neprihlásený Pondelok, 17. júna 2024, dnes má meniny Adolf
Niektoré PC sa nemôžu dodávať s Linuxom, nespĺňajú s ním požiadavky na spotrebu

Značky: LinuxWindowsspotreba a výdrž

DSL.sk, 14.12.2023


V dlhoročnej kontroverznej otázke nedostatočnej ponuky osobných počítačov s predinštalovaným operačným systémom Linux sa aktuálne vyskytol zaujímavý nový aspekt, keď niektoré modely PC sa s Linuxom ani nemôžu predávať kvôli nespĺňaniu regulácií ohľadom spotreby.

Vyplýva to z informácií vývojára Maria Limonciella z AMD, ktorý navrhol záplatu linuxového jadra riešiacu takýto problém na niektorých systémoch. Upozornil na to linuxový Phoronix.

Už viacero rokov platia vo viacerých regiónoch vrátane EÚ regulácie stanovujúce maximálnu spotrebu osobných počítačov v rozličných scenároch, ktorú musia predávané počítače spĺňať v štandardnej konfigurácii.

Podľa informácií Limonciella niektoré modely PC tieto regulácie spĺňajú s Windows ale nie s Linuxom, pričom problémom je spotreba v režime ACPI S5. Stav S5 je stavom po softvérovom vypnutí počítača, v ktorom niektoré komponenty môžu byť napájané pre možnosť zapnutia napríklad cez sieť. V prípade týchto systémov je pod Linuxom problémom evidentne vysoká spotreba niektorých PCI Express zariadení, keď záplata vypína PCI Express porty.

Vývojár neuvádza, ktorých systémov sa problém týka. Záplata zrejme nie je špecifická pre AMD, AMD problém predpokladane rieši ale kvôli problémom PC postavených na jej platforme.

Či bude do jadra akceptované ale takéto riešenie, nie je jasné. Iný vývojár totiž upozornil, že korektné vypnutie komponentov, ktoré nemajú byť pripravené na zapnutie, má pri vypnutí do stavu S5 zabezpečiť firmvér.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Francúzsko chce deťom do 11 rokov úplne zakázať smartfóny, nielen v školách
Po vyradení ČT Sportu majú operátori blokovať aj ČT 2
Western Digital ohlásil 256 GB čip flash pamäte
NASA po poškodení pamäte obnovila kompletnú funkčnosť sondy Voyager 1
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť veľkú odstávku služieb, netypicky cez deň
Hodnota Raspberry Pi po vstupe na burzu prekročila miliardu
Po ARM notebookoch prichádza aj výkonnejší RISC-V notebook
Podpora predposlednej verzie Windows 10 definitívne skončila
Satelitné dáta ukázali anomálie už 19 dní pred ničivým tureckým zemetrasením
YouTube testuje vkladanie reklám priamo do videí na serveroch


Diskusia:
                               
 

... vetry nesplňajú kritické podmienky CO2 stanovené EU.

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Ozvi sa tuna opat, ked o tvoj vietor bude zaujem na ebay napriklad...
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Ebay, telekom a smart golfové vozítka, podporujú všetko čo súvisí s riťopelovaním.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

A čo s tým majú nejaký ITčkári, spravujúci linuxové jadro?! Že čert nikdy nespí je predsa priekazne v kompetencii Vatikánu.
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

je az urazajuce aby sa mi notebook/desktop sam zapol a vykonaval cinnost bezo mna, i ked zakazem aby tak nekonal ... par krat sa mi stalo ze takto vykonal moj notebook v rupsaku a pekne ma "zapotil", nehovoriac o priemyselnom rieseni , ked relatime masina sa zacne updatovat ked sa na nu clovek pripoji na zahranicnej ceste... tuto drzost ma i google ,ked ma informuje ze moj telefon potrebuje minimalne dat pre svoj update i v zahranici i v data roamingu , data su extremne drahe v niektorych lokaitach a google nema maly update samosebou
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

a ty si nevieš v telefóne vypnúť aktualizácie appiek?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Pokiaľ zákazník nežiadal kríženca s tamagoči, bolo by vari priekazne slušnejšie baviť sa najsamprv o etickosti hádzania naň zodpovednosť a nie v rozpore s GDPR zisťovať jeho skillset.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

" i ked zakazem aby tak nekonal"

tak skus zakazat aby tak KONAL. Mohlo by to pomoct
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

A to akože priekazne vážne, áno? Tak, debylnejšie odôvodnenie bránenia rozširovania konkurencieschopného os mrkvosoftu, som veru nieže dĺho ale asi nikdy v živote nepočul. Tak ale keď vážne kvôli takej chobotine, sa divím že dnes máme možnosť kúpiť čokoľvek. Windows v oem pc, to bude aj keď si na rebrách budeme vybrnkávať árie. Otto sa oddnes báť nemusím, sme v suchu ľudia.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár