neprihlásený Utorok, 25. júna 2024, dnes má meniny Tadeáš, Olívia
Orange, ktorý posunul vypnutie 3G siete o rok skôr, ju začne vypínať o pár týždňov

Značky: Orange3G

DSL.sk, 28.12.2023


Telekomunikačný operátor Orange, ktorý najskôr oznámil termín vypnutia 3G siete na konci roka 2024 a následne termín posunul na výrazne skorší, začne s jej vypínaním o tri týždne 18. januára.

Vyplýva to zo zvláštnym spôsobom zverejneného harmonogramu operátora, ktorý ho štandardne neoznámil médiám a napríklad o harmonograme ani stále neinformuje zákazníkov na svojej stránke s informáciami o vypínaní 3G siete orange.sk/vypinanie-3g-siete.

Operátor Slovensko rozdelil na pätnásť oblastí, v ktorých bude 3G sieť vypínať v rozličných dňoch. V poslednej bude sieť vypnutá 22. februára. Až na niekoľko výnimiek bude vypínanie prebiehať smerom od západu územia na východ, vypínanie začne v Bratislave a skončí vypnutím siete v najvýchodnejšej časti krajiny.

Textový zoznam vypínaných oblastí v jednotlivých termínoch napríklad v podobe zoznamu okresov operátor nezverejnil a či ho pred spustením vypínania zverejní na stránke s informáciami o vypínaní nie je známe.

Orange oznámil plán vypnúť 3G sieť ako prvý z trojice operátor s 3G sieťami a s najväčším a dostatočným predstihom na začiatku roka 2022. Z istého aspektu bolo jeho oznámenie ale najproblematickejšie, keď neskôr už oznámený termín výrazne zmenil. Najskôr operátor totiž oznámil vypnutie 3G siete na konci roka 2024, v decembri 2022 ale tento termín výrazne posunul a oznámil vypnutie siete k 31. decembru 2023.

Na začiatku tohto mesiaca oznámil plán vypínanie uskutočniť od januára do februára budúceho roka a aktuálne zverejnil konkrétnejší harmonogram.

Slovak Telekom už svoju 3G sieť vypol, po vypnutí v prvých lokalitách na začiatku októbra dokončil vypnutie v druhej polovici novembra. Telekom oznámil plán vypnutia s menším predstihom až v máji tohto roka, termín aspoň nemenil.

S najmenším predstihom oznámil plán vypínania operátor O2, ktorý ho oznámil na začiatku tohto mesiaca a vypínať 3G sieť začne už v januári. Kým Slovak Telekom vypol a Orange má vypnúť celú 3G sieť za pomerne krátke obdobie, O2 ju podľa oznámenia plánuje vypínať postupne a veľmi pomaly. Vypínanie po jednotlivých lokalitách má totiž trvať až dva roky.

Operátori vypínajú 3G siete najmä za účelom uvoľnenia frekvencií, ktoré následne využijú na poskytovanie 4G a 5G sietí s väčšou efektivitou a tým aj väčšou kapacitou.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Zakladateľ WikiLeaks je po dlhých rokoch na slobode, odletel z Británie
App Store od Apple podľa EK protizákonne obmedzuje vývojárov, preveruje aj nový poplatok
Netflix údajne zvažuje bezplatný program s reklamami
Majitelia domu poškodeného odpadom z ISS žiadajú od NASA odškodné
Prvé Macy s M4 prídu až ku koncu roka
Telekom zvýšil pokrytie 5G aj 4G, má novú mapu s pokrytím v budovách
Odlet Boeingu z ISS bol pre problémy odložený na neurčito
Telekom zlepšil dáta pre dovolenkujúcich a cestovateľov, má použiteľné balíčky až pre 115 krajín
Amazon v balíkoch prestáva používať plastové vzduchové vankúše, v USA
Starlink začal ponúkať výrazne menšiu prenosnú satelitnú anténu


Diskusia:
                               
 

V projektovom pláne je určite rozdelenie vypínania na pätnásť oblastí pomerne erudovane zdôvodnené, ale podľa mňa by bolo omnoho vhodnejšie rozdelenie na osemstosedemdesiatdva častí, čo by dávalo najavo väčší dojem odbornosti a predovšetkým priekazne kladenie dôrazu na detail.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

najlepšie vypínanie je "strihom"
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

myslíš takto?
youtu.be/saRir95iIWk
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je extra speed cut…

Odpovedať Hodnotiť:
 

Takú sprostosť môže vypustiť len kto nie je oboznámený s tempom, aké priekazne dosahujú vlasové vizážistky zo stredozápadu.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár