste zase chytili virusa keď ste sťahovali warez tak potom je neskoro

k vyhlásniu: že linux ja závislí na M$ > úplná hovadina vidfel si ako pracujú automatické updaty vo Viste?.. Balíčkovací systém debianu ... nič iné ...


pre tých čo váhajú s prechodom som vždy ochotný poradiť.

(ospravedlnujem sa... moc dlhy komentar ..)
Odpovedať Hodnotiť:
 

no velmi by si mi pomohol, keby si mi pomohol, daj nejaky kontakt a mohol by si mi s tym pomoct.Diky
Odpovedať Hodnotiť:
 

hups .. sry.. icq: 295099271
Odpovedať Hodnotiť:
 

a este nieco, nemas pravdu ohladom okien, ja som pouzil regedit asi 3x za 10 rokov, a 90% windowsakov ani nevie co je register.

Na linuxe sa mi nepaci zatial to ze sa kazda prkotinka robi cez prikazovy riadok, to je sice pekne ale odkial mam ja odchovanec windowsu vediet stovky prikazov ??? Som ochotny sa to naucit,ale to mi musi niekto pomoct,a helpy na weboch su onicom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja ich viem tak 30 a uplne som si s nimi nastavil moj komp, nastavil kamosov komp cez net (tzv SSH) a nastavil si virtualny server. a ked sa mi nechcelo sa s tym babrat, tak som si mountol hdd z virtual serveru a vsetko robil cez graficke rozhranie a prepisal par konfigurakov :) nic tazke. tiez ma odradzal prikazovy riadok :) ale teraz ho velice rad pouzivam, lebo funguje vzdy. aj ked nejde graficke prostredie aj ked je hocico hocijako pokazene.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mhm..skoda ze vo windowse sa na forach - ktorych je tiez dost - a odpoved na akekolvek otazky ohladom windowsu sa tam najst daju..(linuxackych je samozrejme viac, pretoze nic tam nejde alebo nie je a ak aj nahodou je tak nie je kompatibilne a ak aj nahodou je kompatibilne tak je to alternativa, koli ktorej musis pochodit 10 for aby si ju nainstaloval a si rad ze ide..a ako si mozes dovolit porovnavat adobe photoshop s programom za 1000SK?? tak asi to nebude to iste....adobe neplatis za znacku....)..na windowsackych forach sa riesia otazky typu:
mam 64bit Vistu a nejde mi ovladac,
odpoved:stiahni si 64bit ovladac a ide to,
Odpovedať Hodnotiť:
 

kdezto v linux forach sa riesia problemy typu:
ako sa instaluje, aky prikaz pouzit na otvorenie tohoto programu a aky na otvorenie ineho programu, existuje tento program alebo tento ovladac vobec??resp. je spravena nejaka alternativa zadarmo aby isla pod linuxom??
nie je to paradoxne??
ano..linux for je viac..asi vedia preco..lebo sa tam riesi trocku viac otazok inkompatibility a zlozitosti ako je vobec mozne polozit na windows....
Odpovedať Hodnotiť:
 

myslim ze kebyze ta k tomu posadim nepoznas rozdiel .. ;-)
Ovladanie je skoro uplne rovnake. A ma aj velmi podobne funkcie ako Photoshop az na to ze nieju este poriadne pluginy...
Odpovedať Hodnotiť:
 

a k tej druhej casti sa nebudem vyjadrovat... je vidiet ake su tvoje znalosti o Unixovych systemoch..
Odpovedať Hodnotiť:
 

hlavne ze ty si borec ked sa ani nevujadris..
a co prosim ta riesia tie fora?? ake mas pozadie??
si sa asi narodil dokonaly a ani na jednom si nebol..ze??
Odpovedať Hodnotiť:
 

naposledy kedy som nieco hladal na fore tak to bolo kvoli tomu ze som nevedel oficialny zdroj Wine a na fora nechodim ... inak vsetko co zaciatocnik potrebuje pre ubuntu je na http://wiki.ubuntu.cz a ine manualy a je to tam lepsie vysvetene ako na forach .. pozadie mam icestrorm 1.0.0 .. a dokonaly som sa nenarodil.... lemn som sa naucil hladat informacie efektivne a radsej sa spytat linux guru nez to hlůadat pracne na fore... ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

suhlasim..wiki.ubuntu.cz obsahuje kvalitne navody na ucenie sa prace v linuxe..ale podstata naseho rozporu bola o dovode vzniku a existencie tychto "podpornych institucii" (ci uz for alebo "wikipedii" vo forme wiki- stranok, ktore samozrejme pisu advanced useri..) a o ich potrebe vobec + na ake otazky odpovedaju..nekritizujem linux (tento prispevok pisem vo FF - a nemyslim tym firefox..:))..iba obhajujem windows pred tymi zarytymi opensourcakmi, ktori ignoruju slabosti napr. linuxu a zvelicuju mnohokrat nepodstatnejsie slabosti windowsu....
Odpovedať Hodnotiť:
 

vlastne hej..je to AJ firefox ako sa tak na to pozeram....
Odpovedať Hodnotiť:
 

uplne s jjjj suhlasim.. nie je co dodat..on vie co hovori... si husty kamos ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

dakujem bubu..vazim si to:))))mtw;))))
Odpovedať Hodnotiť:
 

dakujem bubu..vazim si to:))))mtw;))))
Odpovedať Hodnotiť:
 

jjj mas pravdu, a ja by som este pritvrdil, mne sa ubuntu a celkovo linux absolutne nepaci.
Pre krista pána, co je na tom zabavne-jednoduche-dobre-efektivne, ked si chcem nieco nainstalovat a musim to lovit pol hodinu,prekonavat problemy, potom zistim ze mi nieco chyba aby som to nainstalovat,nic nieje kompatibolne, je to sami bug, a ked to este aj nainstaloujem tak to mrzne jak hovado.

Vo win si len stiahnem cez net a mam zaruku ze to facha.
Moj nazor je ze linux je pre sasov, cela ta koncepcia.Smejem sa vam, vy uber-technici. Lamki
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neuveritelne dlha a neplodna diskusia, ktora v podstate nic neriesi. Akurat ste par ludi nazvali "lamami" ci "noobmi" len preto, ze nemaju lisux skills podla vasej predstavy. Nadpis priam navadza na flamewar a sam o sebe ju prihluply. Skutocne, naco mat este nejake okna, ked ich USPESNE pouziva 95% uzivatelov. Neobhajujem okna, ale irituje ma neskutocne zakomplexovana komunita okolo alternativneho OS, ktora ma zrejme problem akceptovat uz len samu seba, nie to este konkurenciu, ktora moze aj nieco priniest.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak tak, skratka sa nevedia zmierit s tym ze su len buzerantske 4 % :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne tak, toto fakt nikam nevedie, ale dobre sa da na tom zabavit :D ps: pouzivam linux a fakt som nikdy nikoho nepresviedcal o tom, ze je lepsi. proste ho mam a mne vyhovuje viac. koniec :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som mal secky systemy Linux (vacsina distribucii) windows all, beosy, Lindows... a vela inych ale zatial stale som pod Win momentalne legal Vista.. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

OEM verzia XP=2800 Sk.No je to vela v dnesnej dobe ?
Nemyslim,tak preco ma linux,mozno len na to,aby som bol IN.
Ale kazdopadne percenta hovoria o tom,ze komercia je windows.Tak naco sa zapodievat linuxom.Pre bezneho USERA,co je asi 70% je idealny win.
Tak neni co riesit.
Ked niekto povie,ze OEM? ..to je shit.
Ja mu na to odpoviem,NENI.To iste ako krabica.
Akurat sa neda prenasat...
ALE PREAKTIVOVAT SA DA,takze pohoda.
A uzavrime debatu sloganom:
WINDOWS XP,VISTA=SPOKOJNOST

BTW: to zas budu nazory :-)

Odpovedať Hodnotiť:
 

pre mna je to vela za nieco co nepotrebujem
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslim si ze prave na takomto serveri su ziadane clanky s tematikou co dvihaju ludi zo stoliciek a zarucuju vyssiu navstevovanost stranky. (napr. stale tu neexistuje registracia pre vstup fora)

Niekto moze argumentovat tym ze su to predsa Info stranky o IT. JJ lenze pre mnohych su prave tieto stranky prvym kontaktom so svetom IT.

Jasne ze DSL citaju ludia ktori maju co povedat k teme a aj ktori nemaju. Lahko sa identifikuju svojimi urazlivimi prispevkami,pretoze Netiketa im nic nehovori.

Kdeze tento clanok je o Ubuntu podla prispevkov vo fore vidiet ze linux si svoje miesto nasiel.

Prajem DSL vela zdaru zas nejaky ten flame ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

heheheh ze netiketa, iebem ta aj s maceru
Odpovedať Hodnotiť:
 

radost citat prispevky o bezpecnosti a isntalaci a pripsevky typu na win stiahnem soft nainstalujem a bezim to ze si na ubuntu raz nastavis poriadne repozitare a das naprikald apt-get install firefox firefox sa ti stiahne a a nakonfiguruje sam tak to je pekna odvaha povedat ze win je lahsi a .p
Odpovedať Hodnotiť:
 

mhm..tak to ano..apt-get install firefox vs. dvojklik..jednoduchsie som to este nevidel..mozno ak
deb http://download.skype.com/ linux/repos/debian/ stable non-free
alebo
export LD_LIBRARY_PATH=\"/home/username/ .32bitLibs/\";skype
alebo samotne manualne vyhladavanie a import kniznic (ved to je proti zdravemu rozumu) ktore som dnes absolvoval aby som na FF x64 nainstalova skype..ach ta podpora..ved su vsade fora..jasne lavou zadnou..
Odpovedať Hodnotiť:
 

renesme sa do takej situacie ze mi naprikald nevyhovuje firefox tak ubunut: apt-get remove firefox nemam starosti win:pol hodinove odklikavanie next ked si odklikate next bezny uzivatel ani nevie ze uplne odinstalovat na iwn softver je nemozne vsade ostanu nejake temp directory registre a ine pixloviny k chcete poriadne odinstalovat softver potrebujete nato minimalne dalise 3 komercne softvery zase odvaha povedat ze win je lahsi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to polhodinove odklikavanie next sa da nazvat aj start-uninstall-yes - ff bol uspesne odinstalovany..jedine foldre mi po sebe nechavaju hry, ked si ponecham ulozene hry a nastavenia pri odinstalacii..
o prehladnosti a rozlozeni adresarovych stromov ani nehovorim, lebo v linuxe sa to da nazvat mozno krik alebo "sustromie"..
Odpovedať Hodnotiť:
 

renesme sa do takej situacie ze mi naprikald nevyhovuje firefox tak ubunut: apt-get remove firefox nemam starosti win:pol hodinove odklikavanie next ked si odklikate next bezny uzivatel ani nevie ze uplne odinstalovat na iwn softver je nemozne vsade ostanu nejake temp directory registre a ine pixloviny k chcete poriadne odinstalovat softver potrebujete nato minimalne dalise 3 komercne softvery zase odvaha povedat ze win je lahsi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

po 3 drivery mam canon mp360 celkom slusne multifunkcnce zariadenie mal som win xp64 nemozne rozbehat to na nom proste canon nevyraba na win xp64 pre toto multifunkcnce zariadenie drivery ubuntu:apt-get install xsine a bol som vybaveny ziadne problemy a zo sa tyka neprelomitelnosti linuxu je to tak ze je prelomitelny to je kazdy OS len problem je v tom ze win robi vec bez toho ze by o tom user vedel na linuxe neexistuje vec kotra by sa diala bez userovho vedomia spustila sa sam a tak kazdy prikaz mimo zlozky /home/ musi byt vykonavany ako sudo cize super user a to by som chcel vidiet ako niekdo naprogramuje 100000 virusov ktore ziskaju superusera na line a stabilita je neporovnatelna mne bezal notebook okolo 70 dni nonstop az som isiel prec a vypol som ho ak sa toto podari niekomu na wine je macher proste je tu vela aspektov preco linux
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja neviem vy linuxaci ste zakomplexovani a asi ste uz zabudli na windows..
ak si to v command prompte hladal ako
deb http://download.driver.com/win64/repos/debian/ stable non-free
tak to tak nepojde.. windows ma na to graficke rozhranie..s drivermi som vo windowse nikdy nemal problemy, dokonca ked som mal vistu x64, kupil som si HP Photosmart c4180 ako novinku to este nan neboli ovladace, no microsoft do tyzdna spravil....
a ked sa ten vas linux rozsiri, ako tvrdite, natolko ze zacnu nan robit viry, som zvedavy ako sa budu potom porovnavat os ked windows bude mat uz za sebou niekolkorocnu prax vo vytvarani bezpecneho os a linuxaci nebudu chapat to nepotrebuje..zatial..ze ono to ma nieco do seba ked spolocnost musi vydavat x krat viac bezpecnostnych zaplat ako ostatni..
notebook nemam zapnuty 70 dni vkuse, takze linux nutne nepotrebujem :) (najviac isiel ked som nebol doma 2 tyzdne bez restartu ci vypnutia na Windowse XP, bo brat nemal moj odtlacok prsta..nx6125..a ver mi ze on je PowerUser)..
Odpovedať Hodnotiť:
 

niekto vyssie napisal "Rozhodujucim faktorom kolko virusov a na ktorom OS existuje, je struktura OS a jeho popularita.
Windows: vela neskusenych userov + velka popularita + pomale vydavanie bezp.zaplat = sucasny stav
Linux: mnoho roznych distribucii (zaklad rovnaky ale v detailoch sa lisia) + mensi pocet userov (ale väcsinou pokrocilych az skusenych ) = tazko napisat kod tak aby postihol vsetky distra (v buducnosti mozno budu viry pribudat ale budu to mat sakra tazke)
MAC: nemam hlbsiu osobnu skusenost preto nebudem pisat teoreticke bludy.
btw. Nastavenie firewallu a browsera by sa malo vyucovat na ZS"
a k tym zaplatam a aktualizaciam odporucam
http://dsl.sk/article.php?article=3848
Odpovedať Hodnotiť:
 

axnrpzclv lusqonpm ljcp gqend evukayj yrqfc bywkz
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja neviem vy linuxaci ste zakomplexovani a asi ste uz zabudli na windows..
ak si to v command prompte hladal ako
deb http://download.driver.com/win64/repos/debian/ stable non-free
tak to tak nepojde.. windows ma na to graficke rozhranie..s drivermi som vo windowse nikdy nemal problemy, dokonca ked som mal vistu x64, kupil som si HP Photosmart c4180 ako novinku to este nan neboli ovladace, no microsoft do tyzdna spravil....
a ked sa ten vas linux rozsiri, ako tvrdite, natolko ze zacnu nan robit viry, som zvedavy ako sa budu potom porovnavat os ked windows bude mat uz za sebou niekolkorocnu prax vo vytvarani bezpecneho os a linuxaci nebudu chapat to nepotrebuje..zatial..ze ono to ma nieco do seba ked spolocnost musi vydavat x krat viac bezpecnostnych zaplat ako ostatni..
notebook nemam zapnuty 70 dni vkuse, takze linux nutne nepotrebujem :) (najviac isiel ked som nebol doma 2 tyzdne bez restartu ci vypnutia na Windowse XP, bo brat nemal moj odtlacok prsta..nx6125..a ver mi ze on je PowerUser)..
Odpovedať Hodnotiť:
 

problem je v tom ze je velmi slaba podpora win produktov a alternativy je tazko zohnat ale este som nenasie laplikaciu ktoru som pod wine,cedega,crossover nespustil ale neodsudzujem ani windows je to velmi pekna herna konzola nieco kao playstation lebo realne vyuzite winu nevidim a o tom ako vyuziva systemove prostriedky win a linux ani nehovorim windows je nenazranec al uz nebudem rozpisovat mohol by som pisat aj 3 hodiny a stale by som mal argumenty tak chcem aby sa \\\"pan \\\" Wild k tomtuo vyjadril
Odpovedať Hodnotiť:
 

co sa tyka podpory windows, je ovela masivnejsia ako u hociktorej distribucie linuxu, ale linux sa orientuje na podporu vo forme dalsej kopy alternativneho softu, kdezto windows ma (zialbohu) dost prace so zabezpecovanim systemu, vytvaranim updatov a zaplat..no ked sa vam linux tak rozsiri ako planujete, zacnu sa aj na neho robit viry a ludia rychlo pobezia naspat k windowsu, ktory ma uz za sebou aku taku historiu boja proti tejto havedi....resp.som zvedavy ako linux zvladne tuto challenge..
ano..na linux existuju pre nedostatok nativnej podpory rozne emulatory a emolator-like programy, ktore sa snazia doslova napodobnit a skopirovat v linuxe chybajucu kompatibilitu windowsu..

Odpovedať Hodnotiť:
 

co sa tyka podpory windows, je ovela masivnejsia ako u hociktorej distribucie linuxu, ale linux sa orientuje na podporu vo forme dalsej kopy alternativneho softu, kdezto windows ma (zialbohu) dost prace so zabezpecovanim systemu, vytvaranim updatov a zaplat..no ked sa vam linux tak rozsiri ako planujete, zacnu sa aj na neho robit viry a ludia rychlo pobezia naspat k windowsu, ktory ma uz za sebou aku taku historiu boja proti tejto havedi....resp.som zvedavy ako linux zvladne tuto challenge..
ano..na linux existuju pre nedostatok nativnej podpory rozne emulatory a emolator-like programy, ktore sa snazia doslova napodobnit a skopirovat v linuxe chybajucu kompatibilitu windowsu..

Odpovedať Hodnotiť:
 

vyuzitie windowsu, ktory ponuka ovela vascie moznosti ako ktorykolvek iny os z hladiska podpory hw, ovladacov, podpory a roznorodosti sw vobec - vela veci uz dnes rozbehame aj na linuxe pomocou uz spominanych utilit avsak na ukor vykonu a kompatibility..
a ked uz na windowse ide take obrovske mnozstvo sw, tak ano..vypyta si aj zo systemovych prostriedkov, ale aspon tam nieco ide a ked to ide aj to vyzera....
Odpovedať Hodnotiť:
 

vyuzitie windowsu, ktory ponuka ovela vascie moznosti ako ktorykolvek iny os z hladiska podpory hw, ovladacov, podpory a roznorodosti sw vobec - vela veci uz dnes rozbehame aj na linuxe pomocou uz spominanych utilit avsak na ukor vykonu a kompatibility..
a ked uz na windowse ide take obrovske mnozstvo sw, tak ano..vypyta si aj zo systemovych prostriedkov, ale aspon tam nieco ide a ked to ide aj to vyzera....
Odpovedať Hodnotiť:
 

vyuzitie windowsu, ktory ponuka ovela vascie moznosti ako ktorykolvek iny os z hladiska podpory hw, ovladacov, podpory a roznorodosti sw vobec - vela veci uz dnes rozbehame aj na linuxe pomocou uz spominanych utilit avsak na ukor vykonu a kompatibility..
a ked uz na windowse ide take obrovske mnozstvo sw, tak ano..vypyta si aj zo systemovych prostriedkov, ale aspon tam nieco ide a ked to ide aj to vyzera....
Odpovedať Hodnotiť:
 

maverick si debil, trepes kraviny
Odpovedať Hodnotiť:
 

mno, nexe sa mi tu citat tie siahodlhe hluposti, ktory system je lepsi. mali by ste uz pochopit ze komu je co lepsie to nech si da. windows ma stale lepsiu podporu a setri cas. osobne som v linuxe pracoval 2 roky, programoval som si vlastne veci do jadra, nainstaloval som niekolko serverov a paci sa mi ako vsetko krasne bezi vo vlaknach a podobne vecicky, ktore linux ma. co sa tyka instalacie, sam som si musel programovat drivery pre novy notebook a podobne. no z toho vsetkeho sa clovek nenaje a je to straaasna strata casu a ani ubuntu ani debian ani hociaky ux nieje tak komfortny a nesetri cas ako windows. vdaka windowsu si dnes mozem kazdy mesiac kupit najnovsi notebook na trhu a este mi "ostane aj na zmrzlinu ;)" takze sa k linuxu vratim az nastane cas, kedy mi opat prinesie nejake peniazky, ved o tom to vsetko je ;) pretoze z nuuul a jednotiek sa clovek nenaje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

hej tie drivery mi nesli na windowse nie na linuxe a je pravda ze kazdy si ma to co mu viac sedi mne sa paci linxu preto ze na jeho chod na jeho bezrpoblemovy chod nieje treba dalsich X aplikacii a je nenarocnejsi na udrzbu a aktualizacie windows je o moc lepsi pre tych co nemaju s PC skusenosti je viac user-friendly ale fakt je to individualne kazdy OS je lepsi na nieco mam linux ale neviem si predstavit ani zivot na PC bez win kvoli podpore tento clanok je na *** bude tu k nicomu neveduca diskusia iba
Odpovedať Hodnotiť:
 

toto ubuntu mi mrzlo jak hovado a po prvom restarte mi SPADOL cely graficky rezim a hodilo ma to do dosovskej konzoly,

strasna picovina, Dakujeme B. Gates, Vista je sqvelaa.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak nekecas, tak sanca ze sa to stane je rovnaka ako pri win :-) ale v ziadnom pripade to nebola DOS konzola, na to by si musel spustit command.com :-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

SONY LCD POUZIVA LINUX KNIZNICE, MODULY .........

----.SO
Odpovedať Hodnotiť:
 

to krabicove vino > stacil odat sudo /etc/init.d/xserver-xorg start alebo restart a bol by si v grafickom prostredi alebo si zapol len nejaki ppty terminal
Odpovedať Hodnotiť:
 

sudo bill/gates/vista/ruluez
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vista je 100krat lepsia ako Ubuntu. Vistu kritizuju ty co nemaju prachy na novu bednu: Dual core 6400, keby ste mali taky procesor tak ste spokojny s Vistou a nemate pachy tak mate sunky a ste nuteny si dat WinXP aelbo Ubuntu free :-D
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

toto je na zasmiatie !!!!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ubuntu - instalacia, bez problemov, podpora 100%, vsetko ide 10x rychlejsie ako pod widlami. Co sa Visty tyka, tak len maximalny idiot (srry za vyraz) by si nainstaloval OS, ktory mu po starte sam zahlti 60% z CPU a dajme tomu Giga ramky !!! Dalsie gumy, co tu pisu, ze linuxy nemaju vyuzitie okrem kancelarie a webu sa pravdepod. k linuxu este nedostali, linux je nasadzovany vsade tam, kde win nestaci ... skratka web, administracia, servery, siete apod. to ze tu nejdu na 100% vsetky hry pre widle ma netrapi (konieckoncov sa da ficat na oboch systemoch sucasne). Dost som sa aj pobavil na recenzii, kde takmer cela strana opisuje ako nainstalovat win fonty. NACO BY SOM TO ROBIL ..? ved linux fonty su pekne a citatelne. Potrebujem nejaky soft ..? vo widlach zapnem ff a hladam na nete, takmer vsetko je spoplatnene, v linuxe spustim konzolu, napisem sudo apt-get install nazov_aplikacie a mam co chcem, za 5 sekund, zadarmo a kvalitnejsi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

hej chlapec ja mam amd athlon x2 4200 64 a mam ties xp mla som aj vistu ale je cela na kokot lebo mi na tom nesiel po prve ani zvuk ani grafika skratka drivery za 0. no a chladat drivery a vsetky ostatne somariny na vseliakych forach sa mi neche a to som mal tu Bussines vista a teras sa pokusam tam nahodit ubuntu ale neako sa nedari
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

zabudol som podotknut ze win vista je specialne robena na X2 procesory niekde som to cital ale preco si ju nedam? lebo je vnez ZATIAL vela chyyb ked vinde neaky SP hned ju nahadzujem ale teras este ee
Odpovedať Hodnotiť:
 

a skusal su ju ti truhlik ?

ja na nej facham na c2d 2gb ram a je to rychle jak svina

a chyby nepozorujem ziadne !!
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano skusal som ju ty lol a mal som tu najlepsiu verziu ultimate ci jak a ani z cd od dosky mi nechcelo nainstalovat zadne drivery okrem zvuku no?
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak nemas mat vietnamsku dosku kkt, a som si aj tak isty z by som ti nasiel lubovolny driver, stacilo by len povedat.

Trapko, hehehe len debil si kupi athlona X2 rofl
Odpovedať Hodnotiť:
 

moja doska sice neni najlepsia ale da sa meno ASROCK AliveNF6G-DVI/aliveNF6G -VSTA a co mas proti amd?? vraj vista ide najlepsie prave na x2 ty lolo a moje icq 213-580-882 ak by si mi mohol helpnut s tymi drivermy inak vista sa mi dost pacila je v poho len te problemi
Odpovedať Hodnotiť:
 

Linux je pre kokotov.

Odpovedať Známka: -8.8 Hodnotiť:
 

Neide tam Counter Strike

Odpovedať Hodnotiť:
 

niet nad mudry komentar nacka :D rovno povedz, ze nejde mi tam CS a nic ine neviem na pc robit a tak si dam radsej win a poklikam na instalacku a hrajkam sa ako polodementny :D mozno ta to prekvapi a mozno to tvoj zdegenerovany mozocek ani nepochopi, ale ver, ze ide tam aj CS. fici ma tam steam a mam 100fps. chod sa hrat s formickami na piskovisko. ked dostanes obciansky a tvoja uroven stupne aspon na uroven prvaka na zakladke, tak sa vrat komentuj nieco k teme
Odpovedať Hodnotiť:
 

100fps, taka picovina, co mas daku integrovanu emuluvanu eso kartu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

asi lebo 100fps som mal uz na mojom pentium 2 350 Mhz

Odpovedať Hodnotiť:
 

Fonty v linuxe, obzvlast v Ubuntu su krasne a lepsie ako Windows s ClearType, ved to jasne krici z tych obrazkov, tak neviem o com recenzent toci...Jedinu vec ktoru treba nastavit je prepnut ich na sub-pixelove vyhladzovanie, aby vo Firefoxe neboli rozmazane.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chlapci ale prečo používate vulgarizmi! V poriadku mate svoj názor, ale slušne, ja nikomu neberiem, že preferujete ten alebo onen OS, ale trocha vyberajte slová.
No a Vista, toľko avizovaný "Leghorn" alebo ako... No napokon vzišlo to čo z toho vzišlo. Na trhu je sotva 2 mesiace, a už sa hovorí o záplatách. Problemy s mp3, pdf, aspoň tak som to niekde čítal,tými špecialistou berú miliony dolačov a nevedia si to dať do kopy, Až sa MS tlačí do Indie, a to tam chcu ponúkať nejako osekany OS, a verte neni to dobročinná akcia zo strany MS.Kto má, chce mať za ka6dú cenu ešte viac.Je to v poriadku, ale je to podané v médiach ako niečo mimoriadne, a zase si len prihrievajú polievočku!!!.
Ešte k tej Viste, Ja osobne by som počkal nejaky rok, pokyaľ sa vychytajú muchy.Ovladače, bezpečnosť a tak. Niekde som postrehol, žé je problém s dual boot systémom - na jednom PC Vista a trebars Linux. Zavádzač win nekoriguje s LLILO a GRUP, ale to nemam overené.
A preto aspoň rok ostanem pri mojom XP a samozrejme Linuxoch!
Odpovedať Hodnotiť:
 

POUZIVAM VISTU NA NOTEBOOKU AJ PC, OBYDVA C2D MASINY, NEMAM ABSOLUTNE ZIADEN PROBLEM S OVLADACMI, STABILITOU ANI S NICIM.HRY MI TAM IDU VYBORNE,CELKOVA PRACA SVIZNA,KRASNE A PRAKTICKE AERO, VYBORNA VYDRZ NA BATERIE.
SKUSAL SOM TOTO UBUNTU,A DUALBOOT FUNGOVAL BEZ PROBLEMOV.

PROBLEMY S MP3,PDF ??? A TO PRE BOHA AKE ? CO TI NECITA ID3DAGY ?
U MNA TEN SYSTEM SKRATKA NEMA CHYBU,AK SA DAKA OBJAVI DAM VEDIET.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Problemi s MP3, nemylis si problemi Linuxu s Windowskymi?! MP3 som nemal, ale PDF ide cez Foxit Reader super, pokial ide o Adobe Reader, tak sa nedivim, ale to len potvrdzuje, ze za problemi vo Viste mozu vyvojari 3-rd party aplikacii a nie Microsoft. Inak skusal som dualboot Vista a Ubuntu 6.10, islo to v pohode, len po smazani Ubuntu, som musel reinstal Vistu. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

V praci sme mali PC na pracu na nete s XP s plateným Antivirom Panda , anntispam atd. Každe dva tyždne som ho musel čistiť spam ,registry atď . inač postupne spomalenie až kolaps. Tak ma to naštvalo na net som vyčlenil PC s UBUNTU 6.06 beži všetko čo pri praci na nete treba a už som doňho polroka nesiahol, okrem toho že som povolil inštalaciu aktualizácií. Takže moja skusenost ked chce matčlovek klud tak na Internet z Linuxom. Rad by som dal Linux aj na ine PC ale bohužiaľ učtovnický soft /platený s aktualizáciou a podporou/ je len na WIN.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ked chce mat clovek klud, nema pozerat v praci tolko porna,
mas si zalohovat widle cez Acronis True Image.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pysal som že je to PC určene na net a tomu pornu nezabraníš ked nechceš aby ťa kvôli tomu všetci hrešili ... neni to strašne neni nato čas, ale každy tam semtam zavadi...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

pysal, omg ty madarsky pes
Odpovedať Hodnotiť:
 

brr stane sa ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

velmi rad by som vyskusal akukolvek verziu ubuntu... len do pekla, ani v jednej doteraz stiahntej live verzii mi nefunguje mys... neviete ako ju rozchodit?

Odpovedať Hodnotiť:
 

daj si vistu, linux je strasna kravina.

pravdepodobne budes musiet hladat nejakyneofickialny zbastleny zabugovany drajver na tu mys, lebo linux podporuje len gulickove 1 tlacitkove mysi
Odpovedať Hodnotiť:
 

:D:D no mne Linux prekvapivo podporuje CELU MYS!!!
ale Vista mi podporuje vsetok hardware:D:D
linux je na hranie....hras sa s nim aby ti vsetko islo..:D:D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ballmera na teba
http://youtube.com/watch?v=wvsboPUjrGc
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby si mal linux IQ 100+ tak by si vedel že cez xserver-xorg konfiguraciu sa da pripojit aj 7 tlačitkova myš
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby si mal linux IQ 100+ tak by si vedel že cez xserver-xorg konfiguraciu sa da pripojit aj 7 tlačitkova myš
Odpovedať Hodnotiť:
 

nemam cas na sracky ako linux..
Odpovedať Hodnotiť:
 

a uz si pouzival linux,konkretne ubuntu?? ja ano a mozem len odporucit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja zase nemam cas vo windowsoch opravovat aplikacie, riesit totalne banality, a bat sa kedy, ktora instalacia programu (driverov) ho roz*ebe na mraky, a naviac kazdy mesiac ho k tomu reinstalovat.

V ubuntu: vsetky aktualizacie automaticky, ked hladam nejaky program co nemam, dam si ho vyhladat v katalogu, a problem s driveramy neriesim (ma aj dost prekvapilo ked som zapojil K750 cez usb kabel a ubuntu sa ma spytal, ci chcem spravovat fotky, alebo hudbu) :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja ked som pripojil mp3-player alebo K510i tak ani neinstalovalo ani nic... nabehlo okno s datami
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hello

porn for free

http://bowtiegirl.info/


G'night
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hello! Good Site! Thanks you! jdaktcuqvvbqz
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hello! Good Site! Thanks you! jsqiewnowq
Odpovedať Hodnotiť:
 

LOOOL no ten co pisal cely postup skusenosti je dobra lama... ja som na prvykrat nainstaloval LINUX bez akehokolvek navodu... lenze nieeekto si mysli ze je nejaky hackera tak si da vytvorit priestor pre /home /swap atd automaticky. A windows nema urcite priatelskejsie prostredie. Je to ako dos... A linux nechyta virusy a to je na nom dobre... LINUX RULEZZ a WINDOWS do smeti ....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Najvacsia vyhoda linxov je, ze maju viac pracovnych plôch, a mozete si medzi nimi prepinat. PC to zatazuje len malo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

PODME PODME PODME

blizime sa k 500 komentarom :D !!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

no dobre tak sa teda pripajam k tej 500vke
Odpovedať Hodnotiť:
 

este zmienit, ze je plne zadarmo... (dokonca, ze ho cloveku aj zadarmo na cdcku poslu...) inak, MS office som cez wine bez vecsich problemov rozchodil a word mi bezi dokonca rychlejsie ako pod windowsom... (este jadna vec, pod ubuntu som od augusta a komp mi nezmrzol este ani raz :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

dajte si tlacenku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

btw s tymi plochami - ja mam 4 prac. plochy uplne rychle skvele, prepinam alt + 1,2,3,4. Duron @1,1Ghz 640 Ram XP
Odpovedať Hodnotiť:
 

jedine co zavidim na linuxe je beryl, ale aj na to treba mat delovy stroj + pracu to aj tak nezefektivni, to si na win pustim video efektov a mam...a kdo zavidi beryl tak trebars sphere xp je zaujimava alternativa
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ludia,neuverite,ale precital som to tu vsetko,a dobre som sa nasmial....K tym OS.Len taky postreh
Vista.Pamatam si presne takyto isty poprask ked prisli XP.To bolo nadavok,kto ma kupovat tak vykonne pc na tak nenazrany OS ako je XP a ze nieje nad super WIN 98.Pamatam si ako do toho lietali viri a vsetko mozne ako na prechadzku...:-)) Antivir hukal kazdu chvilku ako na cviceni. Dnes? Nic.Ak si nieco nestiahnem v nejakom subore s programom,tak nejaky utok zo stranky ako predtym=0.Len sa mi pacia tie nareky na Vistu aky nenazranec,preto ten vylet nazad k XP.Je to presne to iste.Nepochopim ako niekto moze mat problem s ovladacmi k Viste.Je logicke ze nezoberie ovladace z CD k doske,uz len pre to,ze tam su ovladace konciace XP,nie pre Vistu.Takze ak chcem ovladace pre Vistu musim instalovat ovladace pre Vistu nie pre XP.Mne bezi na nej uplne vsetko co predtym bez akychkolvek problemov,a napr fotak som uz nemusel instalovat ako predtym,stacilo len pripojit a kliknut ci chcem foto,video,zvuk,alebo celu zlozku.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Niesi sam co to cital, ale respect precitat tolko textu dnes robi niekomu problem a rozhodne takato snaha nieje bezna :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

A co sa tyka LINUXU,pozrite sa na to celkom pragmaticky.mame tri OS co sa daju povazovat za plnohodnotne OS
Windows,Mac OS a Linux
O win netreba pisat nic kazdy pozna
MacOS-uplne nepochopitelne sa predava iba s HW od Apple.Nepochopitelne preto ze teraz uz bezi na Inteli,a vlastne uplne totoznom HW ako kazde ine PC, neda sa legalne kupit.(az by chcel niekto namietat,mal som posledny Mac Tiger v pc asi tyzden).S podporou u tohoto OS by som nemal obavy, najmenej 99% veci ma volbu medzi MS a Mac
Ak sa v Apple chytia rozumu a Mac Jaguar,ci ako sa bude volat uvolnia konecne do distribucie aj bez predrazeneho HW,maju Win vazneho konkurenta
Linux - hm,kapitola sama o sebe.Nikto mu nepopira jeho vyhody a pod,dolezite je ako sa sprava k uzivatelovi a tam bohuzial este bude musiet vela dohanat za win.Az pride distribucia linuxu co bude prijatelna pre vacsinu uzivatelov zasa ma MS konkurenta.
Zatial vsak nic neprinuti ludi k masovej migracii na iny OS,aj ked by radi
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

A este k ku klikaniu.Je zaujimave citat nareky na klikanie napriklad pri instalaciach vo win.Ak si dobre pamatam tak mys ako taka a system klkiania bol jeden z prevratnych krokov co umoznil masove rozsirenie pc do domacnosti.Pretoze povodne sa u OS jednalo hlavne o odstranenie prikazoveho riadku ako takeho a vytvorenie grafickeho prostredia ktore by uzivatelovy ponuklo jednoduchy sposob prace s pc bez nutnosti nieco pisat a hlavne ucit sa nejake prikazy.Problem bol ako take prostredie ovladat.Mys do toho prisla ako dar z neba a Billovi prisiel naramne vhod napad par studentov co mys ako taku vlastne vymysleli...Tak sa rodili okna...:-)Este povodne spolu s Apple.Dalo by sa povedat ze windows a MAc vznikli v jeden den a vzajomnym vyjradanim...:-)))
A tu sa zrazu pri linuxe poukazuje na to aky je super prikazovy riadok...zaujimavy to paradox
Odpovedať Hodnotiť:
 

hehe som exwin user a pouzivam konzolu bezne ale aj ja radsej klikam preto zo vsetkych linuxovych distier pouzivam prave klikacie Ubuntu :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

a toto je mimochodom diskusia o Ubuntu 7.04.Feisty Fawn
a este par prispevkov a je tu 500vka
Odpovedať Hodnotiť:
 

Len aby ste ma neroznosili na kopytach,niesom proti ziadnemu OS,len ide o to co sa da pouzivat a co nie.Nejde o to kto vyhra alebo kto je lepsi,uplne by stacilo keby si tie tri OS co som spominal rozdelili kolac cca na tretiny a bolo by hned lepsie na svete,uz len z dovodu konkurencie by sa hned rychlejsie OS vyvijali a boli omnoho kvalitnejsie.K tomu by bolo treba dospiet
Odpovedať Hodnotiť:
 

jj suhlas

Odpovedať Hodnotiť:
 

len dodam ze fora podobne tomuto prispievaju k nacrtnutiu relneho stavu ktory stoji proti medialnym marketingovym kampaniam
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale usudok si kazdy urobi sam
Odpovedať Hodnotiť:
 

3
Odpovedať Hodnotiť:
 

2
Odpovedať Hodnotiť:
 

1
Odpovedať Hodnotiť:
 

pätsty prispevok do diskusie na dsl.sk
500!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

hehe a to niesom teenager
len som mal volnejsie v praci
:-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

az na kopmatibilitu programov...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je to chore ako sa tu vsetci ludia hadaju, kazdy pise mudrosti co je nejlepsie, preco je linux bezchybny, windows shit atd...

Proste nech kazdy pouziva to co chce a nech je stym spokojny. Windows neni mozno to naj, ale skuste do firmy kupit iny OS ako win a potom este si zohnat ludi co stym vedia robit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skusil som Live 6.10 ale neporadil si s mojim RAID. Ma niekto skusenosti s totuo kombinaciou?
Odpovedať Hodnotiť:
 

potrebujem pomoc!!" chcem si instalovat ubuntu 7.04 a zaroven ponechat sucasny winxp. cital som ze najlepsie bude ak si v partition magic vytvorim particie,jednu pre swap a este druhu.ale neviem aku.ci linux ext2 alebo linx ext3? niekto moze poradit?? nechcem riskovat a ponechatto na automaticku instalaciu ubuntu a vraj rucne vytvorenie particii a ich pridelenie pocas instalacie je bezpecnejsie
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ako by som Ti to ... medzi ext2 a ext3 je pre Teba ako zaciatocnika maly rozdiel = kludne daj co chces ... ak chces tu je navod ako na WinXP + Ubuntu_
http://wiki.ubuntu.cz /Jak_mít_Ubuntu_a_MS_Windows_společně
(bez medzery- .cz/jak)
!pred tym si zalohuj svoje data!
Odpovedať Známka: -8.8 Hodnotiť:
 

vola sa to dual boot, predpokladam ze XP mas uz installnute, potrebujes miesto pre Ubuntu,
napr. mas 100 GB HDD rozdeleny na C a D,
C:\ mas asi 20 GB pre XP,
D:\ cca 80 GB pre data
zmaz, znovu rozdel, zmensi ci inac uprav tento oddiel podla svojich predstav,
napr. si koli existujucim datam D:\ zmensil na 40 GB, tym si dostal oddiel s necelymi 40 GB volneho miesta,
teraz mozes pouzit automaticky installator po nabootovani z LiveCD,
ak sa rozhodnes upravovat instalaciu Ubuntu manualne odporucam Ti pre systemovy oddiel "/" min. 10 GB (aj ked Ubuntu obsahuje mnozstvo programov asi budes chciet instalovat a skusat aj nejaky iny soft), "/home" tj. Tvoj domovsky oddiel daj podla uvazenia, "SWAP" oddiel daj o velkosti dvojnasobku RAM (512MB a viac staci 1:1 alebo bez swapu)
btw. citaj fora dozvies sa vela
Ak si zaciatocnik/lama nic si z toho nerob kazdy raz bol :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

nemusi to robit, zajebe tym cely den a zisti ako ja ze linux je kokotina lebo tam nic nejde, vrati sa k windowsu a bude dosmrti nadavat a smiat sa z linuxovej kokotiny
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale asi chce a TY s tym NIC neurobis
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prave som to nahodil na PS3 a je to peckaaaa :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

nekacaj
Odpovedať Hodnotiť:
 

clovek zil v civilizovanej forme 4000 rokov a nepotreboval PC... preco by niekto dnes musel bezpodmienecne potrebovat PC s win .MAc alebo linuxom.?? :D nie .. kazdy to len chce a ma co chce. tak neberme druhym to co chcu... osobne zacinam s ubuntu a myslim ze je fajn. ale rovnako som win nezahodil pretoze je tiez fajn. scem browsovat po nete. zapnem lin a ak potrebujem pouctovat .tak nastartujem wina. hotovo vybavene. nijaky problem.akuat sa xystam na to ze wina raz opustim naveky.. ale zatial to neni mozne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

mrkvosoft je jeden blby monopol a potom seci robia sw len pre win pritom vista je este horsie nez xp a nehovorte ze som linuxak lebo bezim na xpcku bouzial este hravam hry :D (mozno sa to odnaucim) viem ze sa aj tam daju hrat hry cez wine ale bouzial teraz nemam tolko casu kunkretne som mal na skusku ubuntu aj kubuntu a namakany OS :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

please potrebujem pomoc som nainstaloval tu Ubuntu 7.04. v poho vsetko slape ale naraz idem na www.stahuj.cz a internet nejde... mam rychli internet od t-mobilu driver na linux je na cd od netu ale ked kliknem na ten driver tha nahodi dlhy text ako keby vo worde s linuxom som zaciatocnik takze prosim o pomoc.. piste na e-mail maxcoolsk@msn.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak cafte,,,v linuxe som uplne zaciatocnik a bezim na ubuntu 7.04 asi 3 tyzdne co znamena, ze v nom urobim tak velke H a male o. lenze na moju radost ani som nemusel, dokonca som pripojeny len wireless takze vsetko co som musel urobit som nainstaloval firmware pre nsidwrapper a slape vsetko ako hodinky. samozrejme codeky a ine hluposti, co v podstate linux ubuntu 7.04 urobi skoro za vas sam. takze taku mam ja prvu skusenost s ubuntu. uplne bez problemov. som bezny uzivatel, ziaden grafik alebo programator a linux ubuntu 7.04(i386) mozem len odporucat...
Odpovedať Hodnotiť:
 

je to sice clanok o Ubuntu, ale prispejem ku konfrontacii Win - Linux

Na novom notese som mal samozrejme nainstalovanu Vistu ... po par dnoch pouzivania som zistil ze to je asi to najhorsie co som kedy videl. Az do chvile, kym som nevyskusal nove uplne skvele 64 bitove OPENSUSE 10.3, ktore mi ignoruje vsetok moj hardver, napriklad sa casto stava ze mi nefunguje sietova karta , USB, DVDROMka a vobec vsetko okrem monitora a mysky, az kym to aspon 3x nerestartujem, co u Visty som nikdy nepotreboval.

Takze? Kto nechce operacny system POUZIVAT ale NASTAVOVAT, odporucam LINUX
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podla mojho nazoru je VISTA iba obycajny virus...ved kto by uz chcel system pomocou ktoreho sa o vas da zistit este aj velkost vasich ponoziek? Pomocou novej sluzby Visty Phone-Home-Option sa automaticky stavate clenom komunity Windows SpyNet, ktora odosiela Mrkvosoftu rozne informacie o vasom pocitaci a datach. <- kto neveri nech si precita v Chip-e 9_2007 strana 46.(clanok Opratka pre Defender)... je to tam cierne na bielom. A k tomu este tie prehnane naroky a stale priblble otazky "A ste si isty ze chcete pokracovat ked to Microsoft neschvalil?" Je mi luto ludi ktory pouzivaju VISTU... netvrdim ze linux je najuzasnejsi na svete ale je aspon bezpecny a pr(i)ehladny. A komu sa nepaci ani tato verzia tak stale je tu stare dobre XP ostrielane rokmi praxe ;)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

jebat to, ze je zadarmo, ked sa zakladne veci nedaju nakonfigurovat alebo vyzaduju dni studia, jebnuty system, ziadna podpora, neznasam!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár