neprihlásený Streda, 11. septembra 2024, dnes má meniny Bystrík
Android zariadenia začnú používať RISC-V procesory, najskôr smart hodinky

Značky: RISC-VAndroidQualcommGoogle

DSL.sk, 17.10.2023


Nová procesorová architektúra RISC-V aktuálne potvrdila svoju veľkú perspektívu, keď spoločnosť Qualcomm oznámila vývoj procesora tejto architektúry vhodného pre platformu Wear OS od Google.

Wear OS je verziou Androidu od Google pre smart hodinky, pričom podľa oznámenia je vývoj RISC-V procesora pre Wear OS súčasťou pokračujúcej spolupráce Qualcommu a Google.

V dohľadnej budúcnosti tak začnú RISC-V procesory používať prvé Android zariadenia, pričom podľa Qualcommu tento krok pomôže otvoriť cestu k používaniu RISC-V vo viacerých Android produktoch. Qualcomm je jedným z najvýznamnejších výrobcov ARM procesorov pre smartfóny a zrejme tým myslí aj smartfóny.

RISC-V je open source inštrukčnou sadou a architektúrou navrhnutou v súlade s princípmi RISC, Reduced Instruction Set Computer, architektúr. Začala vznikať len v roku 2010 a v posledných rokoch si získava čoraz väčšiu pozornosť výrobcov, ktorí si môžu na nej navrhovať vlastné CPU bez potreby platenia licenčných poplatkov za ARM alebo MIPS.

RISC-V architektúra má okrem iného dobrý pomer výkonu a spotreby. Doteraz sa využívala najmä v menej výkonných procesoroch, často určených na špecifické účely. V poslednom období boli predstavené ale už aj výkonnejšie jadrá a procesory.

Zároveň podpora RISC-V silnie aj medzi významnejšími IT hráčmi. V Linuxe je architektúra samozrejme podporovaná už dlhšie, spoločnosť Google ohlásila pridávanie podpory architektúry RISC-V do Androidu na konci minulého roka. V prvej polovici tohto roka bol ohlásený projekt RISE, RISC-V Software Ecosystem, ktorého cieľom je prispievať na zabezpečenie podpory pre RISC-V v rozličných vybraných softvéroch. Za projektom sú mnohé významné IT spoločnosti vrátane Google a Qualcommu.

Qualcomm ohlásil v lete aj účasť na projekte viacerých významných výrobcov čipov, ktorého cieľom bude zrýchliť komercializáciu produktov postavených na RISC-V a napríklad poskytovanie referečných riešení.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

NASA uskutočnila na sonde Voyager 1 ďalší komplikovaný zásah, upchali sa jej trubky s palivom
Veľká väčšina Slovákov pretáča reklamu
Súkromný let Polaris Dawn úspešne dostal ľudí najďalej od misií Apollo
Ďalšia generácia desktopových Intel CPU má byť uvedená v druhej polovici októbra
Súkromný let Polaris Dawn úspešne odštartoval, dostane ľudí najďalej od misií Apollo


inzercia



Diskusia:
                               
 

Bolo by zaujimave vediet, aku bude mat ten RISC-V spotrebu... Pretoze, co mam ja smart hodinky Amazfit GTR 4, tak tam mi baterka vydrzi asi 25 dni na jedno nabitie s tym ze mam este asi 15 % kapacity baterky.. Aky je tam procesor, absolutne netusim.. A to mam na tych hodinkach pozapinane snad vsetko co sa tam da zapnut.. Meraju mi spanok, kroky, tep srdca... notifikacie mi tam vibruju a vrieskaju cez reprak, jedine oxymeter tam nemam zapnuty nostop a GPS tam nepouzivam...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ja si kúpim radšej Apple hodinky... Nie je nič krajšie ako ich nabíjať každý deň.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keby si nebol socka tak si kupis ako ja Ultry a nabijas kazdy 4-5 den
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Nechcem nosiť tehlu na ruke.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Slnečné hodiny stačí nabiť 1x za 5miliard rokov
a nemusíš ich nosiť so sobou.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Veď ale tie nemajú žiadnu podporu a údajne je to i so zárukou priekazne otázne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Az na to, ze nemas smart hodinky ale hodinky s viacerymi funkciami ... ? Neviem ako to presne nazvat. 25 dni to vydrzi preto, ze to nema OS, ktory spusta aplikacie, ma to len firmware.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Má. Podmienkou nie je aby to zariadenie malo OS. Však aj firmware je v podstate OS, či jeho obdoba. Univerzálnosť a prítomnosť viacerých funkcií z nich robia "smart".
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Amzafit GTR (1) mi toto davaju za cca 30 dni! To akoze tak zdegradovali vydrz!?
Odpovedať Hodnotiť:
 

No buď rád GTR 2 vydržia necelých 6 dní. Tak všetko nad 20 je super
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty si Čech? Po slovensky sa správne píše PULZ.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Babicka bola z Moravy, ale mas pravdu.. mal som napisat pulz srdca..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ako keby vám nestčily s aliexpresu
Odpovedať Hodnotiť:
 

preco windows nepodporuje ine ako x86 procesory ? kde je problem ? linux podporuje vzdy vsetko nove hned po oznameni
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

kôly matematike
Odpovedať Hodnotiť:
 

nerozumiem poprosim vysvetlit
Odpovedať Hodnotiť:
 

No lebo veď predsa 1+1=10... Sú len dva typy ludí...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

radsej nic nepis ako taketo nezmysly
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Si sa zaradil do tej druhej skupiny s popiskom: "tí, čo neovládajú binárnu sústavu"
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nechaj tak len som chcel vediet preco windows nepodporuje ine ako x86 cpu ale odpovede sa asi nedockam
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Lebo kancelarske potreby nepredavaju nic ine ako Windows... Napriklad take Itanium windows podporoval, lebo bol dopyt. Pre aktualne pouzitie windowsu sa ale ina platforma nepouziva. Arm ma pokus, ale nejako tah na branku zabijaju samotne windowsy, alebo neochota vyrobcov vyrabat cenovo dostupny hw. Ked si pani kupi mrkvu na trznici a potom ide do naj elektrodomu a pupi prvy notebook, aby mohla skypeovat/zoomovat/meetsovat s vnucatmi, tak tam je s cenovkou najnizsie X86... Tak preto.

PS: Za mna druhe uzasne "tak preto" (ktore posiela windows dakam) je napriklad totok: https://dopice.sk/sce
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lebo to nie je pravda - Windows podporuje aj ARM. Kedysi davno si mal Windows 8 RT, ktore bolo urcene pre prvy Surface (RT), ktory bol armovy. Ten vsak nepodporoval vobec x86 aplikacie a preto si na nom mohol pouzivat len veci z Windows Store a pre chybajucu podporu "legacy" aplikacii to ludia odmietli.

Dnes mas Windows 10 a 11 pre ARM, ktory bezi vo virtualkach na Apple Silicon Macoch a na ich vlastnych armovych Surface (X). Ten uz vie emulovat x86 aplikacie s velkym dopadom na vykon a tiez sa nijak extra nepresadil.

Najvacsiou vyhodou Windows oproti inym systemom je ich nekonecna kompatibilita starych business aplikacii, ale nevyhoda je neflexibilita v platforme.


Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Apple to riesi tak, ze raz za dekadu podtrhne koberec pod vyvojarmi aplikacii, povie ze tato platforma je uz dead a vsetky aplikacie treba prepisat.

Linuxova komunita to organicky riesi tym, ze vacsina aplikacii je Open Source a je viac-menej trivialne ich prekompilovat na novu platformu.

Navyse pre use-cases, kde ma Windows vyznam je x86 stale dobra volba - nove Intel aj AMD procesory maju pouzitelnu uspornost a vyborny vykon. Ak ozelies 20 hodinovu vydrz na baterku, tak ARM az tak nepotrebujes.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To jest slušné na skromný začátek, priam si vytipovali priekazne najlepší možný segment, teda ak to vážne nebude žrát jak storočná prasnica alias šáľéná zuzhanna. Držím im palce a neposledne posielam aj kvety!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Da sa z tych hodiniek tlacit vo velkom kancli cez Wi-Fi?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kolko stoja tie licencne poplatky za ARM ? Aka velka je motivacia prejst na RISC-V ?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár