neprihlásený Pondelok, 17. júna 2024, dnes má meniny Adolf
Vo vesmírnom Boeingu objavený opäť ďalší problém, aj tak má ale odštartovať o týždeň

Značky: vesmírNASA

DSL.sk, 26.5.2024


V lodi Boeing CST-100 Starliner bol po malom úniku hélia, kvôli ktorému sa prvý štart tejto lode s posádkou opakovane v posledných týždňoch posúval, objavený aj ďalší problém. V tomto prípade dokonca nejde o poškodený komponent ale o menší problém v návrhu redundancie systému pohonu.

NASA a Boeing o tom informovali na piatkovej tlačovej konferencii.

Po viacerých odkladoch a posunoch sa prvý let novej lode s posádkou mal uskutočniť 7. mája. Let bol najskôr zrušený krátko pred štartom kvôli problému s vypúšťacím ventilom pre kyslík na druhom stupni rakety Atlas V spoločnosti ULA, United Launch Alliance, ktorá bude loď vynášať.

Po výmene ventilu ale NASA oznámila identifikovanie ďalšieho problému na lodi Starliner v podobe úniku hélia v servisnom module. Hélium uniká podľa predchádzajúcich informácií NASA cez jednu z prírub systému pohonu RCS, Reaction Control System, určeného pre menšie manévre, nie výkonnejšieho hlavného systému pohonu OMACS. Podľa aktuálnych informácií je problém s tesnením príruby.

NASA a Boeing plánujú odštartovať aj s týmto problémom, keď podľa analýzy nepredstavuje pre misiu riziko a výmena tesnenia by znamela posun štartu zrejme minimálne o viacero týždňov. Hélium slúži na tlakovanie paliva a ide o inertný plyn, ktorý pri úniku nemôže spôsobiť komplikácie ako napríklad vznietenie. Systém pohonu RCS má 28 trysiek, problém sa týka a hélium uniká len v prípade jednej trysky. Podľa NASA je únik stabilný, pričom podľa analýzy by aj 100-násobné zhoršenie úniku respektíve úplné zlyhanie tesnenia misiu neohrozilo. Zároveň by loď zvládala únik hélia aj v prípade ak by unikalo v najviac štyroch ďalších tryskách.


Záznam tlačovej konferencie NASA, Boeingu a ULA (video: NASA)



Pri analýze problému s únikom hélia a možných dopadov ak by zlyhalo viac trysiek systému RCS bol ale identifikovaný ďalší problém, tentokrát v samotnom návrhu systému pohonu respektíve v jeho redundancii. Loď doteraz podporovala tri spôsoby uskutočnenia manévru vstupu do atmosféry pri návrate, pomocou štyroch trysiek OMACS, dvoch trysiek OMACS alebo ôsmich trysiek RCS.

Pri niektorých kombináciách zlyhaných komponentov s akými sa zrejme v scenároch prípadných problémov musí počítať, konkrétne pri úplnej nefunkčnosti dvoch prívodov hélia v dvoch susedných sadách trysiek, by nebolo možné uskutočniť manéver vstupu do atmosféry, z dostupných informácií ale nie je úplne jasné či žiadnym z týchto spôsobov alebo iba pomocou ôsmich RCS trysiek. NASA a Boeing ale v uplynulých týždňoch v každom prípade vyriešili aj takýto prípad a začali podporovať uskutočnenie manévru pre vstup do atmosféry iba pomocou štyroch trysiek RCS, s použitím dvoch menších manévrov.

Riešenie situácie s únikom hélia a najnovšie identifikovaným problémom v návrhu redundancie systému pohonu pri návrate ešte bude definitívne schvaľované v priebehu nadchádzajúceho týždňa, v prípade schválenia plánuje NASA odštartovať v sobotu 1. júna o 18:25 nášho času.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Debianu 10 končí dlhodobá bezpečnostná podpora
Apple pripravuje okrem výrazne tenšieho iPhonu aj tenší MacBook Pro
Francúzsko chce deťom do 11 rokov úplne zakázať smartfóny, nielen v školách
Po vyradení ČT Sportu majú operátori blokovať aj ČT 2
Western Digital ohlásil 256 GB čip flash pamäte
NASA po poškodení pamäte obnovila kompletnú funkčnosť sondy Voyager 1
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť veľkú odstávku služieb, netypicky cez deň
Hodnota Raspberry Pi po vstupe na burzu prekročila miliardu
Po ARM notebookoch prichádza aj výkonnejší RISC-V notebook
Podpora predposlednej verzie Windows 10 definitívne skončila


Diskusia:
                               
 

No, este niekolko takychto odhalenych problemov na tejto raketke, a priekazne si mozete hladat miesto sucastnych kozmonautov, ktori su urceni na prvy let, rovno kaskaderov z Holyvoodu, ktori su na taketo rizika plateni.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak ale zas odtiaľ-potiaľ, nakoľko keby takú úctu k ľudskému životu prejavovala menej vhodná krajina, už by sa zverejňovali priekazne ostro odsudzujúce rezolúcie.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Stačí tam posadiť odhaľovačov problémov a majú poriešené ako problémy s problémami tak aj problémy s odhaľovačmi—Boeing style!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to je skor russian style, aabo gomorra, Calabria-Camorra style, mobs
Odpovedať Hodnotiť:
 

btw.mafia a rusko sa uz tesi aj na 1.funkcne teleporteri - "none", "0", abo *nothing/anything" bude ich najoblubenejsia volba cielovej destinacie, cielovej teleport "stanice"

(..jen ten ..cestujuci bude, "bloudit doslova buhvii-kde dalsich x nekonecno let, v medzicase, v bez-cadi, v nikdy-kde.. )

~~ bude, / nebude
taka non-existaancee
Odpovedať Hodnotiť:
 

^^~ nowhere
Odpovedať Hodnotiť:
 

Len ci nemas vypnutu spetnu vezbu ... zovanu tiez aj samokontrola, zjavne ulietas mimo hranic reality
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na orbite Zeme sa priblizi, a dotkne Zleeho!
Dotyk Meduzy, Polybek Pekla!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

lajku tam daju
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kozmonauti objavia unik helia jednoducho = dostanu ponuky na dabovanie novej serie Chip&Dales.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

:P
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neodstartuje to sa kludne stavim
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kludne sa staviť nedá. Chýba tomu z toho podstatného priekazne všetko.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

"Íránský prezident porušil prastarou zásadu, že starým letadlům a novým Boeingům se má člověk radši vyhnout..."
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mal-i radsi cestovat mercedesmi
abo bmw, volvom!
Odpovedať Hodnotiť:
 

To su babraci. Ked do vesmiru, tak s Rusmi!
Odpovedať Hodnotiť:
 

vyzerá to tak, že to narysovali, poskladali a teraz hľadajú chyby. kto do tohoto sadne bude samovrah.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár