neprihlásený Štvrtok, 13. decembra 2018, dnes má meniny Lucia   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Sonda pre odber vzorky sa dnes dostane k asteroidu, sledujte prenos

Značky: NASAvesmírasteroidy

DSL.sk, 3.12.2018


Po minulotýždňovom úspešnom pristátí sondy InSight na Marse dosiahne dnes svoj cieľ ďalšia sonda NASA, OSIRIS-REx.

OSIRIS-REx, ktorá odštartovala na jeseň 2016, sa dnes definitívne priblíži a zrejme by sa mala dostať na obežnú dráhu asteroidu Bennu. Okrem pozorovania asteroidu je jej hlavnou misiou odobratie vzorky z asteroidu a jej prinesenie na Zem.

K priblíženiu príde okolo 18:00. NASA bude informovať o priblížení v reálnom čase na NASA TV, pričom prenos začínajúci cca o 17:45 je možné sledovať aj vo videu vloženom nižšie v článku.

Bennu je asteroidom s priemerom cca 492 metrov obiehajúcim Slnko vo vzdialenosti 0.9 až 1.4-násobku vzdialenosti Zeme od Slnka.

V uplynulých týždňoch sonda uskutočnila viacero korekčných manévrov na úpravu trajektórie a otestovala svoje vysúvacie rameno TAGSAM, Touch-and-Go Sample Acquisition Mechanism. Rameno má dĺžku 3.35 metrov a tri kĺby, na jeho konci je hlavica pre odoberanie materiálu.


Prenos NASA TV (video: NASA)Asteroid bude sonda najskôr obiehať vo vzdialenosti 7 až 19 km a detailne ho zmapuje okrem iného pre výber miesta odobratia vzorky. K tomu má prísť v júli 2020, pričom odobratých má byť medzi 60 až 2000 gramami vzoriek, ktoré by mohli odpovedať na viaceré otázky o formovaní slnečnej sústavy. Pri odoberaní sa využije natlakovaný plynný dusík, ktorý by mal rozrušiť povrchový materiál a dostať ho do hlavice.


Mechanizmus odoberania vzorky pomocou OSIRIS-REx (video: NASA)Množstvo odobratého materiálu NASA zistí zmeraním zotrvačnosti sondy pri otáčaní s natiahnutým ramenom, pričom takýmto spôsobom už potvrdila aj odhodenie krytu ramena a v uplynulých dňoch namerala hodnoty s natiahnutým prázdnym ramenom ako základ pre následné zistenie hmotnosti vzorky.


Predstavenie misie OSIRIS-REx (video: NASA)Misia je prvou misiou NASA, ktorá prinesie vzorky z asteroidu. O globálne prvenstvo nejde, keď japonská sonda Hayabusa už v 2010 priniesla vzorku z asteroidu Itokawa ale pre viacero porúch išlo len o obmedzený počet mikroskopických čiastočiek. Zároveň je už pri jej cieli, asteroide Ryugu, nasledovník Hayabusa2, ktorý má vzorku priniesť na Zem ešte v roku 2020.

Vhodné okno pre odlet OSIRIS-REx od asteroidu sa otvorí v roku 2021 a na Zem sonda priletí v septembri 2023. Vzorky dopraví na Zem pristávací kontajner s ochranným tepelným štítom a padákmi.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Virgin Galactic prvýkrát vyletela do vesmíru
Predstavený 17" notebook s 1.34 kg
Apple si vyvíja aj vlastný mobilný modem
Prvá snímka z atmosféry Slnka
Intel vyrába nový čipset 22-nm procesom
Intel avizuje novú vylepšenú 10-nm mikroarchitektúru
Google vytvoril pre slabé Android smartfóny novú šifru
Nový Firefox ukazuje ako stránky zaťažujú CPU, uľahčuje prácu s kartami
Sonda InSight sa na Marse odfotila
Vydaný dekóder AV1 od VLC, je lepší a rýchlejší


Diskusia:
                               
 

posielam lopatku...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Snáď je zabalená do fólie :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tak daleko už nemusí byť...Slnko tam už nemá svoju moc ani nad lopatkou...nezohreje sa :-)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

message to bennu
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

I ked je vzdy mozne poskytnut pomerne doveryhodne posobiace odovodnenie, skutocnym odbornikom urcite neujde, ze o globálne prvenstvo nejde principialne preto, lebo Zem je priekazne plocha.
Odpovedať Známka: -3.1 Hodnotiť:
 

Musel som ti dať "mínus" - za plochú Zem.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

to nevadí, jebenko ho vypluskuje
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

To je v poriadku. Priruciek a tutorialov, ako nasadit vlastne cssko je na webe znacne mnozstvo a nakolko pribudaju nove, doplnovaniu si vzdelania i samostudiom priekazne nic nebrani.
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

mozem in jebat taky live stream kde na konci ukazu zaspinenu kameru zo super sondou. Uz je to trapne
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár