neprihlásený Piatok, 26. apríla 2024, dnes má meniny Jaroslava
Intel sa pokúsil ukázať pokrokovosť nástupcu flashu 3D XPoint neférovou demonštráciou

Značky: Intel3D XPoint

DSL.sk, 18.4.2016


Spoločnosť Intel sa na svojej minulotýždňovej konferencii pre vývojárov Intel Developer Forum v čínskom Shenzhene pokúsila počas otváracieho vystúpenia viceprezidenta Iana Yanga demonštrovať výhody nového nástupcu flashu, pamäte 3D XPoint, ktorú spoločnosť prvýkrát predstavila v polovici minulého roka.

Demonštrácia ale nevyvolala očakávané reakcie, keď problematická bola zvolená metodika demonštrácie aj dosiahnuté výsledky.

3D XPoint

Intel predstavil pamäte 3D XPoint, ktoré vyrába spolu s Micronom, na konci júla minulého roka, detailne sme o nich informovali v tomto článku.

3D XPoint podobne ako viaceré ďalšie nové pamäťové technológie uchováva informáciu trvalo v podobe zmeneného odporu pamäťovej bunky. Pamäť Intelu má byť ale prvou takouto reálne idúcou do výroby, ktorá má zaujímavú hustotu uloženej informácie a kapacitu. Jej prvé čipy majú 16 GB.


Základná architektúra a výhody 3D XPoint, kliknite pre zväčšenie (obrázok: Intel)



Okrem toho veľkou prednosťou 3D XPoint má byť adresovateľnosť individuálnych pamäťových buniek, čo umožňuje oproti flash pamäti výrazne lepšiu latenciu. Konkrétne Intel pri predstavení oproti NAND flash avizoval u samotných čipov sto až tisíc krát rýchlejší zápis, výrazne vyššiu rýchlosť aj pri čítaní a tisíckrát vyššiu životnosť v podobe množstva prepisov.

Pre celé produkty v podobe SSD diskov, ktoré bude Intel ponúkať pod značkou Optane, spoločnosť avizovala 10-násobné zrýchlenie pri pripojení cez rovnaké rozhranie.

Rádovo takéto zrýchlenie pri prístupe k náhodným pozíciám Intel prezentoval už v auguste, informovali sme o tom v tomto článku.

Demonštrácia

Teraz sa pokúsil ale demonštrovať zrýchlenie pri sekvenčnom prenose dát, prenosom 25 GB súboru vo Windows z interného disku na externý disk pripojený cez Thunderbolt 3.


Rýchlosti dosahované počas demonštrácie Intelu, kliknite pre zväčšenie



Na jednom PC boli použité SSD disky postavené na flash pamäti. Intel nešpecifikoval ich model, podľa popisu počas demonštrácie ale išlo o disky so SATA rozhraním. Na druhom PC boli použité Optane SSD disky postavené na 3D XPoint pamätiach, ktoré podľa výsledkov nemohli byť pripojené cez SATA a boli pripojené evidentne cez inú rýchlejšiu zbernicu, zrejme PCI Express.

Táto demonštrácia bola ale problematická a to hneď zo štyroch dôvodov:

  1. V prvom rade je samozrejme neadekvátne porovnávať rýchlosť diskov pripojených cez rozličné rozhrania, z ktorých jedno môže limitovať dosiahnuteľnú rýchlosť. Konkrétne SATA umožňuje prenášať dáta maximálnou rýchlosťou len 600 MB/s, ktorú množstvo flashových diskov dnes prekonáva.

  2. Použitý systém s flashovými SSD mal evidentne niekde ešte užšie hrdlo ako použitie SATA, keď rýchlosť kopírovania sa ustálila na 283 až 284 MB/s. Takúto udržateľnú rýchlosť dnes hravo ale prekonávajú aj lacné flashové SSD disky.

  3. Kopírovanie na systéme s flash diskami na začiatku kopírovania dosahovalo nevysvetlenú rýchlosť viacerých GB/s. Takouto rýchlosťou samozrejme dáta nie je možné zo SATA disku ani prečítať kvôli limitu SATA rozhrania a spôsobená môže byť napríklad nacachovaním dát v operačnej pamäti. To samozrejme ale zneplatňuje celý test ako bol prezentovaný.

  4. Rýchlosť kopírovania na systéme s Optane 3D XPoint diskami dosahovala stabilných 1.9 GB/s až 2 GB/s. Hoci samozrejme ide o zaujímavú rýchlosť, dnes sú na trhu výkonné flashové SSD disky pripojené cez PCI Express zvládajúce výrazne vyššiu rýchlosť čítania a podobnú rýchlosť zápisu a Optane disky sa tak v skutočnosti neukázali rýchlejšie ako flashové disky.


Napriek tomu demonštrácia ukazovala podľa dosahovanej rýchlosti Optane disky ako cca 6-krát rýchlejšie ako flashové SSD disky a predstavitelia Intelu hodnotili technológiu 3D XPoint na základe demonštrácie ako fantastickú, ako výrazne skracujúcu prenosové časy súborov a ako prinášajúcu revolúciu do pamäťového priemyslu.

3D XPoint samozrejme naďalej vyzerá ako výrazná inovácia, v tejto demonštrácii to ale Intel presvedčivo nepotvrdil. Zároveň demonštrácia opäť vyvolala otázky ako je to s uvedením technológie na trh.

Spoločnosť totiž počas demonštrácie použitý Optane disk stále označovala za skorý prototyp. A hoci v minulom roku Intel avizoval uvedenie prvých produktov postavených na 3D XPoint na trh v roku 2016, zároveň už v tomto roku predstavitelia spoločnej továrne Intelu a Micronu IM Flash avizovali začiatok masovej produkcie samotných pamätí až o 12 až 18 mesiacov.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

České železnice idú testovať WiFi vo vlakoch cez satelitný Starlink
V bezplatnom DVB-T bude počas MS v hokeji aj Joj Šport
NASA komunikovala laserom na stovky miliónov km rýchlosťou 25 Mbps
Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne
Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke


Diskusia:
                               
 

Stačí kúpiť dosku s 2 x M.2 slotami do nej dat 2 x 2500/1000 M.2 SSD disky a spravit nad nimy RAID0 a mam 5GB/s citanie a 2GB/s zapis...
Odpovedať Známka: 0.7 Hodnotiť:
 

ide o to, kolko to bude stat. ak za tvoju konfiguraciu desktopu das 500$ a oni henten disk zmestia za 100$ do laptopu, ten tvoj konfig nebude uspesny
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

A nezabudnut pritom na dalsiu zbernicu, nakolko jedna, vyhulena tolkym citanim a pisanim, popri grafickom vystupe, zobrazujucom dosahovane prenosove rychlosti, zvladne este aj zohrievanie mosfetov a regulaciu otacok ventilatorov chladenia, sprevadzanu udivenym pipanim.
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

neviem ci to nejak suvisi s tymto, ale na konkurencnom portali pisu, ze Intel planuje masivne prepustanie :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Intel je kolos a nejaka restrukturalizacia neuskodi. Robi to kazda firma. A Intel ma viac ako sto tisic zamestnancov, teda moloch ako sa patri, nejakych par tisic dole v ramci zvysenia efektivity je v pohode. Hovori sa o 10%.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

businessinsider nie je konkurencia DSL
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

samozrejme, dsl.sk je daleko pred nimi
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Samozrejme, objekty v spatnom zrkadle sa mozu javit vzdialenejsie ako v skutocnosti.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Pri nahodnom pristupe to bude velky rozdiel, sekvencna rychlost nikoho netrapi
Odpovedať Hodnotiť:
 

Marketing vladne svetu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Hej? Ja som myslel že Ježiš Kristus.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Astar Seran, Bobe!
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Samozrejme by bolo lepsie porovnanie s nejakym M.2 SSD v PCIe mode, resp. priamo s PCIe diskom, ale ak to porovnavali s beznym SATA SSD tak ako nazornu ukazku to je mozne akceptovat, aj ked nema velku vypovednu hodnotu.

M.2 sa tiez bezne porovnavaju s Sata SSD aj ked je zrejme, ze bottleneck je prave Sata. Aj ked to nie je tento pripad. Pre nove typy pamati mali zvolit inu metodiku postavenu na rovnakych rozhraniach.

A ano, pociatocke vysoke rychlosti pri Sata SSD su dosledkom cachovania do RAM, ktore niektore SSD vyuzivaju (Turbo mode pri Samsungoch).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pozri, uz nejake dva roky je tu revizia sata3.2, ktora je schopna umoznit sata diskom komunikovat do rychlosti do 16gbps. Ziadny problem.
A ak mame verit klebetam, revizia 4.0 by mala byt vonku do konca tohto roka (resp na jar toho buduceho) a tam sa uz sklonuju trosku ine cisla ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Az nato, ze Sata 3.2 (kombinacia Sata a PCIe) je to iste co Sata Express a neujalo sa to. Na niektorych doskach najdes Sata Express a je ich dost, ale nejako nie su k tomu disky. Sata 3.2 zahrna aj M.2, ale v mode Sata, ktore uz tiez umiera. Sata sa drzi pri zivote najma pre klasicke HDD. Sata uz nie je buducnost pre SSD.

Vsetko nahradza konektivita priamo na PCIe, aj vsetky vykonne M.2 SSD uz su len v plnom rezime PCIe a tie najvykonnejsie uz podporuju NVMe a je ich cim dalej viac.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A sata3.2 pripusta pripojenie cez sata na dve pcie-lajny. Ak sa disk tak pripojit chce, co obidva disky chceli.

Ak Samsungu vypnes RAPID, dostanes rovnaku krivku napr. na 840EVO - dojde tomu cache a potom sa uz len vlecie 280-290MB/s.

Co znamena predsa len rovnaku zbernicu a bezne dostupny ssd disk, to jest cistu hru intelu a nie adminove vlhke sny.


Odpovedať Hodnotiť:
 

Cachuje samozrejme aj priamo Windows, ak bol súbor od posledného rebootu čítaný. Je ale irelevantné, čo to nacachovalo.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Pravda. Nakesovane data sa vobec nemaju co brat do uvahy, lebo nejake 2-3 GB/s na klasickom SATA SSDcku je sprostost az z toho sliepky lietaju.

BTW tych divnych 284 MB/s nemusi byt ziadne uzke hrdlo, ale proste iba TRVALO UDRZATELNA RYCHLOST toho konkretnbeho modelu SSD. Napr. TLC modely maju tiez uzasne marketingove chvalospevy 500-550 MB/s, ale vyuzivaju niekolko % svojej kapacity ako SLC cache (napr. v pripade TLC 960 GB modelu to je 40 GB ako SLC cache). Ked sa tato cache zaplni, rychlost velmi podstatne klesa z uzasnych chvalospevov 550 MB/s (prakticka hranica SATA 6 Gbps) na polovicu ci tretinu tej hodnoty a to bude zrejme aj tento pripad. Prosty clovek ale malokedy kopiruje vacsi subor jak 40 GB a preco sa cache system SSD dokaze s tym po kratkej dobe vyrovnat a clovek nepostrehne spomalenie.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

V tomto pripade maju, je to koniec-koncov navrh disku a jeho MO. A len dokazuje to, ze ani 2GB dat predcachovanych v ramke, ako ojebava samsung benchmarky, a ani gigova ram cache na disku nie su dost na to, aby porazili novy intel disk ;)

A este niecp - nepotrebujes hned 40+GB subor. Kludne Ti staci nejake iso linuxu alebo len epizoda serialu (2-3GB) resp film v blbej kvalite (2+GB). Pri druhom GB dochadza samsungu para..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A este si zisti preklad slova "bottleneck" v anglicko-slovenskom slovniku, aby si vedel, o com hovoris.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

:D :D :D :D
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

ono vela zalezi od konecnej ceny, pokial bude xpoint s tymi parametrami za dostupnu cenu tak to nema vyznam porovnavat s drahymi highend ssd
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Intel kolko je 1+1?
3..
Ale to nie je spravne!?
To nevadi, videl si tu rychlost?
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

a ja vravim AKCIE DOLU, aspon na 2 dni...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár