neprihlásený Sobota, 27. apríla 2024, dnes má meniny Jaroslav
Google vyvinul ďalší produkt odolný kvantovým počítačom

Značky: Googlebezpečnosťkryptografiakvantové počítače

DSL.sk, 16.8.2023


Po minulotýždňovom oznámení pridania podpory šifrovania odolného budúcim kvantovým počítačom do webového prehliadača Chrome a webových serverov Google spoločnosť aktuálne oznámila vyvinutie ďalšieho produktu, ktorý má byť odolný budúcim kvantovým počítačom.

Spoločnosť oznámila v rámci projektu OpenSK vyvinutie a sprístupnenie open source implementácie firmvéru pre fyzické bezpečnostné kľúče štandardu FIDO2, ktorá má byť odolná kvantovým počítačom.

Doterajšie algoritmy pre symetrické šifrovanie sú v súčasnosti považované za odolné budúcim kvantovým počítačom, problémom sú asymetrické algoritmy s verejným kľúčom.

Podobne ako v Chrome použil Google hybridnú schému kombinujúcu doterajší overený algoritmus ECDSA a nový algoritmus Dilithium, ktorý má byť odolný budúcim kvantovým počítačom. Dilithium vybral minulý rok americký štandardizačný úrad NIST ako primárny algoritmus pre digitálne podpisy do nového štandardu pre kryptografické algoritmy odolné kvantovým počítačom. Štandard zatiaľ ale nebol dokončený.

Hybridná schéma, ktorá vyžaduje pre prekonanie bezpečnosti prekonanie oboch použitých algoritmov, má zabezpečiť odolnosť schémy proti prípadným objaveným problémom v novom odolnom algoritme, keď táto kombinovaná schéma bude stále odolná aspoň proti útokom pomocou klasických počítačov. Algoritmy odolné kvantovým počítačom sú totiž nové a časom neoverené a vo viacerých prípadoch založené aj na pomerne nových princípoch, pričom v poslednom čase boli niektoré z týchto nových algoritmov prelomené.

Google použitú hybridnú schému vyvíjal spolu s ETH Zürich. Podľa Google bola výzvou implementácia algoritmu Dilithium, ktorá je dostatočne malá aby bežala na obmedzenom hardvéri kľúča. Optimalizovaná implementácia v Ruste nakoniec vyžaduje iba 20 KB pamäte.

Google neinformuje, či sa pripravuje kľúč postavený na tomto algoritme odolnom kvantovým počítačom a tejto implementácii. Pre praktické nasadenie musia jeho podporu pridať ale aj webové prehliadače a Google chce aby bol štandardizovaný ako súčasť FIDO2 špecifikácie pre kľúče.

Minulý týždeň oznámil Google pridanie podpory šifrovania odolného kvantovým počítačom do jeho prehliadača Chrome a zároveň na webových serveroch jeho služieb. Google pridáva podporu algoritmu X25519Kyber768, ktorý kombinuje ECDH algoritmus X25519 a nový algoritmus Kyber vo verzii Kyber-768 odolný kvantovým počítačom.

Podpora je pridaná vo verzii Chrome 116, ktorú Google vydal včera. Spoločnosť zatiaľ neoznámila a nie je jasné, či je podpora tohto šifrovania už zapnutá alebo kedy ju začne spoločnosť zapínať.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Operačný systém Proxmox pre virtualizáciu vydaný v novej verzii 8.2
České železnice idú testovať WiFi vo vlakoch cez satelitný Starlink
V bezplatnom DVB-T bude počas MS v hokeji aj Joj Šport
NASA komunikovala laserom na stovky miliónov km rýchlosťou 25 Mbps
Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne


inzercia



Diskusia:
                               
 

Plebsu aj tak hodia verziu so zadnými vrátkami. Ako keď sa odhalilo, tuším okolo roku 2015, že inicializačné vektory náhodného generátora SSL/TLS sú vytvárané len z ozaj malej množiny čísel. Čiže bábkovodiči a tajné služby vedeli potom s ľahkosťou rozširovať celú komunikáciu.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ozaj lacne ?

ale vsak maate ppennazzennku ppllnnuu ppennnaazziii ?!

ozaj som bol, lebo v Lydly je vsssetko ozaj laccnee!
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Keby si netrepalo, dieťa.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hlavne by sa patrilo vyvinúť aj nejakých kvantových kybernetických útočníkov, lebo Rusko ani Severná Kórea nemá povinnosť priekazne donekonečna ich len tak z dobrej vôle púšťavať na hosťovanie.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

.. odolného "budúcim kvantovým" počítačom ..
To "buducim" je vcelku podstatne, to budu zas neake fondy :) .
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Už je to tu! Neaké! Daj tam to j! Nehanbi sa! Aj neplavec obchádza okolo bazéna, močí si veľký prst na nohe v bazéne, kým sa odhodlá vliezť do vody. Toto je podobné, na jazyku sa prevaľuje j, respondent váha, dám - nedám? Nakoniec zazmätkuje a na svetlo božie vyjaví patvar neaký, niaký.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lenze skumanie novych ciest vyzaduje odvahu, nie zapecnictvo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď sa skynet priekazne naserie, tak googlu nepomuže ani svacená voda, aj keď aj tá by googlu spôsobila väčšie problémy ako nejaký kvantový bi-produkt.
Odpovedať Hodnotiť:
 

2031: Cigáňov je také kvantum že si kradnú navzájom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No však to! Ale čo predviedli odstávkou netu predvčerom, som čumel, koľko toho vykopali pre pár tón mede. Načo nám migrantov? Trocha ich inšpirovať platom medených dukátov a celá naša ekonomika porastie až k Marsu, svet bude kukať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cele to bolo organizovane, pretoze vedeli kde maju kopat. Zaujimave by bolo zistit kto to organizoval, co povies? A odkial vedeli kde presne kopat...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nekukáš Vinetuovky ? Každá osada Apačov, Kmérov a Osiny-bojsov má svojho Starešinu, Náčelníka či Šamaňa. Títo dôchodcovia maju síce nízky intelekt ale výbornú pamať. Takže veľmi dobre vedia kde tie káble kedysi za vlády Komančov zakopávali. Záhada vyriešená.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár