neprihlásený Utorok, 8. júla 2025, dnes má meniny Ivan
Zem zaznamená tri veľmi krátke dni, prvý v stredu

Značky: meranie časuZemzaujímavostiIT

DSL.sk, 7.7.2025


V nasledujúcich týždňoch má naša planéta zaznamenať tri relatívne výrazne kratšie dni, teda otočenia okolo svojej osi voči Slnku, ako presne 24 hodín respektíve 86400 sekúnd.

Upozornil na to Time and Date.

Rýchlosť otáčania Zeme sa z rozličných dôvodov mierne mení, dlhodobým trendom je spomaľovanie otáčania. V posledných rokoch sa ale naopak otáčanie zrýchľuje.

Presná doba otočenia Zeme sa podľa Time and Date meria od 60-tych rokov minulého storočia. Do roku 2020 mal najkratší deň odmeraný atómovými hodinami o 1.05 milisekundy menej ako 24 hodín. Od roku 2020 sa ale vyskytlo viacero kratších dní. Doterajším rekordom je 5. júl 2024, kedy bol deň kratší o 1.66 ms.

V nasledujúcich týždňoch by sa mali vyskytnúť tri pomerne krátke dni, ich dôvodom bude maximálna vzdialenosť Mesiaca od roviny rovníka Zeme. Streda 9. júla má byť podľa predpovede o 1.3 ms kratšia, 22. júl o 1.38 ms a 5. august o 1.51 ms kratší ako 24 hodín.

Keďže jedno otočenie Zeme netrvá presne 24 hodín, v minulom storočí bol zavedený mechanizmus na kompenzáciu vznikajúceho rozdielu medzi časom meraným človekom a skutočnou fázou dňa vychádzajúcou z otočenia Zeme k Slnku, tzv. skokové sekundy. Keď rozdiel medzi týmito časmi prekročí 0.9 sekundy, čas počítaný človekom sa na konci decembra alebo júna upraví o jednu sekundu.

Doteraz sa vzhľadom na dlhodobé spomaľovanie otáčania skokové sekundy len pridávali, celkovo 27-krát. Vzhľadom na zrýchľovanie v posledných rokoch vedci ale očakávajú, že o niekoľko rokov bude potrebné skokovú sekundu odobrať.

V roku 2022 štáty na 27. konferencii General Conference on Weights and Measures síce rozhodli o budúcom zrušení skokových sekúnd, dohodli sa ale na zrušení najneskôr až do roku 2035, zatiaľ nie je jasné kedy k tomu príde a či to môže viesť k zrušeniu skokových sekúnd skôr ako príde k prípadnému prvému odobratiu skokovej sekundy.

V IT sú skokové sekundy ale potenciálnym problémom, keďže sa aplikujú zriedkavo, počítanie času v IT nie je kompatibilné s konceptom skokových sekúnd a ich aplikácia znamená neštandardný zásah do počítania času. Keďže prípadné odobratie skokovej sekundy bude vôbec prvým v histórii, rozličné IT systémy sa doteraz nemuseli s takýmto zásahom do počítania času vysporiadavať a nie sú minimálne prakticky v reálnom nasadení na takýto zásah otestované.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Orange spúšťa pevné pripojenie cez 5G, s 300 Mbps a FUP 2 TB
Búrky a vietor na východe opäť spôsobili rozsiahle výpadky elektriny
Intel uvedie upgradované Arrow Lake procesory, s výkonnejším NPU
Predaj serverov narástol o 134%
Packeta pridala do aplikácie menšiu novinku pri vyzdvihovaní zo Z-Boxov
V Nemecku sa stále zvyšuje podiel fotovoltaiky a pribúda množstvo nových zdrojov
Predaj zariadení nositeľných na zápästí výrazne rastie
V Česku boli bez elektriny milióny ľudí, pretrhnutie 400 kV vedenia spôsobilo ďalšie udalosti
Používanosť Windows 11 sa údajne dotiahla na Windows 10
Česko zasiahol rozsiahly výpadok elektrickej energie


Diskusia:
                               
 

Ked sa ten IT-koniec sveta nepodaril v Y2K, tak sa to mozno podarí posunutím casu dozadu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

presne, timestampy v AD predstavuju pocet 100 ns (nanosekundovych) intervalov od pociatku unix ery (1.1.1970. 00:00:00,0000001), takze skokova sekunda "tym spravnym smerom" tu vie narobit peknu paseku, kedze AD neni nieco velmi raritné
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Aku paseku? 100ns je nic pre presnost casu na serveroch, preto ma zaujimaju konkretne nasledky. (Ziaden trolling, len skokove sekundy a AD mi nikdy nesposobili problemy).

Hladaj "troubleshoot windows-server active-directory support-for-leap-second"
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Ale spôsobili,
to máš len málo skúseností ...

Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Tak napis, co si zazil, ved to je TO cenne v diskusiach :).
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

OMG.. nový Y2K.. veľa kecov a žiadny problém.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zalezi od systemu, ako velmi spolieha na presny cas a ako je robustny. Prevazna vacsina si dokaze poradit s celymi sekudndami.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Najrobustnejší bude priekazne systém, ktorý má čas úplne na háku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Problem nakoniec nebol vdaka tym kecom okolo, ked sa vsetci poriadne vystrasili a problemy sa riesili preventivne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akurát že zjavne úplne zabudli na oveľa podstatnejší efekt: momentálne sú dni kratšie o zhruba 8 sekúnd oproti priemeru aj bez toho, pretože sme blízko afélia. Tam sa nejakých 1.5 milisekundy stratí ako nič.

Asi mysleli zmenu rotácie oproti hviezdam, ale to sa patrilo napísať.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jeden z problemov moze byt zle napisany sw... Napriklad co si pamatam, tak tomcat (alebo ini sw) mal problem s tim, ze mal nastaveny nejaky casovac (softwarovy), co mu mal kazdych 100 ms zavolat nejaku metodu. Ale vdaka posunutiu casu ju nezavolal nikdy (alebo ju volal donekovecna v short loop-e?). Root cause bola v linux jadre, ze userspace casovace nepocitali, ze sa hodiny realneho casu menia skokovo... Myslim, ze to bolo niekedy tesne po roku 2000. Vysledkom bolo, ze sa cas neposuva skokovo na PC, ale kludne sa ten potrebny poun rozlozi rovnomerne na niekolko dni.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

A že prečo sa nestíhnem vyspať, už mi chýbajú nejaké milisekúndy
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Najlepšie sa vyspíš, keď budú pri tebe nejaké mili..kundy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lenže čo ak jedno otočenie Zeme trvá presne 24 hodín a sekunda je zadefinovaná nesprávne? Predsa ak to nie je jednorozmerný skalár, tak je celý vesmírny model priekazne nesprávne navrhnutý.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Panbosko zase nieco domrvil...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

skalar - mas na mysli tu rybicku?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Siderický deň (rotácia o 360°): ~23 h 56 min

Slnečný deň (rotácia o ~361°): ~24 h
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

cize do konca pracovneho tyzdna bude problem stihat na cas robotu :-)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár