neprihlásený Pondelok, 20. mája 2024, dnes má meniny Bernard
Projekt tabletov pre seniorov vyzerá ako fraška, štát rozdáva tablety nepodporujúce štátne aplikácie

Značky: e-governmenttablety

DSL.sk, 28.6.2022


Ministerstvu informatizácie sa evidentne kvalitne nedarí realizovať ani 70-miliónový projekt rozdávania tabletov seniorom a znevýhodneným osobám, keď podľa informácií čitateľov seniorom poskytuje tablety s nevhodnou mobilnou platformou dokonca nepodporujúcou štátne mobilné aplikácie a služby.

Uľahčenie využívania elektronických služieb štátu seniormi bolo samozrejme jedným z hlavných cieľov tohto projektu a projekt tak zatiaľ v tejto fáze vyzerá ako fraška.

Ako sme opakovane upozorňovali, ministerstvo absurdne dlhodobo odmieta zverejniť akékoľvek informácie o výberovom konaní na obstaranie pilotného množstva tabletov. Nie je tak známe, aké špecifikácie tabletov požadovalo a aké tablety obstaralo.

Na konci mája ale oznámilo štart pilotnej fázy projektu a aktuálne čitateľ získal prístup k tabletu, ktorý jeden zo seniorov dostal po školení v rámci tohto projektu.

Ministerstvo podľa týchto informácií rozdáva seniorom tablety od Huawei s jeho verziou Androidu bez podpory Google ekosystému a bez obchodu Google Play. Tým nie sú okrem iného podporované ani viaceré štátne mobilné aplikácie vrátane novej aplikácie Slovensko v mobile vytvorenej samotným ministerstvom, ktorá zatiaľ umožňuje síce len jednoduchšie mobilné prihlasovanie k štátnym službám ale v blízkej budúcnosti má byť podľa tvrdenia ministerstva spôsobom ako plne mobilne využívať elektronické služby štátu.

Viaceré štátne aplikácie vrátane Slovensko v mobile sú dostupné len pre zariadenia s iOS a zariadenia s Androidom podporujúce Google ekosystém a obchod Google Play.

Aktualizácia 1: Napríklad aplikácia GreenPass s dôležitým využitím počas pandémie nového koronavírusu, ktorá bola tiež vytvorená ministerstvom, je v Huawei obchode dostupná, hoci tvorca aplikácie, spoločnosť Slovensko IT, o tom na stránke aplikácie neinformuje.

Podpora využívania elektronických služieb štátu seniormi mala byť samozrejme a očakávane jedným z hlavných cieľov projektu, ktorý je financovaný v rámci Plánu obnovy. Hoci tento cieľ dokument Plánu obnovy opakovane spomína, ministerstvo v posledných tlačových správach o projekte, keď už boli tablety pre pilotnú fázu zrejme obstarané, už tento cieľ zrejme nespomína a hovorí iba o zlepšení všeobecných digitálnych zručností seniorov.

Vzhľadom na absurdné utajovanie informácií o obstarávaných tabletoch nie je známe, či ministerstvo obstaralo aj iné tablety okrem Huawei tabletov. Minimálne časť seniorov ale dostáva Huawei tablety.

Okrem absencie podpory štátnych aplikácií ale nie sú Huawei tablety s vlastnou Android platformou Huawei vhodnými pre takýto projekt a túto cieľovú skupinu aj z ďalších dôvodov. Táto platforma je veľmi výrazne menšinovou, ktorú musel Huawei vyvinúť a začať používať z donútenia kvôli americkým sankciám, a momentálne zrejme nemá perspektívu na širšie presadenie.

Hoci proti Google platforme a službám existuje z viacerých aspektov aj oprávnená kritika, ministerstvo sa nepochybne úmyselne nevyhlo tejto platforme z nejakého dobrého dôvodu. V prípade Androidu je Google platforma štandardom, Huawei platforma má slabšiu podporu od tvorcov aplikácií a učiť cieľovú skupinu seniorov, ktorá nemá digitálne zručnosti a očakávane často nebude flexibilná v aplikovaní získaných poznatkov po prípadnom prechode na iné zariadenie s Androidom v budúcnosti, používať túto platformu evidentne nie je ideálne.

Navyše viaceré štáty v posledných rokoch podnikajú alebo zvažovali opatrenia proti používaniu zariadení od Huawei údajne z bezpečnostných dôvodov. Hoci tieto kroky môžu byť značne motivované obchodnou vojnou medzi USA a Čínou, týkajú sa takmer výlučne zariadení pre infraštruktúru a dôkazy o konkrétnych bezpečnostných hrozbách zariadení Huawei neboli zverejnené, slovenské ministerstvo informatizácie nepochybne nemá jasné dôkazy ani o opaku a nie je jasné, či ministerstvo kvalifikovane vyhodnotilo tento aspekt a rozhodlo sa dokonca masovo rozdávať svojim obyvateľom zariadenia od Huawei až po vysoko kvalifikovanom vyhodnotení tohto aspektu.

Ministerstva informatizácie sme sa opýtali, ako prišlo k tejto fraške s rozdávaním tabletov nepodporujúcich štátne aplikácie a kto na ministerstve je za ňu zodpovedný. Zároveň sme sa ho pýtali, ako to vyrieši.

Ministerstvo zatiaľ na otázky vôbec nezareagovalo.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

ARM razantne vstupuje do PC iných ako Apple
Android 15 predĺži výdrž smartfónov na batériu
Nové .sk domény sú oddnes dočasne lacnejšie
NASA oznámila ďalšie posunutie prvého letu vesmírneho Boeingu
Starlink zdvojnásobuje cenu globálneho programu pripojenia
Apple pripravuje výrazne tenší iPhone, má prísť budúci rok
Android smartfóny na základe pohybu rozpoznajú, že sú kradnuté, a zamknú sa
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť viachodinovú odstávku služieb
Nové ARM notebooky budú mať dobrú oficiálnu podporu Linuxu
Po dlhých rokoch sa zvýšila kapacita 2.5" HDD


Diskusia:
                               
 

Ked IT riadi babkoherecka, co ste cakali?
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

Bábkoherca
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Xperienced IT department
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Teraz cakame na predstavenie o Pinokiovi s tym, ako sa mu bude predlzovat nos..
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Nic sa mu nebude predlzovat. Len sa mu postavi.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

lebo keď tam bol Pellegrini, tak sme ani nevedeli že taký úrad funguje, tak dokonale maskovali čo robia-kradnú.
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

teraz je dobrou otázkou či to bolo lepšie alebo horšie ako to, čo sa deje teraz.. že niekto kope tunel v priamom prenose a ešte sa ti aj smeje do ksichtu že s tým nič nenarobiš. a ak sa mu podarí, ešte aj poruší tvoje občianske práva, taksito beztrestne..
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

A presne kvôli takémuto prístupu sme v takých s******* akých sme…
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne. Slovensko sk za miliardu a bolo to nepoužiteľné.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dobre to robi, nejeb do nej. Ved takto sa aspon zbavim tych kramov co mam na sklade? Toto je dobra cesta a budem si moct dovolit aj dovolenku v Dubaji tento rok.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

zhodnotim to upravenym sloganom jedneho ceskeho filmu s ludkom sobotom : Ještě větší blbec, než jsme cekali ... (original bol doufali...)
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

profesia je nepodstatna ak je osoba inteligentna.
no teta ma v hlave nas***e, je to proste πca!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dal by som hrubu knihu o programovani za pozitok vidiet tvar 'ministerstva' ked si precitalo vase otazky.

A je vobec zatajovanie vyberoveho konania v sulade so zakonom? Myslim ze by priekazne nebolo od veci upozornit nejaku Sorosom platenu mimovladku aby do toho zacali rypat.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Sorosovci do tohto vŕtať nebudú, to len keby mali ministersto Ficovci.
Odpovedať Známka: 1.3 Hodnotiť:
 

Nebud smiesny, milion sa za cias smeru daval ako uplatok vo vyssej sfere. A zober si len slotove emisie aka to cena, kde nikto nedostal s toho ani teply vzduch. Tu je to snaha kupovat dochodcov, uplne zbytocne. Fico ich namota lepsie ako podomovy predajca.
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

on hovoril iba o protinarodnych mimovladkach..
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ja som hovoril o Sorosom platenych mimovladkach, a tie priekazne protinarodne byt nemusia. Ale vecsinou byvaju protikorupcne, a to narodnejsie zalozenym politikom zvykne vadit.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Oni su protikorupcne len ked nejde o nasich ludi.

Nasi ludia samozrejme z definicie skorumpovani nemozu byt, tak nie je co riesit, ani pri rozkradackach s chucpe, pri ktorych ti vraj narodnejsie orientovani politici blednu zavistou.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

opat si pouzil slovo priekazne nespravne! to sa pouziva vtedy, ked by uvedeny argument bol preukázateľne pravdivý, čo v tomto príklade práve priekazne nie je.. ale ako turizmus to môže na niekoho zabrať, typická taktika liberálov.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Prave si ukazal ze si priekazne smeracky alebo horsie Putlerovsky trol, ktory je na dsl priekazne novy. Slovicko priekazne sa totiz priekazne pouziva na trolenie takych ako si priekazne ty.
Odpovedať Hodnotiť:
 

alebo ty si priekazne menej chpápavý ako by tvoje učené príspevky vedeli pripustiť..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Cakal som od toho FAIL ale toto je uz aj na mna vela. Vsak s HMS si nemusi poradit ani vnuk ak bude chciet babke doistalovat apku na nejaku vec.
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Co ste vseci zaostaly?

Nechapem ako moze kazdemu unikat pointa.

Cely google ekosystem je kokotina (apple tiez)

Suhlasim iba stym ze debili zvolili cinske spehovacie zariadenia, no chybajuce google kokotiny praveze schvalujem.

Aplikacia by sa samozrejme mala dat normalne stiahnut aj bez "appstoru" a nainstalovat ako VLC na widlach, kludne aj portable verzia.

Vsetci si hlupo zvykli ze mobilny Operacny System musi byt degenerovany ako ten Androis/iOS, pritom to kludne moze byt cisty linux len s mobilnym UserInterface, kde moze mat uzivatel plny pristup ku vsetkemu, dokonca aj "BIOSu"/bootloaderu (bez straty zaruky!)...
Odpovedať Známka: -4.2 Hodnotiť:
 

A teraz to vysvetli ujom.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Jasne, stacil tablet s linuxom a prikazovym riadkom. Chyba nejaka apka? Naprogramuj si
Odpovedať Známka: 5.3 Hodnotiť:
 

Práve v HMS sa skrýva pokrytectvo západných monarchií! Vyžadovanie genderovej rovnosti, ale vôbec neriešia nebinárne osoby na tróne a na plťky priekazne sexisticky vypisujú diskriminačné slogany!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Vzhľadom na cenu a kvalitu školenia nemože pre seniorov, čo ho neodflákli, či už nahodenie Androidu od Google a nakódenie chýbajúcich radičov alebo cracknutie štátnych aplikácií pre inštalovanú verziu priekazne predstavovať problém.
Odpovedať Známka: 4.4 Hodnotiť:
 

mne raz jeden týpek povedal, "Viem ovládať televízor, som programátor". Skoro ma vystrelo na zem.

tu sa treba vžiť do role programátora (ako uvádzaš senior), ktorí ma UI urobiť čo najintuitívnejšie.
A btw práve nám vzniká konšpirácia, či to neboli tablety určené na digitálne osemsmerovky a malované krížovky.

#ŠtátChceUŠetriťPapier
#AleNaopakDodávateľMinieViacPapiera #PoslednejPotreby
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

A teraz si vezmi, ze ked to povie na interview, tak dostane flek s platom 4 tisic brutto. Ak je transrodorovy gej tak aj 6 litrov len taky fukot.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

ty chces, aby ma porazilo (..koor v tychto *kanikulach..), ~ od zavisti!
..som uz cely ~zelenyy
Odpovedať Hodnotiť:
 

inu, najjednoduchšie riešenie pre štát by bolo pridať tie ich aplikácie do Huawei AppGallery :-)
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Prauda, aspoň čiastočná záplata tohto doyebu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ked Cesko zakaze produkty Hyuawai pre statnu spravu ako bezpecnostna hrozba ale Slovensko ich rozda seniorom :DDD
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Cakal som ze budu rozdavat low cost ale necakal som ze budu rozdavat nieco co sa realne ani neda pouzit :DDD novy level ideme ucit seniorov ako pouzivat tablet ale nerozbehnes tam nic a aj ked hej tka o rok dva uz urcite nie :D

Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Vytvoriť fiktívne ministerstvo aby nejaká sliepka, vyštudovaná bábkoherečka male teplý flek tak to už je sofistikovaný systém legálneho kradnutia, ktorý by Smeru ani na um nezišiel. Čoho sa ešte dočkáme od trnavského blázna a jeho partaje je vo hviezdach. Každopádne sa táto vláda už zapísala do histórie ako najneschopnejší spolok idiotov.
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

Sa co to naucili od Smeru.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Smeraci udrziavali pri rabovackach nejaku stabnu kulturu; tato banda to dala na hulvata a su ako prasce vypustene k valovu.
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

práve naopak, aj to sám na začiatku tvojho príspevku priznávaš.. na tieto veci sú ešte oveľa schopnejší, ako tí pred nimi..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Uz sa nam udomacnuje slovne spojenie na tuto bandu: neschopni a schopni vsetkeho.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

A cakal snad niekto nieco ine?

Ministerstvo, ktore riadi "expert herecka" moze prist iba s "exkrementnym" riesenim, ktore stoji za houby.

Kazdemu sudnemu cloveku muselo byt jasne, ze toto je iba pracka pre "nasich" ludi, tentoraz z pravicovej strany spektra.

Jedine normalne riesenie je dat dochodcom zakladny iPad ak im chceme silou mocou davat tablety. Ma dlhu podporu od Apple, kvalita Appiek je tam viac menej zarucena, podpora tiez, hardware utiahne co treba a este ma rezervu.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Dôvod nevyhnutnosti existencie takéhoto ministerstva je presne rovnaký ako ktoréhokoľvek iného, čo z výsledkov pri nasadení nástrojov hĺbkovej analýzy priekazne jednoznačne vyplýva.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

to preto lebo tieto tablety sluzia len ako placeholdre, aby sa seniori oboznamili s tym, ako tablet moze vyzerat a mohli sa spolu rozpravat na sidlisku - "a ty mas aky tablet milomir? biely jonacko - hmm ten je dobry, ja mam cierny", samozrejme, ze na to bude nasledovat faza dva, kde budu rozdavat zas dalsie kolo tabletov a tabliet
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Hm... Vôbec tu ale nebola spomenutá najdôležitejšia fičura - dá sa na nich krájať cibuľa?
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

( @Migggs-a )

nj, ale už ma to ozaj sere, všetko,

aj s týmto Ondrejom mackom.. co on je vlastne zac, - jeko komplet profil ?

resp.- co má, MAá také, že je taká ..(massä) mediálna hviezda, furt, všade, a už "oddávna" ? (už nejmín 15 - 20 - 30 rokov..)

..je to nejaká super-beauty, super sexy fotomodelka ? tož, asi ne, - je to jen obyčka., ted už aj ztučnelejší, už starší chlapík..

je to syn, /synovec, strýko, ..anyway, whatever príbuzní, - nekoho mocného, & bohatého a vplyvného ? ?!

..abo sám prišiel k nejakému menšímu- -vačšímu kapitálu, sám zbohatol ? (burza, /dedictví, /day-trayding, /výhra, /typovanie, /prenájmy, /tvorba, szco, /..remeslo,-á.. /menší, malý podnikatel /szčo

Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 


..abo - proč je vlastne v médiích pečený-važený, - napriek tomu, že (hoc-mám pocit, /aspon taký mám dojem), ..že by nevedel spravit v tom .."IT", resp. výpočtovej technike, - ani tolko čo ja, /hocijaký stredoškolák..
(..by nevedel spravit komplet výmenu starého HDD, za SSD.. )

..a o takom prípade, jako som mal nedávno, - ani nevraviac..
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

vidite to moc blede, dochodcom staci aj tablet bez google, vsak aj tak su na strane Ruska, a miesto google im postaci aj yandex :-)

- osobne nevidim v tom problem ze tam nebude nic od google
- huawei ma vlastny appstore, apiek tam ma dost a tie statne tam pribudnu
- na surfovanie na webe a citanie sprav im to staci
- je ale slusna blbost nedat specifikacie tabletom a ich ceny, predpokladam ze vzhladom na objem zakazky im huawei spravil peknu cenu
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Inak Yandex nie je zly vyhladavac, dokonca niektore veci vyhlada lepsie ako google.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

nejde o projekt za 70 milionov ale o tunel za 214 milionov.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

A tunel Branisko ma stale jednu ruru. Nejsou penize.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A aj ta ma zvlnenu drenaz. Smerak z partizanskeho to hodil na stratu svojpravnosti a je zhojeny. Takto sa zarabaju peniaze vlastnou hlavou.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

... alebo o "transparentné" zmanipulovanie výsledku ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tywole Hownowei? Pre tu znacku sa rozhoduju len BFU co absolutene nemaju sajnu o IT / mobiloch / tabletoch...
Absoluntne nepouzitelna zamknuta smirovacia platforma...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

povedzme si seriozne, uz sa nieco tejto vlade podarilo? Na co konkretne siahla Remisova vzdy skoncilo katastrofou. Hlupesieho politika som ozaj nevidel
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

ako pre koho.. vsetko co spravila zabezpecilo este jej vnukom zlatom vykladane izby.. to, ze je to katastrofa pre narod nejako ozelie..
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

To mi chcete povedat ze seriori nezvladnu za 5 minut pri kavicke side-loadnut Google sluzby a rozbehat Obchod Play? No tak dobre... za 10 min.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Zdravím, aký model tabletu značky Huawei to z daní "rozdávajú"?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A ako sa maju seniori zaregistrovat na to skolenie? Ako sa ja ako senior mam dostat k tomu tabletu? Nikto ma nekontaktoval a na vladnych strankach nieje nic zmysluplne...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vsak ked ministerstvo riadi najvacsia hlupana, ktora este aj heslo ma nalepene na monitore. Nicomu nerozumie, to je mozne len v tejto hlupej chunte.

Stupnovanie slova hlupy:

Hlupy
Hlupejsi
Najhlupejsi
remisova
Remisova, heger, psychopatovic (dohromady)
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Co ma viac znepokojuje, ze by sa nim niekde orihlasovala a nedajboze aj nieco robila. To by sa smerakovi nestalo.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ved preto rozdali taketo cinske hracky, lebo budu seniorov ucit na nich ako ich preflashovat a nahrat novy OS image, rozbehat appky a appstore.
Odpovedať Hodnotiť:
 

cieľom tejto kampane bolo priekazne zvýšiť IT gramotnosť národa. začalo sa teda na najmenej IT zdatnej skupine a to spôsobom, ktorý (po dvojmesačnom intenzívnom školení) zvýši vážený priemer tohto ukazovateľa minimálne o 100 percentných bodov.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár