neprihlásený Sobota, 22. júna 2024, dnes má meniny Paulína
SK-NIC vystrašil množstvo majiteľov domén, rozposlal nesprávne emaily o exspirácii

Značky: SK-NIC.sk

DSL.sk, 23.7.2017


Správca slovenskej domény najvyššej úrovne .sk, spoločnosť SK-NIC, aktuálne vystrašil zrejme vysoký počet držiteľov slovenských domén, keď im omylom poslal emaily informujúce ich o exspirácii ich domén hoci sa tak nestalo.

Server DSL.sk na to upozornil Ondrej Jombík, predseda Združenia poskytovateľov webhostingu, doplňujúce informácie poskytli viacerí registrátori.

Emaily majú inú formu ako doterajšie emaily o exspirácii zo súčasného systému správy domén, sú po anglicky a ich titulok znie "Expiry of DOMÉNA.SK". Pravdepodobne tak súvisia s prebiehajúcim testom nového systému.

Na začiatku emailu adresovaného od SK-NIC sa síce nachádza upozornenie, že ide o testovací email, obsah už hovorí, že predmetná doména exspirovala a je naplánovaná na vymazanie. Časť vlastníkov tak nepochybne tieto emaily vystrašili.

Podľa webhostingovej spoločnosti Elbia emaily začali chodiť v noci na sobotu. Spoločnosti prišli takéto emaily pre 234 domén, u ktorých je uvedená aj ako držiteľ. Najskôr ich pokladala za emaily poslané registrátorom, čo by nepredstavovalo až tak vážny problém, podľa následných zistení emaily boli posielané držiteľom a aj týchto 234 tak dostala spoločnosť zrejme z tohto titulu.


Ukážka emailu aké rozosielal SK-NIC, kliknite pre zväčšeniePo prvých kontaktoch od zákazníkov, ktorým prišiel takýto email, spoločnosť preventívne upozornila všetkých zákazníkov aby email od SK-NIC-u ignorovali. V sobotu ju podľa informácií konateľa Jozefa Sudolského pre DSL.sk následne kontaktovali desiatky zákazníkov.

Emaily dostali aj zákazníci ďalších registrátorov, podľa Jombíka napríklad aj zákazníci registrátora Atlantis. Podľa informácií Sudolského hovorí napríklad registrátor Subreg o cca tisíc notifikáciách a Atlantis o viac ako päťsto notifikáciách.

Podľa Sudolského SK-NIC na infolinke potvrdil chybu na jeho strane. Spoločnosť SK-NIC sme kontaktovali v sobotu, zatiaľ na otázky neodpovedala.

Emaily neboli poslané pre všetky registované domény a na základe presne akých kritérií boli posielané nie je jasné. Podľa zistení Elbie boli ale posielané pre domény, ktoré majú alebo mali vyexspirovať cca od 18. mája 2017 do 19. augusta 2017. A to aj domény, ktoré už boli predĺžené, aj domény, ktoré ešte neexspirovali.

To sa mohlo stať pri viacerých predstaviteľných testoch v novom systéme, do ktorého boli v minulosti už všetky domény na testovacie účely automaticky premigrované. Viacerí registrátori vrátane Elbie pre DSL.sk ale potvrdili, že o zaslanie emailov sa žiadnym spôsobom nepričinili a vzhľadom na stav prechodu nerobili v novom systéme žiadne akcie.

Keďže zatiaľ nie je definitívne potvrdené pre aké domény sa emaily posielali, počet emailov nie je známy. Na základe doterajších informácií boli emaily rozoslané zrejme minimálne pre viacero tisíciek domén, pričom nie je vylúčený ani výrazne vyšší počet. Vzhľadom na anglický jazyk mohli často končiť aj v spame.

V prípade Elbie prišli na cca 65% domén z ňou držaných domén, ktoré mali exspirovať alebo by mali exspirovať od 18. mája 2017 do 19. augusta 2017. Všetkých registrovaných .sk domén SK-NIC-om exspirujúcich v tomto trojmesačnom období bolo celkovo podľa zistení Sudolského cca 74 tisíc. Ak boli notifikácie poslané až pre 65% zo všetkých týchto domén, išlo by až o 48.1 tisíc domén. Proces mohol byť ale napríklad zastavený alebo nejakým spôsobom závisieť od registrátorov, držiteľov a domén a mohlo ísť o iný počet.

Elbia navyše dostala, tentokrát ako registrátor, ešte ďalší zvláštny sumárny email informujúci už o vymazaní množstva, 218, domén. S týmito často nemala nič spoločné, nie je ich držiteľom ani registrátorom. Tento email už neobsahoval upozornenie, že ide o testovací email.

Prešlap od SK-NIC prichádza v čase, keď sa pripravuje už viackrát posunutý prechod na nový systém s lepšími pravidlami a podmienkami. Zároveň prebieha konflikt štátu s odbornou a internetovou komunitou odštartovaný avízom majiteľa spoločnosti SK-NIC, telekomunikačnej skupiny DanubiaTel / Swan, o zámere predať SK-NIC zahraničnej britskej spoločnosti CentralNic.

Komunita, ktorá nepovažuje vôbec ani správu domény .sk súkromným subjektom za optimálny stav, voči tomu ostro namieta a požaduje minimálne zmeny v úprave vzťahu štátu so správcom domény .sk. Ako upozornil DSL.sk, CentralNic uskutočnil v súvislosti so správou domén v poslednom období mimoriadne kontroverzný krok v podobe rušenia celých ním doteraz prevádzkovaných registrov domén tretej úrovne.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Telekom zlepšil dáta pre dovolenkujúcich a cestovateľov, má použiteľné balíčky až pre 115 krajín
Amazon v balíkoch prestáva používať plastové vzduchové vankúše, v USA
Starlink začal ponúkať výrazne menšiu prenosnú satelitnú anténu
USA zakázali ruský antivírus, aj existujúcim užívateľom
TSMC zvažuje čipy vyrábať na oveľa väčších obdĺžnikových plátoch
Vláda podporí veľkú továreň na batérie až 214 miliónmi, budú sa tu vyrábať aj články
Orange na Prime zlepšuje dáta ale zdražuje SMS a ruší balík výhodný pre nenáročnú telemetriu
Android 15 vydaný v novej beta verzii, vývojári môžu testovať svoje aplikácie
Samsung by konečne mohol uviesť SSD pre PCI Express 5.0, registroval si nové mená
Smartfóny v školách chce zakázať aj najväčší, najpokrokovejší a najliberálnejší americký štát


Diskusia:
                               
 

Coho sa SWAN dotkne, to zavana pruserom..
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

Este vacsi diletanti ako sme dufali.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Predstavte si pocit toho programátora, keď si uvedomil, že tie emaily naozaj poslal do sveta... Na nezaplatenie
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/jWI

Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

presne toto som chcel...
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

presne to som si predstavil pocas citania clanku. Programatora ktory si dava face palm. "Omg, ja kokot som to poslal na ostro" :D
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

mne tiez dosiel e-mail, no expiruje 31.5.2018, posledna zmena stavu: 16.05.2017, Registrátor WEBS-0001
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Bude tu už konečne poriadok? Testovací mail..
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

swan ma na starosti SK-NIC ? resp benestra?

porovnajte CZ-NIC a SK-NIC ,SK-nic banda

CZ NIC projekty:
Turris omnia - velmi vykony router
Domenovy prehliadac
platforma mojeid
projekt dobra domena
jak na internet
nebojte se internetu
nauc tetu na netu
captchahelp
cz.nic akademie
Tablexia projekt pre deti s dyslexiou
edice cz.nic - vydavanie odbornej literatur
Datovka
Netmetr
atd.

a nas SK-NIC? nevedia poslat ani email

Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

este si zabudol, ze cz-nic ma "kluc od internetu". http://dopice.sk/jX4
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Teraz mi prislo do mailu "Novinky CZ.NIC: o blížícím se zrušení domény se nyní dozvíte i díky SMS" a nasi sa ucia posielat maily.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ste sa tu minule smiali z programátorov z Indie a pritom Slováci sú v IT totálne slabí. Jediné čo vedia je IT tunelovať, ale schopnosti len v porovnaní so susedmi sú tragédia.
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

napisal si totalnu kokotinu ako jednotlivci su slovaci velmi dobry v IT sektore... to ze tu ficova mafia tuneluje od dreva lesoch az po IT sektor neni problem odbornosti obcanov
Odpovedať Známka: 3.7 Hodnotiť:
 

uz hned prva veta v tom testing email ma anglicky gramaticku chybu, ale neva....
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bez ohladu na povod programatorov, mas kvalitu aku si zaplatis. Indiani maju povest aku maju, lebo malo kedy si tam velke korporacie zaplatia poriadnych ludi. Ludia, co vidia len execli (manageri), vyberu podla ceny a vysledok je aky je. Toto iste plati aj o slovensku. Ked si zaplatis kvalitu, tak mas, ked nie, tak nemas ... u nas mame tiez vybornych odbornikov, ale zjavne sk-nic takych nepotrebuje ...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

tak ako sa hovori, vsetci maju testovacie prostredie.
len ti stastnejsi maju aj produkciu.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

dnes má meniny Vladimír
:D
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

...možno v Elektre bude aj ohňostroj ;)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

SK-NIČ
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

SK-NIC: na zaplakanie.

Vydávání knih je jednou z dalších aktivit sdružení CZ.NIC, správce domény nejvyšší úrovně .CZ. Cílem tohoto projektu je vydávat odborné, ale i populární publikace spojené s Internetem a jeho technologiemi. Kromě tištěných verzí vychází v této edici současně i elektronická podoba knih.

ZADARMO v elektronickej forme:
Dílo smíte: Sdílet — rozmnožovat a distribuovat materiál prostřednictvím jakéhokoli média v jakémkoli formátu pro jakýkoliv účel, a to i komerční. Za těchto podmínek: Uveďte původ, Nezasahujte do díla.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Na https://www.sk-nic.sk/ uz je ospravedlnenie a poslali email aj registratorom, nie vsak drzitelom domen. Zaver: sposobili neprijemnu situaciu a nechali registratorov, aby to vysvetlili svojim zakaznikom. Mali poslat ospravedlnenie aj drzitelom domen, ale to je asi nad ich schopnosti.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Iba poznamka: Zopar citatelov dls.sk a v dalsich mediach sa rozculovalo, nad tym, ze by firma spravujuca narodnu domenu Slovenska mala byt predana zahranicnemu subjektu a podla Obchodneho registra SR je jedinym akcionarom SK-NIC, a.s spolocnost so sidlom v Holandsku (od 14.1.2016).

DanubiaTel Netherlands B.V.
Schijfstraat 26A
Oisterwijk 5061 KB
Holandské kráľovstvo

zdroj: http://orsr.sk/vypis.asp?ID=20320&SID=2&P=1

Takze skutok sa nestal, ved uz to tak davno je.
(uz pisem ako syntaxerror)Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj mne prisli, plus nechodili na registrovany mail, ale chodili na domenove maily
Odpovedať Hodnotiť:
 

Som rád že Sľováci hovoria pekňe spisovňe podľa slovníka sľovenskieho pravopisu čiže po ľatinski vyexxsspiruvať. Veď čo by taký starý Ľatin povedaľ na anglické patvary ľike expiration.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár