neprihlásený Pondelok, 1. júna 2026, dnes má meniny Žaneta
Nvidia predstavila ARM CPU pre PC, prídu na jeseň

Značky: PCNvidiaCPUARM

DSL.sk, 1.6.2026


Spoločnosť Nvidia v noci na dnes na počítačovom veľtrhu Computex oficiálne predstavila svoj nový ARM procesor určený pre osobné počítače, RTX Spark.

Spoločnosť tak spravila ale bez zverejnenia konkrétnych modelov a parametrov a oznámila iba niektoré základné maximálne parametre. Na základe oznámených informácií sa maximálne parametre zrejme nelíšia od už minulý rok predstaveného procesora GB10 Superchip, ktorý Nvidia použila vo výkonnom počítači cielenom na AI vývojárov.

RTX Spark bude ale podľa oznámenia Nvidie použitý aj v tenkých notebookoch a kompaktných desktopoch. Notebooky postavené na RTX Spark budú mať podľa spoločnosti displeje o veľkosti 14" až 16", minimálnu hrúbku 14 mm a hmotnosť tri libry, v prepočte 1.36 kg, a celodennú výdrž.

Pre tieto CPU sa na základe neoficiálnych informácií očakávalo modelové označenie N1 a N1X, nakoniec je to teda RTX Spark.

SoC procesor spája ARM procesor Grace s 20 jadrami spoluvyvinutý so spoločnosťou MediaTek a Blackwell GPU so 6144 CUDA jadrami, pričom CPU a GPU sú prepojené technológiou NVLink-C2C. RTX Spark bude mať maximálne 128 GB spoločnej operačnej pamäte a jeho AI výkon bude dosahovať do 1 petaflopu za sekundu.

Použité jadrá Nvidia neoznámila, v GB10 Superchip je ale desať jadier Cortex-X925 a desať jadier Cortex-A725.

Spoločnosť v oznámení neuvádza presné technické parametre, namiesto toho uvádza rozličné konkrétne záťaže aké má CPU zvládať. Ide napríklad o záťaže v oblasti 3D renderovania, editovania videa, generovania AI videa, behu veľkých jazykových modelov, hrania hier na vysokej kvalite.

Notebooky a kompaktné desktopy postavené na RTX Spark budú podľa Nvidie dostupné od jesene od výrobcov Asus, Dell, HP, Lenovo, Microsoft a MSI. Neskôr majú pribudnúť modely od Aceru a Gigabyte.



Najnovšie články:

Vydaný AV2 s oveľa lepšou kompresiou videa, bez oficiálneho oznámenia
Na Slovensko.sk môže dnes prísť k nefunkčnosti prihlasovania
Cena elektriny je v SR už 10 dní v kuse cez deň nulová
Aj Nova zakáže preskakovanie reklám v archívoch
Na Slovensku sa v tichosti vypína ADSL v lokalitách s VDSL, už 31. mája
Začal ďalší seriál Apple o alternatívnom vývoji dobývania vesmíru
Nový CPU od Qualcommu umožní 300-dolárové notebooky
Blue Origin vybuchla raketa New Glenn s masívnou explóziou
Ohlásený už prvý router podporujúci WiFi 8
EÚ dala čínskemu trhovisku Temu pokutu až 200 miliónov


Diskusia:
                               
 

Kedy sa uz ten zaostaly svet GB a US naucia konecne pouzivat metricke jednotky?!
Notebook s 1.3kg a celodennou vydrzou nie je ziaden zazrak, uz davno existuju take kusky a su na x86 platforme.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár