neprihlásený Piatok, 26. apríla 2024, dnes má meniny Jaroslava
Vesmírnej stanici ISS vymieňajú batérie

Značky: ISSbatérie

DSL.sk, 31.12.2016


Na medzinárodnej vesmírnej stanici ISS dnes začína jeden z najväčších upgradov jej elektrického systému, keď štartuje výmena batérií stanice za novú technológiu.

Elektrickú energiu pre ISS zabezpečujú solárne panely.

Stanica ale obieha na nízkej orbite cca 400 km nad povrchom Zeme, jej obeh trvá cca 93 minút a z toho je cca 35 minút v tieni Zeme. V tomto čase panely samozrejme elektrickú energiu dodávať nemôžu a dodávajú ju batérie nabíjané počas zvyšnej časti obehu.

ISS má celkom osem krídiel rozmerov cca 35 x 12 metrov s 32.8 tisíc solárnymi článkami, spolu je tak na ISS 262.4 tisíc článkov s plochou 2500 m2. Systém produkuje medzi 84 až 120 kW elektrickej energie, z ktorých je typicky 60% podľa NASA používaných na nabíjanie batérií.

O batériách na ISS neuvádza NASA napríklad ani v dokumente popisujúcom ISS detailné informácie, podľa dostupných informácií mala ISS doteraz celkom ale 48 batériových jednotiek formátu Orbital Replacement Unit, ORU, s niklovo-vodíkovou technológiou. Jedna má kapacitu 4 kWh respektíve 81 Ah a životnosť 38 tisíc orbitálnych cyklov. Kapacita všetkých batérií na ISS je tak zrejme 192 kWh.


ISS so svojimi solárnymi panelmi odfotená v roku 2011 z raketoplánu Endeavour, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA)



Batérie tejto technológie sa teraz začínajú nahrádzať batériami technológie Li-Ion, aká sa používa v batériách moderných mobilných zariadení aj automobilov. Batérie vyrobila spoločnosť Aerojet Rocketdyne.

Presná kapacita nových batérií nie je známa, majú ale výrazne vyššiu energetickú hustotu, namiesto dvoch ORU starej technológie sa použije iba jeden Li-Ion modul a podľa oznámenia výrobcu budú mať nové batérie celkovo 1.5-krát viac kapacity. To by znamenalo, že jeden Li-Ion ORU modul by mohol mať 3-krát vyššiu kapacitu ako Ni-H2, teda cca 12 kWh.

Batérie majú mať aj vyššiu životnosť. Kým u Ni-H2 to bolo 6.5 roka, u nových avizuje výrobca životnosť 10 rokov. Za 10 rokov ISS uskutoční viac ako 56 tisíc obehov, čo je mnohonásobne viac ako životnosť typických Li-Ion článkov v podobe počtu podporovaných kompletných nabíjacích cyklov. Počet obehov ale samozrejme neznamená počet kompletných nabíjacích cyklov, keď pri jednom obehu sa vygeneruje a spotrebuje energia ekvivalentná len menšej časti celej kapacity batérií.

Dnes začína náhrada prvej štvrtiny batériových modulov, pričom 12 pôvodných Ni-H2 modulov nahradí šesť nových Li-Ion modulov. Tie boli vynesené na ISS v polovici mesiaca japonskou loďou HTV-6 a spolu aj s inštalačným príslušenstvom mali hmotnosť 1367 kg.

Deväť zo starých modulov zoberie HTV-6 späť so sebou a zhoria v atmosfére, tri zostanú zatiaľ na ISS.

Batérie sú umiestnené zvonku ISS. Dnes začnú prípravné práce na výmenu batérií robotickým ramenom. Inštaláciu budú musieť nakoniec ale uskutočniť astronauti, podľa NASA sa tak stane v dvoch pobytoch mimo priestorov ISS 6. a 13. januára.

S výmenou zvyšných troch štvrtín batériových modulov sa počíta až v ďalších rokoch, keď ďalšie tri sady šiestich Li-Ion modulov majú byť poslané na ISS postupne v rokoch 2018, 2019 a 2020.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne
Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom
Po oprave zariadení v EÚ sa predĺži záruka a výrobcovia budú povinní opravovať aj po záruke
Japonská sonda nebola skonštruovaná aby prežila noc na Mesiaci, funguje aj po tretej
Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci nebude fungovať internetový predaj lístkov - aktualizácia 1
Vydaná Fedora 40


Diskusia:
                               
 

Tak tu ludia aby davali pozor, ze musia vyhadzovat baterie do specialnych recyklacnych nadob a oni si to kludne nechaju zhoret v atmosfere, ved co tam po nejakych skodlivych latkach a plynoch, ktore pri tom vzniknu ;)

Verit v tak dlhu zivotnost Li-Ion moze snad iba nadsenec, lebo nepoznam ziadnu, ktora by tolko vydrzala, ani pri hyckani presnymi dobijacimi cyklami a ustalenou teplotou.
Kazda Li-Ion aj Li-Pol bateria je silno citliva na velky chlad, ktory nenavratne skrati kapacitu/zivotnost. Takze ak im trosku pozlyhava tepelna izolacia, baterky budu raz-dva KO.
Odpovedať Známka: -6.3 Hodnotiť:
 

Veď aj preto sa vedci z NASA obrátili na diskusiu na DSL, aby predišli technickým komplikáciám a vyriešili baterkové problémy na ISS...
Odpovedať Známka: 9.6 Hodnotiť:
 

Mozno aj sami zistia, ze ISS nie je geostacionarna druzica a tepelna izolacia nie je ani tak moc ochranou pred chladom ako skor moznym prehrievanim.
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Dieselovi generator a ropný vrt by bol viac bio.

Spaľovanie odpadu pri vysokej teplote je ekologické.
Len pri nedokonalom spaľovaní pri nízkych teplotách vznikaju toxické splodiny.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Iste, aj nikel (karcinogenny) pri vysokej teplote v atmosfere zhori na cisty vzduch.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Dost pravdepodobne sa zmeni na nieco typu NiO2, co bude nejaky neskodny metal.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Alebo "dead metal ". :)))
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Namiesto pridrbanych reci by si spravil lepsie, keby si mal nieco k teme. Podla hesla "oni su odbornici, nikto to nevie lepsie" funguju iba intelektualni chudaci.
Odpovedať Známka: -6.5 Hodnotiť:
 

Lol, a kto to vie lepšie? Ty? :)))))))
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Mali by vymenit dodavatela tych baterii ja by som navrhoval Samsung.
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Lol, na jednej strane máš pravdu, netreba veriť všetkému čo si hovorí "odborník" alebo "vedec"... ale zas mám pocit, že sa snažíš naznačiť, že osadenstvo dsl.sk je naozaj múdrejšie ako inžinieri v NASA. A asi sa tu všetci, vrátane maniaka zhodneme, že nie, nie je. :D
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

tak to budem rad intelektualny chudak, pretoze hadat sa o tychto veciach s niekym, kto to dlhe roky studoval a pracuje pre najvyspelejsiu vesmirnu agenturu si akosi netrufam. samozrejme, keby ma ten inzinier chcel poucat o tom, ako stepit jablone asi by sme boli na rovnakej urovni. ani jeden z nas by o nich ani hovno nevedel.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak potrebuješ poradiť so štepením jabloní, si na správnom mieste(na DSL nájdeš odborníkov na všetko!). Absolvoval som niekoľko praktických školení s Ing. Jakubekom, predsedom Slovenského zväzu záhradkárov. ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podla teba tam bude tym bateriam zima? Skorej opacne :)
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

No ved to mas fuk - pri chlade stracaju kapaciu, pri teple vybuchuju. Prast jak uhod :D ... oboje znamena vo vysledku absenciu elektriny pre obvody. ;)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

ale len 35 minut.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Neviem co s tym ma tepelna izolacia, ked citam:
- Batérie sú umiestnené zvonku ISS.

Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Jedna s takou dlhou zivotnostou sa podarila vyrobit este niekedy v roku 2002 li-pol baterka v nokii 6310i. Mam v sufliku 3 tieto nokie s toho jednu od nova a vo vsetkych su stale funkcne baterky. Od vtedy som ziadnu tak kvalitnu baterku nevidel v ziadnom zariadeny. Je na nich made in japan.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Pozor! Vo vesmire je sice 0K (-273°C), ale to neznamena, ze tam vsetko zamrzne. Je tam totiz vakuum resp. velmi riedke prostredie a to vygenerovane teplo sa nema kam odvadzat, nie je tam vzduch ako tu na zemy. Cize skor budu mat problem s tym generovanym teplom pri nabijani/vybijani baterii, budu ho musiet nejako odvadzat prec.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

No určite. V termosfére pri ISS je práveže 1000-2000 K, občas aj viac. A aj najchladnejšie známe miesto vo vesmíre má tuším niečo cez 1 K.
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

Ty si z kade padol? Keby okolo ISS bolo 2000 stupnov, ako by asi chodili kozmonauti do otvoreneho kozmu iba v skafandri na tie niekolkohodinove opravy?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vraj je to tak, ale vraj je tam tak riedko že sa teplota dá určovať iba podľa "rýchlosti" častíc čo sú tam...ale ony môžu byť rýchlejšie aj kvôli tomu že sa nemajú s čím zrážať...
takže tých 1500-2kK je diskutabilných, aj v space len tak nevychladneš...nemá ťa čo ochladzovať, iba vyžarovanie sálaním.,... takže ak by si sa dostal von z lode a do 20 sec. ťa zoberie na palubu iná loď tak si za vodou...hihi
/vraj sa tak už najmenej raz stalo!
Odpovedať Hodnotiť:
 

zevraj baterie mal dodat samsung, ale z nejakeho nepochopitelneho dovodu zmluvu zrusili
Odpovedať Známka: 9.6 Hodnotiť:
 

škoda, mohol byť o polnoci niektorého času celkom zaujímavý ohňostroj ;) ...
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Podľa mňa vznikol nejaký lapsus pri preklade. Pôvodne mal batérie dodať aj SAMSUNG, ale kvôli drobnej chybe v preklade nevyvíjal batérie pre ISS ale pre ISIS.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja poznám lepšiu hádanku.
Starší názov pre osobu s hlbokou duševnou zaostalosťou na päť?
Odpovedať Hodnotiť:
 

A kto píše o hádanke?
Odpovedať Hodnotiť:
 

tie skratky...jak v čechách...HTP.. hádam to pojede
HTV...hovno to vydrží /zhorí to/
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

HTP neni "hadam to pojede", ale "hovno to pojede". ;)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

HP je hadam pojde, obzvlast platne pre tlaciarne
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

HTP " honem to prodej "
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Chlapi všetci sa mýlite. HTP totiž znamená "Honění Tří Pístů" :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ešteže to už je medzinárodný projekt. Na ruskej stanici MIR batérie neboli prítomné (balšaja technika) a celú stanicu napájalo jedno veľké dynamo spojené. Točilo sa kľukou v zadnej časti stanice, kozmonauti sa striedali na zmeny.
Odpovedať Známka: -1.6 Hodnotiť:
 

ahaa.. tak preto mali kozmonauti po navrate na zem tak dobre vypracovanu pravacku :D ... a ja reku, ze to bolo z ineho cvicenia :P
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

standardne trapne papagajovanie toho isteho, ako vzdy. ty musis mat silny intelektualny vytlak...
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

to vyzera na poziar na iss
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

a to roba cul cez svatek? magori.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

priplatok za sviatok plus diety. zla sluzobka ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pada hviezda, nieco si zelaj!
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Zelam si aby nespadla na moj dom
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

odkedy som si toto precital, nejde wd.com ani mycloud.com, asi vela ludi nadava ked sa z vonku nemozu dostat na svoj NAS
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Preto mám verejnú IP a na mojom WD MyCloude 3 TB opensource firmware OpenMediaVault. :) A viem sa naň pripojiť aj teraz, vo vlaku, z notebooku aj z mobilu. Stačí si to nastaviť tu, tu a tu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

aj ja to mam tak, teda mal som... nechce nabootovat. Po zapnuti zablika modra LED a potom namiesto zelenej ostane svietit zlta (zelena a cervena), nejde sa nanho pripojit cez ssh, ani telnet ani nic.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No hoď sa o zem, Matelko.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Suhlas, OMV je palba. Ja to mam na NSA325v2. Jede jako fik.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

hadam si necakal, ze ti WD pojde normalne? Kup si synology!
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

A to ako nemozu ich uz hodit do slnka ked su tak blizko?
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Neviem ci je to tou medovinou, ale ako pozeram, tak pozeram, nesedi mi pomer stran kridel 35x12m, a to som si klikol na obrazok pre zvacsenie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Invariantnost symetricity transfokaciou je postulujuca maximalne jeden vizualny vstup.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

a zvacsil sa ti ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vypada ze ano.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

sak tam mas ze cca.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

1 kridlo = 2 panely, sedi to, dlzka je cca trojnasobna ako sirka
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pekná fotka. To bol zároveň posledný let raketoplánu Endeavour :(
Odpovedať Hodnotiť:
 

orevoaur
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

😋 zisk dňoch GSM shop hd sú hd je už signál DJ do aj had Grob v B už aj ja DJ HH DT ho diskusia jav HDD ktorý užíva HK div sfz HC
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

)Šťastný) nový rok všetkým dslkarom :)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Jedna Li-Onka sa nafukne a bude ohnostroj v atmoske :-)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Posielam kvety Novému roku, aj Dňu vzniku SR.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja posielam fica aj s celou zlodejskou druzinou do basy
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

my sa samozrejme všetci pridávame, len aby sme tam neboli skôr ako Fiko a jeho družina...totiž 1984 je tu v celej sile a paráde...od včera platí nový anti anti zákon...a je veľmi vágne napísaný aby sa dal postihnúť každý čo len otvorí hubu...nuž tá žHitňanská má nejaký divný nos, nepatrí k vyvoleným náhodou??!!!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár