neprihlásený Sobota, 25. mája 2024, dnes má meniny Urban
Štát opäť katastrofálne zlyhal s certifikátmi, občania a firmy ale dostanú pokutu

Štát opäť katastrofálne a tentokrát úplne nepochopiteľne zlyhal v oblasti certifikátov pre elektronický podpis na elektronických občianskych eID, tentokrát s konkrétnymi negatívnymi dôsledkami a pokutami minimálne pre desiatky a možno ešte výrazne vyššie počty slovenských občanov a firiem. V pondelok, posledný deň odloženého daňového priznania, totiž vydával na eID certifikáty, ktoré sa celý deň nedali použiť a občania tak nemohli podať daňové priznanie. Za to automaticky musia dostať pokutu.

Značky: eIDSlovenskoe-governmentelektronický podpis

DSL.sk, 3.7.2018


Štát opäť katastrofálne a tentokrát úplne nepochopiteľne zlyhal v oblasti certifikátov pre elektronický podpis na elektronických občianskych eID, tentokrát s konkrétnymi negatívnymi dôsledkami a pokutami minimálne pre desiatky a možno ešte výrazne vyššie počty slovenských občanov a firiem.

Včera 2. júla bol posledným termínom pre podanie odložených priznaní k dani z príjmu za rok 2017, ktoré si odkladá aj tento rok odložila nezanedbateľná časť občanov a najmä firiem.

Firmy už musia podávať priznania elektronicky od začiatku roka, živnostníci od 1. júla. Najjednoduchším spôsobom z hľadiska vybavenia je elektronické podávanie pomocou eID respektíve kvalifikovaného elektronického podpisu pomocou eID, pričom firmy bez predchádzajúceho elektronického prístupu už môžu podávať priznania len takto.

K veľkému problému ale prišlo u firiem a občanov, ktorí po minuloročnom zneplatnení certifikátov nemali na eID platné certifikáty ale uvedomili si to až pri odmietnutí podania priznania od víkendu. Hoci teda podávali priznania na poslednú chvíľu, je to samozrejme ich plné právo a keby na strane štátu všetko fungovalo, špeciálne ak mali vybavenú už autorizáciu nemali by najmenší problém.


eID s novými certifikátmi v eID klient 1.9.4, kliknite pre zväčšenie (screenshot: čitateľ)Keďže riešenie vzdialeného získania nových certifikátov sľubované ešte na minulý rok stále nie je k dispozícii, riešením bolo ísť v pondelok na najbližšie oddelenie dokladov alebo okresný úrad a nechať si nahrať nové certifikáty. Tam ale problémy len začali, tieto certifikáty včera totiž občania nemohli vôbec použiť na podpis.

Nielen certifikáty ale vôbec celé eID s novými certifikátmi vydávanými od včera totiž nie sú kompatibilné s potrebným softvérom eID klient v doterajšej poslednej verzii 1.9.4. S takouto verziou sa eID s takýmito certifikátmi nedá vôbec použiť, podľa skúseností čitateľa dokonca nielen na podpis ale ani na základnú autentifikáciu, napríklad pre prístup do elektronických schránok.

To evidentne spôsobuje vydávanie certifikátov od včera novým spôsobom na báze nového profilu QES EAC, ktoré ministerstvo vnútra obstaralo priamym rokovacím konaním a nie verejnou súťažou z dôvodu časovej tiesne na prelome apríla a mája. Hoci o konci certifikácie doterajšieho spôsobu vedelo už od minulého roka a o bezpečnostnom probléme na eID od minulého júna. Napriek objednaniu takýmto spôsobom pre časovú tieseň evidentne nestihlo načas vydať aj potrebný softvér pre občanov.

Je absolútne nepochopiteľné, prečo potom začali byť vydávané takéto nepoužiteľné certifikáty a to špeciálne v posledný deň podávania odložených daňových priznaní.

Navyše občania nedostávali túto informáciu a čitateľ, ktorý DSL.sk na problém upozornil, takúto informáciu nedostal ani pri druhej návšteve úradov s požiadavkou teda na ďalšiu výmenu certifikátov, keďže nefungujú. Podľa nich to malo fungovať.

Až následne evidentne pomerne technicky zdatný čitateľ dedukoval, že problém bude zrejme v nových certifikátoch, a túto informáciu mu následne na infolinke potvrdilo ministerstvo vnútra. To mu prisľúbilo, že nový kompatibilný softvér eID klient 2.0.0 bude sprístupnený poobede.

To sa ale nestalo a nová verzia nebola reálne dostupná ani na Slovensko.sk ani na stránkach ministerstva vnútra, kde bol síce pridaný odkaz ale ani po polnoci nebol funkčný. Nová verzia bola dostupná až pri našom teste ráno, k dispozícii je ale len pre Windows. Kedy bude k dispozícii nová verzia pre Linux a macOS nie je jasné.

Občania s novými certifikátmi ich tak včera nemohli využiť na podpis priznania. Ak nestihli včerajší termín, automaticky podľa zákona Finančná správa musí dať občanom a subjektom pokutu. Podľa vyjadrenia hovorkyne Finančnej správy Ivany Skokanovej pre DSL.sk budú v takýchto prípadoch dávať minimálnu možnú pokutu, čo je 30 eur. Či bude občanov nejak kompenzovať ministerstvo vnútra, ktoré je aspoň na strane štátu za situáciu zodpovedné, zisťujeme.

Občania a subjekty mali aj niekoľko teoretických možností ako vzniknutú situáciu vyriešiť, nebolo ich ale realistické stíhať respektíve pri prísľube že softvér bude sprístupnený včera sa ani neočakáva, že by sa o ne mali pokúšať. Na podpis je možné využiť aj kvalifikovaný podpis realizovaný pomocou platených certifikátov vydaných od akreditovaných certifikačných autorít a fyzické osoby ešte možu uzavrieť dohodu o elektronickom prístupe bez elektronického podpisu, štandardnou lehotou na jej vybavenie je ale niekoľko dní.

Koľko občanov a subjektov bolo problémom postihnutých nie je jasné. Len na Finančnú správu sa s ním obrátilo podľa Skokanovej cca 35 subjektov, pri úplne nefungujúcom eID v príslušnom softvéri sa ale zrejme primárne obracali občania na ministerstvo vnútra prípadne Slovensko.sk.

Stanovisko ministerstva vnútra, ako k incidentu prišlo, koľko subjektov ním bolo postihnutých a či sa budú pokuty kompenzovať zisťujeme, zatiaľ na žiadne otázky neodpovedalo.

Incident bohužial v každom prípade podobne ako neadekvátna reakcia na bezpečnostnú zraniteľnosť na eID z minulého roka ukázal, že štát v aktuálnom nastavení absolútne nezvláda takúto sofistikovanú oblasť. Tentokrát je incident dokonca absolútne nepochopiteľný, keď potreba sprístupniť nový potrebný softvér pred vydávaním nových certifikátov vyžadujúcich takýto softvér je úplnou a nevyhnutnou samozrejmosťou.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Nový formát menších pamäťových modulov CAMM2 použitý už aj v desktopovej doske
Postkvantové šifrovanie by na Androide spomaľovalo, Google ho nezapol. Spomaľuje aj Chrome na PC
NASA po poškodení pamäte obnovila na sonde Voyager 1 už aj funkčnosť vedeckých prístrojov
Nová verzia Windows 11 sa blíži dokončeniu, už sa testuje
Skylink začína šetriť, zmenil parametre na náročnejšie, ukončí dva transpondéry, prejde z HD do SD
Sonda Psyche k asteroidu zapla elektrické motory
Raspberry Pi vstúpi na burzu v júni
Firefox pripravuje vertikálny zoznam kariet a skupiny kariet
Vesmírny Boeing nepoletí ani v sobotu, nový termín nebol oznámený
Vydaný minimalistický Alpine Linux 3.20, už aj pre RISC-V


Diskusia:
                               
 

Nebudem sa tu zastávať štátu - celá tá fraška s elektronickým podpisom je na hlavu.

Ale netvárme sa, že si za to tí ľudia nemôžu sami. Podávajú priznanie na poslednú chvíľu v odloženom termíne bez toho aby si overili, že všetko, čo k tomu potrebujú funguje. A ešte k tomu keď sa snáď každý týždeň objaví správa, že niečo nefunguje. Takíto ľudia si doslova koledujú o problémy.

Mali by za to dostať pokutu? Neviem. Asi nie. Ale ak by ju aj dostali, neľutoval by som ich.
Odpovedať Známka: -3.6 Hodnotiť:
 

Aj pokial si den predtym skontrolovali ze vsetko funguje, tak posledny den im to neslo, kedze posledny den nasadili ITckari novu zmenu. Niekto je tam hodne zakerny, alebo tam pracuju fakt najvacsi trolovia, ktory klikaju rychlejsie ako myslia.
Odpovedať Známka: 7.7 Hodnotiť:
 

Ako im to deň predtým mohlo fungovať, keď certifikáty neplatia už niekoľko mesiacov?
Odpovedať Známka: -3.6 Hodnotiť:
 

tu sa ale bavime uz o 3.verzii certifikatov. 1. nebola platna tak ako pises, 2. verzia (docasna) bola vydavana este do piatka 29.6. (sam som ju stihol nahrat vo stvrtok 28.6.) a evidentne v predlzeny den, 2.7. pondelok pustili do distribucie uz 3. verziu (finalnu) na ktoru este nemali pripraveny softver
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ono... vzhladom ku komplexnosti slovenskeho danoveho systemu existuje odovodnene podozrenie, ze najvacsi trolovia v skutocnosti danove priznania praveze za ucelom benchmarkovania rychlosti nahodneho pristupu statnej spravy priekazne schvalne podavaju.
Odpovedať Známka: -3.5 Hodnotiť:
 

Sa mi zdá, že ešte vo štvrtok v správach rozprávali práve o tom, že ak máte neplatné certifikáty, tak treba najneskôr v pondelok navštíviť oddelenie polície a že nový certifikát je otázka pár minút. O tom, že bude nefunkčný, ani slovo. Len o tom, že u policajtov môžu byť fronty...
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

ok, ale televizne spravy a samotna TV nieje pre mna zdroj pravnych povinnosti. TV nesledujem 13 rokov. Tieto pravne informacie a technicke zlyhania maju komunikovat prostrednictvom klasickych emailov, kedze ta ich super schranka tiez stale vypadava.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

na podanie danoveho priznania iba certifikat nestaci. tiez som sa tento rok pokuzal uz predstihu vybavovat vsetko, aby som mohol podat elektronicky. musis mat zep (novy certifikat, nie ten co sa da hacknut), potom sa musis zaregystrovat na finacnom urade (to bolo rychle, az prekvapujuco) a nakoniec este poziadat o autorizaciu (aby si vobec mohol podavat priznanie, toto ale trva dlhzie - davaju si na to od 24h do 7 dni). takze ked niekto vybavoval novy certifikat v pondelok, neal sance to stihnut.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Stihnúť to mohol. Môžeš mať všetko aktivované len si vymenil občiansky v ten deň a software na jeho čítanie vyšiel o deň neskôr.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Ide skôr o možný dôsledok. Stačí ak vám včera dali nový občiansky (strata, zmena údajov... čokoľvek) a nie ste schopný sa dostať do schránky a ani podpisovať. A pritom stačilo vydať najskôr software a následne zmeniť verziu vydávaných certifikátov.

Keby existuje alternatíva tak nepoviem, ale je to jediný spôsob ako robiť určité úkony.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

kebyze nastal celoplosny vypadok elektriky tak by mozno sankcionovali len tych co mali na notasoch nabitu bateriu. Imrece by ich urcit vedel zistit :-)
Mali by tam byt nejake postupy v pripade ze zasiahne vyssia moc a toto je jeden z nich

Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Jedine ak by si zisťoval, že má dáta + ich vôbec vie využiť na pc z telefónu.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Je posledný deň platným termínom? Je. Je tento problém spôsobený vinou štátu? Je. Tak aká pokuta?

Ty blbeček.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

"Ty blbeček." Takéto vyjadrovanie niečo vypovedá o Vás, nie o mne. A tie pluská, ktoré za to Vy a mnoho ďalších na tomto webe dostávate zase o vypovedajú niečo o tunajších diskutujúcich.

Ale k veci. Situácia je taká, že máte na úrade niečo vybaviť do nejakého termínu. Z nejakého dôvodu ste to nestihli, tak Vám bolo dovolené spraviť to o niečo neskôr. A deň predtým zistíte, že Vám už niekoľko mesiacov neplatia doklady a nestíhate si vybaviť nové. A Vy tvrdíte, že za to môže iba štát a Vy ste v tom nevinne.

Skúste svojmu zamestnávateľovi/klientovi povedať, že prácu ktorú Vám zadal nestíhate splniť ani v náhradnom termíne, lebo podklady, ktoré Vám pred niektorými mesiacmi poslal už nie sú aktuálne a nové Vám na rýchlo nevie dodať. Hoci ste na to boli opakovane upozorňovaný. Viete kam Vás s tým pošle.

Ja v tom rozdiel nevidím.
Odpovedať Známka: -6.5 Hodnotiť:
 

Ja ano.

Na tych dokladoch nie je napisane, ze neplati, resp. tam maju datum daleko do buducnosti. 99% ludi to zisti, az ked sa ich budu snazit pouzit. Ked sa propagoval eGovernment, nikde nikto nespominal, ze vsetci obcania maju sledovat nejake CVE, lebo co ked nahodou.

Keby im to povedali, ziadne slovensko.sk by nebolo.
Odpovedať Známka: 6.2 Hodnotiť:
 

Tvoje prirovnanie je uplne zcestne. Tu sa nejedna o ziaden "nahradny termin" z dobrej vole zakaznika. Ide o odklad na ktory ma kazdy (pri splneni podmienok) zakonny narok.

Tiez si uvedom, ze stat tu nerobi sluzbu obcanovi (teda nie je v najlepsom zaujme obcana aby sa to stihlo). Je to prave naopak - stat nieco od nas chce, a dal nam pravidla a terminy, do kedy sme povinny to odovzdat. Posledny den je z tohto hladiska rovnako platny ako akykolvek predchadzajuci den, a nemoznost podat danove priznanie v tento posledny den je porusenim nasho zakonneho prava zo strany statu a v rozpore s pravidlami, ktore si sam stat nastavil.

Je to uplne smiesne, az smutne, ze sa najde diskuter schopny tak demagogickeho obhajovania a nikto mu tu poriadne nenalozi :-)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Nie. "porusenim nasho zakonneho prava zo strany statu a v rozpore s pravidlami" by to bolo, keby bolo zaroven cestovanie v case zakonom priekazne zakazane.
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

ty nepodnikas, ze?
.
.
..
keby ano, tak vies, ze mas kopec veci z tretich stran, ktore musis doriesit dobre ze nie v den D+1 po danovom priznani.
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

Nie, nepodnikám. A verím, že mnoho vecí podnikatelia nemajú pod kontrolou. Ale my sa teraz bavíme o tomto konkrétnom probléme. A neviem o ničom, čo by podnikateľom bránilo vybaviť si ten certifikát už dávno.

Ako som už povedal, štát to celé zbabral. Ale nesúhlasím s tým, aby sme sa bavili o chúďatkách podnikateľoch, obetiach zlého štátu. Čiastočne si za to môžu sami.
Odpovedať Známka: -6.3 Hodnotiť:
 

Preco by si to mali vybavovat "uz davno", ked termin je "do teraz"? A keby to nefungovalo "uz davno", nechcel by si po nich, ze to mali riesit "este skor"? Ved takto mozes postupovat doblba a zdovodnit si hocico.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

zákon to umožňuje, takže na to majú právo.... keď na to majú právo, tak im to štát musí umožniť a bodka
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Co trepes? Zakon ti prikazuje urobit ukon v urcitom termine a ma ti to taktiez umoznit, ja aj keby som chcel 2min pred uzavierkou poslat podklady tak mi to ma byt umoznene a ked nie je tak je to chyba na druhej strane a nemozu za to sankcionovat, tebe by sa pacilo keby si mal na prepis auta este 2 dni ale na dopravnom by im zhasla linka a ty si dostal pokutu a musel si spravit nove KO? :D
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

Ste to nepochopili. To je crowdfundingova kampan. Ty co si nechali podanie priznania na posledny den sa zlozia po 30 eur na experta-freelancera, ktory bude schopny nasadit funkcne certifikaty. A navyse nikto im nemoze povedat, ze sa aspon nepokusili to vyriesit s vlastnymi zdrojmi, ale nevidalo no :)
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Crowdfundingová kampaň sú 700 eurové kolky na Obvodných úradoch potrebné okrem iného pre získanie občianstva SR pre zahraničných Slovákov.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Slovensky obcan tento neustale stagnujuci statny aparat co mu berie 61% z jeho vyplaty ... nepotrebuje ... Naspat dostava malo ...alebo nic .. pritom kam na urad pride , este musi platit aj kolky ...
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

A ako by to malo podla teba fungovat v krajne kde 35% ludi robi pre stat a statne firmy? :D
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

tak ako to fungovalo v Amerike, tam neexistovali dane cca 100 rokov a ten system fungoval dokonale ze sa Amerika uplne rozrastla.
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Dane z prijmu boli zavedene v 19 storoci, len kvoli tomu aby sa z toho financovala vojna. No ked vojna skoncila, dane z prijmu zostali.
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Na čo je daň z alkoholu? Aby ľudia menej pili
Na čo je daň z cigariet? Aby ľudia menej fajčili
Na čo je daň z príjmu?
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

Ked sme pri tej dani z alkoholu, poznate udalost zvanu "Whiskey Rebellion"?
Ked zaviedli v Amerike dane na destilaty v 18. storoci tak sa ludia vzburili proti vlade. To bola doba ked chlapi nesedeli doma za pocitacom ale vyskocili na kona a isli bojovat za svoje prava a buducnost svojich potomkov.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Ako v Pachovi "Na koneeee" a kde by sem ich vzali? :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

... napísal týpek z domu za počítačom.
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

nie, ja som to napisal z mobilu na koni
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

a viac uz nenapises lebo ti prave dosli data
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Načo sa pýtaš, keď priekazne na deviatu?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

... aby menej pracovali ?? :D
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

cigani to takto pochopili
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

https://youtu.be/FXSsy1autoI
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

nuz pokial nebude niekto niest zodpovednost za to co sa deje. tak sa to bude diat aj nadalej. Rasi to zbabral a je mu to jedno. tak by som si zanadaval, ale budis.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jedna z mala veci ktora rasimu ide dobre, je rozdavanie zakaziek nasim ludom, na ukor obcanov... Staci sa ist pozriet do Kosic. Mna skor prekvapuje, ze to este funguje aspon tak ako to funguje.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

https://youtu.be/WaEbGJq1y-g
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dalo by sa povedať že štát zlyhal skazonosne. To je také pekné a výstižné slovo.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Nezlyhal. Nakolko Aplikácia "eID klient" je podla specifikacie softverom pre vsetky podporovane os, je dejova dokonavost priekazne vylucena.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

nvm ani kde to pridat, - ale patrí k L & K, & aplik.fizikä

https://technet.idnes.cz/ otec-maginu-triska-zemrel-090-/ tec_vesmir.aspx?c= A180702_201704_tec_vesmir_mla

co tak nadviazat dalšou vačšou, fyzik.-výzkumnou, družicou v rade magion, ted už VI.
(a teraz už ale ozaj profi, nie tie do-terajšie polo-amatérske, tunelársko-dotačné pokusy..)
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

V tomto state, kde si statne zlozky vytieraju predpismi, pokynmi a nariadeniami iba prdel, je to klasika, nic neocakavane. Mne tiez policajti neopravili zaznam v TP, ktory evidentne pri prepise sami zapricinili a mam si poradit a pozhanat vsetky dokumenty nanovo a potom znovu absolvovat zapis a cvakat kolky...Popritom zakon aj metodicke pokyny TK vravia opak- policajti to maju napravit hned a bezplatne. :(
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Tento stat uniesla banda looserov. Priekazne.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Cele je to jeden velky neprehladny bazmek .
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Som zvedavý dokedy budem čakať na novú app na macOS :/ Primitívny Win je opäť preferovaný, predpokladám že Windowsaci platia vyssie dane keďže sú riešený ako prvý v poradí 😉
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Situácia sa postupne zlepšuje, na odstránení miernych nedostatkov zrejme pracujú celé teamy odborníkov a je otázkou času, keď predmetný certifikát bude bežať hladko. Ale nikto nemôže počítať, že taký certifikát bude behať ako šíp na obstarožnom zariadení, to si musí záujemca o službu zakúpiť predsa len niečo výkonnejšie. Na trhu je dostatok herných zariadení, ktoré by to mali hravo zvládnuť. Dá sa aj poskladať slušný, výkonný stroj, či už s druhou generáciou ryzen, odporúča sa 2700X alebo threadripper, ako alternatíva je ponúkaný Intel Core i9-7980XE či Intel Core i7-8700K a príslušná grafická karta s min 8+ GB. Ram sa odporúča 32 GB a vyššie. Rýchly SSD a odborníci odporúčajú celý systém zosvižniť ešte programom ramdisk. Pripojenie je nutné optické, najlepšie 1+/1+ GB/s.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Cele tzv slovensko je len bordel co ziskal statut republiky uplnou nahodou
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Stat nezlyhal, stat robi presne to co je jeho ucel. "Zlyhanie" je to len v ociach naivnych utopickych snilkov ktori fantaziruju o tom co by mal byt akoze ucel statu :D

Je to podobne ako ked sa otravite jedom na potkany a potom prehlasite ze jed na potkany "zlyhal" lebo vas nezasytil ;P
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

nieco v com by stat NEZLYHAL?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je to cele na hlavu.. mam na vsetkych svojich troch firmach rovnaky problem. Certifikat som si bol v OP prehodit este v piatok v pondelok som siel nahrat DP a Firmy este bolo potrebne zaevidovat, co je pre mna nepochopitelne ze co tam ku..a potrebuju evidovat v kazdom pripade mi na infolinke pan prezradil, ze odkedy dosla ziadost tak to potvrdia do 3 pracovnych dni, pretoze to tam schvaluje manualne clovek na danovom urade... Tato neinformovanost zo strany statu je na grc... a o tych 30+30+30Eur za pokuty sa budem kludne aj sudit aj s odskodnenim a nedam im kur..m ani cent!. Hrozne ma to cele nasralo. Keby som si takto plnil ja svoje technicke zavazky voci mojim zakaznikom, tak v zivote nemam jedinu zakazku....
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Do štátnej spravy idu najneschopnejší
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Práve pozerám, ze na stránke slovensko.sk je pre MacOS eID klient, verzia 2.0.2. Pre Linux zatiaľ nie.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

An fascinating discussion is value comment. I think that you must write extra on this subject, it might not be a taboo topic but generally individuals are not enough to talk on such topics. To the next. Cheers
<a href="http://www.airjordanretro.uk" >air jordan</a> [url=http://www.airjordanretro.uk]air jordan[/url]
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

I used to be more than happy to seek out this web-site.I wished to thanks in your time for this glorious read!! I definitely enjoying each little bit of it and I have you bookmarked to take a look at new stuff you blog post.
<a href="http://www.lebron-soldier10.us.com" >lebron soldier 10</a> [url=http://www.lebron-soldier10.us.com]lebron soldier 10[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

I'm usually to blogging and i really respect your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your website and hold checking for brand new information.
<a href="http://www.johnwall-shoes.us.com" >john wall shoes</a> [url=http://www.johnwall-shoes.us.com]john wall shoes[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nice post. I learn one thing more difficult on totally different blogs everyday. It's going to always be stimulating to learn content from other writers and practice just a little something from their store. I? favor to make use of some with the content on my weblog whether you don? mind. Natually I?l give you a link in your net blog. Thanks for sharing.
<a href="http://www.nike-roshe.us.com" >nike roshe</a> [url=http://www.nike-roshe.us.com]nike roshe[/url]
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

I enjoy you because of all your labor on this web page. Ellie really loves setting aside time for research and it's really simple to grasp why. Almost all notice all regarding the compelling means you make valuable tips through this web blog and even improve response from visitors on the subject then our own daughter is without a doubt becoming educated so much. Have fun with the rest of the year. You're doing a good job.
<a href="http://gul.ly/f4zub" >yeezy boost</a> [url=http://gul.ly/f4zub]yeezy boost[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

I found your blog site on google and examine a few of your early posts. Continue to maintain up the superb operate. I simply additional up your RSS feed to my MSN News Reader. In search of ahead to reading extra from you in a while!?
<a href="http://www.adidas-pureboost.us.com" >pure boost</a> [url=http://www.adidas-pureboost.us.com]pure boost[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

There are certainly lots of particulars like that to take into consideration. That is a nice point to bring up. I offer the thoughts above as basic inspiration but clearly there are questions just like the one you convey up the place crucial factor will be working in trustworthy good faith. I don?t know if finest practices have emerged round issues like that, however I am certain that your job is clearly recognized as a fair game. Both girls and boys really feel the affect of only a second? pleasure, for the rest of their lives.
<a href="http://www.michaelkorshandbag.us.org" >michael kors handbags</a> [url=http://www.michaelkorshandbag.us.org]michael kors handbags[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

It? exhausting to seek out educated individuals on this subject, however you sound like you recognize what you?e talking about! Thanks
<a href="http://www.curry4shoes.us.com" >curry 4 shoes</a> [url=http://www.curry4shoes.us.com]curry 4 shoes[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

Spot on with this write-up, I really suppose this web site needs rather more consideration. I?l in all probability be again to learn rather more, thanks for that info.
<a href="http://www.jordan12.us.com" >jordan 12</a> [url=http://www.jordan12.us.com]jordan 12[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

You need to take part in a contest for probably the greatest blogs on the web. I will suggest this website!
<a href="http://www.adidas-yeezys.us.org" >yeezy</a> [url=http://www.adidas-yeezys.us.org]yeezy[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

It is best to participate in a contest for one of the best blogs on the web. I will suggest this web site!
<a href="http://www.jordan-retro.us.com" >jordan retro</a> [url=http://www.jordan-retro.us.com]jordan retro[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

After examine a couple of of the weblog posts in your website now, and I truly like your means of blogging. I bookmarked it to my bookmark web site record and shall be checking again soon. Pls take a look at my website as properly and let me know what you think.
<a href="http://www.converse-shoes.us.com" >converse outlet store</a> [url=http://www.converse-shoes.us.com]converse outlet store[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

very nice put up, i actually love this website, keep on it
<a href="http://www.yeezyboost-350.uk" >yeezy boost 350</a> [url=http://www.yeezyboost-350.uk]yeezy boost 350[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

I and my buddies appeared to be following the excellent key points on your web page then unexpectedly I got a terrible feeling I had not thanked the web blog owner for them. The ladies came passionate to see them and have in actuality been making the most of these things. Appreciation for really being simply thoughtful as well as for deciding on this form of wonderful subjects most people are really desirous to discover. Our own honest apologies for not expressing appreciation to sooner.
<a href="http://catb.in/hIOD" >yeezy boost 350 v2</a> [url=http://catb.in/hIOD]yeezy boost 350 v2[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

A powerful share, I just given this onto a colleague who was doing a bit of evaluation on this. And he in truth bought me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! However yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I really feel strongly about it and love reading more on this topic. If potential, as you grow to be experience, would you thoughts updating your blog with more details? It's extremely helpful for me. Huge thumb up for this blog put up!
<a href="http://www.yeezy-shoes.ca" >yeezy shoes</a> [url=http://www.yeezy-shoes.ca]yeezy shoes[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

Good post. I study something more difficult on totally different blogs everyday. It will always be stimulating to learn content material from other writers and observe just a little one thing from their store. I? prefer to make use of some with the content on my weblog whether or not you don? mind. Natually I?l offer you a hyperlink on your net blog. Thanks for sharing.
<a href="http://www.michaelkorshandbag.us.org" >michael kors handbags</a> [url=http://www.michaelkorshandbag.us.org]michael kors handbags[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

je to jedno ci to clovek podava prvy alebo posledny den v termine. funguje to takisto, ako ked maju tahat cisla v sportke...je to jedno ci vytiahnu cisla v celom spektre, alebo zaradom 1.2.3.4.5.6. vzorcovo matematicky je cislo ako cislo, je mozne rovnako oboje, ale z ludskeho logickeho myslenia /alebo nelogickeho?/ sa kazdy pripoji k tomu, ze nebude kombinacia 1.2.3.4.5.6.
Ked to ti tupci vedia, ze to nestihnu, tak nech to oznamia dopredu, ze to nebude funkcne aby si ludia /ktorym sa to da/ zariadili veci tak, aby sa na to nespoliehali. Oni to dobre vedeli, ze to nestihnu, tak ich smiesny argument, ze ste si to nemali nechat na poslednu chvilu naozaj neobstoji, ked vela ludi su pri kompletizovani dokladov zavisli od inych faktorov. A taka fraska, ze daju na stranku odkaz, ktory je nefunkcny /a dobre vedeli ze ani funkcny nebude/ pred normalne zmyslajucim clovekom nikdy neobstoji, je to len na oblbutie naiviek, ...ze aha..nieco robia....ale prd...
Odpovedať Hodnotiť:
 

After I initially commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the identical comment. Is there any manner you can remove me from that service? Thanks!
<a href="http://www.curry5.us" >curry 5</a> [url=http://www.curry5.us]curry 5[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

I and also my guys were found to be reading the good helpful hints found on your web page while at once I got a horrible suspicion I had not expressed respect to the web site owner for them. The guys became consequently happy to study all of them and have in effect very much been having fun with those things. Many thanks for actually being very kind as well as for picking out some remarkable areas most people are really needing to be aware of. My sincere apologies for not expressing gratitude to earlier.
<a href="https://42.herber.pl/yzyv2" >yeezy boost 350 v2</a> [url=https://42.herber.pl/yzyv2]yeezy boost 350 v2[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

There are some interesting cut-off dates in this article however I don? know if I see all of them middle to heart. There's some validity however I'll take maintain opinion till I look into it further. Good article , thanks and we want extra! Added to FeedBurner as effectively
<a href="http://www.jordan13.us.com" >jordan 13</a> [url=http://www.jordan13.us.com]jordan 13[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

After research a few of the weblog posts in your web site now, and I actually like your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark website record and can be checking again soon. Pls check out my website online as effectively and let me know what you think.
<a href="http://www.nike-huarache.com" >nike air huarache</a> [url=http://www.nike-huarache.com]nike air huarache[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

I? should examine with you here. Which isn't one thing I often do! I get pleasure from studying a submit that will make individuals think. Also, thanks for allowing me to remark!
<a href="http://www.bapehoodie.us" >bape hoodie</a> [url=http://www.bapehoodie.us]bape hoodie[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

I am usually to blogging and i actually recognize your content. The article has actually peaks my interest. I'm going to bookmark your web site and keep checking for new information.
<a href="http://www.diorsunglasses.in.net" >dior sunglasses</a> [url=http://www.diorsunglasses.in.net]dior sunglasses[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

I'm also writing to make you be aware of what a nice encounter my friend's child obtained going through your site. She even learned too many issues, including how it is like to possess a wonderful giving mindset to let the mediocre ones easily comprehend specific impossible subject areas. You undoubtedly surpassed her expected results. I appreciate you for producing such good, healthy, explanatory and as well as easy guidance on your topic to Kate.
<a href="http://cbi.as/8ifv2" >adidas ultra boost 3.0</a> [url=http://cbi.as/8ifv2]adidas ultra boost 3.0[/url]
Odpovedať Hodnotiť:
 

Do you need a quick long or short term Loan with a relatively low interest rate as low as 3%? We offer business Loan, personal Loan, home Loan, auto Loan,student Loan, debt consolidation Loan e.t.c. no matter your credit score.

* Personal Loan (Secure and Unsecured)
* Business Loan (Secure and Unsecured)
* Consolidation Loan and many more.

Contact US for more information about Loan offer and we will solve your
financial problem. contact us via email:fivestarfinancecompany@gmail.com
Phone number :+15165910949 (Call/Whats app)

Odpovedať Hodnotiť:
 

We offer all types of loans, sumitihomelend@gmail.com and our offer is from 2000 euros to 50 million. contact us now rate2%. (WhatsApp) number +918131851434 Mr. Damian Sumiti
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár