neprihlásený Piatok, 26. apríla 2024, dnes má meniny Jaroslava
Indovia spustili najväčšiu fotovoltaickú elektráreň na svete a 605 MW solárny komplex

DSL.sk, 28.4.2012


Indický štát Gujarat minulý týždeň uviedol do prevádzky novú najväčšiu fotovoltaickú elektráreň na svete Charanka a celý nový komplex fotovoltaických elektrární Gujarat Solar Park pozostávajúci z pätnástich elektrární.

Charanka má inštalovaný výkon 214 MW a predbehla tak čínsku fotovoltaickú elektráreň v meste Golmud s inštalovaným výkonom 200 MW uvedenú do prevádzky len na jeseň minulého roka. Predtým dosahovala maximálna kapacita fotovoltaických elektrání najviac 100 MW.

Na rozdiel od napríklad čínskej elektrárne nie je Charanka postavená a vlastnená jedným vlastníkom, ide o park s jednotlivými časťami postavenými a vlastnenými až 17 rozličnými spoločnosťami.

Celý solárny projekt Gujarat pozostáva z fotovoltaických elektrární v pätnástich rozličných lokalitách rozmiestnených v páse dlhom približne 250 km medzi 23 a 24 stupňom severnej zemepisnej šírky.

Podľa dostupných údajov by tu množstvo za rok generovanej energie vzhľadom na inštalovaný výkon malo byť takmer dvojnásobné ako na Slovensku. Na Slovensku sa na 1 MW inštalovaného výkonu vygeneruje ročne podľa polohy okolo 1000 MWh elektrickej energie, v solárnom projekte Gujarat by priemerná hodnota mala dosahovať minimálne 1800 MWh na 1 MW inštalovaného výkonu.

Celkový aktuálny inštalovaný výkon všetkých elektrární v projekte dosahuje 605 MW, v budúcnosti by sa mala ich kapacita ešte zvyšovať a dobudovať ďalšie so zvýšením inštalovaného výkonu až k hranici 1000 MW.


Časť 214 MW elektrárne Charanka (foto: Desh Gujarat)



Štát podporil projekt infraštruktúrou a kontraktami na odber elektrickej energie za garantovanú výkupnú cenu, elektrárne budovali následne privátni investori. Projekt odštartoval na konci roka 2010, prvé elektrárne sa začali dokončovať v posledných mesiacoch minulého roka.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

V bezplatnom DVB-T bude počas MS v hokeji aj Joj Šport
NASA komunikovala laserom na stovky miliónov km rýchlosťou 25 Mbps
Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne
Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej


Diskusia:
                               
 

nerozumiem preco davaju fotovoltaiku na takto velke plochy. ked uz maju take uzemie, pouzijem solne veze a parabolicke zrkadla nie? pokial viem je to efektivnejsie, lacnejsie a hlavne pri vyrobe tak neprzni prirodu. z fotovoltaiky ide kopa odpadu pri vyrobe
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

indovia su je*nuti
Odpovedať Známka: 1.9 Hodnotiť:
 

tých 17 firiem niečo naznačuje - dá sa na tom totižto pekne nabaliť a india plus rodinkárstvo sú nerozlučná dvojica. ak ale budú chcieť normálne produkovať obnoviteľnú energiu, budú musieť postaviť niečo na spôsob Andasolu. Neviem si predstaviť ako chcú korigovať 600 MW výkyvy v sieti...
Odpovedať Známka: 8.4 Hodnotiť:
 

paralelne zapoja zopar indov a ked nejaky odide nahradia ho druhym
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

da sa to doladit precerpacimi elektrarnami, kde sa prebytky v sieti precerpavaju do vyssie polozeneho zasobniku z rieky alebo inej nadrze, takto to maju vychytane rakusaci cerpaju vodu hore do alp z prebytkov veternej energie
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

ano ale tie veterne elektrarne precerpavaju vodu v noci ked je nizsia spotreba, potom cez den sa voda znova spusta a vytvara dalsiu energiu potrebnu na vykritie spiciek, no neviem si predstavit ako budu precerpavat vodu v noci s tou fotovoltanikou
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Cez den, ked bude elektrina z fotovoltaiky lacna, nacerpaju vyssiu nadrz, a v noci bude nadrz zasobovat turbiny a generovat :)

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

tak to mame vyriesene aj my, na precerpavacej nadrzi Cierny Vah, ktora ma maximalny aktualny vykon spomedzi vsetkych vodny na SVK
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Elektráreň bola uvedená do prevádzky v roku 1981 a má nainštalovaný výkon 735 MW - wiki
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Suhlasim.
1. so narastajucou intenzitou svetla narasta aj ucinnost premeny (do urcitej hranice), takze jednoznacne by som pouzil zrkadla
2. solarne panely maju obmedzenu zivotnost, takze aj kvoli nakladom na vymenu by som to tak realizoval (zrkadla vydrzia velmi dlho pokial ich nieco neposkodi)
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

A čo by si s tými zrkadlami robil? A obzvlášť po 15-tich rokoch, čo je asi plánovaná životnosť tejto elektrárne zo solárnych panelov.
A čo robia Indovia v noci? Vtedy budú mať odkiaľ prúd?
Budú presýpať piesok cez nejaké špeciálne turbíny???
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

Solna veza na ktoru odrazaju slnecny svit tisice zrkadiel, dodava prud aj v noci, takze no problem. Bol tu o tom uz clanok.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Prečo soľná? To čo tam robí tá voda? Celkom som si myslel že to paroturbínový systém a teda v noci prakticky nefunkčný...
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Čo tam robí tá soľ som myslel...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Ta sol (nejaka specialna, nie normalna kuchynska :) je tam ako tepelny akumulator...cez den cas energie nepremienas na paru a nepohanas nou turbiny ale zohrievas nadrz s rozpustenymi solami... a v noci zas to teplo odoberas na vyrobu pary.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

To je dobrá magorina...
A to má akú efektívnosť, resp. účinnosť???
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Ako uz bolo vysvetlene, sol mozno chapat aj ako vseobecny chemicky nazov od niekedy teoretickej kyseliny a neznemena iba NaCl.

Napr. dichróman didraselný, hydrogénuhličitan vápenatý, ditiónan amónny, telúran vápenatý, manganistan draselný, chloristan sodný, arzeničnan stroncnatý, dihydrogénfofforečnan vápenatý, molybdénan sodno-draselný, vanadičnan lítny, fluoričitan cézny, renistan diamónny ... ci iné anorganické exotiky. Na vysvetlenie hadam staci.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

No dobre, ale ako funguje také elektráreň???
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

...taká...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Ten článok tu už bol a keď nestačí tak UTFG

http://www.dsl.sk/article.php?article=11596
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Odstráň medzeru za TORRESOL

http://www.torresolenergy.com/TORRESOL /inauguracion_gemasolar_videoteca.html
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

No dobre. A neni nejaká malá účinnosť takejto elektrárne?
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Je. Istotne mensia ako anihilacia hmota-antihmota, aj ako jadrova fuzia, aj ako jadrova synteza ...

Bohuzial. Vsetko co je zalozene na "primitivnej" chemii a odohrava sa medzi atomami a molekulami, sa pohynuje v energetickych hladinach jednotky eV (10^0 az 10^1) a je to primitivne neucinne - v porovnani s fyzikalnymi procesmi na zakladnejsej urovni. Dalsie otazky?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

No počkaj...
Vraj palivo v jadrových tyčiach "vyhorí" len z nejakých 4-5%

Potom ako je v jadrovej elektrárni myslená účinnosť???
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ucinnost JE je cca +/- 25%, to znamena, ze pri stiepeni vznika teplo, zohrieva sa obehajuca voda, vytvara sa para atd... zavisi od typu reaktoru logicky. Tato premena ma urcitu ucinost a ta sa pocita. V tom vyhorenom clanku je ale aj po vyhoreni este tych 90% uranu a moze sa dalej prepracovat a pouzit.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Toz rozoberme to na drobne. Ak pokladame anihilaciu hmota-antihmota za 100% ucinnost (nic efektivnejsie dnes nepozname), tak potom jadrova synteza najlahsieho vodika na helium ma ucinnost cca 1% (vztahovane na anihilaciu). Stiepenie tazkych jadier ma ucinnost 0,1% ci menej. Ked palivo v jadrovych tyciach "vyhori" len na 5%, to mame 0,005% ucinnost vzhladom na anihilaciu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A chemia potom este len zacina na radovo az 10^6 energeticky mensich skalach. "Ucinnost" chemie sa teda pohybuje v MILIARDATINACH ci zlomkoch MILIRDATIN percenta anihilacie. Hadam si niekto nemyslel, ze "primitivne zoskupovanie a preskupovanie atomov a molekul" v konecnom dosledku iba katalyzovane slnecnou energiou a ukladanie "chemickej" energie do molekul ATP, ktore ju svojim rozkladom budu uvolnovat, ma ucinnost 1/4 jadrovej fuzie/stiepenia, ci nebodaj anihilacie. Ale na druhej strane co sa tyka chemie a jej nizkych energetickych hladin v porovnani s elementarnejsou fyzikou, zivot na Zemi vyuziva chemiu v celkom peknom meradle a mysiem ze aj dost rozumne.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

nie je to efektivnejsie, ani lacnejsie.
samotna vystavba je ovela drahsia, navratnost dlhsia a je to velmi narocne na udrzbu a prevadzku.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Fotovoltraika tak isto ako veterna energia a vodna a podobne kvazi obnovitelne zdroje ktore su drahe neefektivne su minulostou a mali by ich nahradit nove technologie.. napriklad Free energy, Zero point energy atd... http://goo.gl/YgKuU
toto je len mali fragment celej skaly free energy technologii...
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

Hento je super vecicka ... na vyrobu elektriny a poziaru nepotrebujes uz nic len elektrinu :-)
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Akurát to je skôr oblasť psychopatológie, než energetiky...
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

pre umyvacov okien. super pre miestnu chudobu.
Odpovedať Známka: 7.2 Hodnotiť:
 

Myslim ze by nemali problem tam nasadit cistiace roboticke vozidlo(vzhladom k tomu ako pekne su tie panely usporiadane + je dostatok miesta medzi nimi)
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

Myslim ze pri chudobe v tej krajine
nemaju problem za misku jedla zohnat koooooooopec ludi co im to ocistia
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Solarne elektrarne nemaju primarne generovat elektricku energiu, ale peniaze. Preto ich stavaju privatny investori. Je to obrovsky tunel postaveny na rovinke :)
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

tak tak dobre sa investuje ked mas statom garantovanu vysoku navratnost
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/2tB

Namiesto zasierania obrovskych ploch malo vykonnymi solarnymi farmami by mohli postavit jeden thoriovy reaktor, maly zlomok odpadu oproti uranovym reaktorom a odpad je nebezpecny po dobu 300 rokov, oproti desiatkam tisicom rokov pri uranovom odpade. Vyssia bezpecnost a vysoka dostupnost thoria.

Taketo solarne farmy su len tunely roznych fondov a dotacii..
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

nemozes hladat logiku tam, kde sa tocia velke peniaze, ja by som tiez radsej postavil reaktor
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Demencia postupuje od zapadu smerom an vychod. Uz aj tam to dorazilo no ...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

ja by som postavil milion stacionarnych bicyklov napojenych na dynamo a nechal nezamestnanych indov tocit pedale na tri zmeny a vyrabat elektrinu. zelena alternativa, nulova nezamestnanost, snad by na tu mysku ryze denne natocili dost energie, nie?
Odpovedať Známka: 7.4 Hodnotiť:
 

Je podivne ake asociacie mozu vznikat cloveku v hlave pri citani nejakeho textu. Napriklad ja citam tvoj prispevok a v hlave mi vznikaju podivne myslienky:
Ubohi nezamestnani romovia; Tri krat a dost; Prva napravno-vychovna skupina; Stacionarne bicykle; Cista energia, bezpecne ulice, nizsie dane.
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

a v neposlednom rade... veľa adeptov na Tour de France :)
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Preco to nerozlozili na viac miest ? pride napr. tornado a mozu sa ist obesit
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

hadam to maju poistene ;)
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Ako poznam "poctivost" poistovni, tak by som to nechcel riesit
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

hadam maju kamarata v poistovni :)
ved co po tom, ze nasledne poistovna krachne a miliony ludi pride o poistne :)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

poistovna je tiez poistena :)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Celkom vazne - je ot presne tak - poistovna je poistena v zaistovni (napriklad v Munich Re alebo v Swiss Re)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

zaisťovňa je tiež len poisťovňa.. nemusí to byť špecializovaná inštitúcia... aj Alianz robí zaisťovaciu činnosť
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ano, to sice je - ale pre bezneho cloveka tam poistovaci produkt nemaju - takze specializovana vlastne je.
Ano aj Allianz robi zaistenie - na slovensku napriklad polnohospodarstvo. Ale napriklad skupina celkovo sa zbavuje zaistovacej cinnosti. Zaistovna Allianz RE je ale samostatna spolocnost, spolocne maju len vlastnika. Je aj celkom jasne, ze napriklad slovenska poistovna Allianz vyuziva samozrejme sluzby "svojej" zaistovne ale zaroven aj tretich - externych zaistovni.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

250km ti nestačí?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

skor ako tam pride tornado, tak tam zabludi 20 cried slonov... nasledne odrazom slnka od panelov dostanu fotovoltaicku slepotu, spanikaria a vsetko im tam rozdupu.. :-)
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

v niektorych castiach sveta tornada nebyvaju, a oni asi vedia, preco je to tam
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

no preco asi "asdsdf" lebo su lenivi na to, aby si dali namahu rozmiestnit to
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

ale na ich mieste by som naozaj nedaval tolko panelov a neviem coho este na tak pomerne malu plochu
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Neviem ci sa to stava len mne,Ale ked kliknem na plusko + a viem ze nanho chcem kliknut aj som nanho klikol tak namiesto toho da minusko - Stale je to len pri urcitych komentaroch ako keby niekto chcel aby tom namiesto + bolo -...Cim to je :D Stretli ste sa s tym uz na DSL alebo na inych weboch?Mne sa to stava dost casto...Neviem ako Vam,a pritom ja niesom ani stary ani senilny aby som nevedel ci chcem dat +ci-...
Odpovedať Známka: -5.1 Hodnotiť:
 

neviem ... mne to funguje ... dal som ti minus a zaratalo to ako minus ...
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

pobavil si :D:D
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

jop, jemu minut, tebe plus... funguju obe
Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

Aj mne sa to uz parkrat stalo
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Zrovna teraz :)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Asi mas na mobile zle nakalibrovany displej.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

mne sa to nestava to ako to je mozne?
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

len Slovač tu rieši 50 rokov problém z jadrom, naftou, diessel-agregátmi a neviem čím ešte - mechanici sa smradu a špiny akosi nechcú zbaviť.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

jadro ma len jediny problem - jebnute smernice z EU pre obnovitelne "zelene" zdroje
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Mochovce potrebujú na dostavanie 2.8 miliardy Eur!!!
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

a preto sme predali Bohunice Enelu tak "vyhodne" ... Ti co to sposobili, by mali davno visiet za gule do prievanu ...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

S tým už sotva niekto niečo urobí...
Je tam príliš veľa čudných aktivít. Od ukladania vyhoretého paliva na 300 rokov, cez vyvážanie nikto nevie čoho a kam.
Prísne tajné a strážené vlaky smerovali s yvhoretým palivom niekde do Ruska. Aj to vám dnes zaprú, ako nos medzi očami.
Najhoršie - najviac rádioaktívny materiál je uskladnený niekde v reaktorovni.
Celý tento systém je veľmi zvláštne navrhnutý a všade ním len utekajú korunky a nikto presne nevie prečo, kam a koľko.
V areáli Mochoviec je tiež minielektráreň z fotočlánkov, tak cca 2 ha. A pritom reaktory dávajú do energetickej siete max. ak 400MW! Zvyšok vraj minú pre vlastnú réžiu. Vtipné, že?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Sú tam namontované VVER440. Tie majú 440MW maximálny výkon.
Ten vraj dokážu zvýšiť o nejakých 5%. Ale aj tak dodávajú do el. siete iba a len max. 400MW.
To majú bohovskú vlastnú spotrebu, však???
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

a veterna elektraren spotrebuje 6 kW energie na vyrobu 1 kW, takze nic nie je take ruzove ako sa zda. Stale su JE najlepsim zdrojom energie minimalne u nas.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

CR zaplati za 15 rokov na OZE 41.2 mld. € s instalovanym vykonom, ktory za rok 2011 vyrobi 2.5% vyrobenej elektriny v CR.
To je uz uplny deal!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

To sa mi len zda, alebo ten Ind v modrom, co je na obrazku, serie pri ceste?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

a z toho hovna potom nieco postavi, nad sebou uz ma stavebny dozor
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Neviete mi niekto povedať čí na toto solárko dostanem tiež dotáciu. http://www.galmet.sk/solarne-systemy Dakujem Peter
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár