neprihlásený Nedeľa, 19. mája 2024, dnes má meniny Gertrúda
Uvedené prvé 7-nm Intel CPU pre notebooky, s podporou umelej inteligencie

Spoločnosť Intel dnes oficiálne uviedla na trh svoju prvú generáciu procesorov pre PC vyrábanú novým 7-nm výrobným procesom s kódovým označením Meteor Lake. Procesory Meteor Lake prinášajú viacero výrazných noviniek. Sú zložené z viacerých čipov, používajú aj nový tretí typ jadier s ešte nižšou spotrebou s označením LP E-jadrá a Intel vyzdvihuje ich podporu pre umelú inteligenciu vďaka integrovanému akcelerátoru NPU, Neural Processing Unit.

Značky: IntelCPUumelá inteligencia

DSL.sk, 14.12.2023


Spoločnosť Intel dnes oficiálne uviedla na trh novú generáciu procesorov pre PC, prvú generáciu vyrábanú novým 7-nm výrobným procesom s kódovým označením Meteor Lake.

Spoločnosť presný termín uvedenia spolu so základnými parametrami avizovala už pred niekoľkými mesiacmi.

Procesory Meteor Lake sú zatiaľ dostupné len pre notebooky, modely Meteor Lake pre desktopy nebudú uvedené minimálne tento rok a podľa neoficiálnych informácií zrejme vôbec, najbližšími novými procesormi pre desktopy budú zrejme až procesory Arrow Lake.

Spoločnosť dnes uviedla osem modelov, štyri H modely so základnou TDP spotrebou 28 Wattov pre výkonnejšie notebooky a štyri U modely s TDP 15 Wattov pre bežné a ultratenké notebooky. V prvom štvrťroku budúceho roka bude uvedený ešte jeden výkonnejší H model s TDP 45 Wattov a dva U modely s nižšou TDP 9 Wattov.

Procesory Meteor Lake prinášajú viacero výrazných noviniek. Sú zložené z viacerých čipov, hlavný čip s CPU jadrami je vyrábaný novým 7-nm procesom Intel 4 a viaceré ďalšie čipy sú vyrábané spoločnosťou TSMC.

Všetky modely majú 8 efektívnych E-jadier, ktoré podľa Intelu oproti predchádzajúcej generácii E-jadier výrazne zvýšili výkon. Všetky modely majú zároveň 2 efektívne LP E-jadrá s ešte nižšou spotrebou, ktoré sa nenachádzajú v čipe s ostatnými CPU jadrami ale v tzv. SoC čipe.

U výkonných P-jadier sa podľa Intelu zase zlepšila efektívnosť. H modely majú 4 alebo 6 výkonných P-jadier, U modely majú 2 výkonné P-jadrá. Najvyšší dnes uvedený model Intel Core Ultra 7 165H má teda 6 P-jadier, 8 E-jadier a 2 LP E-jadrá, maximálny Turbo takt P-jadier 5.0 GHz a E-jadier 3.8 GHz. Najvyšší U model Intel Core Ultra 7 165U má 2 P-jadrá, 8 E-jadier, 2 LP E-jadrá a maximálne Turbo takty 4.9 GHz a 3.8 GHz.

Intel u nových procesorov vyzdvihuje najmä výraznú podporu akcelerácie výpočtov v oblasti strojového učenia a umelej inteligencie, keď procesor má ako prvý klientský procesor Intelu NPU, Neural Processing Unit, akcelerátor pre umelú inteligenciu s označením Intel AI Boost.

AI je možné samozrejme akcelerovať aj pomocou CPU a GPU a celkový výkon pre umelú inteligenciu dosahuje v prípade Intel Core Ultra 7 165H 34 teraops/s. Využívanie NPU na tieto výpočty je výrazne energeticky efektívnejšie ako využívanie CPU a GPU, podľa Intelu sú tak AI výpočty na NPU 2.5-násobne efektívnejšie ako na GPU v predchádzajúcej generácii procesorov.

V prípade CPU výkonu avizuje Intel o 11% vyšší multivláknový výkon ako konkurencia, pričom porovnáva Intel Core Ultra 7 165H s AMD Ryzenom 7 7840U.

Nové procesory majú integrované grafiky Intel Arc s maximálne ôsmimi Xe-jadrami a podľa Intelu majú maximálne dvojnásobný grafický výkon oproti predchádzajúcej generácii.

Nové procesory budú podľa oznámenia použité vo viac ako 230 modeloch PC od rozličných výrobcov, pričom prvé notebooky s týmito procesormi začínajú byť predstavované oddnes.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Apple pripravuje výrazne tenší iPhone, má prísť budúci rok
Android smartfóny na základe pohybu rozpoznajú, že sú kradnuté, a zamknú sa
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť viachodinovú odstávku služieb
Nové ARM notebooky budú mať dobrú oficiálnu podporu Linuxu
Po dlhých rokoch sa zvýšila kapacita 2.5" HDD
V Česku sa DSL zrýchli zrejme až na 500 Mbps / 100 Mbps
Sci-fi seriál 3 Body Problem bol predĺžený
Hokej pomohol vytvoriť ďalší rýchlostný rekord slovenského Internetu
Raspberry Pi ide na burzu
Nové .sk domény budú opäť dočasne lacnejšie


Diskusia:
                               
 

A ako usporne na nich bude spat Linux?
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Akej umelej?? Snáď počítačovej.
Odpovedať Známka: 3.6 Hodnotiť:
 

Súdruhovia - súdružky!

My komunisti vítame umelohmotnú inteligenciu v najnovších procesoroch Intel. Táto technológia nám pomôže efektívnejšie spravovať zdroje, optimalizovať výrobu a zlepšiť vzdelávanie a zdravotnú starostlivosť.
Sme pripravení využiť tieto inovácie na posilnenie solidarity, rovnosti a spravodlivosti v našej komunistickej spoločnosti.

Práci česť a rukám pokoj !
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Umela inteligencia na kremiku je super vynalez, to je ako drevene zeliezko.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Plastová inteligencia je najlepšia.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

To sa dá aj zneužiť na osočovanie. Niekto môže niekomu vynadať, že: " Vy jeden umelý inteligent!".
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

"Vy jeden umelohmotný inteligent!"
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

A prečo nie rovno latexový? Totižto taký inteligent respektíve inteligentka, by sa dala priekazne poyebbať bez náznaku jedinej námietky. A keby aj niečo, stačí sa identifikovať ako pomýlený dement a všetko je razom v suchu.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Takže všetko už závisí len od postoja Skynetu k citovému vydieraniu. Možno sa armáda terminátorov pri výkrikoch "Bez našej podpory by ste neboli ničím!" a mávaním dokumentáciou skutočne zastaví.
V každom prípade, súčasťou balenia notebookov s CPU s podporou umelej inteligencie bude údajne popri nálepke s logom Intel minimálne v niektorých krajinách i nálepka s logom "ZŤP" a priekazne i voucher na správne poplatky pre žiadosť o invalidný dôchodok.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Každý vlastník dedičného hriechu by mal mať zákonný nárok na invalidný dôchodok!
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Priekakazne
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

To možno platí v prípade ortodoxných pravičiarov, ale pokiaľ na situáciu nahliadneme v širších súvislostiach, tak v ich kontexte vzniká synergetický efekt, s ktorým to vychádza na jeden dôchodok a k tomu priekazne štvrť zdieľanej kolobežky.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

https://dopice.sk/sma
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nezainteresovany citatel by si mohol pomyslet ze WOOOW.
(bohuzial takych je 99% beznej populacnej masy)

v skutocnosti su to nedorobene kriplo-zmdry, ktore Intel roky ospevoval ako novu mikroarchitekturu a aku spravia revoluciou vo vykone (1T ci multiT), energetickej efektivite ....
https://t.ly/Cqsab
https://t.ly/bOLnx
https://t.ly/7l_Rm
https://t.ly/drDHg
https://t.ly/JymPF
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Zasa si niekomu ukradol PC s Internetom??
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Myslíš si, že si niekto nekúpi Intel CPU? Kľudne stále. Žiadne AMD ma už dááávno nezaujíma!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

a predpokladam ze ked si tak dlho v kome, mobil mas stale znacky nokia alebo blackberry a monitor znacky hansol a vylucne vyhladavas hdd (nie ssd) znacky ibm alebo toshiba

pretoze iba dlhodoby pobyt v kome moze sposobit taky hyper-c0c0tizmus, pripadne neevidovanie reality ze amd je na poli CPU/APU pre intel drviva konkurencia, v mnohych ohladoch lepsia
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

bohuzial mizerne portfolio notebookov na platforme amd, maju stale na svedomi zvysky ojebov intelu
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

lol, alebo to, že laptop väčšinou berú firmy.
a tam chcem niečo, čo funguje /intel, ideálne starší gen, overený/ a nie kokotinu, kde musím robiť veľa supportu /amd a aktuálnu gen/.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Koho zaujíma nejaký pažravý intel
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

By si sa čudoval antimaniak!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Intel CPU ?

:-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

224
Odpovedať Hodnotiť:
 

Notebook Acer E14 intel podava vyssi vykon ako Notebook Acer E15 AMD. Oba SSD a 16GB. Odlahceny system a upravene affinity pre jediny ucel.

Testovane na programoch Keyhunt, VanBitCrack.

Intel ma dve jadra + dve vlakna. 4CPU
AMD ma 4 jadra + 4 vlakna ale nie je to 8CPU

Rusky Telegram TRNAVA2022Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár