neprihlásený Sobota, 15. júna 2024, dnes má meniny Vít
Vesmírny Boeing nepoletí ani v sobotu, nový termín nebol oznámený

Značky: vesmírNASA

DSL.sk, 22.5.2024


Prvý štart lode Boeing CST-100 Starliner s posádkou sa po objavení posledného problému s únikom hélia neuskutoční ani v sobotu 25. mája, tím ešte posudzuje situáciu a ďalší termín štartu zatiaľ nebol stanovený.

NASA to aktuálne potvrdila pre americké médiá.

Po viacerých odkladoch a posunoch sa prvý let novej lode s posádkou mal uskutočniť 7. mája, odvtedy sa postupne opakovane termín posúval. Najskôr bol let zrušený krátko pred štartom kvôli problému s vypúšťacím ventilom pre kyslík na druhom stupni rakety Atlas V spoločnosti ULA, United Launch Alliance, ktorá bude loď vynášať.

Po výmene ventilu ale NASA oznámila identifikovanie ďalšieho problému na lodi Starliner v podobe úniku hélia v servisnom module. NASA po objavení problému opäť posunula štart najskôr na 21. mája, následne avizovala ako najskorší možný termín štartu 25. mája o 21:09 nášho času. Ani v tomto termíne sa nakoniec štart teda neskutoční.

Hélium uniká podľa informácií NASA cez jednu z prírub. Predchádzajúce oznámenie jasne naznačuje, že NASA a Boeing zvažujú odštartovať aj s týmto problémom. Okrem iného totiž NASA avizovala, že podľa testu z 15. mája je únik stabilný a nezhoršuje sa a pri takejto úrovni by pri lete neznamenal riziko.

S loďou Boeing CST-100 Starliner sa už vyskytlo viacero problémov a schvaľovanie lode pre bežné využívanie výrazne mešká za plánovanými termínmi. Boeingu sa ešte na konci roka 2019 nepodaril prvý testovací let CST-100 Starliner bez posádky. Loď sa nedostala na ISS a NASA následne zverejnila pomerne kritický postoj k príčinám problémov pri tomto lete.

Boeing tak musel uskutočniť ďalší testovací let na ISS bez posádky. Tento let sa z rozličných dôvodov ale výrazne posúval. Pôvodne plánovaným termínom bol marec 2021, let sa nakoniec úspešne uskutočnil v máji 2022.

Prvý let s posádkou sa podľa pôvodných plánov mal uskutočniť ešte v roku 2021, termín sa už ale opakovane posunul. Posledný výrazný posun nastal v minulom roku, keď bol plánovaný na júl minulého roka. V júni ale Boeing oznámil objavenie dvoch nových technických problémov bezpečnostnej povahy a let sa odložil.

Dva nové problémy sa týkali padákov a ochrannej pásky na káble. Spojenie lode s padákmi bolo podľa zistení slabšie, ako sa dovtedy myslelo. Pri štandardnom pristávaní s tromi padákmi to nemalo predstavovať problém. Ak by ale jeden z padákov zlyhal a loď by pristávala iba na dvoch padákoch, spojenie by sa mohlo pretrhnúť.

Druhý problém sa týkal pásky, ktorá sa v lodi intenzívne používa na obalenie káblov a má chrániť káble pred poškodením. Táto páska mohla byť za istých podmienok, ktoré môžu nastať počas letu, horľavá.

Po ukončení programu raketoplánov v 2011 musela NASA v ďalších rokoch využívať pre vynášanie astronautov na ISS služby ruského vesmírneho programu Roskosmosu. V roku 2014 si následne objednala vynášanie astronautov od súkromných spoločností SpaceX a Boeing, termíny prvých letov sa ale viackrát posúvali.

Crew Dragon od SpaceX má v súčasnosti za sebou ale už dvanásť úspešných letov s posádkou na ISS a jeden ďalší orbitálny let s posádkou.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Po vyradení ČT Sportu majú operátori blokovať aj ČT 2
Western Digital ohlásil 256 GB čip flash pamäte
NASA po poškodení pamäte obnovila kompletnú funkčnosť sondy Voyager 1
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť veľkú odstávku služieb, netypicky cez deň
Hodnota Raspberry Pi po vstupe na burzu prekročila miliardu
Po ARM notebookoch prichádza aj výkonnejší RISC-V notebook
Podpora predposlednej verzie Windows 10 definitívne skončila
Satelitné dáta ukázali anomálie už 19 dní pred ničivým tureckým zemetrasením
YouTube testuje vkladanie reklám priamo do videí na serveroch
Čoskoro majú prísť lacnejšie SSD pre PCI Express 5.0, demonštrovaný prototyp


Diskusia:
                               
 

Jasne, ze v sobotu nepoleti, vsak v sobotu je volno, boli by blbi za to skoro vstavat, ked to mozu nechat na pondelok.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Sobota je specificky den, na dedinach pustaju cirkularky.
V nedelu je na programe motorova pila.
Odpovedať Hodnotiť:
 

...a v pondelok si musia oddýchnuť po náročnej sobote a nedeli. V utorok začnú hľadať tú skrutku, ktorú minule zabudli namontovať, aby ju v stredu začali montovať, čo potrvá do štvrtku, pričom v piatok vynechajú plánovanú kontrolu, lebo sa budú chystať na ďalšiu sobotu a nedeľu.....:Đ
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak z analýzy projektových rizík jasne vyplýva, že by bolo riskantné riskovať pridelenie ďalšej novej práce, keď po toľkých odkladoch priekazne v pohodičke stačí len stanoviť ďalší termín odkladu.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

do luftu moze vyletiet aj ked nieje uplne v poriadku.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

99 Luftballons
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Asi by bolo jednoduchsie tu raketu dat do srotu a postavit novu 😀
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ale ľudskejšie prestavať ju na drevoštiepku, nakoľko takto majú astronauti priekazne dva strachy. Že niečo vybuchne a že kým vyštartujú do bezpečia, zožere ich medveď.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A taky gríndíl ti nic asi nehovori. Gretka by veru nebola nadsena. :o)
Odpovedať Hodnotiť:
 

presne, toto je najekologickejšia raketa keďže ešte nikdy nevyštartovala :D
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Boeing sa nám stáva symbolom... úpadku usákova!
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Jasné taký úpadok až malo usákovo minulý rok najviac úspešných štartov do vesmíru z celého sveta.
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

A prečo by nemalo, keď si samé určilo hranicu i parametre úspešnosti? Napríklad keď sa zvolia 4cm a ako podmienka úspešnosti vynechanie predletovej kontroly a zasrané kopýtka, vyhráva za minulý rok priekazne strečkujúce kozľa.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

uspesny start do versmiru sa ti zda ako zly parameter?

tak skusme napr kolko ton vyviezli na obeznu drahu.


Odpovedať Hodnotiť:
 

kolko ton vyviezli na obeznu drahu je už metrika efektivity návrhu vynášaného nákladu, ktorú je lepšie v tomto prípade priekazne do diskusie ani nezaťahovať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Drobny rozdiel - absolutna majority US startov je sukromnych. To znamena, ze jeden clovek vlastni techniku a know-how. Nie krajina, ako taka.
Samotne USA, bez SpaceX, uz na tom tak slavne nie su...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

to sa neda velmi rozdelit. ved si teraz predstav samotny SpaceX bez USA.

proste by neexistoval
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Spacex vznikol len vdaka statu, a ze si hlavouni mysleli ze sukromnik zvladne zabezpecovat zakladne veci vo vesmire lepsie ako stat.
No, a mali pravdu, a teraz nasa a armada setri kopu penazi na startoch rakiet.
Okrem toho ma usa vulcan, a este new glen by mal zacat startovat.
A okrem toho dalsich x mensich firiem.
Rusi sa trapia s angarou roky, eu s arianne 6 tiez, jedina cina je na tom este ako tak dobre, paradoxne tiez razia cestu sukromnych firiem na rakety.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cina ~ "razia cestu sukromnych firiem na rakety.."
mno, "sukromnych"

ono v Cine tii Sukromnici nespravia priekazne bez suhlasu celej retaze tajomnikov Strany ziadne dolezitejsie rozhodnutie, nic vacsie nez ci si daju caj, abo kaviku
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pochybujem ze sudruhovia kontroluju kazdu zmenu suciastky, navrhu a postupe, proste chcu vysledok, rovnako ako v usa chcelo nasa.
Samozrejme asi tam bude trochu odlisny system ako v usa, ale zaklad zostava, sukromnik je efektivnejsi vo vyvoji ako stat.
Preto aj cina je okrem usa jedina krajina kde uz realne skusaju znovupouzitelny prvy stupen. Ano kopia falcon9 ale aj tak.
TO ze tu firmu nakoniec zostatnia je ina vec. Hovorim len o samotnom vyvoji.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Príde cirkus, rozloží šapitó. Šelmy schváti slintačka, krívačka a prasačí more, do toho sa klauni opijú. Predstavenie sa ruší, užívatelia zažívajú pocit sklamania.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prišiel cirkus Leto,
principál je gavalier,
prišiel slávny cirkus Leto,
čo má vstupné za halier.
Prišiel cirkus Leto,
z oblohy má šapitó,
cirkus Leto patrí deťom,
zlatej trúbky tón.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár