neprihlásený Sobota, 24. augusta 2019, dnes má meniny Bartolomej   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Apple zverejnila kompletnejšiu dokumentáciu APFS

Značky: AppleOS X / macOSsúborové systémy

DSL.sk, 11.2.2019


Spoločnosť Apple aktuálne na konci januára zverejnila novú kompletnejšiu dokumentáciu jej nového súborového systému APFS, Apple File System, použitého v novších verziách macOS a iOS.

APFS je pokročilým súborovým systémom, ktorý má podporu pre mnohé funkčnosti moderných súborových systémov ako sú ZFS a Btrfs. Apple ním nahradila starší HFS+.

A hoci dokonca masovo bol APFS nasadený už od roku 2017, donedávna chýbala detailnejšia dokumentácia. Dokumentácia umožní podporovať APFS na iných operačných systémoch alebo v rozličných nástrojoch.

Apple detailnejšiu dokumentáciu zverejnila až na jeseň 2018. Dokumentácia v tom stave podľa spoločnosti popisovala dátové štruktúry umožňujúce pristupovať k APFS s read-only prístupom v prípade nešifrovaného úložiska nenachádzajúceho sa na Fusion diskoch.

Na konci januára s následnou minulotýždňovou revíziou následne doplnila dokumentáciu (PDF) o podrobné informácie o použitom softvérovom šifrovaní. Prístup k akým všetkým konfiguráciám APFS teraz dokumentácia umožňuje nie je jasné.

V každom prípade na konci januára boli zverejnené informácie o príprave open source podpory APFS pre Linux, pričom implementácia podľa avíza tvorcov zatiaľ podporuje iba čítanie súborového systému a nemá tiež podporu šifrovania a kompresie.

Bližšie informácie o APFS sme priniesli v tomto a tomto článku.

Podporuje vytváranie snapshotov iba na čítanie a tzv. klonovanie vybraných súborov a priečinkov bez ich prekopírovania využitím copy-on-write mechanizmu, pričom klony je následne možné meniť so zápisom iba zmenených blokov. Copy-on-write mechanizmus využíva zároveň aj na ukladanie metadát.

Výraznou inováciou, ktorú si užívatelia všimnú prakticky okamžite, je okamžité kopírovanie aj veľkých súborov práve vďaka copy-on-write mechanizmu.

APFS je podľa Apple optimalizovaný pre SSD disky a flash pamäť, podporou tohto copy-on-write mechanizmu, spájaním viacerých I/O operácií aj samozrejme podporou operácie TRIM pre uvoľnenie už nevyužívaného miesta.

Súborový systém nemá zabudovanú natívnu podporu RAID, v jednom kontajneri vytvorenom z fyzických úložných médií ale umožňuje vytvárať viacero samostatných súborových systémov, tzv. zväzkov. Tieto zdieľajú celý priestor kontajnera a majú tak dynamickú veľkosť v rámci kapacity kontajnera.

APFS je použitý v macOS od verzie 10.13 a v iOS od 10.3.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Huawei uviedol výkonný procesor pre umelú inteligenciu
Apple začne vyššie modely iPhonov označovať Pro
Prototyp Starship má do 200 metrov letieť budúci týždeň
Fedora a Chrome OS menia I/O plánovač, budú mať lepšiu odozvu
Indická misia na povrch Mesiaca sa mu priblížila, odfotila ho


inzerciaDiskusia:
                               
 

"umožňujúce pristupovať k APFS s read-only prístupom v prípade nešifrovaného úložiska nenachádzajúceho sa na Fusion diskoch"

to znie ako robustné riešenie
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Ej veru, tak detailne cifrovanie je uz vylozene priekazne bud znakom vrcholnej nudy a/alebo robenia si prce z kvazikonkurrencie.
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

trapne
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Jediny kvalitne suborovy system. Palec hore pre Apple a hlavne to ze ho umoznia pouzivat aj ostatnym uplne zdarma.
Odpovedať Známka: -4.6 Hodnotiť:
 

Uz viem, preco vsade pises, ze MacOS je zdarma.
Vsak ty ani nevies rozdiel medzi medzi zdarma pouzivat a zdarma pozerat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Maz praudu aplle je super gvalitne a umosnili setkim pousitie. Aplle je najlebsie
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

>Jediny kvalitne suborovy system

lol, a to ako vies ked si ho este nevyskusal?

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ty atlet, preco by ho nemohol vyskusat?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hlavne aby bol dobry program na defragmentaciu toho aby sa dlho necakalo.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Precitane. Celkom v poho, ale ten zaver...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Ako to skončilo? Nečítal som..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár