neprihlásený Piatok, 19. apríla 2024, dnes má meniny Jela
EÚ bude vyžadovať pri smartfónoch aj dlhú životnosť batérie a jej vymeniteľnosť

Značky: smartfóny

DSL.sk, 13.9.2022


Európska únia navrhuje v novej legislatíve, ktorej cieľom je výrobky spraviť trvácnejšími a udržateľnejšími, aj viaceré požiadavky na batérie smartfónov.

Batérie budú musieť mať po 500 nabíjacích cykloch ešte minimálne 80% ich pôvodnej kapacity.

Výrobcovia budú povinní zabezpečiť, aby ešte päť rokov od ukončenia predaja daného modelu mali profesionálne servisy k dispozícii náhradné batérie.

Zároveň budú musieť byť náhradné batérie dostupné aj koncovým užívateľom, výnimku budú mať smartfóny odolné prachu a ponoreniu do vody do hĺbky jeden meter na minimálne 30 minút. Ak nebudú pre takýto smartfón dostupné náhradné batérie pre koncových užívateľov, batéria bude musieť mať ešte dlhšiu životnosť, po 500 plných nabíjacích cykloch bude musieť mať ešte minimálne 83% pôvodnej kapacity a po 1000 plných nabíjacích cykloch minimálne 80% kapacity.

Pravidlá budú aj pre spôsob nabíjania, po nabití na plnú kapacitu sa nabíjanie znovu spustí až po poklese nabitia na 95% a užívateľ si zároveň bude môcť nastaviť aby sa batéria nenabíjala na viac ako 80% kapacity.

Legislatíva bude riešiť aj jednoduchosť výmeny batérie. Batéria bude musieť byť vymeniteľná jednoducho aj bežným užívateľom, výnimku budú mať opäť smartfóny odolné prachu a odolné ponoreniu do vody do hĺbky jeden meter na minimálne 30 minút. Ak nebudú pre takýto smartfón splnené podmienky na jednoduchú výmenu, rovnako bude vyžadovaná vyššia životnosť batérie.

Legislatíva samozrejme musí byť ale ešte schválená a po schválení majú niektoré z týchto pravidiel začať platiť 12 mesiacov a niektoré 18 mesiacov po vstúpení novej legislatívy do platnosti.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie
Špehovacie satelity SpaceX už snímkujú Zem, s vyšším rozlíšením ako doterajšie
Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii


Diskusia:
                               
 

Počítam, že výrobcovia "sa prispôsobia" a budeme mať viac vodeodolných telefónov
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Presne tak, zrazu budeme mat vsetky telefony ip67 alebo ip68.Vyrobcu to vyjde lacnejsie ako riesit nahradne diely, nahradne baterie, odmontovatelne kryty a celu logistiku okolo toho. A riesit zivotnost baterie je tiez ulet.Staci pri tych horucavach nechat telefon par krat na slnku a je po baterii aj telefone...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

tak neviem ci zrovna IP68 krytie + bateria s 2x dlhsou zivotnostou je prave lacnejsia varianta ako spravit konstrukciu s vymenitelnou bateriou (ako to bolo uplne bezne 10 rokov dozadu) a tu bateriu standardizovat napriec celym svojim portfoliom (alebo aspon pouzivat 3-4 typy baterii v ramci celeho portfolia ako to mali napr. stare tlacitkove nokie)
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Urcite nieje lacnejsia.
Teraz sa tie telefony robia s takym krytim viac kvoli inovaci/trendom. Nie kvoli tomu aby to ludia vyzadovali/bola to must have feature. Vela ludi netusi ci a ake krytiema ich telefon.

Na test zivotnosti su standardy/testy.
Tu zivotnost bude musiet zvladnut pri podmienkach urcenych v teste. Nie pri hocijakych podmienkach.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A co tak overene AA alebo AAA ?
4 ks musia stačiť...
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

not sure if trolling or stupid.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano, ved to je pri 2000mAh spolu 8000mAh!
Odpovedať Hodnotiť:
 

v roku 2002 som mal r310s ericsson, bol plne vodotesny a bateria sa dala uzivatelsky menit klude by to mohli spravit aj dnes...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

tamtung galaxy s5 - vodeodolny a vymenitelna bateria a zadny kryt :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je čo za argument... rovnako stačí ho prelomiť napoly alebo nechať prejsť vlakom a tiež máš po batérii aj telefóne.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

kiez by. moj 7rocny mobil - vodotesny do 4m na pol hodiny - som utopil pri urobeni par fotiek pod hladinou v bazene. ked ho chalan v servise otvoril, "izolacia" sa z neho vysypala. vravel, ze po skonceni zaruky by sa so ziadnym mobilom k vode nepriblizoval. a pre istotu ani pred tym.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Však čo má čo robiť elektrické zariadenie vo vode??
Odpovedať Hodnotiť:
 

veta "som utopil pri urobeni par fotiek pod hladinou v bazene" sa moze zamenit za "nechtiac mi padol do vody, stihol som ho ale chytit tesne pod hladinou a neklesol na dno". ak takyto usecase nie je podporovany, deklarovanu vodeodolnost povazujem za nepekne zavadzanie zakaznika.
Odpovedať Hodnotiť:
 

I see this as an absolute win!
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

nechapem preco to nevyzaduju zakaznici

alebo sme uz tak ohlupli?
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Áno, ohlupli sme. Väčšina ľudí pri kúpe vôbec neuvažuje o tom čo s tým mobilom bude za 2-3 roky. Na druhej strane ani neexistuju alternatívy, ktoré by vymienatelnu batériu ponúkali.
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

vymienatelná batéria je určite niečo ako vymeniteľná batéria, len a len pre tých a takých, čo vymeniteľnú batériu "priekazne" nepoznajú.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Medzi vymenitelnou a vymienatelnou bateriou je taky rozdiel, ze ju mozes menit aj viac krat. Asi ako zadne kryty tinedzeri.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Alternativy existuju. Dokonca aj klasiky (Samsung Xcover, zrejme aj nejake Motorola Moto), menej zname znacky (Gigaset GS5) aj alternativy (Fairphone, ...)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Alternativy tu su, ale niesu tak dobre. Su predrazene a neponukaju komfort ako "normalne" telefony.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Preto lebo co je na trhu priekazne neurcuju zakaznici ale vyrobcovia. A ked sa vyrobcom nieco oplati, ako napriklad kazde 2 roky predavat novy tovar, tak by musel byt velmi velky a koordinovany odpor zakaznikov aby im zabranil to proste robit.

Prave preto treba regulacie, a na regulacie treba regulacne organy (stat). Problem nastane, ked ten stat, prip. unia, zacne sluzit vyrobcom namiesto zakaznikov. Uvidime kolko z tohto navrhu prezije rokovania ...
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Super, podporujem.
Ešte by som aj tú prvú výnimku odstránil. Nech predávajú normálne aj náhradné batérie pre vodotesné mobily (nemusia byť jednoducho vymieňatelne).
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Ak budu dostupne pre profesionalne servisy, tak si ich budes urcite vediet kupit aj ty ako koncovy uzivatel.


Odpovedať Hodnotiť:
 

Záleží či to budú profesionálne alebo autorizované servisy. Autorizované servisy už teraz majú k dispozícii originál baterky (napr. Samsung) a vymenia ich za poplatok. Ale všetko, čo ty ako obyčajný človek objednas na internete je čínsky fake. Autorizované servisy nemajú povolené predávať baterky, iba ako servis balík s výmenou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ten cinsky fake nemusi byt taky fake ako si myslis. Ked dobre najdes, moze to byt presne ten isty produkt z tej istej fabriky, ktory kupuje aj vyrobca zariadenia a so svojou nalepkou a prislusnou prirazkou ich predava autorizovanym servisom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Samozrejme to tak môže byť. Moja pointa je, že to ako zákazník nemáš ako zistiť pred kúpou tej batérie. Na Aliexprese sa používajú slovíčka ako "genuine" a "OEM" ako keby nič neznamenali. A keďže neexistujú žiadne oficiálne kanály predaja koncovým zákazníkom, tak to nemáš ani s čím porovnať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a neni to diktatura ze EU nieco vyzaduje? :-)
Odpovedať Známka: -5.8 Hodnotiť:
 

Mna by este zaujimalo, ako EU osetri ceny nahradnych dielov... lebo ak si vyrobca za nahradnu bateriu vypyta 300eur, tak mu to prirodzene nikto kupovat nebude a bude mu stacit mat na sklade 10 kusov takychto baterii, aby splnil podmienky EU a cela snaha tejto legislativy vyjde nazmar.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Si predstav, že máš firemný fón a raz za rok ho šupneš do servisu na preventívku, nech sa chlapci(a dievčatá) trocha posnažia, nech si robia čo chcú, ale nech je obrazovka čistá, Aby bíla bíla byla :D

Pretože po najnovšom už aj výrobcovia viac-menej riešia to, že je to spotrebák... Lenže keď je to spotrebák, tak by sa napríklad hodilo zistiť, že na kerú p... keď nemenovaný zelený zmrd ponúka buzerantský i-fén na splátky a po konci ho vymení za novší model ako pri lízingu, čo firmám viac vyhovuje a nemusia sa viac trapošiť s tým, že banka p*** že chce vyššiu verziu androidu a že antivirák si robí čo chce, ale nestačí to...

Takto tie fény predajú po lízingu ďalej do vykorisťovateľských imperialistických krajín ako Slovensko po konci ofiko ročnej firemnej záruky pretiahnutej o ďalší rok :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Na prehnané ceny sú predsa určené štátne dotácie. Mobilné rodinám a 15-ty dôchodok dôchodcom.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

ak uz vyrobca vyrobi akykolvek tovar, tak chce aby sa ten tovar predal - aj v pripade nahradnych baterii

pre vyrobcu nema zmysel aby vyrobil bateriu a potom mu ju nikto nekupil, pretoze nastavil nezmyselnu cenu
Odpovedať Hodnotiť:
 

Asi nie ak je aternativa 10x drahsieho biznisu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nerozumiem prečo sa EÚ pletie aj do takýchto vecí?! Čo ich po tom!!! Aby zapredaný nerozumný úradník furt rozhodoval o niekom inom a ešte o totálne cudzej firme...
Nech si vyrábajú ako chcú, pokiaľ to nie je doslova vražedný nástroj.
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

Jasnacka ani technicak auta by nemali vyzadovat. Vsak kazdy vie v akom stave ma svoje auto. Ze?
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

aj kontrolu potravín, vody, liekov, nám EU diktuje, my chceme aj otrávené :)
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Trošku ste odbočili mimo, nie? A ešte keď bude EÚ diktovať okrúhle alebo štvorcové modely telefónov s rovnakým rozlíšením...
Odpovedať Známka: -5.8 Hodnotiť:
 

daj si prezyvku Keňo, viac ta to vystihuje.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nie.
Žeriem seno a hrám Keno.
Odpovedať Hodnotiť:
 

špecifický trh nie ? špecifická chuť slovanov viac inklinuje k synteticky vyrábaným potravinám, farbivám a arómam. Máme to vraj radi
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Inak budes sa cudovat, ale vraj to v niektorych statoch USA to tak maju. Napriklad som sa docital minule, ze na Floride nemaju technicke kontroly, za to tam jazdia na roznych vrakoch.
Celkom som bol z toho prekvapeny.
Este dobre, ze sme v Europe.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Len EU staty maju STK a UK ma MOT.

V azii sa neobtazuju ani nejakymi homologizaciami. Fialove smerovky? Ok, ked to blika, je to ok.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

aj tak sa vzdy najde nejaky jozko co si natrepe LED ziadovky a vypaluje s tym oci. hlavne ze on dobre vidi. Alebo potom dalsi jozko si vytrepe katalyzator, lebo ... lebo. alebo DPF a adblue, pretoze on nema na vymenu. biedaaaaa ....
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je sice pravda že v amerike nemusíš chodiť na STK ale objektívna zodpovednosť je tam úplne inak braná ako u nás. Ak tam dakoho zrazíš a zistia že si mal na aute nefunkčné brzdy, čakajú ťa peripetie z ktorých sa možno nikdy nevymotáš. Takže isť raz za čas na STK a mať papier že tvoje auto je v poriadku je si myslim že dobrá vec či tu či u nich.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bu-bu-bu!Bu-bu-bu-bu-bu!
A keď whatifák naštartuje svoj paranoja drive, tak mu akože nemôže jebnúť? Takže isť raz za čas za psychológom a mať na čele nalepený papier je tým pádom priekazne rovnako dobrá vec.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale iba ked si biely muz heteroxsexul. Inak je skumanie funkcnosti brzd rasisticke/sexisticke/homofobne a na vine je aj tak biely muz.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tie percentá kapacity po 1000ke cyklov tiež ovplyvňuje veľkosť nabíjacieho a vybíjacieho prúdu batérie, teda aj používateľ!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

To je samozrejme. Tak ako mas 10 rocne Tesly s pol milionovym najazdom a este povodnou bateriou v dobrom stave, tak mas aj Tesly s polovicnym najazdom a tretou bateriou (lebo majitel nabijal vyhradne superchargerom a pravidelne autu nakladal plny kotol).
Tych 1000 cyklov je samozrejme myslene vo vopred definovanych laboratornych podmienkach. Ak budes k baterke "ohladuplny", tak nebudes mat problem sa k tomuto cislu dopracovat. Ak ale budes na mobile neustale drtit hry az pokym sa ti telefon sam nevypne, nasledne ho strcis na 100W nabijacku a budes nabijat na 100% ("idealne" popri hrani hier), tak necakaj, ze ti ta baterka vydrzi dlhsie nez 2 roky.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

preco by malo to nabijanie popri hrani hier viac skodit ako bez hrania???
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Pri hrani hier bude procesor a grafika viac vytazena ako v idle rezime, takze bude generovat viac tepla + este dalsie teplo z rychlonabijania a to sa baterke velmi pacit nebude (z hladiska zivotnosti)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

cize sa bude predavat menej modelov, a popularnejsie budu vodeodolne
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

a vstup na trh sa este viac ztazi, gg EU
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Načo je komu vode odolný mobil? A ešte tlakovej vode??
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mal som rôzne fajnové mobiľky za posledných 20 rokov. Aj som fotkoval aj hovoroval aj smseskoval aj internetoval. Ale ani raz som nepotreboval ísť s mobilom pod vodu. Ako že by som riadne vodoval viešjak až do tekutiny, ani RAZ! Dkarát som zmokol raz ma ošpliechalo auto na parkovisku. Na prvých mobiloch boli baterky na 1 mesiac potom dva týždne a teraz som rád na smartfóne keď vydrží týždeň aj s vypínaním na noc.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Nie je to o tom, ze ist do vody, ale napr. spadnut do vody.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Nie je mi celkom jasný zmysel niektorých príspevkov. V európskom parlamante sú predsa demokraticky zvolený poslanci, ktorý sa do Výboru Európskej komisie pre štardardizáciu bársjakej pičoviny dostali vďaka skutočne dôkladnej znalosti problematiky, takže je polemizovanie o ich rozhodnutí priekazne vopred odsúdené k nezdaru.
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

keby len niektorých ty keket
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ono je problem pri bateriach, ze sa vyrabaju hlavne v krajinach tretieho sveta, kde sa pozeral na kvantitu a nie kvalitu, pokial sa nejedna o prvovyrobu, kde nad robosmi stoji pandur s bicom, alebo budzoganom.
To, ze v EU je povinna zaruka 2 roky je pre nich velke zlo a tam celkom bezne ludia krochkaju blahom, ked ma nieco polrocnu zaruku a aj zivotnost.
Takze ich baterie obecne su robene na zivotnost tak cca 3 mesiace, co mozem s kludom aj osobne potvrdit pri notebookovej baterii, kde od 3 roznych ryrobcov (osadene clankami od 2 roznych vyrobcov) som sa nedostal nad 80% po pol roku, skor naopak, uz po 2 mesiacoch sa ta kapacita blizila tejto hodnote a to napriek spravnemu pouzivaniu.
Kto si chce pozriet v akom stave je jeho notebookova bateria, najlahsie je pouzit malinku utilitu batteryinfoview.
Ohladne mobilov je stav podobny, po polroku bateria citelne oslabuje a je jedno ci sa nabija obden, alebo obtyzden.
Sikmaci ale nastrkavaju nabijacku furt a vsade, takze ich to tak velmi netrapi.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

take sony dava kvalitne baterie, stara xperia z 2016 vydrzi stlae jeden den, aj ine sony telefony, a ich super battery care management je tiez dobry, ako aj EU vyzaduje napr ze nabijat iba do 80 perc, to uz davno v telefone mam..taketo featurky, alebo nabijat v noci pomaly aj 8 hodin vkuse do 100-ky, dalsie setrenie baterie, v xperii mi este nikdy bateria neodisla stale aj po 5 rokoch fici.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak to ti vydrzi akosi malo. Ja som teraz zahodil 10 rocnu xperiu (rozbila sa) a nabijal som baterku raz za tyzden. Nikdy s ficurami do 80% a podobne, vzdy nabijane do 100% - ale nikdy nie priamo zo zasuvky, vzdy cez PC.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dig intelygent - nabíja cez PC taže intelygentne ňe jak gadžo zos zasufky
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ide nabiť mobil, zapne PC. Šak šetrí, ne?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vies o tom, ze PC napaja porty aj ked je PC vypnuty? Navyse u mna ide PC 16-20 hodin denne a rec o nejakom setreni nebola. Setri sa baterka pomalym nabijanim.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Iba niektore a moze ist o dva pripady:

1) kvoli wake by usb, vtedy je dost velka sanca, ze od portu ide max 5V, 500mA a iba vtedy, ked usb zariadenia maju dovolene zobudit pocitac z S3/S4/S5.

2) regularny always on port, vtedy je oznaceny zltou farbou.

Odpovedať Hodnotiť:
 

V principe je to uplne jedno. Pokial to niekde nezakazes, ide to by default. Ani na jednom PC som to nikdy nemusel nastavovat. Za PC povazujem logicky len desktop nie ntb, tam vypinanie usb portov je bezne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak to ti este tecie mlieko po brade, lebo napajane USB porty maju defaultne len novsie PC, pri starsich si to musel bud v BIOSe povolit, alebo dokonca fyzicky jumperom na MB.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Uhm, ak za novsie PC povazujes 20 rocne PCcka, tak potom ano.
Odpovedať Hodnotiť:
 

1. "Pravidlá budú aj pre spôsob nabíjania, po nabití na plnú kapacitu sa nabíjanie znovu spustí až po poklese nabitia na 95% a užívateľ si zároveň bude môcť nastaviť aby sa batéria nenabíjala na viac ako 80% kapacity."

Je jedno či ASUS mobil, alebo ASUS notebook, oni majú viac ako 10 rokov nastavené, že batéria sa nabíja okamžite pri poklese na 99-98%. Necháš si notebook na sieti, mobil nabíjať cez noc, zistíš, že mobil sa za noc stihol 10x nabíjať a akumulátor notebooku je do 2-3 mesiacov zničený. Keď som sa pýtal servisu, vraj je to vlastnosť.
Tu podporujem rozhodnutie EÚ.

2. "po 500 plných nabíjacích cykloch bude musieť mať ešte minimálne 83% pôvodnej kapacity a po 1000 plných nabíjacích cykloch minimálne 80% kapacity."
tu mám pochybnosti. Mál som aj niekoľko mobilov, kde sa akumulátor aj nafúkol (2x Samsung, 1x Huawei, 3x iné značky), raz počas záruky ale nokedy tesne po jej skončení.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem však, súčasné akumulátory sú fyzikálno-chemicky schopné udržať si 80% kapacity po 500 nabitiach?
Mám horšie i lepšie kúsky, niektoré fungujú aj po 4-6 rokoch, na cca polovici kapacity, iné šli na nulu.
V podstate EÚ zlikvduje trh s lacnými mobilmi. Mne stačí aj ten za 150-200 Eur, kedysi som kupoval i drahšie, ale značkové okolo 150 sú v pohode. Len aby teraz najlacnejčí mobil nebol za 300.
Ak bute treba kvalitnejšie akumulátory, dokonca vymeniteľné (s tým som nikdy nemal problém, kedysi to inak nešlo), ale nebude to na úkor kapacity? Mám mobily s 5-6000mAh batériami, samé o sebe už vážia 190g. Urobiť kryt schopný výmeny, zaberie nejaký priestor. Ok, aspoň že simky zmenšili do podoby nano, aby šetrili miesto, aby sa možno teraz obnovili staré spôsoby vkladania batérií. Môj posledný mobil taký, mal kapacity 2600mAh. Polovičnú oproti dnešným. A bol hrubší, ale ľahší ale s menším displejom.
Náhradný akumulátor predražený. Na to sa asi zabudlo, že značkové akumulátory predávajú za 30-50-100 Eur.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Mne to proste vyšlo vtedy tak, je lacnejšie kúpiť nový mobil, výkonnejší, s väčšou batériou ako kúpiť náhradný akumulátor, lebo za to logo sa dosť pripláca (vyrábajú to iné firmy, len sa mení nálepka).

150 Eur mobil bude mať výmenný akumulátor, ale cenu určí výrobca. Potom ľudia budú kupovať lacné neznačky, veď vieme ako to bolo pred 10 rokmi.
Naozaj si myslím, EÚ nevie čo činí. Mobily vystrelia cenou hore, servis 2-3 násobí cenu
a už ke´ˇd bude garancia 80% kapacity po 500 nabitiach, pri 5-6000mAh akumulátoroch, to znamená že po 3-4 rokoch používania mobil stále bude mať 4000-5600 mAh kapacitu, a používať jeden a ten istý mobil viac ako 5 rokov? Mám také, ale sú už len na telefonovanie, sms, nevládzu na moderné weby, na fotky, na video. Určite by som do nich neinvestoval do nového akumulátoru.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Veď aj procesory sú teraz 8-5nm, pred rokmi boli 12-14 a viac nm, ich výkon stúpa, spotreba klesá. Nemusím už nabíjať 2x denne, ale raz za 2-3 dni pri intenzívnom používaní (foto, video, 2h web + hovor, sms).
Stačí mi kvalitný prenos údajov na nové zariadenie a ekologická recyklácia.

Pride mi zvláštne, tablety a notebooky majú dlhšiu životnosť, tam by som uvítal ich dlhovekosť, ale riešia sa mobily, ktoré sa ľahšie stratia, ľahšie zničia, prirodzene prichádza ku ich častejšej obmene, ale tablety a notebooky, ktoré sú zväčša v stabilnom prostredí, kde je naozaj cístiť pokles kapacity akumulátoru, to sa nerieši.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chcem poukázať na jednou zásadnú vec, do šroty moje mobily a tablety šli nie kvôli akumulátoru ale kvôli degradcii vnútornéh úložiska!


Nedávno mi tak skapal tablet. Akumulátor stále dobrý, diplej nádherný, výkon stačil, ale zabudovaná pamäť dosahla max. počer zápisov na nejakej bunke a systém už nenaštartuje. Android neustále loguje, prehliadače neustále ukladajú priebežné údaje, ale čím modernejšia NAND, tým má menej cyklov zápisu. Je to pripájkovaný čip na doske, kvôli ktorému ľudia musia vyhodiť celé zariadenie.

Taký tablet sa dá prevádzkovať aj zapojený celý čas na nabíjačke, možno aj mobil. Veď sa robia z nich web kamery, ale ak máte vadnú NAND, stáva sa z toho okamžite šrot, cena čipu 1-2 doláre.
Kazítka nie sú akumulátory, ale napevno naspájkované NAND pamäte. Te majú menej ako 500 prepisov a nemajú ani tie rezervy ako SSD disky. Ich životnosť je počítaná tak na 3 maximálen 4 roky bežného používania. Výmena stoji viac ako celé zariadenie.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

waoo.. tak to fakt neviem ako si dosiahol odrovnanie flashky v mobile, lebo mne 100% funguje este aj MDA IV compact, ktory slapal na windows 6.1 mobile a aj nasledny LG Optimus L9, ktory som az extremne aktivne pouzival 8 rokov.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

To bola asi starsia. Este tak 2-3 roky dozadu vecsina flash cipov bola od Tamtungu a podobnych machrov, to by prezilo aj keby tam Lubos Blaha videa nahraval.

Ale dnes robi flashky kdeaky noname cinan. Vobec by ma neprekvapilo keby boli menej spolahlive. Ani nie tak koli technologii, ale koli firmveru. Ten wear levelling a opravne kody su dolezite, a nie kazda firma ich mala vzdy dobre.
Odpovedať Hodnotiť:
 

On to demagogicky porovnáva s flashkou ktorá bola MLC mala tisíce prepisov s dnešnými, TLC, QLC, ktoré majú cca 300 prepisov.
Stačí nainštalovať Linux na modernú SD kartu a používať to na prezeranie webu.
Do niekoľkých týždňov SD karta sa stane nefunkčnou.

Netreba žiaden zázrak, stačí si pozrieť SLC, MLC, TLC ssd disky, ako sa znižuje množstvo na ne zapísaných dát.

Kingston KC1000 240GB MLC zápisov 300TB
A400 SSD 240GB zápisov 80TB

Mne príde dosť podstatný rozdiel medzi 300TB a 80TB zápisu pri rovnakej kapacite. Preto nemá význam porovnávať 8-10 rokov staré zariadenia, že tam je všetko v poriadku, so zariadeniami dnešnými, kde sú TLC a QLC bunky s 1/4 výdržou..
Odpovedať Hodnotiť:
 

To je ta technologia. Ano, ked mas menej prepisov, znizi to zivotnost, ale menej nez by si cakal. Lebo dnes mas vecsie kapacity, a _kazda_ bunka sa da prepisat priemerne tolko krat. Ale vecsinu dat neprepises ani raz (videa,...).

Ked ma ten flash disk kvalitny firmware, tak ten to dokaze rozlozit na prakticky vsetky bunky, a vysledok je stale velmi slusna zivotnost. A aj ked zacnu odchadzat bunky, v pohode ti to premapuje, a data zachrani. Kym ti vylozene neodide prilis vela buniek, si v pohode.

Lenze ked mas cinsky noname ssd, s anonymnym cinskym firmverom ktory nikto nikdy nepodrobil riadnemu stres testu, sanca ze toto zvladne tak dobre je miziva. A odtial ta znizena spolahlivost.
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne rovnaky problem, aj mne odisli v dvoch telefonoch interne flashky
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ploché li-poly v tenkých mobiloch majú tak do 500, závisí od spôsobu nabíjania. Li-ion môžu mať aj cez 5000. Ale počet nabití a vybití pri používaní závisí od voľby kapacity a spotreby mobilu. Navyše smernica požaduje rôzne náhradné diely a to znamená skladovať ich. Takto tú ekoutópiu nevybudujeme kua.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ASUS - nastavené, že batéria sa nabíja okamžite pri poklese na 99-98%.

- neni celkom pravda, tie rozpatia pre povolene nabijanie sa tam daju userom nastavit..
( v Settings, *"pri poklese" (hornya limita) je to (myslim odstupnovane) od 95% - 90 - 85 - 80 - 75 %

(..ba dokonca, nvm.ci nie az po 65 - 60 )

..a dolny limit (nabijat max.na) 80 - 90 % max.kapacity baterie..)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Je to pravda a preto si zaslúžite nesků zos cukrem.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Čo mám ASUS, nikde sa to nedá nastaviť a servis mi povedal, že to je vlastnosť.
Pokiaľ to niekde už konečne zmenili, je to len v ich prospech, lebo ASUS ako jediná značka, ktorú som mal, bol schopný zlikvidovať batériu do niekoľko mesiacov.

Asi im veľa ľudí reklamovalo tie ich výrobky.
99-100-99-100-99-100
Bolo jedno či mobil, alebo notebook, ASUS ládoval cykly ako keby boli zadarmo. Ak to zmenili, určite preto, že na batériu je ročná záruka a rozhodne nie každý odpájal od nabíjania okamžite. Preto už ASUS nekupujem.
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak to nepoznáš dobre ASUS, jako značku, /firmu..

resp.minimálne nepoznáš ich "vlajkovú", top-radu RoG, -

napr.ich top rada smartphone RoG 5 (je tam potom ešte asi 4 - 5 pod-druhov.. modelov)

má presne také nastavenia, jako hore popisujem..
to by u takej top rady ani ináč nešlo,

je možné, že to nekdy, nekde aj hentak cyklilo, jako uvádzaš, - ale to bol asi bug, abo moc levná rada, lacná séria, vadná..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Šetrenie akumulátora nabíjaním iba na nejaké % kapacity závisí od chémie. Viac je dôležité zamedziť cyklovaniu medzi 99-100. Nafukovanie spôsobuje viac faktorov, ale často je to dlhodobé nabitie na 100% a rázové vybitie vysokými prúdmi na 0 (hranie hry atp). Ale môže sa nafúknuť aj iba tak, aby vám pokazil deň.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vymenitelna bateria je fajn, na S3 som ich mal viacero a tak sa dalo pekne ist na tyzdnovu turu len s par baterkami, nez s chujovinou a la power banka. Ale pravdupovediac, blbe flashky to dodrbavaju snad este viac. Uz na dvoch telefonoch mi pomaly ale isto odisla flash pamat, nieco malo po dvoch rokoch pouzivania.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Však práve také S3 sa rokmi neuveriteľne spomalili.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nabíam evriDaj...
Snáď sŤe chceli napísať:
Batérie budú musieť mať po 5000 nabíjacích cykloch ešte minimálne 80% ich pôvodnej kapacity.

Opakujem 5000 a ňie 500 !!!!!
Poňevádž poniektoré nikelki majú 3000!
A u Lítia bi sa akosi hoďilo aspoň 5000!!!!!!!

To je tak keď húniu veďie gineKôlLóg.... teda na plač som xcel napísať.. :(

Odpovedať Hodnotiť:
 

Načo 5000 nabíjacích cyklov??
Stačí nenabíjať denne aj 2x, ale raz za 2-týždne, napríklad. Kapacity majú batérie až až. Len načo je komu žehlička v telefóne?
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Áno, ale potom ho nemôžeš zapnúť. Načo ti bude 2 týždne vypnutý telefón?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tak si taký pažravý črep nekupuj.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

A viete co? Ja som rad ze ta baterka tam je natvrdo zalepena a mobil je vodotesny a pevnejsi. So spravnymi nastrojmi sa da vymenit lahko baterka. Radsej nech EU vyzaduje aby sa dalo SW nastavit vypnutie nabijania pri 80%. Aby to cez noc mohol clovek nechat na nabke a nabilo to na 80% max.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čítal som minule kdesi, že je na to apka, ktorou sa to dá nastaviť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A nemá to napr. Android priamo v nastaveniach? Ja mám v mobile (Sony) nastavenú hodinu, kedy má byť mobil plne nabitý. Po strčení do nabíječky sa nabije štandartným spôsobom na (myslím) 90 percent a cca pol hodiny pred požadovanou hodinou to dotlačí doplna.
Odpovedať Hodnotiť:
 

niektore znacky sony alebo samsungy a tusim aj apple tuto featuru maju uz davno, popripade pomale ultra nabijanie v noci.. ze si nastavis cas aby telefon mal 100 perc presne o 6 rano napr.. a nabija sa pomalicky celu noc... alebo sa to da nastavit na automatiku a telefon si to sam zisti kedy nabijas a sa prisposobi...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takže máme protón, elektrón a neutrón...

Máme anióny a katióny...

Máme neutrína, gravitóny a ... :D

Takže teraz nech máme pokazenú baterku(ale nevieme gnome), možno ide o to, že uchovať elektrinu pri dnešných znalostiach, keď sa všeličo mieša a vzniká guláš, tak v ľudskom tele nositeľ energie môže byť aj hlavný záporák...

Teda polopate: Ak urobíme ovládateľným mechanizmom výstelku tenkého, hrubého a možno aj žalúdka(ale iným spôsobom), tak môžme ovládať, či to čo zožereme, telo zoberie, alebo iba časť(a čo je lepšie, tak možno pošleme rakovinu hrubého čreva kade ľahšie priamo od narodenia(a keď nie ... :))

Smartfóny traste sa :o)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Navrhoval by som ešte doplniť zákaz neodinštalovateľných aplikácií.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zákaz dotýkať sa pod vplyvom, so špinavými rukami, po hádke so ženou, po prepustení z práce, pri ťažkých ochoreniach a podobne. Zákaz používať plastové a iné "umelé" obaly na tidlifón, zákaz preuršovať nabíjane, netelefonovať v daždi...
Odpovedať Hodnotiť:
 

A to bude EÚ žalovať a vymáhať nejaké pokuty aj od všetkých výrobcov telefónov a bateriek? No pekne. Tak takto úboho nemala nikdy EÚ dopadnúť. Chudera aj so svojimi vazalmi...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Firma BOSP na vyhodze Slovenska si urobila také čudné záručné podmienky na obuv. Už po 1 roku máte vôbec problém u nich čokoľvek vyreklamovať. A ešte vás obvinia, že vy za všetko môžete... Však iste, však tú obuv používam. Proste inštitúcia, ktorej výrobky vydržia pri miernom používaní s problémami tie nejaké 2 roky!
A pokiaľ viem na sólo batérie, teda tie vymieňateľné je záruka nejakých 6 mesiacov, tam zrejme nikto nedával ďalšiu záruku - neviem ako si to nacvičili výrobcovia mobilov.
A čo je to dlhá životnosť? Podľa mňa tak 10 a viac rokov. Lebo jedna vec je nejaká pomýlená životnosť, topánky môžete nosiť aj dieravé, a onak iné je riadna záručná doba bez špekulácií, ako ona "batinkáreň".
Odpovedať Hodnotiť:
 

PRi obuvi si treba dat bacha na tzv "modnu" obuv. Tym nemyslim obuv aktualnych trendov, ale realne oznacenu ako modna obuv. Pretoze taka sa moze kludne znicit po tyzdni nosenia a nevyreklamujes to, pretoze sa na nu vztahuju ine reklamacne podmienky - spravidla maju v podmienkach pouzivania take veci ako: nemozes chodit s nimi vonku ked je mokro, sucho, nemas ich mat obute viac ako 30 minut a podobne.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Hlavne sa poslednou dobou rozsirila necnost pouzivania negumenych podrazok, takze obuv je lahka, ale podrazka je zufalo nekvalitna - zvycajne sa smyka a este ked slapnes par krat do oleja/chemie niekde, tak sa zacne rozpadat, pripadne ked je chladno, tak ti praskne.
A tie, ktore maju lepsiu a gumenu podrazku, tak bud prasknu v ohybe, alebo vacsinou praskne vrch tenisky/topanky, pricom podrazka este bude ako nova.
A tretim bonbonikom su vnutorne stelky, takze ak uz aj kupis kvalitnu obuv, napr. kozene topanky, alebo tenisky s dobrou podrazkou, tak sa ti rozpadne vnutorna kozena stelka v topanke a tu uz novu nezoznenies (napr. aj koli specialnemu tvaru) a nahrady su zufalo nekvalitne a nepohodlne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Gumena podrazka byt nemusi, dnes sa to robi z roznych materialov a je to trvacne - ale treba si tiez uvedomit, ze topanka by nemala byt na nohe 8+ hodin denne a kazdy bozi den, to neda ani kvalitna topanka (pracovne tam neratam, tie to daju, ale maju ine nevyhody). Treba mat viac parov a trochu to striedat. Stielku u dobreho vyrobcu zozenies tiez uplne v pohode. Aspon teda u toho mojho to problem nie je - kym som ho ale nasiel, to trvalo. Ale co sa beznej konfekcie a velkej casti vyrobcov tyka, tak plati to co vravis.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kvalitna turisticka topanka splna vsetko, len to nie je modny hit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To nerozporujem, akurat sa taka topanka neda nosit vsade - lebo je to vopruz.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Stielky sú dieravé po 2-3 mesiacoch nosenia...
Odpovedať Hodnotiť:
 

No ved ked kupujes sunty, tak jasne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dodávané origoš s tými "kvalitnými" koženými s neviem akými vymoženosťami topánkami a výrobca(a teda skôr predajca) ani veriť tomu nechcel čo dokážu urobiť. Videl z x párov foto.
Jasné že kvalitnejšie, ale o niečo menej vhodné kožené ortovložky tam vydržali aj pol roka...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kožené, protiškmykové, vodeodolné a neviem aké Vibram + GoralTex a čo ja viem aké technológie, vraj pre armádne hranie sa... A skutek utek, nie zrovna najlacnejšie.
Žiadne také jbmnt podmienky pri nich udávané neboli, práve naopak!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skus citat pomaly, mozno to pomoze. Hovoril som o tom, ze si treba dat bacha na oznacenie modna obuv. Pretoze na nu sa nezvtahuju standardne podmienky pouzivania a tudiz si komplikujes zivot pri reklamacii. Pri ostatnych topankach platia normalne podmienky pouzivania a nieje problem reklamovat. Mne sa napriklad rozpadla podrazka po viac ako roku nosenia u mojho uz jedine pouzivaneho vyrobcu. Prisiel som na predajnu a teta vravi: No to je jasne, to je chybou materialu, to vam zreklamuju alebo ak sa bude dat urobia novu podrazku. (u inych predtym som vzdy pocul dristy ako je to moja chyba) Opravit sa nedalo, vratili mi plnu sumu. Takze som im tie prachy tam rovno nechal a zobral ine topanky a keby som ich nerozbil vlastnou blbostou, mam ich dodnes.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty nečítaš. Žiadna módna bota, išlo o obuv pre ozbrojené zložky výrobcu ktorý sa silí 50-ročnou neviem čo, tradíciou!
Toto je na osobnú reklamáciu pre mňa dosť ďaleko a tentoraz pán bol železná závora a tie ich reklamačné podmienky každého zhatajú už po prvom roku používania. Dokázal obviňovaž zo všetkého možného, dokonca z toho, že má dotyčný niečo s nohami a špkuloval jak oné... A to videl len fotografie,časový opis fotografií, popis skúseností a zázor v porovnaní s mnohými ďalšími koženými armádnymi či inak technicky náročnou obuvou. Proste Ty si vinný a len v prípade utrhnuta kože z boku podrážky na okamih zaváhal, že to sa im za 20 rokov stalo iba raz, vraj. Niečo v tom zmysle. Proste chlap typu reklamačná brzda.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hej, tiez musim citat pomaly. Nikde ale nie je napisane, ze ta nemozu odpalkovat aj pri normalnych topankach - preto som vyssie spomenul, ze kym som si nasiel svojho vyrobcu to trvalo a napisal som svoju skusenost. U inych ak sa to teda rozpadlo este v zaruke a nie tesne po, tak som sa dockal rovnakych odpovedi - ako neda sa, moja chyba, prilis pouzivane atd..
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár