neprihlásený Sobota, 4. mája 2024, dnes má meniny Florián
Gmail fungujúci aj bez pripojenia k Internetu, prináša výhody aj nevýhody

Spoločnosť Google tento týždeň predstavila zaujímavú inováciu u svojho populárneho webmailu Gmail, možnosť jeho využívanie aj bez aktívneho pripojenia k Internetu. Zaujímavá technológia priniesla Gmailu konkurenčnú výhodu oproti iným populárnym a používaným webmailom, sprístupnila offline využívanie menej zdatným užívateľom a zároveň zatraktívnila webové rozhranie pre pokročilých užívateľov využívajúcich doteraz prístup ku Gmailu cez IMAP.

DSL.sk, 31.1.2009


Spoločnosť Google tento týždeň sprístupnila zaujímavú inováciu u svojho populárneho webmailu Gmail, možnosť jeho využívania aj bez aktívneho pripojenia k Internetu.

Funkčnosť je implementovaná pomocou rozšírenia prehliadačov Google Gears vydaného v roku 2007, ktoré umožňuje cachovať a ukladať webovým aplikáciám dáta na lokálnych diskoch.

Offline Gmail je možné využívať vo všetkých desktopových prehliadačoch s dostupnou implementáciou Gears, vo Windows v IE a Firefoxe, v Linuxe vo Firefoxe a v Max OS X v Safari a Firefoxe.

Funkčnosť je zatiaľ experimentálna a postupne tento týždeň sprístupňovaná na účtoch s nastaveným rozhraním v anglickom jazyku.

Aktivácia a počiatočná synchronizácia

Možnosť využívať Gmail bez pripojenia k Internetu je potrebné povoliť v nastaveniach experimentálnych funkcií Labs.

Zväčšiť
Povolenie offline režimu



Po povolení funkčnosti sa popri odkaze na nastavenia objaví aj položka s textom Offline, kliknutím na ktorú je možné iniciovať nainštalovanie rozšírenia Gears alebo priamo povolenie využívania tohto rozšírenia Gmailom, ak je rozšírenie už nainštalované.

Následne je odštartovaná prvotná synchronizácia, počas ktorej sa stiahne a uloží do diskovej cache pamäte približne 10 tisíc posledných emailov okrem niektorých výnimiek a zároveň prílohy týchto emailov.

Inštaláciu Gears a prvotnú synchronizáciu je samozrejme potrebné uskutočniť z každého PC respektíve prehliadača, z ktorého užívateľ plánuje Offline Gmail využívať.

Zväčšiť Zväčšiť
Zväčšiť Zväčšiť
Počiatočná synchronizácia



Počas prvotnej synchronizácia informuje Offline Gmail o jej priebehu, o počte už stiahnutých emailov a následne o počte príloh zostávajúcich na stiahnutie. Udávaný počet príloh sa javí byť zrejme vyšší ako skutočný počet, keď v našom teste bol pravdepodobne výrazne vyšší aj ako počet príloh vo všetkých emailoch na účte.

Počas synchronizácie vo štvrtok sme sa stretli s viacerými niekoľkominútovými výpadkami synchronizácie, ktorá hlásila problémy serverov. Po skončení problémov bolo možné počiatočnú synchronizáciu bez problémov dokončiť. Pri opakovanej počiatočnej synchronizácii v piatok už všetko prebiehalo bez problémov.

Počiatočná synchronizácia napriek veľkému množstvu sťahovaných dát nedokáže naplno využiť dostupnú rýchlosť pripojenia k Internetu, v našom teste dosahovala priemernú rýchlosť 600 až 700 Kbps a vzhľadom na približne 1 GB prenesených dát trvala viacero hodín.

Čo sa synchronizuje a cachuje

V súčasnej verzii Offline Gmail cachuje maximálne desať tisíc emailov. Gmail zvolí taký dátum, od ktorého zosynchronizuje všetky emaily okrem niektorých výnimiek, aby výsledný počet zosynchronizovaných emailov bol približne desať tisíc alebo menej.

Výnimkou sú emaily označené niektorými vybranými značkami, ktoré sa synchronizujú všetky bez ohľadu na ich dátum, a naopak sa nesynchronizujú žiadne emaily označené niektorými inými vybranými značkami.

Oba typy značiek vyberá Gmail v súčasnosti automaticky a toto nastavenie zatiaľ nie je možné zmeniť. Jeho zmena a ovplyvnenie synchronizovaných emailov bude jedným z prvých pripravovaných zlepšení funkčnosti, informovala spoločnosť.

V našom teste Gmail ako vždy synchronizované vybral emaily označené hviezdičkou, ako vôbec nesynchronizované emaily v koši, v spamovom priečinku a ďalšie dve značky. Emaily sú týmito dvomi značkami označované automaticky filtrami, automaticky obchádzajú Inbox a sú čítané len výnimočne.

Zväčšiť
Nastavenia Offline Gmailu



Po dokončení prvotnej sychronizácie si je možné pozrieť údaje o zosynchronizovaných emailoch a značkách v nastaveniach Offline Gmailu. Zosynchronizované emaily a ich prílohy sú dostupné po dokončení prvotnej synchronizácie aj bez existujúceho pripojenia k Internetu.

Na našom testovacom účte bolo zosynchronizovaných približne osem tisíc emailov a v cache pamäti na disku sa nachádza približne 1 GB dát. Zosynchronizované až na značky, ktoré tvoria výnimky, boli emaily presne za posledný rok.

Režimy

Účet s aktívnym rozšírením Offline Gmail môže byť v jednom z troch režimov, ktoré sú indikované jednou z troch stavových ikon Offline Gmailu.

V online režime s aktívnym pripojením k Internetu Gmail funguje rovnako ako doteraz, rozdielom je neustála synchronizácia nových prijatých emailov a dát do lokálnej cache pamäte.

Zväčšiť Zväčšiť
Synchronizácia v bežnom online režime, pozastavená synchronizácia



Synchronizujú sa automaticky aj prílohy a toto nastavenia nie je možné zatiaľ zmeniť. Možné je len dočasne na 60 minút vypnúť synchronizáciu.

Druhým režimom je offline režim bez aktívneho pripojenia k Internetu, do ktorého sa Gmail prepne automaticky v prípade detekovania nedostupnosti serverov.

Zväčšiť Zväčšiť
Offline režim bez pripojenia, následná synchronizácia zmien



V offline režime môže užívateľ takmer plnohodnotne pracovať so všetkými zosynchronizovanými a nacachovanými emailami, môže písať nové emaily, ukladať ich medzi rozpísané emaily, určiť ich na odoslanie, označovať emaily značkami, vyhľadávať. Odoslané emaily sa uložia do nového priečinka Outbox a odoslané sú po pripojení.

V offline režime fungujú klávesové skratky aj presúvanie emailov medzi priečinkami respektíve značkami. Práca s emailami, ich otváranie a otváranie príloh sú typicky rýchlejšie ako v bežnom režime, keď všetky dáta sú zobrazované z disku PC. S emailami, ktoré nacachované nie sú, samozrejme ale nie je možné pracovať a neukazujú sa napríklad ani vo výsledkoch vyhľadávania.

V offline režime funguje aj manažment značiek, automatické dopĺňanie emailových adries a aj viacero Labs rozšírení nevyžadujúcich explicitne pripojenie k Internetu. Nefunguje ale zatiaľ manažment kontaktov a hoci pomocou automatického dopĺňania je možné využívať uložené kontakty, nie je možné pridávať nové alebo meniť existujúce. Nefunguje vytváranie filtrov ani ďalšie nastavenia.

V offline režime nie je možné pripájať k posielaným emailom prílohy, pri preposielaní existujúceho emailu s prílohami je ale možné odoslať respektíve pripraviť na odoslanie aj email obsahujúci tieto prílohy alebo niektoré z nich.

Po obnovení pripojenia k Internetu a prechodu do bežného režimu následne Offline Gmail zosynchronizuje všetky zmeny, ktoré užívateľ počas nedostupnosti pripojenia uskutočnil a samozrejme zosynchronizuje aj nové emaily a všetky zmeny z Gmail serverov.

Posledným tretím režimom je režim nespoľahlivého pripojenia, do ktorého sa užívateľ môže prepnúť manuálne. Počas tohto režimu určeného pre existujúce ale nestabilné alebo pomalé pripojenie sa pracuje s emailami rovnako ako v offline režime, vrátane napríklad aj posielania nových emailov s prílohami.

Zväčšiť
Režim nespoľahlivého pripojenia do Internetu



Ďalšie funkcie ako napríklad manažment kontaktov sú dostupné bez obmedzení, ak samozrejme v momente ich používania funguje pripojenie. Okrem toho sa Gmail v tomto režime snaží v pozadí synchronizovať zmeny.

Nevýhody, výhody, zhodnotenie

Hoci mobilné pripojenie k Internetu je čoraz bežnejšie, stále veľký počet bežných užívateľov mobilné pripojenie nevyužíva respektíve vo viacerých lokalitách nie je vôbec dostupné dostatočne kvalitné pripojenie.

Offline Gmail v takýchto prípadoch poskytuje dostatok funkcií pre vybavovanie emailov v offline režime bez prístupu k Internetu respektíve pri nekvalitnom pripojení vo veľkej väčšine scenárov a môže byť užitočný pre veľkú skupinu bežných užívateľov.

Zároveň offline webový Gmail začína byť zaujímavým aj pre pokročilejších užívateľov využívajúcich v takýchto prípadoch doteraz prístup cez IMAP, keď webové rozhranie Gmailu má oproti viacerým bežne používaným desktopovým klientom viacero výhod.

Google Offline Gmail zatiaľ označil za experimentálny a avizoval jeho výrazné zlepšovanie v blízkej budúcnosti, zatiaľ má Offline Gmail ale viacero dôležitých nedostatkov najmä pre najnáročnejších používateľov.

Hlavným nedostatkom Offline Gmailu je v súčasnosti nemožnosť nadefinovať, ktoré emaily sa majú zosynchronizovať a byť tak dostupné v offline režime a režime s nekvalitným pripojením. Hoci pre väčšinu užívateľov je zosynchronizovanie približne desať tisíc emailov dostačujúce, problémom môžu byť značky, ktoré sa vôbec nesynchronizujú.

Napríklad nesynchronizovanie spamu znamená, že užívateľ nemôže nájsť prípadne pozitívne falošné identifikácie. V našom prípade Gmail rozhodol automaticky o nesynchronizovaní emailov označených ďalšími dvomi značkami. Hoci emaily filtrom označené týmito značkami automaticky obchádzali Inbox a následne neboli väčšinou vôbec čítavané, Gmail nedokáže posúdiť či užívateľ chce mať možnosť prístupu k takýmto emailom v prípade potreby.

Napríklad biznis užívatelia zase často potrebujú v niektorých prípadoch prístup ku všetkým emailom aj v minulosti, napríklad za účelom dohľadania informácií.

Druhým veľkým nedostatkom je automatická synchronizácia príloh v bežnom režime a režime s nekvalitým pripojením, ak má užívateľ inštalovaný a aktivovaný Offline Gmail. Hoci na rýchlom pripojení k Internetu toto nie je problémom, ak užívateľ používa Gmail na pomalom mobilnom pripojení, automatické sťahovanie veľkých príloh v nových prichádzajúcich emailoch je problémom.

V súčasnosti má užívateľ možnosť synchronizáciu a tak aj automatické sťahovanie príloh len pozdržať 60 minút, pričom pozdržanie už nestopne začaté sťahovanie aktuálne synchronizovanej prílohy. Veľmi užitočnou a potrebnou by bola možnosť nastaviť, či aktuálne môžu byť synchronizované aj väčšie prílohy.

Problémom pri používaní na mobilnom pripojení je aj spätná synchronizácia príloh odosielaných užívateľom v jeho emailoch z rovnakého PC, hoci tieto by mohli byť uložené do cache pamäti bez opätovného sťahovanie priamo na tomto PC.

Nevýhodou je samozrejme aj nemožnosť odosielať nové prílohy, najmä v prípade režimu s nekvalitným internetovým pripojením. V prípade úplnej nedostupnosti pripojenia a offline režime je možné dokončený email uložiť medzi rozpísané emaily, po pripojení len doplniť prílohu a email odoslať. Email by v tomto prípade nemohol byť aj tak odoslaný skôr.

Pri často odosielaných rovnakých prílohách je možné v súčasnosti obísť toto obmedzenie umelým uložením požadovaných príloh do emailov na účte, napríklad v emailoch odoslaných sebe. Aj v offline režime a režime s nekvalitným pripojením je následne možné takúto prílohu odoslať preposlaním takéhoto emailu, u ktorého je samozrejme možné zmeniť všetko okrem príloh.

Hoci nie kritickými pre využívanie ale užitočnými aj v offline režime sú aj možnosť manažovať kontakty a napríklad nastavovať a meniť filtre.


      Zdieľaj na Twitteri


Budete používať alebo je pre Vás užitočný Offline Gmail? (hlasov: 347)

Áno      12%
Nie, nepotrebujem ho alebo nevyužijem jeho výhody      39%
Nie, v súčasnosti nevýhody prevažujú nad výhodami      1%
Nie, používam IMAP a vyhovuje mi      20%
Nie, používam mobilného klienta a vyhovuje mi      1%
Nie, používam POP3 a vyhovuje mi      14%
Nie, nepoužívam Gmail      12%


Najnovšie články:

Prvý let vesmírneho Boeingu sa zrejme konečne uskutoční o tri dni
Spotify zrejme pripravuje uvedenie bezstratovej kvality audia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry si za 2 týždne pozrelo 65 miliónov ľudí
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci na nedeľu nebude fungovať internetový predaj lístkov
Satelit so solárnou plachtou je úspešne na orbite
K Microsoft účtom sa už dá prihlasovať bez hesla pomocou passkeys
O2 zvýšilo pokrytie 5G, podiel 5G zariadení rastie len pomaly
Telekom začal ponúkať nové programy Swipe pre mladých s veľkým objemom dát
Avizovaná nová verzia distribuovaného súborového systému Ceph, je v ňom viac ako exabajt
iPhony majú aktuálne problém s budíkmi, nebudia


Diskusia:
                               
 

Skoda, ze s tym neprisli ked som este sucharil na DialUpe, ale rozhodne dobra vec pre tych, co este stale take nieco doma maju a T-com im zan uctuje ceny pomaly ako za DSL.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

cokolvek hodin do guglu stranka moze poskodit moj comp a dalej ma svina nepusti ani ked sa pototo ...

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Čo sa deje s googlom? Keď dám hľadať toto "english grammar in use 3rd edition rapidshare.com" (bez úvodzoviek) tak mi napíše na každú stránku, že môže poškodiť môj PC. A nepustí ma tam.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

... Ja som dal hladat to co si napisal..., na lubovolnu stranku zo zaciatku na ktoru som klikol mi nevyhodilo ziadnu chybu... To, ze ti vyhodi hlasku, ze stranka moze poskodit Vas pocitac zavisi od toho ako mas nastaveny prehladavac a ako mas nastaveny antivirak ak nejaky pouzivas, ale hlavne to bude prehladavacom...
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

Alebo od toho, ze to skusas 7 hodin po odstraneni toho bugu. Nastavenia prehliadaca alebo antivirusu maju hovno s chybou google demente.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

jj ved vravim ze cokolvek ked tam das nejde... ale dakych 10 refresov obsas pomoze :D magal som f5 a myslim ze raz na 10 krat to slo normale , dade je chyba v matrixe :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Privitajte na svete nove monstrum.
"DSL.sk
- 186 návštev - 24. jan.
Táto stránka môže poškodiť váš počítač!"

Co sa nepodarilo Gestapu, KGB a CIA Google zvladne s lahkostou a sarmom baletky.

RIP Internet
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

aj mne to robi, na hocijake slovo...a robi na svetkych svetovych proxi
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ja mam v prehliadaci userjs GoogleFX a vsetko slape ako ma
Odpovedať Hodnotiť:
 

"keď webové rozhranie Gmailu má oproti viacerým bežne používaným desktopovým klientom viacero výhod."

ako napriklad?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Napríklad zobrazenie celej konverzácie naraz. To je hlavný dôvod, prečo ho používam.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to vedia aj desktopovy klienti, nie je to ziadna veda
Odpovedať Hodnotiť:
 

opera mail to vie tiez..
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár