| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
preklep, nie 2005 ale 2025 v poslednom odstavci
Od: jojo jamomatrix
|
Pridané:
20.5.2026 9:54
preklep, nie 2005 ale 2025 v poslednom odstavci
|
| |
D1 Turany - Hubová druhý pokus 2x keš nevadí
Od: 2x keš nevadí
|
Pridané:
20.5.2026 10:33
preklep, nie 243 MW ale 1/2 atómového bloku Mochoviec.
Štát to stálo 0EUR na úplatkoch stranaSD získala 0EUR
a na DPH štát zarobil +20miliónov EUR takže bude z čoho búrať nemocnice a stavať dialnice končiace v rašelinisku.
|
| |
Re: D1 Turany - Hubová druhý pokus 2x keš nevadí
Od: OriginalnyKoumakSK
|
Pridané:
20.5.2026 12:27
Naivita nema hranic...
Lebo:
- velka cast sla cez rozne priame i nepriame dotacie, ergo zaplatime im cast vsetci ci chceme, alebo nie.
- ten papierovy vykon je ako 500W PMPO na malom rucnom chrastitku z ciny, osadenej 0.5W zosilnovacom triedy D.
- ked nesvieti slnko a luce nedopadaju v idealnom uhle, neohrejes si ani kavu v rychlovarnej konvicke.
|
| |
Re: D1 Turany - Hubová druhý pokus 2x keš nevadí
Od: Twixie_
|
Pridané:
20.5.2026 12:59
Pozri sa na energetický mix Kalifornie za posledný rok.
A potom skús pochopiť, že technológie nie sú statické ale vyvíjajú sa. To, čo platilo pred 10 rokmi už neplatí.
Už máme na trhu sodíkové články. Zatia sú 2 krát drahé ako litium pretože výroba neni naškálovaná. Ale keď sa naškáluje a odladí, tak cena bateriek poletí dole a celá ekonomika okolo elektriny sa zase zmení.
|
| |
Re: D1 Turany - Hubová druhý pokus 2x keš nevadí
Od: slovač
|
Pridané:
20.5.2026 13:51
Lenže tu nemáme žiadnu víziu. Ficovoliči žijú v temnom praveku a boja sa vlastných tieňov. Dobre už bolo. Hlavne nech susedovi zdochne koza budeme mať kožku do pelechu.
|
| |
Re: D1 Turany - Hubová druhý pokus 2x keš nevadí
Od: Rado2
|
Pridané:
20.5.2026 15:43
Kalifornia dostane asi 1,7× až 2× viac slnečnej energie než Slovensko.
|
| |
Re: D1 Turany - Hubová druhý pokus 2x keš nevadí
Od: Ing. Jan Hus
|
Pridané:
20.5.2026 16:44
Škandál! na protest ostanem v pivnici.
|
| |
Re: D1 Turany - Hubová druhý pokus 2x keš nevadí
Od: socialny demokrat
|
Pridané:
20.5.2026 16:46
Stehienko zadarmo? Neexistuje jedene celé kura.
|
| |
Re: D1 Turany - Hubová druhý pokus 2x keš nevadí
Od: qweewq
|
Pridané:
20.5.2026 21:48
a hlavne ekológia a bezpečnosť sa zmení.. potom do toho pôjdu aj FV (ficovoliči)
|
| |
buráme nemocnice SD o 100milionov drahšie
Od: nemcnica RÁZSOCHY PREŠOV
|
Pridané:
20.5.2026 10:11
ale ale ale to nie nie nie
štátne zákazky sú oveľa lukratívnejšie pre stranu.
Čo si to tí kulaci dovoľujú predávať elektriku.
|
| |
Rookie numbers
Od: karol porast
|
Pridané:
20.5.2026 11:24
Toto su stale rookie numbers... Hlavny je ale problem s distribuckami, kedy ani blba 10kw elektraren uz skoro nikde nedostane kapacitu na pripojenie. Pri stasti vam povolia 1 - 3 kw alebo aj nic. Nehovoriac o stale sa zvysujucich poplatkoch za virtualne baterie a odrby kedy si stale vymyslaju ako a kedy si prebytky mozete alebo nemozete vybrat.
|
| |
Re: Rookie numbers
Od: ...
|
Pridané:
20.5.2026 12:14
A to nahrava vlastnym baterkam, nechapem ako sa nad tym ludia este pozastavuju, VB bude proste tak nevyhodna, ze ju pri novych instalaciach nema vyznam riesit a treba riesit vlastne baterky. Dalej najvyssi cas pochopit, ze siet nebude tolerovat prebytky => dimenzovat , optimalizovat svoju vlastnu vyrobu a spotrebu tak, aby do siete neslo nic. Zavadzaju sa nove moznosti typu "zdielanie energie" co je len dalsia forma docasnej voloviny. Ked sa lokalne alebo regionalne kazdy k tomu staval tak, ze dame FVE (aj ked na to nemame postavenu zataz) dame to do VB, znizime si aspon cast energie a prebytok natlacime aby sme si ho vybrali v zime o niekolko mesiacov, tak niekde sa ta energia nakumulovat musi alebo je jej cena nasledne zaporna a rteba pripajat zataz. To vo velkom meritku fungovat nemoze a nie dlhodobo.
|
| |
Re: Rookie numbers
Od: Twixie_
|
Pridané:
20.5.2026 13:01
Zdielanie energie je vlastne dvojsmerný prenájom elektrickej siete bez toho aby spolok musel manažovať celú distribúciu. To je imo dobrá vec.
Ale súhlasím s tým, že taký spolok bude efektívne fungovať len ak niekde bude mať sadu vlastných bateriek.
|
| |
Re: Rookie numbers
Od reg.: Sancho
|
Pridané:
20.5.2026 13:21
Su sialenci, ako ja, co maju v garazi 60kWh LiFePo baterku, v klude z nej necham tahat aj susedov, ak to znizi zataz pre siet. Za odmenu by mohol sused zas poslat solarny prebytok ku mne, namiesto do siete - ja si nabijem baterku a auta a v klude mu zaplatim tolko, co by mi zaplatila distribucka za tlacenie do siete (1/4 toho, co platim ja, ked si od nich beriem).
|
| |
Re: Rookie numbers
Od: 31337
|
Pridané:
20.5.2026 14:39
Kolko ta celkovo vysla 60kWh LFP? Ake su skusenosti?
|
| |
Re: Rookie numbers
Od: TinTin
|
Pridané:
20.5.2026 19:49
Ja mam nasadené 4 sady batérií po 16kWh, dokopy teda 64kWh. Jedna sada sa skladá zo 16 LiFePo článov, jeden článok má 314Ah. Každá sada má vlastné BMS s aktívnym balancovaním článov. Každá sada je uložená v origo kovovom kompresnom boxe. Celé dokopy ma to vyšlo cca 6000€. Pri ročnej spotrebe domácnosti cca 8MWh, mám nákup z verejnej siete menej ako 400kWh.
|
| |
Re: Rookie numbers
Od: otaSSka
|
Pridané:
20.5.2026 22:35
Ake je systemove napatie?
|