neprihlásený Pondelok, 15. júla 2024, dnes má meniny Henrich
Debianu 10 končí dlhodobá bezpečnostná podpora

Značky: Debianbezpečnosť

DSL.sk, 17.6.2024


Tvorcovia populárnej a dôležitej linuxovej distribúcie Debian k 30. júnu ukončia dlhodobú LTS podporu verzie Debian 10 Buster, informuje projekt v tomto oznámení.

Debian 10 bol vydaný 6. júla 2019. V poslednom období majú jednotlivé hlavné verzie trojročnú štandardnú podporu, ktorá trvala do septembra 2022 a počas ktorej boli prípadne opravované aj iné ako bezpečnostné problémy. Ďalšie takmer dva roky podporuje túto verziu LTS tím, pričom vydáva už iba bezpečnostné aktualizácie.

Pre Debian 10 bude k dispozícii podobne ako u predchádzajúcich verzií ešte pokračujúca neoficiálna rozšírená bezpečnostná podpora, tzv. Extended LTS. Tú nezabezpečuje projekt Debianu ale spoločnosť Freexian.

Podpora je financovaná z príspevkov sponzorov, k dispozícii je ale voľne všetkým záujemcom. Projekt nezabezpečuje ale podporu všetkých balíčkov, balíčky sú podporované na základe požiadaviek sponzorov. Podporované sú zároveň len hlavné architektúry, v prípade Debianu 10 to bude len amd64.

Podpora má trvať ďalších päť rokov do konca júna 2029.

Projekt podporuje ešte aj verziu Debian 8 Jessie, ktorú bude podporovať do konca júna 2025, a Debian 9 Stretch do konca júna 2027.

Projekt Debianu po konci podpory Debianu 10 bude ešte naďalej podporovať Debian 11 a samozrejme aktuálne poslednú verziu Debian 12. V aktuálnom oznámení avizuje aj plán s ďalšou podporou Debianu 11. Tomu tri roky po vydaní 14. augusta skončí štandardná podpora a začne dlhodobá LTS podpora. Táto verzia bude projektom podporovaná do konca augusta 2026, podporovanými architektúrami budú amd64, i386, arm64 a armhf.

Aj v prípade Debianu 11 a Debianu 12 následne plánuje Freexian po skončení podpory Debianom pokračovať v podpore ďalších päť rokov podobne ako u predchádzajúcich verzií.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Raketa SpaceX zlyhala pre únik kyslíka, prišla o satelity a úrady jej zákazali lietať
Búrky spôsobili masívne výpadky elektriny, postihli stovky tisíc ľudí
Raketa SpaceX zlyhala prvýkrát po dlhých rokoch
Intel uvedie ešte nový CPU pre desktopy len s dvomi jadrami
Boeing zostane na ISS zrejme až do augusta, problémy spôsobilo prehriatie trysiek
V nových desktopových Intel CPU bude NPU, ale s pomerne nízkym výkonom
V Nemecku odstránia čínske komponenty z existujúcich mobilných 5G sietí
Po oficiálnom linuxovom jadre sa skráti podpora aj jadrám pre Android
Predaje PC opäť narástli
V desiatke najpredávanejších mobilov v Telekome iba dve značky


Diskusia:
                               
 

Treba meniť aj repozitare? Alebo tuto lts podporu budú mať aj v oficiálny
ch repozitaroch ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano podla upgrade manualu treba menit repozitare z buster na bullseye. pri security je to ale trochu inac. odporucam hladat na lubovolnom vyhladavaci "upgrade buster"
Odpovedať Hodnotiť:
 

dist-upgrade
Odpovedať Hodnotiť:
 

V pohode. Zo skutočne dlhodobého hľadiska vôbec nekončí, nakoľko v kremíkovom očistci musia všetci tvorcovia operačných systémov i aplikácií dokódiť všetky verzie, ktorým ukončili podporu predtým, ako boli priekazne hotové.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

Kto to ma furt upgradovat…
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár