neprihlásený Utorok, 27. februára 2024, dnes má meniny Alexander
Perseverance na Marse ukončilo výrobu kyslíka

Značky: MarsNASA

DSL.sk, 11.9.2023


NASA po opakovanom úspešnom použití prístroja MOXIE na robotickom vozidle Perseverance na Marse na výrobu kyslíka ukončila tento experiment.

NASA o tom informuje v tomto oznámení.

MOXIE, Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment, vyrába kyslík elektrochemicky z oxidu uhličitého z atmosféry. Oxid uhličitý tvorí podľa NASA až 96% atmosféry Marsu. Prístroj vyrába ale pomerne malé množstvo kyslíka.

NASA podľa oznámenia použila prístroj 16-krát, naposledy 7. augusta. Testovala ho v rozličných podmienkach, keď atmosferické podmienky na Marse sa veľmi výrazne menia.

Podľa skorších informácií pri každom teste prístroj vyrábal kyslík jednu hodinu. Pri najefektívnejšom teste vyrobil 12 gramov kyslíka za hodinu s čistotou minimálne 98%. Pri poslednom teste v auguste prístroj vyrobil 9.8 gramu kyslíka.


MOXIE, kliknite pre zväčšenie (foto: NASA / JPL-Caltech)Celkovo počas všetkých testov spolu prístroj vyrobil na Marse 122 gramov kyslíka.

V budúcnosti bude potrebná výroba kyslíka na Marse na dýchanie ľudskými posádkami a prípadne ako palivo pre rakety pre návrat na Zem.

Primárnym cieľom celej misie Perseverance je nájsť stopy a dôkazy prípadného života, konkrétne stopy po minulom mikrobiologickom živote. Za tým účelom analyzuje vzorky pôdy a hornín na miestach s vysokou pravdepodobnosťou prítomnosti života v minulosti a zároveň zbiera vzorky materiálu pre ich neskoršie vyzdvihnutie a dopravu na Zem budúcimi misiami na Mars.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Vydaný nový Tails 6.0
Vo vlakoch do Prahy sa výrazne zlepší WiFi
Digi TV zdražuje, najmä pri káblovej TV
Intel tento rok uvedie procesor až s 288 jadrami
Ministerstvo školstva chce údajne zakázať v školách mobily
Operátori majú vyradiť kvalitný ČT Sport, podľa UPC sú za tým slovenské TV
Predstavený funkčný notebook s úplne priehľadným displejom
Vedci vyvinuli materiál pre optické médiá s kapacitou 200 TB
Inteligentný prsteň od Samsungu má prísť v júli, údajne čoskoro ho má uviesť aj Apple
SpaceX chce tento rok uskutočniť minimálne 9 štartov Starship


Diskusia:
                               
 

a na Zemi by nešlo nainštalovať podobné prístroje s priekazne neobmedzenou veľkosťou a teda úmerne vyššou mierou efektivity práce, ktoré by z prebytočného CO2 vyrábali kyslík a priekazne tak ako prvé opatrenie na Zemi reálne pomáhali znížiť zaťaženie atmosféry oxidom uhličitým???? alebo to funguje iba na Marse?
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

samozrejme sa dá namiesto toho vysadiť les podobnej veľkosti, ale toto opatrenie momentálne u hardcore ekológov nie je priechodné ani nič nerieši. ale taký prístroj na výrobu CO2 by sa im možno páčil. vieš presne zmerať a chváliť s tým, čo robí, plus sa tu samozrejme rozprávame o iných peniazoch ako pri výsadbe nejakého lesa..........
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Samozrejme, že by to išlo. Akurát je to drahé a žerie to veľa energie. Oveľa jednoduchšie je nespaľovať uhlie a iný sajrajt.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Len ci bez co2 nevyhynu rastliny a nezostane tu pust. Vieme kolko je optimum?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

no ty očividne nie, ale výskumníci z nasa áno. vedia to ešte o dva stupne lepšie ako príroda sama. takže hej, zostane tu úšť..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Musím ti dať biely bod, alebo slniečko na nástenke. Prvý krát si ma presvedčil že si priekazne chytrejší než grétka. A stále sa mi nechce veriť,povedz to Ťa s tým co2 v škole naučili alebo si čítal scifi časopis kde sa v rubrike only 4 oxymoron, venovali konšpiračnej teórii?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Uplny pruser bude ak o 400 - 500 rokov sa budu deti v skolach ucit, ze aky to ober kkti boli ludia v roku 2023 ked si mysleli, ze sa da nejaka uplne nevhodna planeta obyvat alebo dokonca 'teraformovat' namiesto toho aby poriadne starali o Zem.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Najprv sa ale budu ucit, ako sa blba EU samoznicila prijatymi extremnymi opatreniami na znizovanie emissii, pricom sa podiela na celkovej produkcii iba smiesnymi percentami, pricom zvysne svetadiely zacali na ukor EU vyraznejsie prosperovat, cim vsak svojou bezohladnostou postupne znicili atmosferu na zemi - vypustanim satelitov, rakiet a podporovanim nezmyselnych vojen s jadrovou municiou :)
Odpovedať Známka: 2.4 Hodnotiť:
 

vdaka EU zijeme v mieri a usetrime na spolocnom hospodarstve, ale kludne sa vy nepriatelia EU prestahujte do krajiny, kde musia byt vsetci stastni povinne a dnes zjedli to co maju na zajtra, alebo rubel co padaaa
Odpovedať Známka: -1.0 Hodnotiť:
 

Vďaka EU sa zavádzajú sankcie, ktoré škrtia naše hospodárstvo. Zbytočne sa vďaka EU prerozdeľujú peniaze, ktoré by mohli ostať v rukách pracujúcich. EU sú zbytočne vyhodené peniaze, stačili by slobody pohybu osôb, tovaru a služieb.
Odpovedať Známka: -2.6 Hodnotiť:
 

Taký MUDr.lanti ma nikdy neprestanú prekvapovať svojou sprostosťou. Keby si si aspoň overil fakty pred tým než začneš perliť a posielať národ, ktorý priekazne nadpolovične hlasoval PROTI vstupu do eu, a súvisle tak potom debatoval ok, ale prísť tu s tak arogantným prístupom, človeče ty doslova nemáš rozum.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jedna vec je prax vs. idea a druha su ekonomicke a hospodarske moznosti. EU je stale v stave, ze si moze dovolit tlacit na tzv. zelenu transformaciu. A ono to nie je len o pokuseni byt popredny ci prvy velkostat, ktory bude mat najnizsiu uhlikovu stopu na obyvatela (rozvinute krajiny), ale chcu bojovat proti Cine, ktora pochopila, ze kapat na znecisteny vzduch v mestach nie je to, co by chceli.

A teraz k tomu niceniu si hospodarstva. Ano, nicia ho, do istej miery. Ale externe faktory su v tomto silnejsie: drahe energie (Nemci a ich rusky plyn), nedostupnost roznych metarialov ci vyrobkov z Azie, zle podnikatelske prostredie ci jednoducho nizka inovativnost (sikovni utiekli do USA alebo su v Cine).
Ak by sa hned zastavili vsetky tzv. zelene praktiky, hospodarstvo by sa zazracne nezotavilo a nezacalo rast.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Presne tak. Ak by sa hned zastavili vsetky tzv. zelene praktiky, hospodarstvo by sa nezotavilo zazracne, ale priekazne uplne normalne.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

K posl. vete, aspoň by sa priekazne zastavili emisné kvóty a biznis s nimi. Naj. producent hovädzieh, Dánsko má podla teba čo robiť s výmyslami EÚ zelenosti? U nás je jedno pozitívum a síce, že sa pôda stihne regenerovať až EÚ hrdo vytýčíme prostredník.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Blbost, budu sa ucit co im mi odkazeme. No a my im povieme, ze plan bol kolonizovat Mars, aby sme ho mohli vytazit, zlumplovat a zdevastovat, aby sme to nemuseli urobit tu doma. Cim vlastne zachranujeme domovsku planetu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Posielam kvety
Posielam kvety
Posielam kvety…
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

len taka zaujimavost - internet tvrdi, ze clovek spotrebuje 2g kysliku za minutu.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

A teraz keď vypli výrobu kyslíka, čo budú Marťania dýchať?… :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

No ved oxid uhlicity, co nevies citat? :D
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

"Priemerný človek spotrebuje pri každom nádychu asi 0,5 až 0,6 litra vzduchu. Z toho je asi 20 % kyslík. To znamená, že na jeden nádych potrebuje človek asi 0,1 až 0,12 gramu kyslíka."
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Takže ten prístroj by nestačil ani pre jedného ešte dýchajúceho človeka vyrábať kyslík?
Odpovedať Hodnotiť:
 

samozrejme ze nie, pozri moj koment nizsie, pre cloveka by to stacilo cca na hodinu pokojneho dychani a vyrabali to 16 hodin
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie tak celkom, vdychovany vzduch ma cca 21% O2 co neni nic divne, ale vydychovana plynna zmes je hlavne CO2, H20 a cca 13% kyslika (nie 0%), takze spotreba je v podstate ani nie polovicna ako tvoj odhad (keby bol spravny)

molovy objem akehokolvek idelneho plynu za standardnych podmienok (298K a 1013 hPa) je cca 22,41 dm^3 a teda na jeden nadych sa spotrebuje cca 0,3 litra cisteho kyslika, co je cca 1/75 molu

kedze molova hmotnost molekuly kyslika O2 je cca 32 g/mol, no tak 1/75 molu je cca 0,43 g na jeden pokojny nadych, co pri total 122 g mame cca 284 pokojnych nadychov, co pri frekvencii cca 4-4,5 nadychu za minutu mame cca 71-63 minut velmi pokojneho dychania (napr. v spanku)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Takže to nestačí vyrábať kyslík ani pre jedného človeka... :-(
Odpovedať Hodnotiť:
 

A prečo by malo telo v prostredí s inou gravitáciou, tlakom, teplotou či zložením potrebovať rovnaké množstvo kyslíka? Teda ak nie je osadené tak jebnutým modzgom, že sa k tomu priekazne dopočíta.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ok teda ty prij3bany mozog (nezabudaj kto zacal)
tak teda vydrzalo by to mozno o 50% viac a teda na 1,5 hodiny a nie malo vyse hodinu

dolezite je, ze to neni na 100 hodin dychania, ani na jednu minutu ... ziadne radove rozdiely
Odpovedať Hodnotiť:
 

I nezabudaj kto zacal sa ako sugestívna inkantácia dedičného hriechu dočká na onom svete priekazne spravodlivej odmeny.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Sa tu hádate ako by ste priekazne zabudli na fakt že ten kokotný tragáč z misie apollo 11 produkoval dostatok kyslíka pre troch. A čo k tomu potrebovali? Vysielačku, leukoplast, hadičky, nejaký radiátor s drátmi a plošný spoj v krabičke z kartónu či čoho. Ste nevideli ten film? Satanáš je o ničom len kontradiktovaní samého seba. Vieme že satan = klamstvá a oieby ale uniká im fakt ze už pokročili až tak ďaleko že oiebujú sami seba. Jak to povedal ten chuj youtuberovi ohľadom tesnenia mechanickej ruky vo vesmire? Citujem real good engineering. Proste lol, nič viac nič menej.
Odpovedať Hodnotiť:
 

pre psa je to na 10 hodin:
https://t.ly/2b6vq
Odpovedať Hodnotiť:
 

do skafandru a bude nám vyrábať O2 a pohlcovať CO2!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár