neprihlásený Piatok, 22. marca 2019, dnes má meniny Beňadik   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
SpaceX úspešne vyniesla prvé satelity pre svoj satelitný Internet

Značky: SpaceXpripojenieInternetsatelity

DSL.sk, 22.2.2018


Spoločnosť SpaceX dnes úspešne vyniesla na orbitu prvé dva testovacie satelity pre jej pripravovanú službu rýchleho internetového pripojenia Starlink a satelity už komunikujú s pozemnými stanicami.

Oznámil to Elon Musk, zakladateľ SpaceX.

Satelity vyniesla raketa Falcon 9 ako sekundárny náklad, primárnym bol satelit Paz vynášaný pre Španielsko. Misia bola zaujímavá okrem toho snahou prvýkrát pre zvýšenie znovupoužiteľnosti zachytiť kryt nosu rakety, ktorý stojí približne šesť miliónov dolárov.

Nos má aj aktívny pohon a zbrzďovaný je padákmi, nakoniec ho SpaceX chytá do siete pomocou lode. To sa ale nepodarilo a nos dopadol podľa Muska niekoľko stoviek metrov od lode, hoci sa zdá nepoškodený. Riešením je podľa Muska ešte viac ho spomaliť väčšími padákmi.Prvé dva testovacie satelity Starlink majú podľa skorších podaní pre americký telekomunikačný úrad FCC označenie Microsat-2a a 2b, podľa dnešných informácií Muska sa ale volajú Tintin A a B.

Podľa plánov SpaceX poskytnutých FCC pri žiadostiach o povolenie využívania frekvencií na americkom území chce SpaceX službu evidentne označenú Starlink zabezpečovať až z takmer 12 tisích satelitov, ako sme informovali v tomto článku.

Podľa pôvodného zámeru mala mať sieť vo finálnej konfigurácii 4425 satelitov v 83 orbitálnych rovinách v piatich orbitálnych výškach, 1110 km, 1130, 1150, 1275 a 1325 km nad povrchom planéty. Nakoniec ju SpaceX ale plánuje doplniť ďalšími až 7518 satelitmi na troch výrazne nižších orbitálnych výškach medzi 335 a 345 km.

Pripojenie bude pevné a bude vyžadovať pripojenie antény na stenu alebo strechu, anténa na užívateľskom termináli rovnako ako antény na satelitoch a pozemných staniciach bude typu phased array umožňujúceho anténu smerovať bez fyzického natáčania a bude mať podľa SpaceX malý profil.


Video z dnešného štartu Falcon 9 (video: SpaceX)Pre komunikáciu satelitov s užívateľskými terminálmi a pozemným stanicami budú využívané frekvencie z multigigaherzových pásiem Ku, Ka a V, až po 52.4 GHz. Medzi sebou budú satelity komunikovať opticky.

Na rozdiel od satelitného Internetu z geostacionárnych satelitov na orbite viac ako 35 tisíc km nad povrchom bude mať Starlink parametre dnes bežného pripojenia a najmä latencie, latenciu 25 až 35 ms a maximálnu rýchlosť pripojenia jedného užívateľa 1 Gbps.

Čo sa týka termínov, služba bude technicky použiteľná už po vynesení prvej stovky satelitov, pričom SpaceX ju plánuje začať komerčne ponúkať s 800 satelitmi. Tie zabezpečia pokrytie od 15 do 60 stupňov severnej zemepisnej šírky a od 15 do 60 stupňov južnej zemepisnej šírky. Pred rokom SpaceX avizovala začiatok vynášania satelitov finálnej konštelácie od roku 2019 s plánovaným dokončením celej základnej konštelácie 4425 na orbite 1110 až 1325 km v 2024. Termín vynesenia 7518 satelitov na nižších orbitách nie je jasný, podľa formulácií z podania pre FCC budú zrejme vynesené až po satelitoch na vyšších orbitách.

Satelity pre orbitu nad tisíc km budú mať 386 kg, rozmery 4 x 1.8 x 1.2 m, dva solárne panely s rozmermi 6 x 2 m a životnosť 5 až 7 rokov. Satelity pre nižšie orbity budú potrebovať permanentný aktívny pohon kvôli odporu zbytkovej atmosféry a či budú rovnakej konštrukcie nie je jasné.

Prvé testovacie satelity mali byť podľa skorších informácií pre FCC vypustené na kruhovú orbitu v rovnakej výške ako primárny náklad rakety, 511 km. Následne SpaceX zvýši orbitu svojich satelitov pomocou ich pohonu na 1125 km. Testovacie satelity by mali podľa dostupných informácií overiť samotnú konštrukciu satelitov ale tiež komunikačný systém postavený na anténe typu phased array.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

MS vydal aktualizáciu Windows 7 upozorňujúcu na koniec podpory
SUSE opäť nezávislou spoločnosťou
Streamované hry Google Stadia budú vyžadovať minimálne 20 až 30 Mbps
Hackeri na súťaži utiekli z VirtualBoxu aj VMware
Na Magio TV cez DSL naraz dva HD kanály, na optike stále tiež
Apple výrazne zvýšila výkon iMacov
USA budú mať exaflopový superpočítač v 2021, od Intelu a Cray
Slovenská Wikipedia je vypnutá, protestuje proti návrhu copyright smernice
Ďalší konkurent v SSD, Micron má svoj vlastný radič
Google dostal tretiu miliardovú pokutu, za reklamy vo vyhľadávaní


Diskusia:
                               
 

2018 - Hura mame dva satality
2018 - Jul - Hura mame ich 6
2018 - December - Hura mame ich 32
2019 - Hura mame ich 196
2020 - Hura mame ich 320
2021 - Pici nejak nam to nekeshuje
2022 - Space X became fully focusing on interplanetary mission, developing BFUHG - TRTK rocket which will allows us to complete this amazing vision. ...ehm..those internet satelites, temporarily on hold

..@ do not tell them NSA bought entire network for orbital epionage ..":
Odpovedať Známka: -6.1 Hodnotiť:
 

Hreje ma pri srdci, ked si predstavim, kolko si sa musel nadriet s touto picovinou, a picu z toho.
Odpovedať Známka: 7.2 Hodnotiť:
 

Mozno to zbuchal do par sekund, preto je to taka kokotina.
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

asi to opisal od niekho. A zle
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

príliš dlhé ja som to nedočítal ani do polovice, ak to malo pointu, tak sa autor zbytočne trápil.
Odpovedať Známka: 7.7 Hodnotiť:
 

to pretoze ti odumrela seda kora mozgova z twitteru a smsiek, a to co ma viac ako 160 znakov, tvoj mozog automaticky filtruje.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

žeby mal plochý mozog?
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

...lol teraz Google ujebal SK towerkomu "level-up" nazov a sluzbu: Skylink-Skynet-Starlink uz je rezervovany :x-D
Odpovedať Hodnotiť:
 

pitchovina....nato aby mal celý svet net zasrať zase obežnú dráhu stovkami satelitov tak to je už ale vážne idiotina, už teraz je tam 400000 úlomkov a častí satelitov vrátane vyhodených skafáčov a uletených kľúčov a aj kombinačiek, z ktorých každý kúsok môže spôsobiť veľké škody pri strete s loďou ktorá vezie ľudí....takto si zasierať near space je čistá kktina....
aj tá Lajka skrehnutá...no ako ona chudera k tomu dôjde? :-)
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Velke druzice nevadia a po skonceni sa navedu do atmosfery. A za male ulomky podakuj jeblym pingpongacom, ktori si zostrelili vlastnu druzicu a zajebali to desattisicami malych kuskov, jebnuti kokoti.
Odpovedať Známka: 3.1 Hodnotiť:
 

Je to ich demokraticke pravo, ty iliberal jeden.
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

Ledaze by bol v demokracii nositelom prav jednotlivec a ich by bolo priekazne nieco ine.
Odpovedať Známka: -1.6 Hodnotiť:
 

Uz som sa nevedel dockat kedy napisem dalsi nadupany prispevok s nulovou vypovednou lehotou, aby som si mohol dat priekazne minus. Inak vysvetli mi niekto co slovo priekazne znamena? Ja to neviem, ale rad ho pouzivam.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Znamená to napriek, čiže keď niečo niekomu prekazíš.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie. Bázickosť impertinencie spriekaznievania bazíruje na normatíve absolutória obojvidovosti.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Dyg zelezo, dyg terminator, dyg satelity, neboj priroda sa postara po sebe
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Z pre vyhodnost sluzby deklarovanych parametrov nezanedbatelne vycnieva predovsetkym konkurencieschopnost voci inym typom pripojenia sposobom ani nie do pol cesty jednym smerom k serverom poskytovatela udavania hodnoty latencie.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Nemozem sa zbavit dojmu zbytocnosti. Kabel je aj tak anjlepsie spojenie. Ano satelit ma tiez nejake tie vyhody, ale 7000 !!!! satelitov ? a to uz na kuo houno. aby sme videli janku hospodarovu v 4k aj na evereste ?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Cielom Starlinku su trosku ine veci:
- lacno pripojit vela ludi. Na Internete este stale nie je 50% ludstva
- aj v US a Australii je vela ludi na dialupe pretoze optika sa tam neoplati tahat
- vytvorit chrbticovu siet, pretoze na druhu stranu sveta sa da dostat takto rychlejsie (menej preskokov, rychlejsie sirenie signalu vo vakuu). Nizsie latencie => zaujimave pre biznis.
- vytvorit konkurenciu monopolom ako Comcast ktory maju velmi zlu povest vo vztahu k zakaznikom a kvalite sluzieb


Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak nakupme si chrumky a upolohujme vhodne kreslo, do ruky dalekohlad a mozme pozorovat, kedy zacne prvy padat ;) ... romantici si mozu aj povedat "zelaj si nieco, pada satelit!" :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Doteraz sme mohli sledovať roj meteoritov, teraz to bude pestrejšie
Odpovedať Hodnotiť:
 

hmmm.. budu padat z oblohy Muskoidy.. lubovolne, kedykolvek a kdekolvek...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Zázrak sa stal,prvý svätý operačný systém :) Bod za humor.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zázrak sa stal,prvý svätý operačný systém :) Bod za humor.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár