neprihlásený Pondelok, 17. júna 2024, dnes má meniny Adolf
Podľa IT asociácie by sa malo obmedziť právo kopírovať a zrušiť autorské poplatky

Značky: štátlegislatívacenyautorské práva

DSL.sk, 8.7.2015


Podľa IT Asociácie Slovenska by bolo lepším stavom oproti minulý týždeň prijatému novému autorskému zákonu, ak by sa výrazne obmedzilo alebo dokonca zrušilo právo obyvateľov na privátnu kópiu autorských diel a zároveň zrušili autorské poplatky.

V odpovedi na otázku servera DSL.sk to na utorňajšej tlačovej konferencii uviedol prezident ITAS Mário Lelovský.

ITAS spolu so zástupcami výrobcov a predajcov uskutočnila tlačovú konferenciu k novému prijatému autorskému zákonu, o ktorom sme detailne informovali v tomto článku.

Platíme poplatky a môžeme kopírovať

Doterajší aj nový autorský zákon dávajú občanom právo vytvoriť si rozmnoženinu autorských diel na osobné použitie, na ktorú nemusia mať súhlas autora a nemusia ho priamo nijako kompenzovať. Z tohto práva sú vyňaté viaceré typy diel vrátane napríklad softvéru a rozmnoženinu je možné vytvárať len z legálneho zdroja.

Pod toto právo napríklad spadá nahratie si programu z vysielania TV, odfotenie si rozličných diel alebo spravenie si digitálnej kópie napríklad v podobe MP3 z nechráneného CD. Nespadá pod neho ale napríklad stiahnutie si pirátskej kópie filmu distribuovanej bez súhlasu autora ani skopírovanie si filmu z chráneného DVD.

Zároveň autorský zákon zavádza na druhej strane tzv. autorské poplatky platené autorským zväzom z predávaných zariadení schopných kopírovania a médií, ktoré kompenzujú práve ujmu spôsobenú autorom za využívanie práva na privátnu kopiu.

Nový zákon, ako sme detailne informovali v tomto článku, u viacerých typov zariadení, za ktoré sa doteraz poplatky neplatili, tieto zavádza a u niektorých typov zariadení ich zvyšuje.
Porovnanie celkových ročných poplatkov za Smart TV, mobily, tablety a PC na Slovensku podľa doterajšieho (hore) a nového zákona, kliknite pre zväčšenie (dáta: odhad ITAS)Kvôli výške poplatkov v novom zákone prišlo ale medzi predkladateľom zákona, ministerstvom kultúry, a autorskými zväzmi na jednej strane a zástupcami výrobcov, dovozcov a predajcov vrátane ITAS na strane druhej k sporu. Medializovaným predmetom sporu sú najmä poplatky za Smart TV v podobe 3% z ich ceny, vysoké sú ale napríklad aj poplatky vo výške 6% z ceny HDD.

ITAS celkovo odhaduje, že kým za Smart TV, mobily, tablety a PC sa mali v roku 2014 podľa doterajšieho zákona odviesť autorské poplatky vo výške 165 tisíc eur, v roku 2016 by to pri rovnakých objemoch predaja a priemerných cenách bolo kvôli novému zákonu 5.45 milióna eur. 94.95% z toho by malo ísť SOZA-e.

Posúdiť, či výška celkovo vyberaných poplatkov zodpovedá ujme spôsobovanej privátnym kopírovaním autorom, podľa informácií predstaviteľov ITAS pre DSL.sk ale nie je reálne možné. Zistiť mieru využívania práva na privátnu kópiu sa totiž dostatočne presne a objektívne nedá.

Radšej nekopírovať a neplatiť

S postupujúcim časom sa ale právo na vytvorenie si privátnej kópie využíva podľa ITAS čoraz menej, keď obsah je často distribuovaný technológiami neumožňujúcimi si technicky vytvoriť kópiu diela bez súhlasu autora respektíve poskytovateľa platformy. Príkladom je prechod od CD k sťahovaniu DRM chránenej hudby a najmä streamovacím službám.

Systém má aj ďalšie problémy. Niektoré spoločnosti podľa ITAS napriek povinnosti platiť poplatky neodvádzajú a poplatky sa zároveň netýkajú a nebudú týkať predajcov predávajúcich slovenským zákazníkom ako zahraničná spoločnosť. Na Slovensku takto pôsobí napríklad niekoľko českých predajcov.

Vo viacerých krajinách funguje iný model a právo na vytvorenie si privátnej rozmnoženiny majú výrazne limitované alebo úplne absentujúce a výrazne limitované alebo zrušené sú aj autorské poplatky.

Podľa prezidenta ITAS Mária Lelovského je takto postavená legislatíva modernejšia a bola by lepšia aj pre Slovensko.

Výrobcovia zvažujú zrušenie nahrávania v Smart TV

Utorňajšia tlačová konferencia bola usporiadaná po minulotýždňovom avizovaní zdražovania Smart TV výrobcami opäť práve pre poplatky za Smart TV a sporným stanoviskám ministerstva kultúry.

To v minulotýždňovom stanovisku avizovalo, že povinnosť platiť poplatok za Smart TV sa týka len modelov so zabudovaným pevným diskom. To ale nie je v súlade so schváleným znením zákona, podľa ktorého by sa mal poplatok platiť za všetky Smart TV schopné nahrávať napríklad na USB kľúč, a tak ITAS požiadala ministerstvo o záväzný výklad zákona.

Výrobcovia TV dnes avizovali dve možné riešenia v prípade, že by sa za všetky Smart TV schopné nahrávať mal platiť poplatok vo výške 3% z ich ceny. Buď ako avizovali minulý týždeň sa celé poplatky premietnu do zvýšených cien pre zákazníkov alebo zvažujú odstránenie funkčnosti nahrávania z TV predávaných na Slovensku.

Podľa informácií Mariána Gajdoša zo Sony pre DSL.sk sa táto spoločnosť ešte medzi týmito dvomi riešeniami nerozhodla. Podľa informácií Petra Tvrdoňa, šéfa slovenskej pobočky Samsungu, pre DSL.sk aj Samsung zvažuje túto možnosť, jej zvolenie ale považuje v súčasnosti za menej pravdepodobné ako navýšenie cien.

V každom prípade plánuje ITAS požadovať, aby predajcovia museli povinne informovať o výške autorských poplatkov a kupujúci tak vedel prečo je tovar drahší.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Debianu 10 končí dlhodobá bezpečnostná podpora
Apple pripravuje okrem výrazne tenšieho iPhonu aj tenší MacBook Pro
Francúzsko chce deťom do 11 rokov úplne zakázať smartfóny, nielen v školách
Po vyradení ČT Sportu majú operátori blokovať aj ČT 2
Western Digital ohlásil 256 GB čip flash pamäte
NASA po poškodení pamäte obnovila kompletnú funkčnosť sondy Voyager 1
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť veľkú odstávku služieb, netypicky cez deň
Hodnota Raspberry Pi po vstupe na burzu prekročila miliardu
Po ARM notebookoch prichádza aj výkonnejší RISC-V notebook
Podpora predposlednej verzie Windows 10 definitívne skončila


Diskusia:
                               
 

spravme kompromis... kopirovat sa moze vsetko a zrusme autorske poplatky.
Odpovedať Známka: 9.5 Hodnotiť:
 

Este lepsie stahujme kolko chceme co chceme a oni budu platit nam :-)
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Tolko kopirovania a zadarmo to mam kopirovat ? To tu uz clovek nema ziadne istoty.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Sudruhovia, mame problem! Predaj gramofonovych platni, kotucov a kaziet do magnetofonov, CD diskov, DVD diskov a dokonca aj Blu-ray diskov klesa! Zasrati ludia minaju peniaze na internetovu konektivitu a seru nam na nase produkty! Internetovi operaratori sa vytesuju ako kedysi vyrobcovia kazetakov a videorekorderov! Nepomaha ani to, ze autorske prava sme predlzili na 1000 rokov po smrti autora s moznostou kazdy rok to predlzit o dalsich 100 rokov, som zufaly....

Sudruh preceda, mam navrh, co keby sme pekne po socialisticky zaviedli povinny poplatok na vsetku elektroniku?

Vyborny napad! Ked zomriem, ty budes novym precedom, sudruh!
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

ludom jebe a v noci sa doscavaju
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mne sa paci ta tabulka v clanku, to je asi screenshot z T602ky, az mi slza vyhrkla.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Podla mna to nebude editor T602 lebo ten ak sa nemylim nezvladal proporcionalne pismo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

niekedy by fakt mohli platit za to, ze vydrzime sledovat nemenovane filmy alebo pocuvat nemenovanu hudbu az do konca
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Adama duricu. Ten sa neda počúvať a všade ho pchajú, náhrada za desmod
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

kokos nieeee, to moze byt este nieco horsie ako ďesmod riťmus ????
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pri kvalite hudby a kinematografie produkovanej v dnesnych casoch , by to uz aj bolo nacase aby nam oni platili za to ze sme mrhali casom na ich tvorbu...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Budete moci nadále fotografovat například architektonické památky, a pak je volně (a pro nekomerční účely) zveřejňovat na sociálních sítích, nebo už takové jednání bude podléhat autorským právům? O kontroverzním návrhu na omezení takzavné „svobody panoramatu“, který by v důsledku mohl vést k druhé variantě, bude ve čtvrtek v ostře sledovaném hlasování rozhodovat Evropský parlament (EP).

Znění pozměňovacího návrhu:
(Evropský parlament) zastává stanovisko, že komerční používání fotografií, videozáznamů či dalších vyobrazení děl, která jsou trvale umístěna na fyzických veřejných místech, musí být vždy vázáno na předchozí souhlas autorů nebo jiných zplnomocněných osob.

e15.cz
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

a Ty furt čo riešiš???
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Kópiu pre vlastnú potrebu jednoznačne musí byť umožnené. A tiež by som dal čo ide v tv tiež môžeme nahrávať. prečo by sme mali rozlišovať medzi správami(môžeme nahrávať) a filmom(nemôžeme nahrávať). V 90 rokoch video prehrávače frčali a vtedy to nikomu nevadilo, lebo to bol biznis.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Suhlasim ze ak si kupim original , povedzme DVD. tak mam absolutne pravo si urobit koppi kolko chcem, napr urobim si kopiu, Z TEJ KOPIE budem pozerat ten film a DVD odlozim do "vitriny"
pretoze kvalita dnesnych dvd je asi taka, ze po 5 rokoch amen pupula a ja platim za dielo, nie za DVD nosic.
alebo neurobim kopiu, pokial prinesiem poskodene DVD hoci aj po 10 rokoch, a pozadujem vymenu za nove DVD, potom kopiu nepotrebujem.

logika, logika. logika na urovni druhej triedy prveho stupna zakladnej skoly niekde v kezmarku
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

"vymenu" DVD mozes pozadovat aj dnes, lebo kupujes dielo nie nosic. neviem ako je to ale realne vymozitelne v praxi.

Tie poplatky su sprostost ale prv by som ale zmenil/skratil ochranu autorskych diel, ktorej dosledom su tieto poplatky. Preco ma co byt dielo chranene 70 rokov po umrti autora? Dal by som maximalne 10 bez ohladu ci zije alebo nie. 10 rokov od zhotovenia diela a koniec.

Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

preto 70 rokov po umrti autora, lebo ked to bolo nastavene na kratsi cas, tak drzitelom prav sa ten cas minal a taky WD by stratil prava na mnohe rozpravky. tak si vylobovali 70 rokov. ale neboj, coskoro sa to zmeni a prava budu neobmedzene dlhe (lebo kazdu chvilu to predlzovat, to je vela penazi pre lobbistov, tak si vylobbuju raz a navzdy a maju klud)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Z DVD teda ani nahodou pravo na kopiu nemas... Vsetky u nas predavane DVD su chranene proti kopirovaniu. Tym ti zanika pravo na kopiu aj kebyze uz mas doskrabane medium.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

nieco mi tu nesedi. ak mam pravo urobit si kopiu z legalne ziskaneho autorskeho diela, napriklad hudobne cd a zaroven mi toto pravo predajca/dodavatel/vyrobca/nahraviacia spolocnost odoprie pouzitim DRM na co sa tu hrame?
mam pravo spravit si kopiu a oni maju pravo mi to zakazat?
pravnicka/fyzicka osoba mi moze odnat nejake pravo? to kurva od kedy?
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

nielen ze mas pravo, ty si za to dokonca platis!!! ty si zaplatis za svoje pravo urobit kopiu a pritom ta spolocnost ti to pravo odoprie. pritom si si to zaplatil.

a ked si kupim prazdne DVD alebo CD a chcem si napalit svoj vlastny fotoalbum tak tiez platim poplatok - lebo ved predsa MOZEM na ten nosic napalit aj kopiu niecoho.

ked si kupim noz tak mozem ist rovno do chladku lebo ved predsa s tym nozom mozem byt aj vrah...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak máš nosič, na ktorom funguje ochrana, načo Ti je kópia???
Autorské práva sú v rôznych krajinách rozdielne.
Myslím si, že to znemožnenie vytvárať kópie je v poriadku. Ty predsa vlastníš originál a prehrať si ho môžeš kedykoľvek!
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

To nie je ochrana proti poškriabaniu. To je ochrana proti kopírovaniu.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Kedze si vsak podla argumentacia zastancov poplatkov kupujem pravo na dielo, pozadujem mat dane dielo vzdy dostupne. Ci sa uz doskrabe medium alebo nie, alebo ci su uz DVD prehravace moralne zastarale a nie je mozne ziadny kupit, zaplatil som si pravo uzivat dielo a chcem ho aj vyuzit.

Ze sa im to uz nehodi do ich obchodneho modelu ma vonkoncom nezaujima, tak ako ich nezaujima doskrabane DVD.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Samé sa to médium nedoškriabe. A auto keď si doškriabeš, prečo nepýtaš u výrobcu kópiu???
Odpovedať Známka: -6.4 Hodnotiť:
 

Pretože predajca auta ti nepredal licenciu. Predal ti fyzickú vec.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale same moze napadnut napriklad plesen. Casto k nemu neda vyrobca normlany obal - len papierovy. A dalsia vec, ak raz kupis nieco na mediu, zvycajne to nevyreklamujes ak mas problem ani nemozest ako nepouzite vratit.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Hej, splesnivie... To je ale Tvoja chyba...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

tak hold nekupim dvd.

nekupim ani auto, kde sa neda vymenit pneu, ked dostanem defekt.

nekupm auto na 1 defekt

nekupim 1 dvd na 1 skrkanec
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Logika ... nieje business ... bohuzial
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pre vlastnú potrebu vtedy, ak máš právo - licenciu na uvedené dielo. Ak nemáš, napríklad si si nekúpil DVDčko s hrou, nomôžeš si z bej robiť kópiu. To dá logika, že?
No moment s tými 90-tymi rokmi...
Keby nikto nevymyslel Internet a lacné napaľovačky, nebol by tu prakticky žiaden problém. Aj vtedy čiastočne problém bol, s pirátskymi kazetami a napr. ukrajinskými CD ktoré sa "vydávali" za originály.
Film pre vlastnú potrebu si budeš načo nahrávať???
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Autori, poviem Vam to takto a nasledovne.
Pokial si pochodujem ulicou a je tam nejaky spevak, co chce ukazat svoj talent, tak su dva mozne scenare.
Prvy je ten, ze mu dam kolko chcem, pokial sa mi jeho dielo paci. jednoducho prispevok za pobavenie, mozeme to volat.
Pokial ale autor ma so zbranou v ruke (obmedzenie na slobode) ziada, aby som mu zaplatil za jeho dielo, tak mu kopnem medzi gule a poslem do 3.1415če.

Zhruba tolko moj nazor, a pre menej chapavych autorov - cim viac vydierate, tym menej zaplatim za Vase "dielo" a tieto peniaze radsej zoberiem niekam do Chorvatska ;)

Takze sa zamyslite, nie je fasizums, ani komunizmus, ale kapitalizmus. Preda sa, co sa predat da, co sa nepreda (napriklad ako moj prd) sa hold nepreda.


Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Súhlasím s princípom, ktorý si načrtol, ale má to jeden háčik. Ty totiž v skutočnosti neprispeješ ani dobrovoľne.
Odpovedať Známka: -7.7 Hodnotiť:
 

hudbu velmi nepocuvam, ale 2 mesiace som si platil za streamovaciu sluzbu. bolo to lacne, legalne a co je hlavne POHODLNE. jednoducha dostupnost, to je to co ludia chcu. nie zadarmo, ale dostupne.

s prichodom netflixu na slovensko prestanem aj tie filmy a serialy tahat (s vynimkou tych, ktore nebudu v ponuke a teda budu stale tazko dostupne).

piratenie mohlo v minulosti zacat ako 'diela zadarmo', preto si to aj ziskalo urcity marketsahre.
lenze vacsinu marketshare dnes piratenie ma len preto, lebo upiratit film je ovela jednoduchsie (a cena je len bonus)
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

Lepsim stavom by bolo, keby boli diela dostupnejsie, rozumej v prijatelnej cene, case a kvalite. Ak by niekto mal film za rozumnu cenu na par klikov v potrebnej kvalite, vykaslal by sa na hladanie na pochybnych strankach v pochybnej kvalite.
Odpovedať Známka: 9.4 Hodnotiť:
 

presne tak, proste nech daju torrent oficialny a ja im prispejem 1-2eura.
ich cisty zisk z toho by bol vyssi, ako tlacit dvd, alebo upratovat po mne v kine (aj ked tam nic nezeriem)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

zisk by určite nebol vyšší ako v kine alebo na dvd. Ale súhlasím, že ak by bol Netflix s poriadným výberom dostupný u nás, nebolo by nutné pirátiť filmy.
Pri hudbe bol tiež problém nepirátiť medzi 2001-2011, no už tu máme iTunes Store, Google Play Store, Spotify, Apple Music, Google All Access Music, Deezer atď., čiže hudbu už fakt sťahujú len tí, ktorí nechcú autorom prispieť ani cent (takým už fakt len dávať pokuty za sťahovanie).

Pri filmoch je to ale stále katastrofa, 99% filmov na internete legálne na Slovensku nezoženiem, čiže tam sa vôbec nedivím pirátom.
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

lenže oni chcú viac. :)
v rámci autorských práv chcú dosiahnuť to, aby si cenu určoval samotný umelec (respektíve producent), nie trh.

Oni nechcú, aby to bolo tak, že "pozriem si film a zaplatím podľa uváženia, mojich možností a podľa toho, ako sa mi páčil". Oni chcú model "zaplatíš najskôr toľko, ako chceme my a potom si to môžeš pozrieť".
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jasné že tvorca si môže a musí určovať cenotvorbu, tak to funguje všade v kapitalizme. Ty si na základe recenzíí, odporúčaní, trailerov a podobne môžeš vybrať, či si ochotný toľko zaplatiť alebo nie. Tak to funguje so všetkým.

Problémom sú ale tieto poplatky, spomínané v článku - vtedy platíš, aj keď nemáš za čo. Respektíve celé tie poplatky sú nedobrovoľné poplatky za nič. Ak si kúpim legálnu kópiu, keď to mám aj na 20 DVDčkách, aj tak si to môžem pozrieť tak isto, ako keby to bolo len na jednom originálnom. Fakt netuším, za čo si priplácame a prečo nemáme možnosť kúpiť si napríklad disk na ukladanie vlastných fotiek bez toho, aby sme platili autorom, čo s našími fotkami nemajú nič.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

ved si urcuju cenu. a trh podla toho reaguje. ak je ochotny tuto cenu zaplatit, plati. ak nie, neplati.
pokial niekto svoje diela nepredava, nech neplace, ze ludia mu to nechcu kupit. holt, bud ma vysoku cenu, nizku kvalitu alebo zle sluzby. alebo (ako to byva najcastejsie), kombinaciu vsetkeho.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

99% filmov su nepozeratelne a teda irelevantne. Naopak serialova tvorba si stale udrziava vysoku uroven, napr. aktualny anglicky Humans, alebo prva sezona Sense8..
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

zle som sa vyjadril, nemyslel som len filmy, ale aj seriály, respektíve audiovizuálne diela. V USA majú Netflix, Hulu, iTunes Movie store, Amazon, Google Store atď., u nás máme HBO Go, Vevo a topfun, ktoré dokopy majú tak možno 1% existujúcich filmov v ponuke.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ponuka sa tu uplne turbo jednoduche riesenie, kde by boli spokojni vsetci.. mame zakon ze nemozes stahovat, tak tam pridajme vynimku, ze ked zaplatis 10€ mesacne tak mozes. V EU je kolko 500M ludi? Vyzbieralo by sa urcite viac penazi ako na tychto poplatkoch... Hlavaci by ani len prstom pohnut nemuseli, len ratat $$$ by bolo treba.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

no ale prišli by o obraty na DVDčkách a v niektorých krajinách aj na legálnych internetových službách, tak isto aj o sledovanie filmov v TV (myslím Markíza, Joj a podobne), čiže im by to spravilo väčšiu škodu, ako úžitok.

Podľa mňa stačí zjednodušiť Európske zákony, aby všetky služby, ktoré ponúkajú filmy v niektorých krajinách, aby mohli ponúkať všade - napríklad spomínaný Netflix, ktorý má perfektný výber filmov za $8 mesačne - aj keď tam nie sú najnovšie filmy a filmy, kde na DVDčkách ešte zarábajú veľa, no stále je tam čo pozerať.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

neprisli. VZDY bude ista skupina ludi, kotri si kupia DVD a pozru si to na DVD v obyvke. "stahovaci" budu taktiez vzdy, tak isto ako pozeraci markizy. Zo stahovacov teraz nic nemaju a to je ten problem, ked najdu obojstranne vyhodny obchodny model tak budu mat. Takymto modelom bol napriklad rapidshare alebo megaupload, ten vsak zavrhli. Zostali im torrenty..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no len nie všetci v EÚ budú platiť tých 10€. aj keď by neprišli o všetky ostatné príjmy, znížili by sa určite a pri nových filmoch by na tom pravdepodobne poriadne prerobili. Preto to riešia súkromné firmy službami ako Netflix, kde stále je čo pozerať, za $8 mesačne, je to pohodlné rýchle a bez reklám a navyše nie sú tam také filmy, ktoré by výrazne podkopali business model filmových štúdií.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Priemerna navstevnost kin na Slovensku je teraz mozno okolo 4 milionov divakov rocne, cize necela jedna navsteva kina za rok na obyvatela. U nas v kulturaku sa kedysi premietalo, ak sa nazbieralo aspon 7 divakov. V okresnom meste 12. Ak je to pre filmovy priemysel stale zaujimavy biznis (ok, filmove kluby su dotovane, ale v nich stoji listok 2 - 3 eura), ta suma za stahovanie by mala stacit ovela nizsia. Stahovacov do kin aj tak nedostanu a drviva vacsina ludi stale kuka filmy v telke (a je im mozno jedno co), lebo kina aj DVD su drahe.
Odpovedať Hodnotiť:
 

na Slovensku je to možno slabšie, ale celosvetovo sa meria úspešnosť filmov podľa toho, koľko zarobia v kinách. Na dedinách a menších mestách je to slabšie, keďže nemajú dostupné žiadne kvalitné kino, ktoré by dostatočne často premietalo (každý nový film denne aspoň v 2-3 rôznych časoch). No pri kvalitnom kine si neviem predstaviť, že by som nejaký akčný film pozeral doma, keď doma mi to vyzerá kvalitou ako Bčkový film na markíze a v kine máš z toho skvelý zážitok.

myslím, že sa zhodneme na tom, že Netflix a ďalšie podobné služby by mohli výrazne znížiť pirátstvo - nemusí tam byť všetko, len aby tam bolo stále dostatok zaujímavých titulov pod 10€ mesačne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

> a v kine máš z toho skvelý zážitok.

Chlap pred tebou má 2m a ledva cez neho vidíš. Párik vľavo sa využíva prítmie a venujú sa jeden druhému. Dieťa vpravo sa domáha odchodu na WC. Jeho mamka vedľa sa potrebuje podeliť s kamarátkou o najnovšie klebety. Cez mobil. Človek za tebou šuchoce paklíkom čipsov. Prvých 5 minút filmu nie je film, ale reklama na iný film. Alebo, na nejakú inú blbosť. Počas poslednej scény filmu, sa všetci dvihnú a v tlačenici hrnú preč. Film si nemôžeš zastaviť ani pretočiť kúsok späť.

Jasná výhra.

Časy, kedy som mal zážitok z návštevy kina, skončili v minulom tisícročí.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

hlavne za posledny rok som bol v kine asi 2x (Interstelar, Ex machina) takze zomna maju cca 14€, keby spravili co pisem, tak maju 120...
Odpovedať Hodnotiť:
 

zle.. 134 maju, lebo na tie 2 filmy by som do kina siel aj tak.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Interstellar je čistý odpad...to nestojí za zhliadnutie...po slovensky : obyčajná pičovina
ten druhý neviem, pozriem
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Interstellar bolo sklamanie ale zas si to rad pozriem.. naproti tomu taky alien5 alias Prometheus je hanba celej serie a som rad, ze som na to nesiel do kina.. Teraz som zvazoval Terminator5, no po precitani komentarov na CSFD to isti YIFY. A este sa budu cudovat ze preco :/
Odpovedať Hodnotiť:
 

btw. v kine bol eng s sk alebo cz titulkami (si nepamatam). Inak Nolan mal len 2 dobre filmy za celu karieru... Memento a The prestige.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a ked sme uz pri odpadoch... veeeeeeelmi sa obavam o SW7 odkedy ho dali Abramsovi, lebo startrek dokurvil teda satatocne..
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty si normálny alebo iba vytunelovaný ?, rozmýšľaš aj o niečom inom ako o kokotských primitívnych seriáloch???
Aby si vedel, seriály nie sú život ale iba blbé ohlupovanie mladých trubiek ako ty, mne stačí si pozrieť pár minút akejsi kktiny zvanej 2,5 chumaja a vidím že je to sprostá pičovina ktorú za pár rokov nazvú tým prijebaným americkým prívlastkom " kultový seriál"...hehehe
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie, ano, OK, 2,5 chlapa je serial na urovni Ruzova zahrada v panelaku s burlivymi konmi co piju cervene vino ci ako sa to volaju tie markizojojkarske picoviny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a inak ty maniak co robis vo volnom case okrem vypisovania na dsl.sk? Niekto lepi lietadielka, niekto hra automaty, niekto sleduje sport jak o zivot a stavkuje. Ini sedia v krcme a chlascu, tos ja pozeram serialy. a co teraz?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Maniak je kto??
nepozeraj ohlupujúce "kultovné" seriály preboha, ked som voľakedy dávno videl tú nenormálnu úbohú sprostosť zvanú Stratrek tak som bol v nemom úžase čo sa to v emerike točí...takú kktinu jak Stratrek som v živote nevidel
to má byť nejaký Sci-fi seržo? nenormálna úbohá zlátanina navymýšľaných chujovín, preto americké seriály?? NIKDY!
úplným kktinám začnú dávať prívlastok "kultový"...a to hlavne aj tie naše telky...však to je nasmiech
Odpovedať Hodnotiť:
 

tak si pozri nieco jednoduhsie.. lolek a bolek, tom a jerry, ratafak plachta alebo matelko. To by si pochopit mohol..
Odpovedať Hodnotiť:
 

len tak btw, nebudem platit za sluzbu, kde davaju filmy ktore boli inde "dostupne" minuly rok... Netflix sa tu neujme, lebo EU nema jednotny trh ako ma USA. EU na to zakape, lebo to bola povodna pointa.. Aj teraz vymysleli paradnu vec = zrusenie roamingu, ale zas zavedu limity, takze ja si nebudem moct kupit rakusku alebo dansku alebo cojaviem aku simku. Pytam sa kuva preco?????? V USA si nemozem kupit nieco v californii co predavaju v nevade?
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

s tymi mobilmi je to krok dopredu. pretlacit z fleku jednotny mobilny trh v celej EU by sa im nepodarilo ano vo sne. ale takto maju na com stavat a o par rokov sa to snad podari.

to iste by mohlo platit aj pri hudbe/filmoch, pripravit trh aby bol vhodny pre netflix. lenze to sa tiez nespravi zo dna na den.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Od vojny sme len USAcka kolonia, cela EU (my sme navyse patrili aj rusom). V kolóniách život nikdy nefungoval optimálne. V konečnom dôsledku som presvedčený o tom, že by sme sa boli mali teraz lepšie, keby vojnu vyhrali nemci - to by bol len jeden okupant namiesto dvoch, či troch.
Odpovedať Známka: -7.8 Hodnotiť:
 

nahodou nemas skusenosti s netflixom? konkretne s tym ako bojuju proti proxy?
ze keby som si za par eur prenajal v USA VPS a spravil si sukromnu proxy (iba pre mna), za ako dlho by mi na to prisli a ci by ma blokli?
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj keby ti na to neprišli, tak by si musel platiť proxy+netflix a navyše stále by si nemal pocit, že to robíš legálne, lebo to proste nie je legálne. A samozrejme po anglicky - aj keď ty rozumieš, je dosť pravdepodobné, že priateľka, rodina, alebo kamaráti nerozumejú, čiže nie je to úplne ono. Má to však 2 výhody - pohodlie a to, že pri tom prispievaš autorom diel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neni problem adresa a platba? Ja som to skusal (mam vpn platenu) ale vyzadovalo si to paypal/kreditku s americkou adresou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

neviem ako ma toto netflix riesene, US adresu nemam. kontroluju to aj pri platbe cez paypal?
Odpovedať Hodnotiť:
 

1. cena nie je az tak hrozna. netflix nie je az tak drahy a urcite sa mi podari zohnat VPS pod 5 eur (najlacnejsie co poznam je 10€ rocne, fyzicky je to ale na Litve a tam netflix tiez nie je)
2. je to nelegalne, ale ako to riesim teraz? torrentz
3. anglictina nie je problem. len dufam ze netflix dava aj titulky (anglicke).
Odpovedať Hodnotiť:
 

však o tomto je iTunes a podobné služby...
Odpovedať Hodnotiť:
 

aku ma filmovu ponuku? najdem tam celu Terminator seriu? alebo Alien, Jurrasic Park ci ine filmy ktore som nedavno musel upiratit, lebo to bola najjednoduchsia mozost?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

SOZA si vazne berie ~95%? preco do nej autori diel vobec vstupuju?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vela autorov do nej nevstupuje, ale SOZA si vyhradila "pravo", aby "chranila" aj ich. Vybera poplatky aj za ich tvorbu, ale pokial si oficialne nepoziadaju o vyplacanie (neviem presne co musia vsetko spravit), tak tie peniaze ostavaju SOZE.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A dá sa z tej SOZA vystúpiť? Čo keď chce autor svoju hudbu šíriť zadarmo?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dá sa.
V takom prípade to musí umelec listom oznámiť SOZA, že nechce, aby ho zastupovali. Potom jeho umelecké diela môže šíriť ľubovoľne, hoci aj zadarmo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak napr. jeden moj kamos chcel ponukat hudbu cez Spotify a podmienka bola clenstvo v SOZA...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vraj "ochrana" autorov... Tych 95% hovori za vsetko, SOZA, BSA=obycajni vypalnici, ktori by mali byt postaveni mimo zakona. Niekedy okolo roku 2k mi BSA skrz Slovanet poslali vyhrazny dopis, musim ho pohladat a dat zaramovat, ako pamiatku pre buduce generacie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pravdepodobne si to nepochopil správne - neznamená to, že 95% peniazí si nechávajú zamestnanci a majitelia SOZY, ale že peniaze z tých poplatkov idú 5% na iné účely a 95% sa necháva SOZE, nech to prerozdelia medzi autorov. Tiež by ma ale zaujímalo, koľko z tých 95% si necháva SOZA pre seba.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Hladala som taky udaj vo vyrocnych spravach, ale veru som nenasla... akurat, ze ich naklady dosahuju okolo 25% prijmov, ale inak je SOZA obycajne obcianske zdruzenie s licenciou od Ministerstva kultury a podla vsetkeho su vyplatene odmeny aj kluce pre vyplacanie interne informacie, o ktorych netusia ani zastupovani autori.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nechcem platit z TV, nech to kludne zablokuju...
Je to absurdne, ale nezrobime nic.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a som zvedavy, ze ked pridem o DVD so SW v hodnote 1000€ ci si mozem narokova od panov z IT asociacie alebo SOZY
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nie, pretoze autorsky zakon neriesi SW.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To sa mýliš.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

oprava: SW je sucastou autorskeho zakona ale riadi sa inymi pravidlami ako audiovizualne diela. na SW mas samostatne vyhradene paragrafy.

konkretne, kopii SW si mozes spravit kolko chces (ako zalohu). ale v momente ked stratis prava na vyuzivanie daneho SW (vyprsi licencia, darujes licenciu niekomu dalsiemu a podobne), si povinny vsetky take kopie fyzicky znicit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keď prídeš o DVD so SW v takej hodnote, v prvom rade si ho nárokuješ u držiteľa licencie, keďže platíš za licenciu a nie za plastový kotúčik v hodnote dvadsať centov. Seriózna SW firma pošle nové médium (samozrejme nie vždy zadarmo).

od SOZA-y nemôžeš žiadať náhradu za SW. Viac tu, tu a http://dopice.sk/cojesoza
Odpovedať Hodnotiť:
 

5 milionov eur autorom za rok.
hm. ja neviem, asi som slepy, ale co urobili za tych 5 milionov eur za rok ?
aha, promenadovali sa v smotanke?

PS: ak si objednam kartu z ciny (ebay), tak tento poplatok neplatim, vsakze?


Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

PS: mam blueray napalovacky z dob, ked stala 150eur.
ani raz som nedrzal blueray medium v ruke.
jedine co z toho vyliezlo boli napalene ovladace na iny PC.
ani fotky z dovolenky, tie davam na pamatovu kartu

Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Nič v zlom, ale načo si to kupoval teda?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Na treba. Je magor, lebo to nechce používať...
150 eur mohlo ísť deťom do domova...
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

30 € išlo na tvoju sociálku
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

plati sa to aj zo SSD ?
nie je to HDD.
tym padom by sa to malo platit aj z flash pamate v rure, alebo chladnicke nie ?
pretoze mozem mat "HDD" poskladane z "RAM"iek..


mimochodom, HDD sam o sebe nedokaze kopirovat nic, potrebujeme k tomu CPU, cize CPU by malo byt zdanene viac

to je ako keby zdanuju zbrane bez guliek, gulky su tie, co zabijaju, nie zbrane, alebo naopak ?

so 6% to proste prepiskli. nepoznam ziadne schopne dielo za ktoreby som zaplatil (par originalnych CD ako darceky sa u nas kupuju), takze alem am fakt chut sa odstrihnut od tychto "gerojov"-zbabelcov.
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

dalsia technicka otazka, ak mam smartfon 4GB, ale 3GB z toho ma system, preco platim dan zo 4GB, pokial realne vyuzitelnych je len 1GB?

ved to je neopravnene obohacovanie sa, nie ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

lebo povodne ta pamat bola prazdna a ten system tam bol 'nakopirovany' :D
ale ked uz tak, nemali by sme platit maliarom za fotoaparaty, skenery, kopirky, tlaciarne a faxy? a podla mna aj za ceruzky a farbicky.

a socharom za plastelinu.

architektom za lego.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

kde je ta SOZA ?
pojdem s kamosmi s autami pred ich sidlu a vypeckujem tam hudbu, som zveadvy ci budu mat gule prist a pokutovat nas
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

pri Strkovci
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ina technicka otazka.
HDD kupene na firmu (dovoz?) pokial sa nepredaju, nemusia platit tento poplatok?

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vo Facebooku som zverejnil svoje fotky
Teoreticky aj tie môže niekto napáliť a spôsobiť mi škodu. Preto kde si môžem vypýtať nejaké peniaze z toho fondu?

Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Jasne, stan sa clenom SOZA a dostanes z toho par %
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No dobre SOZA je na hudbu, tak nejakej podobne na fotky ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

http://tinyurl.com/pfcegey
Odpovedať Hodnotiť:
 

Literárnym dielom je každý text. Aj epitaf. Treba sa obrátiť na http://www.lita.sk/ - to sú literárni autori - a žiadať o peniaze za príspevky v diskusii.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dajte filmy/mp3 dostupne za normalnu cenu a nikto kopirovat nebude. Doma mam peknu zbierku dvd, ktore som si nakupil, ked zacala era "lacnych dvd". Ked by toto preniesli na net - chcem konkretnu skladbu/film, zaplatim par drobnych a stiahnem si to, tak myslim, ze by na tom zarobili podstatne viac.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

čo sa týka hudby, máš napríklad Spotify zadarmo neobmedzene, respektíve za 6€ mesačne bez reklamy a s offline počúvaním. Od hudby už neviem čo viac môžeš chcieť, už len keby zadarmo.

Ak počúvaš menej hudby a stačí ti pár nových pesničiek mesačne, na iTunes Store más pesničku za 1€ - presne to, o čom hovoríš.

čo sa týka filmov, situácia na Slovensku je ale fakt biedna.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

zasadne v zahranici..
Odpovedať Hodnotiť:
 

mozno to smeruje k tomu ze my uzivatelia budeme kvoli tej buzeracii a diktature tak nasra+ti, ze z toho vytazia skupiny ktore ponuknu svoju tvorbu zdarma na stiahnutie (alebo cena podla uvazenia) - v konecnom dosledku mozno zarobia viac ako plateni umelci.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

z tohto clanku by som povedal ze je legalne zobrat kameru do kina a urobit si rozmnozeninu autorskeho diela ktore som legalne ziskal zakupenim vstupenky do kina
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

legalne to je. lenze kina vacsinou toto zakazu a v momente ked uvidia ze mas kameru ta mozu legalne vyprevadit von z kina. a ak odmietnes, legalne to mozu riesit s uradmi, ze si na ich pozemku, porusujes ich predpisy a aj odist odmietas. a normalne legalne pridu chlpati a ta legalne vyprevadia von za pouzitia vsetkych legalnych prostriedkov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

kym by zeleni prisli, bolo by po filme a kino sa ta nemoze dotknut :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

to by ta zacali nelegalne riesit pojedaci pukancov , co si prisli pozriet ten film bez kamery ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

a to mas odkial ze sa ta nemoze kino dotknut? nemas tam co robit, maju pravo ta vyhodit. ak odmietas a robis bordel, tak ta proste schytia a vytiahnu von.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Za co vlastne teda platim ked si kupim cd s hudbou... za medium, alebo za hudbu... ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Naj-jednodušie riešeňie je to naj-správňejšie....
Treba zrušiť distribúciu ďiel na prenosních nosičoch!
Pripojiť všetkích na internet!
Virobiť centrálni portál s evidenciou kto si čo kúpil a v akej kvaliťe!
Následňe, keď už som si to kúpil = mám právo kedikoľvek si to OnLine pozrieť!
Meno heslo a pozerám..

Ňemusím ňikomu požičiavať nosič .. požičiam mu prístup :)

... Prípadňe to urobiť opačňe hardvérovo! Vitvoriť ňeziskovú organizáciu, ktorá buďe umožnovať bezplatnú vímenu nosičov medzi členmi...

Vípalňíci všetkích krqajín.. DO PEKLA S VAMI!!!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

take uz vymysleli pre hry a vola sa to Steam..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

gratulujem, prave si objavil "audio/video" steam (vratane zdielania v rodine); zdielanie konta sa skoro nikde netoleruje a obchodovanie s pouzitymi nosicmi je tiez v sedej zone (kedze nekupujes pesnicku ale (neprenosnu?) licenciu na pocuvanie, nemozes s nosicom zaobchadzat ako sa ti len zachce)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zas právnické nápady nejakeho odbornika ktorý je odborník na celkom niečo ine. Majú platit jednoduche pravidlá:

1)Pre multimedia. Ked som si raz zaplatil možem si aj skopirovať a archivovať. DVD/CD/Blueray médiá nevydržia večne a ja si kúpený film chcem uchovať natrvalo.

2) Pre internet. Je to len nosič informácie, tak ako je nosič elektromagneticke vlnenie ktorým sa šíri klasický TV signál, uživatel nemá povinnosť skumať legálnosť zdroja, televízie, rádia a ani to nema ako zistit. Ak nejaká služba porušuje pravidla treba postihnút ju a nie uživatela čo sleduje, stahuje, diskutuje. Má platiť zásada každý si je za obsah svojej stránky zodpovedný sám.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

blbost. Kazdy portal ma v podmienkach, ze uploader je zodpovedny. Napr. nemecky sud teraz povedal, ze google nemusi riesit legalitu nahranych videi na ytb, zodpovedny je uploader. A tak to ma byt. Lebo aj take bolo, ze tu napisem "Fico je *****" a fico zazaluje dsl.sk za urazku. Co stym ma dsl.sk?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Lenže tu sa rieši všeobecný zákon, nie nejaké privátne pravidlá nejakej stránky. Súdy ba sa mali tiež riadiť zákonom. Bohužial na západe často vidno že ako súdna tak zákonodarna moc vychádza v ustety nadnarodným koncernom, to je ale o inom. Bavme sa o tom ako zlepšiť svet, ako by to malo fungovat, nie ako najlepšie trestat tých najslabších, koncových uživatelov ktorý urobili len to že si zapli internet, rádio, tv, stream o ktorom nevedia zhola nič kto ho šíri.
Odpovedať Hodnotiť:
 

zlepsit svet chces prenesenim viny na ineho ako vinnika? Vid Dotcom a Megaupload. Dotcom nic nesiril, nic neuploadoval, len ti daval ulozisko. Ze ty si si tam daval nelegalne veci je iba a len tvoj problem. Ibaze teba chytit nemohli lebo by bolo zlozite zistovat kto si, tak sa pustili do dotcoma. Klasicky prenos viny na ineho.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Dotcom umožnoval širiť. Kto je ale vinník? Kupiš si od vietnamca falzifikát CD/botasiek, kto je vinný ten kto kupuje či ten kto predava?

Ale áno v dobrom zákone by malo byť pravidlo aj pre prevadzkovatelov.

3)Povinnost po oznameni závadný obsah odstranit, bez dalšieho postihu ak je odstránený bez oneskorenia.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Tescoma ti umoznila zavrazdit manzelku, kuchynskym nozom si ju 10x bodol do zaludka a nasledne vykrvacala. Navrhujem zavriet na dozivotie za vrazdu prveho stupna riaditela Tescomy

obcan neohybaj si realitu aby ti pasovala k tvojim cielom a pouzivaj na vsetko 1 meter...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

v realnom svete sa operuje ako s najvacsim strasiakom steroristami. Na internete to bolo DP (detske porno). Si predstav, ze by som si na gdrive ukladal DP, tak treba zavriet google alebo mna????
Odpovedať Hodnotiť:
 

Detske porno nieje oblasť autorskeho zákona ale trestneho. Ale dobre predstavme si že ja ako uživatel internetu ti na ten nechutný odkaz na Grive kliknem, moja IP už bude u Googlu zaznamenaná, kto bude za čo zodpovedný?
Kedže určite nejde o "dielo" chránene autorským právom tak za porušovanie vlastníckych práv nebude postihovaný nikto, ani uploader, ani google ktorý by inak ako prevadzkovalet služby bol.
Podla trestneho práva budú za šírenie detskej pornografie postihovaný uploader aj prevadzkovatel. Za prechovavanie detskeho porna aj uživatel, ak sa ale nevysvetli že na ten odkaz klikol omylom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vidis, zasa zle... ked ta zabijem a ulozim do elektrolux mraznicky, tak elektrolux nieje za vrazdu nijak zodpovedny ;) Goole ni dal mraznicku aby som si do nej dal bravcove, ale ja som si tam dal ludske. Preto google je uplne absolutne cisty.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ty chceš trestat tých čo nemaju s tvojim činom nič spoločné. Elektrolux nema možnosť ovplyvniť to na čo jeho produkt využivaš. Google, facebook, youtube, uložto, janko čo ma vlastný streamingový server ano, oni su zodpovedný za to čo šíria, každy den upravuju parametre svojej služby, to je ich vlastnosť na to boli určené. A google je naviac zodpovedný aj za porušovanie práva na sukromie a spoluprácu z americkou NSA.:)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

ale google ti tu mraznicku nedal, on prenajima miesto v chladnicke, sice zadarmo ale prenajima a este k tomu ten obsah ktory do tej chladnicky vlozis automaticky podla zmluvy patri jemu tak asi bude zodpovedny aj on nemyslis?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano, uploader je zodpovedny. ale este som pri ziadnom uploade nevidel napisane: "Hej ludia, nema ziadne prava sirit toto dielo a robim to nelegalne. stahujte na vlastnu zodpovednost."

uprimne a bez srandy ti hovorim, ked sa prevalilo s tym stahovanim z nelegalnych zdrojov, prisiel som na to, ze moja si matka realne myslela, ze tie slovenske trapne serialy na ulozto.sk su tam legalne a ze z tamad ked to stahuje tak je to vsetko ok.
a takych je vacsina republiky. nemaju ako rozlisit co je a co nie je legalny zdroj.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tieto portály očakávajú že uploaduješ len čisto legálny materiál a nezodpovedajú zaň (inak by ich už súdruhovia ukončili)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Maju zan zodpovedať logicky a aj zodpovedaju, nelegalny obsah sa odstranuje cim dalej castejšie. O svoje prava sa ale musia prihlasiť ich držitelia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

lenze ak uploadnes nelegalny obsah na sluzbu ktora ocakava ze tam das iba legalny, nestane sa z neho automaticky obsah legalny.
ak to sluzba odhali, je povinna takyto obsah odstranit.
a ak si Jozko z Hornej Dolnej odtial stiahne nelegalne umiestneny film skor, nez ho sluzba odstrani, tak ho stiahol z nelegalneho zdroja (lebo ten film tam nemal co robit) a podla novej verzie zakona sam porusil zakon. lenze ten Jozko z Hornej Dolnej nemal lodkial vediet ze ci je ten film na danej sluzbe legalne alebo nie.

Podobne ako keby zacali v stankoch predavat doma napalene DVDcka, ty ako clovek nemas sancu vediet ze zdroj je nelegalny. lenze kupou takeho DVD porusujes zakon.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Chcel si povedať: "ze tu napisem "Fico je *****", a ***** zažaluje dsl.sk za urážku

:-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Takže kúpim si smart TV s USB vstupom, ktorý je schopný nahrávať na externý disk, nahrávať ešte nemôžem, ale zaplatím výpalné. Ak chcem nahrávať tak si musím dokúpiť USB kľúč alebo externý HDD a znova zaplatím mafii zo SOZA výpalné. Môžem ich všetkých z vysoka *****! Pokiaľ v tom bude taký bordel, vždy budem sťahovať čo budem chcieť, pretože musím platiť aj za zariadenia, na ktorých nerobím žiadne kópie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

plus nahravat mozes iba vysielanie DVBT, vstupy ako scart a hdmi sa nahravat neda :) Parada.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Este treba dodat, ze vacsina TV s nahravanim nedokaze nahravat HDMI vstup...
Odpovedať Hodnotiť:
 

vie mi niekto vysvetlit aky je rozdiel ked si film nahram z ulozto alebo z markizy. Ako mam vediet ze uloz to je nelegalny zdroj a markiza legalny. obidve firmy maju zamestnancov, mozno platia aj nejake dane. Ak by bolo ulozto, nelegalny zdroj, tak snad tam niekto pride a zatvori celu sluzbu. ci?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Kedysi neexistovala možnmosť robiť si digitálne kópie. Tak nejaké analógové video nebol nejaký problém. Ani magnetofón nie.
A ak to vysiela Markíza, tak jej predsa platíš. V tom je zásadný rozdiel.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Markize neplatis - markiza kupuje prava na vysielanie a kupuje to z penazi za reklamu. Rozhoduju co budu vysielat (reklama+autorsky obsah) Ty to mozes alebo nemusis pozerat. Ak to vsak ide v TV - u nas zvycajne tak 3-4 roky po funuse a zaplatene to bolo uz markizou, nemas mat ziaden postih za to, ze si to do TV nahras.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ty si iný mongol!!!
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

A ty debil. Ale na to snad prisiel aj sam.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

nerozumiem, nevysvetluje sa mi to, platim aj ulozto za pozretie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

zaujimalo by ma, ako to maju riesene vo vyspelych krajinach, napr. rakusko, svajciarsko... stavim sa, ze milion krat logickejsie a bez takehoto vypalneho
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no s priemernym svajciarskym platom si toho autora zavolam v sobotu do obyvacky nech mi zaspieva, nemusim zhanat jeho CD. :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vsetko zle. Obmedzit pravo kopirovat, zrusit autorske a vsetky ine poplatky. Buducnost je v internete a "ucte". Kde si niekto nieco raz zaplati a ma to na vsetkych zariadeniach na ktore sa prihlasi. Ci uz to je telefon, tablet alebo smart Tv. Aj ked si to stiahne 1000x tak ako to je v inych vyspelych krajinach... Napr google play + stream. Mate vsetko vsade a vobec vam netreba kopirovat...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale chcem to mat k dispozicii ako online, tak offline. Jednoducho velmi radi to prirovnavaju ku klasickym hmotnym vyrobkom, lenze:
1. nekupim si uz ziadnu hru/film atd... ak o 5 rokov hru nespustim kvoli OS alebo HW (cossacks, Getting up, juiced) (film pre obdobny dovod aj ked s tym taky problem nie je), alebo si kupim MP game a v priebehu doby sa zlikviduju vsetky moje oblubene servery (CS). Alebo ked curak vyrobca chce obmedzovat sekundarny trh tym, ze obmedzi pocet instalacii podla HW - ANNO 2140
2. Ked vyrobca bude ochranami obemdzovat platiacich zakaznikov a pirat to bezproblemov osti a ma to pohodlnejsie

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

3. Chcem to mat dostupne ihned alebo v rozumnom case ako niekolko hodin tahat 1,5 GB kvoli obmedzeniam na uloziskach a ja im za warez platit nebudem.
4. V rozumnej kvalite a aj s vyberom povodneho znenia + titulky. Pretoze ak ma dabing zabit 80% pointy ako napriklad Bigbang a slovenska parodia na dabing, tak na to ozaj nie som zvedavy
Tu je taka obrovska diera na trhu a oni ju jednoducho ignoruju, tak moja odpoved bude ortodoxny pirat.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tos musia vyochnut senilni starci vo vedeniach firiem... tak ako napr. F1 ma obrovsky potencial, ale Bernie ani za ten svet nechce pochopit, ze internet sa stal najrelevantnejsim mediom na oslovenie ludi sirokej vekovej skupiny. Takze F1 pojde este par rokov dole vodou...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A čo má Internet spoločné s F1???
Je pravda, že krásne formule a časy Niki Laudu sú preč, ale kurva načo je formuliam F1 Internet???
Odpovedať Hodnotiť:
 

pokial stahovac musi skumat ci je zdroj legalny alebo nie.
musi aj sofer skumat ci vstupil na legalnu parcelu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takže sa začnú vyrábať Blue-ray prehrávače a harddisky bez akejkoľvek cache? Pretože tá by sa stala potom právne nelegálnou tiež.

Obmedzenie práva kopírovať vlastný obsah nie je dobrý návrh. Zrušenie autorských poplatkov áno.
Odpovedať Hodnotiť:
 

vzdy sa bude dat totiz stahovat anonymne takze to nikoho nemusi trapit
Odpovedať Hodnotiť:
 

Este jedna uvaha: povedzme ze audiofil ma doma staru platnu Pink Floyd, ktoru za komunistov komplikovane zhanal a vyvalil za nu kopec! penazi. Dnes uz ale gramofon nepouziva, platna ma uz nejaky skrabanec, nema vercajg na to aby si ju zdigitalizoval, pretoze casom presiel na kvalitny audio net streamer ktory mu prehra FLAC vo vysokom rozliseni a postupne si takto upravil aspon CDcka.

A zrazu na torrente najde ten isty album; nejaky audio maniak ktory ma tu stu LP platnu si ju zdigitalizoval a charakterne zazdielal - je z mojho pohladu nemoralne si to stiahnut?

Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

ani by som sa nepytal, mas kupeny obsah, nie formu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No pozor, Matelkovia...
Pokiaľ viem, u audio nahrávok bola vždy nemožnosť urobiť si digitálnu kópiu!
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty mas doma lis na LP? :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nahrávka audio a video sa odjakživa robili len anal=ogovo. Myslím kópie na doma. Anie CD prehrávač Ti neumožňoval urobiť digitálnu kópiu 1:1!
V tom je zásadný rozdiel.
Odpovedať Hodnotiť:
 

v 90. rokoch uz existovali CD rekordery - stali sice 2xtolko co CD prehravac ale boli. Ale to uz odbocujeme od pointy.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takze SOZU netrapia analogove kopie diel autorov, ktorych zastupuju, iba digitalne? Aky je z pohladu autorskych prav rozdiel v pesnicke, ktoru si nahram z radia na kazetu a ktoru si stiahnem na disk z internetoveho vysielania toho isteho radia?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nepíšem nič o SOZE. A nepíšem nič o bludoch, čo tu skúša nejaký mládenec s 90-tymi rokmi, o ktorých nič nevie...
Odpovedať Hodnotiť:
 

myslis mna? ja som mal v 90.tych uz volicsky preukaz :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

A koho si prosím Ťa volil keď sme doštrngali? Toho s krátkymi galotami? Ktorý odstavil Dubčeka od prezidentovania...?No Nevieš o nich moc, možno ak, že také roky už boli...
A pre po druhý raz si nevymýšľaj...
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja som mal/mam este stale MD recorder, nahraval som si digitalne z radia, kazety, cd a to na doma. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ty si truhlík...
:-)
Do neba volajúci truhlík...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nesuhlasim s tym, co si vylobovali vydeavatelstva len za ucelom obohatenia sa. S autormi to nema nic spolocne, tym poslu almuznu, ked si o nu zaiadaju(ak nie, tak nedostanu ani ho*no)
Nesuhlasim s tym, aby som platil za pradzne medium lebo nevlastnim ziadne originalne diela a nerobim si z nich kopie a nebudem.
To, ze mam na disku nelegalne stiahnute filmy je moja vec a moj risk.
Nebudem si kupovat originalne dielo s tym, ze si platim za moznost urobit si z neho kopiu(napriklad pri kupe pevneho disku) pri com to dielo(napriklad film na DVD) je chraneny proti kopirovaniu a teda automaticky nemozem tuto kopiu vytvorit(co je v podstate uz aj nelegalne).
Preto sa mozem vy*rat na kupu DVD, alebo cohokolvek. Ked chcem podporit autor hudby, ktory sa mi paci, pojdem na koncert, napisem mu na stranke pochvalny comment atd. Pripadne poslem donation, ak nieco take dany autor akceptuje.
Nebudem podporovat bandu skorumpovanych sudruhov v SOZA a podobnych mafianskych kluboch. Na*rat!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Staci nech pri predaji zariadenie nema funkciu nahravania a potom ju staci pridat nejakou aktualizaciou. A mame vymalovane.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár