neprihlásený Utorok, 3. decembra 2024, dnes má meniny Oldrich
Microsoft si vyvinul 128-jadrový ARM procesor, pre servery

Značky: MicrosoftARMserverycloud

DSL.sk, 15.11.2023


Spoločnosť Microsoft si vyvinula dva dôležité typy čipov pre servery a začína ich používať vo svojej cloudovej službe prenajímania virtuálnych serverov a ďalšej infraštruktúry Microsoft Azure.

Spoločnosť to oznámila dnes na svojej konferencii Microsoft Ignite.

Spoločnosť si vyvinula serverový ARM procesor Azure Cobalt 100 a akcelerátor pre aplikácie umelej inteligencie, najmä neurónové siete, Azure Maia 100.

Spoločnosť o nových čipoch zverejnila len čiastkové informácie. Cobalt 100 je 64-bitový 128-jadrový procesor, ktorý má podľa spoločnosti o 40% vyšší výkon ako v súčasnosti používané ARM procesory v službe Azure.

Akcelerátor Maia 100 má 105 miliárd tranzistorov a vyrábaný je 5-nm procesom TSMC.

Čo sa týka nasadenia nových čipov, informácie Microsoftu nie sú jasné. Podľa jedného oznámenia Microsoftu nové čipy sa začnú v dátových centrách spoločnosti používať na začiatku budúceho roka, podľa ďalšieho oznámenia sa má Cobalt 100 už používať na prevádzku serverov služieb Microsoft Teams a Azure SQL.

Vlastné čipy si vyvíja aj dvojica konkurenčných veľkých cloudových služieb. Amazon AWS už viac rokov používa vlastné ARM procesory Graviton a vyvinul si aj AI akcelerátory Inferentia a Trainium, Google si zase vyvinul akcelerátor pre neurónové siete TPU.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Skylink preladil dôležité stanice
CEO Intelu bol donútený odstúpiť správnou radou
UPC vo vianočnej akcii sprístupní všetkým TV zákazníkom 42 staníc
Rast podielu Windows 11 sa zastavil
CEO Intelu odstúpil


inzercia



Diskusia:
                               
 

šup s ním do Applu namiesto M3 :-)
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Takže keby spoločnosť Apple zariadenia namiesto predaja prenajímala ako security token ku svojej cloudovej službe, môže mať celý sideloading i s USB-C a právom na opravu priekazne u prdele, hneď vedľa celej ctenej EU.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Aha, takže v podstate by sme mohli povedať, že by sa akože Apple stal prvým poskytovateľom "iCloud as a Service", kde by každý náhodný uzivatel dostal neviem-koľko-gigabajtový kúsok neba za len pár security tokenov. Priekazne u prdele súčasne s USB-C - to je skutočne revolučný pohľad na budúcnosť. EU by mohla zaviesť nový termín do svojho slovníka: "iCloudivizácia".
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

skôr iClouDebilizace!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Rád bych bol když by sa ms menoval mikrosofta, to jest takový liberálno svježí buzna lesbOS, šude priekazne ružový gui s arm inside, až po loket, neli calý arm má po paži!
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Takze Microsoft uz dovolil odinstalovat Cortana z windows 10 a pri Windows 11 ju poslal do hrobu tiez, ale nahradil to vsemohucou AI integrovanou do systemu pre vyhladavanie a tiez do vyhladavaca bing. Parada, zrejme preto si vyvinula nadupane CPU, aby to exponencialne narastajuce mnozstvo naspizlovanych dat mohla lepsie analyzovat, lebo Cortanu ludia obmedzovali, takze po dlhsej analyze zistili, ze im je na nic.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A čo je tutok tá Cortana?
Odpovedať Hodnotiť:
 

A to uz sudruhovia v Redmonde maju Windows Server pre ARM?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemajú, všetko to beží na linuxe.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Microsoft 365 a ine suvisiace sluzby s tym ARM rychlejsie nebudu.
Riesil uz niketo casy behu sluzieb v pozadi cloudu, ktore nie su exponovane adminom a ich beh je okomentovany zvycajne "pockajte na ... obvykle 5 min", pripadne nie uvedeny ziaden cas aplikacie zmeny nastaveni (Dynamics 365, Teams a pod.).
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Akcelerátor Maia 100 má 105 miliárd tranzistorov" -- lutujem toho cinana co to musel pajkovat. Akoze fakt sa musel zapotit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Preň musí byť moorov zákon priekazne rovnako iritujúci ako je zákon murphyho pre nás, no ale predstav si že jeden spoj mal studený. Moorov zákon smv kombinácii s murphyho je pre každýho machra, minimálňe kazajkyhodný.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár