neprihlásený Utorok, 16. apríla 2024, dnes má meniny Dana, Danica
PCI Express 7.0 má už prvý oficiálny návrh

Značky: PC

DSL.sk, 3.4.2024


Vývoj ďalšej generácie počítačovej zbernice PCI Express úspešne pokračuje a aktuálne bolo oznámené dokončenie nového návrhu ďalšej generácie PCI Express 7.0.

Nový návrh je verziou 0.5 špecifikácie PCI Express 7.0 a organizácia PCI-SIG stojaca za touto technológiou považuje túto verziu za prvý oficiálny návrh špecifikácie.

Príprava PCI Express 7.0 bola oznámená v júli 2022, v polovici minulého roka bol zverejnený prvý návrh jej špecifikácie vo verzii 0.3.

PCI Express 7.0 bude opäť dvakrát rýchlejšia ako PCI Express 6.0 a zdvojnásobí teda komunikačnú rýchlosť na 128 GT/s, čo bude znamenať pri x1 slote v jednom smere prenos dát rýchlosťou o niečo vyššou ako 15 GB/s.

Použitá bude rovnako ako pri PCI Express 6.0 modulácia PAM-4, Pulse Amplitude Modulation so štyrmi úrovňami signálu. PAM-4 dokáže naraz signalizovať dva bity informácie.

PCI Express 7.0 má zlepšiť efektívnosť spotreby a má byť spätne kompatibilná so všetkými predchádzajúcimi generáciami.

Nová generácia je cielená na použitia vyžadujúce vysokú priepustnosť dát ako napríklad 800-gigabitový Ethernet, umelú inteligenciu a strojové učenie, cloud a kvantové počítače.

PCI-SIG očakáva dokončenie PCI Express 7.0 v roku 2025. Prvé zariadenia by na trh mali prísť zrejme okolo roku 2027, keď v tomto roku má odštartovať program testovania kompatibility.

V súčasnosti sa v počítačoch používa PCI Express vo verzii 5.0, pričom ďalšia verzia PCI Express 6.0 bola dokončená už na začiatku roka 2022. V minulom roku PCI-SIG oznámila aj odštartovanie vývoja novej budúcej verzie PCI Express používajúcej optickú komunikáciu namiesto súčasnej elektrickej komunikácie. Kedy by mohla byť vytvorená prvá optická generácia PCI Express a kedy by mohla byť podporovaná v prvých počítačoch nie je ale jasné.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Nový CPU Apple M4 majú dostať všetky Macy, s výnimkou najvyšších najneskôr do jari
Samsung sa v predaji smartfónov vrátil pred Apple
Zatiaľ posledný Star Trek seriál bude mať ďalšiu sériu, ohlásený aj nový film
Nový Android 15 je k dispozícii v beta verzii
Samsung má spustiť výrobu takmer 300-vrstvovej flash tento mesiac, budúci rok dosiahnuť 430 vrstiev
SpaceX použila prvý stupeň Falcon 9 už 20-krát
Apple čoskoro uvedie ďalší sci-fi seriál
Populárna databáza Redis má po zmene licencie ďalší klon, už bol vydaný
Apple údajne už tento rok uvedie nový procesor M4, s podporou AI
Western Digital predstavil 4 TB pamäťovú SD kartu


Diskusia:
                               
 

takže 6ku rovno preskočíme
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ktovie ale viac-menej sa 4. generácia preskočila. Používa sa, napr. najnovšie AMD mobilné CPU ako 8840U má len gen4. Zrejme kvôli spotrebe?
Odpovedať Hodnotiť:
 

vobec sa nepreskocila

amd ma diverzifikovane portfolio, nie kazdy pci-e slot (ci uz je fyzicky 16x/8x alebo mensi 4x alebo najmensi 1x) vyuziva v5, ma chipsetoch nizsich rad je to aj v primarnom 16x slote najblizsie a priamo napojenom na CPU, iva pci-e v4

dalej: APUcka 8000 maju iba pci-e v4

dalej: nie kazda linka na platforme je pci-e v5, si pozri diagramy platformiem na sucasnych amd chipsetoch a zistis ze je tam cele hafo miest (pci-e linky z CPU do chipsetu), ktore su "iba" verzie 4

dalej: rovnako je to s m.2 slotmi v zavislosti od pozicie chipsetu
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ako mačkopes, či na jednej časti podporíme x5 ale ostatné pôjdu len x4? A to má aký efekt niekde??
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som hovoril čisto o procesoroch a podpore pcie generácii, kdežto ty hovoríš o doskách. Ak kúpiš lacnú dosku, samozrejme že nebudeš mať pcie 5.0 i keď cpu bude podporovať. Samotný čipset býva prepojený 4 kanálmi pcie a častokrát v lacnejších prípadoch práve čipset komunikuje len na pcie 4.0.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár