neprihlásený Piatok, 24. mája 2024, dnes má meniny Ela
Energetická efektívnosť dátových centier sa násobne zlepšila

Značky: dátové centráGoogle

DSL.sk, 28.2.2020


Hoci celkový výkon serverov a ďalšej IT infraštruktúry v dátových centrách sa za posledné roky rapídne zvyšuje, výrazne sa zlepšuje aj ich energetická efektívnosť.

Také sú zistenia novej vedeckej štúdie analyzujúcej globálny stav dátových centier, ktorá bola publikovaná v Science. Na štúdiu upozornil Google, jeden z najväčších prevádzkovateľov ak nie úplne najväčší prevádzkovateľ dátových centier.

Podľa Google sa podľa štúdie "množstvo výpočtov" uskutočňovaných v dátových centrách od roku 2010 do roku 2018 zvýšilo o približne 550%, spotreba elektrickej energie ale narástla len o 6%. Presná metodika štúdie nie je jasná.

Celkovo má spotreba dátových centier predstavovať tak naďalej približne 1% svetovej spotreby elektrickej energie.

Google v oznámení popisuje aj stav vlastných dátových centier a spôsoby ako dosahuje zlepšenie efektívnosti. V jeho prípade sa za posledných päť rokov zvýšil výpočtový výkon sedemnásobne pri zachovaní rovnakej spotreby.

Jedným z použitých opatrení je zlepšovanie spotreby na iné účely v dátových centrách ako spotreba IT zariadení, najmä spotreby chladenia. Google v 2014 začal používať na riadenie chladenia metódy strojového učenia, čo vedie podľa spoločnosti k úsporám 30%. Celkovo v minulom roku dosiahol podľa oznámenia Google PUE efektívnosť 1.10, teda spotreba na iné ako IT zariadenia v jeho dátových centrách predstavovala 10% spotreby na IT.

Google tiež samozrejme nasadzuje efektívnejšie servery a v oznámení špeciálne avizuje nasadzovanie TPU, Tensor Processing Unit, akcelerujúcich výpočty v oblasti strojového učenia a umelej inteligencie.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Postkvantové šifrovanie by na Androide spomaľovalo, Google ho nezapol. Spomaľuje aj Chrome na PC
NASA po poškodení pamäte obnovila na sonde Voyager 1 už aj funkčnosť vedeckých prístrojov
Nová verzia Windows 11 sa blíži dokončeniu, už sa testuje
Skylink začína šetriť, zmenil parametre na náročnejšie, ukončí dva transpondéry, prejde z HD do SD
Sonda Psyche k asteroidu zapla elektrické motory


inzerciaDiskusia:
                               
 

Len tak pre zaujimavost, energeticka efektivita premeny el. energie na teplo je v procesoroch skoro rovnaka ako v elektrickom hriankovaci.
Cize ucinnost hociakeho pc alebo hriankovaca je skoro nulova, cize 99% energie sa premiena na teplo, zbytok na mechanicku a zvukovu energiu.
Keby ti byrokrati v EU vedeli, ze ucinnost pc je skoro nulova, este by nam ich zakazali. Takze ako by sme oznacovali triedu efektivnosti u PC, miesto A++++? Bolo by to Z, Z+, Z++...
To len tak na zamyslenie, ze najneefektivnejsi stroj z pohladu premeny el. energie je vlastne pocitac...
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

aj v Trebišove?

Účinnosť PC pri výrobe tepla z elektrickej energie prevyšuje 90% preto ho narozdiel od kotlov na tuhé palivo môžeme odporúčať.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

A ucinnost premeny uhlia na elektrinu v elektrarni je kolko ? Ked uz chces merat efektivitu .. lebo sa obavam, ze pocitas zle :)
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

A ucinnost premeny rastlín na uhlie v prvohorách je kolko ? Ked uz chces merat efektivitu .. lebo sa obavam, ze pocitas priekazne zle :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A ucinost premeny energie u cloveka tiez nebude nic-moc. U niektorych vyslovene tragicka(kapitan a jemu podobny).
Odpovedať Hodnotiť:
 

To nie je pravda. Účinnosť hriankovača je blízko 100%. Tepelné čerpadlo pokojne aj 400%.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Aj vyroba tepla pocitacom sa ucinnostou blizi k 95%.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty vole, ucelom hriankovaca je hriat, jeho efektivita je teda 99%.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To leda nejakých modelov, čo nezvládajú priekazne efektívnejšiu studenú fúziu.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Jaj keby si ty vedel, ze do hriankovaca treba nieco zasunut. Takze nestaci, ak ohrieva priestor. Jeho ucinnost je teda o dost mensia ako tych 99%.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to bude asi tým, že “výpočet” je abstraktná vec, ako aj informácia. Energia sa nemôže premeniť na výpočet alebo informáciu, energia môže zmeniť polohu alebo teplotu hmoty (a zopár ďalších vecí). Prakticky na výpočet ti stačí hýbať malým zlomkom gramu hmoty, čiže prakticky takmer žiadna spotreba. Avšak nemáme dokonalo vodivé materiály, tie, čo používame majú odpor a odpor berie energiu a premieňa ju na teplo.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Presne tak. Preto napríklad softvérový dizajn os pre Stonehenge vychádza priekazne z princípu premeny energie na absenciu informácie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj si začal dosť dobre, ale dokončil si to úplne tragicky, nesprávne...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nielen polohu a teplotu, ale aj formu!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár