neprihlásený Štvrtok, 18. apríla 2024, dnes má meniny Valér
Zamestnávateľ môže monitorovať súkromnú komunikáciu zamestnancov, rozhodol súd

Značky: ochrana súkromiazamestnanie

DSL.sk, 13.1.2016


Zamestnávateľ môže v niektorých scenároch primeraným spôsobom monitorovať súkromnú komunikáciu zamestnancov a neporušuje pritom ich právo na súkromie.

V prípade sporu 36-ročného Bogdana Barbulescu z Rumunska s jeho krajinou tak tento týždeň rozhodol Európsky súd pre ľudské práva.

Súd posudzoval sťažnosť Barbulescu na porušenie jeho práva na súkromie a súkromnú korešpondenciu, ktoré dáva Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

Barbulescu pracoval ešte v roku 2007 pre súkromnú firmu, ktorá zamestnancom zakazovala používať pracovné počítače na súkromné účely. Ako zamestnanec zriadil na firemné účely účet v službe instantných správ Yahoo Messenger.

Zamestnávateľ ho následne v júli 2007 upozornil, že podľa záznamov využíva Internet v práci na súkromné účely. Po tom, ako Barbulescu tvrdil, že tak nerobí a aj Yahoo Messenger využíva iba na pracovné účely, mu zamestnávateľ predložil 45 strán prepisov jeho komunikácie v Yahoo Messenger obsahujúcich aj súkromnú komunikáciu s jeho bratom a snúbenicou. Zároveň vo výpise bola aj jeho komunikáciu so snúbenicou z jeho iného súkromného Yahoo Messenger účtu.

Podľa informácií z rozhodnutia firma používala na monitorovanie komunikácie zamestnancov softvér IMFirewall Software - Wfilter.

Zamestnanec sa následne zamestnancovi sťažoval na porušenie jeho súkromia, ten ho z dôvodu porušenia podmienok zamestnávateľa ale na začiatku augusta prepustil.

Barbulescu zažaloval zamestnávateľa na rumunských súdoch, keď bol podľa neho prepustený vďaka porušeniu jeho práv. Na rumunských súdoch ale neuspel ani v odvolaní. Nie je jasné, čo presne žiadal, pri prepustení z dôvodu porušenia podmienok zamestnávateľa zrejme ale nemal nárok na niektoré sociálne výhody plynúce pri prepustení z dôvodov na strane zamestnávateľa. V každom prípade sa Barbulescu obrátil na Európsky súd pre ľudské práva.

Ten ale aktuálne rozhodol, že jeho právo na súkromie v tomto prípade nebolo porušené. Prípad má ale niekoľko špecifík a nie je zrejme priamo aplikovateľný na zamestnávateľov s výrazne odlišnými podmienkami.

Podľa rozhodnutia súdu v každom prípade nie je neprimerané, ak chce zamestnávateľ overiť či zamestnanci v práci naozaj pracujú. Keďže podľa podmienok zamestnanec nemal používať počítače na súkromné účely a Yahoo Messenger mal používať na tento účel, kontrola tejto komunikácie bola primeraná. Pri prepustení ani pri rozhodovaní rumunských súdov nehral úlohu konkrétny obsah súkromnej komunikácie, ktorá bola aj o zdraví a sexuálnom živote, ale iba fakt, že takúto súkromnú komunikáciu uskutočňoval.

Na druhej strane zamestnávateľ nepreukázal, že zamestnancov informoval o monitorovaní ich komunikácie.

O prípade rozhodoval senát zložený zo siedmich sudcov, jeden sa s rozhodnutím nestotožnil a v zdôvodnení zdôraznil potrebu viac chrániť právo na súkromie u zamestnancov. Rumunské súdy mali podľa jeho názoru zohľadniť a napraviť porušenie práv sťažujúceho sa.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Linux si na PC drží podiel 4%
AI výkon tohtoročnej generácie Intel CPU bude vyšší ako 100 teraops/s
Apple bude mať nový seriál o alternatívnom sovietskom vesmírnom programe, predĺžila For All Mankind
Pôsobivého dvojnohého robota Atlas nahradí úplne nová elektrická verzia
O2 spustilo predaj na diaľku. Namiesto eID sa fotí tvár a občiansky, nedá sa objednať eSIM ani predplatenka
Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation k dispozícii v prvej verzii
Helikoptéra na Marse bude zbierať dáta aj po strate komunikácie so Zemou
Vývoj pôsobivého dvojnohého robota prekvapivo končí
Spustená výrobca QLC flash pamäte s viac ako 200 vrstvami
Batérie vyhodené z vesmírnej ISS neočakávane nezhoreli a poškodili dom v USA


Diskusia:
                               
 

Dá sa to njak zistiť či sa toto deje? U mňa.
Odpovedať Známka: -4.7 Hodnotiť:
 

u kazdeho sa to deje ,ak neide cez cudzie wifi
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

moze ist ze cudzie wifi ak to tak ci tak cez firemnu vpn....
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nie u každého sa to nedeje.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

skús súkromne ponadávať na vedenie
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

deje, preto je dobre mat HW qwerty mobil.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Prečo je dobré mať HW qwerty mobil?

...ja taký mám, ale pýtam sa zo zvedavosti ako ti to myslel
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

uz vasciu somarinu si trepnut nemohol
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Lebo na softvérovej klávesnici sa to nedá. HW qwerty mobil dnes už nikto takmer nemá a ani nechce. Okrem pár exotov :)
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

šak aj ty si EXoT :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Wut? To je ako povedat, ze je lepsie mat diesel nez elektromobil, pretoze na diesel si presiel uz 250k km a este si nemusel menit vodu v ostrekovacoch.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Položením si básnickej otázky "Monitorujem niekoho súkromnú komunikáciu?".
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vacsina IT oddeleni ma u prdeli co zamestnanci robia, ci si pisu na pokeci ci fb, pozeraju cely den youtube alebo im ide 24/7 nejaka anti-firemna stanica na spotify

pokym zamestnanci nezacnu robit problemy (pouzivanie toru, zavirovanie firemnych PC a podobne chutne veci), na tvoju aktivitu sa ani nepozru; pokial su niektore veci v internych pravidlach nepovolene, pristup bloknu na urovni routra a dalej neriesia...

jediny dovod, ked Ta sleduju, je na prikaz nejakeho panka z hora (a aby sa tym vobec zaoberali, predchadza minimalne nejaka "medziodborova" ziadost a podobne, aby z legalneho hladiska nemal sysadmin problemy)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ja mám zasa presne opačnú skúsenosť. Väčšina oddelení neumožňuje hocikomu robiť si čo chce v PC a už vôbec nie nejako komunikovať so svetom...

Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

no urcitym stylom to je aj u nas.. mame zakazane pouzivat "zabavne a tomu podobne portaly" ci hocako uprednostnovat sukromne veci (telefonaty, maily a hocico ine) pred pracou - samozrejme urgentne pripady nevnimajuc; ale skor

je stylom - co nie je zakazane, je povolene AK to nerobis namiesto prace

takze fb, youtube, vselijake browserovky, fileshare servery a podobne fajnotinky mame poblokovane na routroch; zamestnanci su upozorneni ze sluzobny mail nemozu pouzivat na nic ine ako pracovne ucely - a tieto mailboxy mozu byt monitorovane; ze pokial sa dojde na to, ze si tu instaluje vselijake kraknute veci alebo PC vyuzivaju ako nemaju a skodia tym, tak mu urobime hlbkovu kontrolu celeho pc aj sluzobnych uctov a vsetko mimo pravidiel pojde do jeho/jej osobnej karty + mozu byt vyvodene nasledky, a tak podobne..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tam chcem pracovat
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Jedna pracovala ako administrativna pracovnicka v Normit-e a tam riaditel bol taky trochu kreten, co maximalizuje zisk na ukor beznych robotnikov za pasom a to tak, ze si vzdy niekoho vyberie a surovo mu pred vsetkymi nalozi nadavkami, aj ked chyba bola skor v logistike, alebo v zlom vybaveni firmy. Tato pracovnicka napisala cez svoj gmail svojej kamaratke, ze je asi nejaky debil, ked tu stale po kazdom vrieska.

O tyzden pred nou stal s vytlacenym emailom a okamzite ju vyhodil, ze co si taka krava jebnuta dovoluje o nom pisat :)

Zistila, ze prikazal kolegyni (dajme tomu, ze sa vyhrazal) presnorit jej pracovny pocitac a prezriet emaily. Kedze mala amaterskou chybou zapamatane hesla v browseri, tak to nebolo take tazke nieco najst. No z toho vychadza, ze tu prave islo o obsah a nie ze nezvladala svoju pracu, alebo ze by porusila nieco, co v zmluve nebolo.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

V každej firme administrátor snorí sieť vzdialeným prístupom, teda vidí ľubovoľný PC v sieti pred sebou...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Veď ale pravdaže môže. Podľa autorského zákona z takejto komunikácie ale nemôže vytvárať záznamy ani kópie a o poskytovaní ďalším osobám netreba ani diskutovať.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Posílám OTR
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

YSBuYWNvIG1hanUga3J5cHRvZ3JhZml1Pwo=
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

c3VobGFzIDop
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

toto neni ziadna kryptografia :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ja vim, ale
U2FsdGVkX1+KCqYkuYRS7a5mrHXJSi6 QExaNZ7TiY+f4CRUq+Ox2M9anccySpEgv
sU/rd2cycM4=

rozlustenie:
emFrcnlwdG92YW5lIHYgYmYgYWxnb3Jpd G1lLCBjZWxlIHphcGFrb3ZhbmUgdiBiYXNlNjQgc2Ft
b3pyZWptZQphIGhlc2xvIGplICJoZXNsbyIK

Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Hehe, ten koniec si zabil!
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

:-D Ten koniec ho zabil!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak toto je fakt zaujimave, zvlast preto, ze pred rokmi som sa o podobnu vec zaujimal a cosi taketo si potom zosumarizoval.
Neda sa to sem cele postnut a preto som spravil screen. Zdrojom tych info i komentara bol net a sice isto pribudli aj novelizacie Ustavy SR, no mam za to (mal som?), ze jadro stale plati, vid teda tu:

http://i.imgur.com/xfGTSKt.png

Len vyberiem vetu - ze aj keby podpisal, ze suhlasi, ze mu budu citat maily, tak postove tajomstvo plati a nemoze sa ho svojho ustavneho prava vzdat.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

len ci to plati aj pre zamestanvatela .. ten ma totiz tiez pravo kontroly ako zamestanec pracuje a ci si plni povinnosti vyplyvajuce zamestnancovi z pracovnej zmluvy. Ja asi radsej budem chodit na web cez mobil v praci
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Je mi absolutne jasne, co myslis (ano, zamestnavatel si samozrejme chce "chranit" svoju investiciu), no, ak sa toto naozaj povazuje za listove tajomstvo (povazuje?), tak ustavne pravo je jednoducho "nad". Preto sa ho (ustavneho prava) nemoze clovek ani "dobrovolne" vzdat. Nie som autorom toho textu, prva cast je z ustavy a ta, ako inak, prebera i Všeobecnú deklaráciu ľudských práv a pod. dokumenty a druha cast je teda komentar, ktory som nasiel k podobnym veciam, no pride mi, ze velmi jednoznacne tie pojmy vysvetluje a teda by to tak byt mohlo/malo.
Osetrit, aby zamestnanec sukromne v praci "neblbol" poradit neviem, ale tamtie veci na mna ozaj posobia vykladom jednoznacne.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

staci dobry plat, pri dobrom plate clovek nebude riskovat blbinami..
lenze u nas na Loovensku je v mode platit miniumm, aby si menezerko mohol vyvazat prdelocku v BMW 7.

Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

Podpisal pracovnu zmluvu, na zaklade ktorej bolo jasne zakazane pouzivat firemne pocitace na sukromne ucely.
Porusenim zmluvy sa sam a dobrovolne vzdal akychkolvek prav.
Zvlastne, ze ked sa jedna o prava, to maju vsetci plne huby vyhovoriek a paragrafov, ale ked pride na povinnosti, tak je kazdy ticho.
.
Jednoducho si chlapec myslel, ze ked to rozmaze v mediach, tak sa niekto zlakne a da mu za pravdu....a on sa skaredo a naivne zmylil.
.
Ako sukromnika by ma nejake ustavne pravo nezaujimalo, ale bol by som ferovy aspon v tom, ze by som zamestnancov vopred upozornil na monitorovanie vsetkych firemnych pc.
Som si isty, ze by ich sukromne hluposti rychlo presli, aspon na tych firemnych pc.
Sukromne veci, na ich sukromnych zariadeniach, som ochotny akceptovat.
.
BTW, zazaluj NSA za porusovanie listoveho tajomstva kdekolvek na svete.... nech sa zasmejeme.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Ked dakomu odrezes hlavu a potom budes mavat zmluvou, ze s tym suhlasil, bude to OK?
Uvedom si (asi hadzem hrach na stenu :-) ), ze vztah medzi zamestnavatelom a zamestnancom nie je rovnocenny a preto musi byt regulovany zhora.
Mozes zamestnancom zakazat pouzitie pracovnych prostriedkov na sukromne ucely, mas regulernu moznost to monitorovat, ale smirovanie je uz o inom.
Na druhej strane povazujes urcite za samozrejme, ked si tvoj zamestnanec dobija kazdy vecer doma prideleny firemny mobil, pouziva na pracu doma svoje PC atd... zejo :-)
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

"regulernu moznost to monitorovat, ale smirovanie je uz o inom"
.
Vazne?! :-)
Tak nas osviet a opat nas pobav nas vytsvetlenim rozdielu a niektorym z tvojich naivnych filozofickych dristov.
.
Ved nakoniec ani NSA nesmirovala ludi po celom svete, len ich "monitorovala" tak preco z toho bolo take velke medzinarodne halo?
.
Ty tu dristas o smirovani, ja by som to nazval zhromazdovanim dokazov.
Kto ma pravdu?
No predsa zamestnavatel.
Tvoje fantazie s tym neurobia absolutne nic.
Ved nakoniec, uznal to aj sud, tak sklapni, pretoze to nijako nezmenis.
Odpovedať Známka: -7.9 Hodnotiť:
 

Čo to tu trepeš?
Právo na listové tajomstvo ti nikto neberie.
Pracovnou zmluvou len dobrovoľne súhlasíš, že prostriedky zamestnávateľa nebudeš využívať na súkromné účely tak ako ani firemné auto, pokiaľ to nemáš dovolené a neplatíš dane.
Však si zbehni napr. na políciu a dožaduj sa tam sadnúť za ich PC, že si chceš pokecať s frajerkou. A potom ich zažaluj, že ťa šmírujú. Veď máš na to nárok. V práci by si si nemal ani súkromný telefón nabíjať ...
Chápeš, či? :)
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ustavneho prava sa dobrovolne ani nijak inak nemozes vzdat, nerozumies? Taka zmluva by bola neplatna. Alebo co je na tej jednoduchej vete tak nepochopitelne?

"Ako sukromnika by ma nejake ustavne pravo nezaujimalo". Toto snad ani nepotrebuje komentar, welcome to North Korea. Superhrdina, ktory nemusi respektovat ustavu. Kamo, stacil by jeden zamestnanec, ktory by ta dal na sud, ak by si nerespektoval jeho ustavne prava a rozvlacil by ta po sudoch, ze by ti neostalo ani na gate.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

"stavneho prava sa dobrovolne ani nijak inak nemozes vzdat, nerozumies? Taka zmluva by bola neplatna. Alebo co je na tej jednoduchej vete tak nepochopitelne?"
.
Ako samozvany (a zly) pravnik amater, by si mal vediet, ze existuje vela dovodov, pre ktore ti ustavne prava mozu byt odoprete, pripadne mozu byt porusene.
.
Okrem ineho, aj ty sam pochybujes (nevies) ci sa naozaj jedna o listove tajomstvo a nejake pravo okolo neho.
Takze vsetko co si tu splietal, je postavene na vode a mnozstve tvojich fantazmagorii, cize rovnako ako ten rumunsky cigan, sa snazis zahmlievat realitu kvantom nezmyslov a polopravd.
Ale ani sa nedivim, vrana k vrane sada...
.
Kamo, teba by som chcem mat ako zamestnanca.
Potom by sme sa mohli bavit, kto by koho a zaco rozvlacil po sudoch.
S tvojimy naivnymi myslienkami by si rychlo skoncil ako nezamestnany, ale velmi obdivovany krcmovy kecal.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ziadne argumenty, ziadne fakty, len domnienky, urazky, pejorativa... Nie si ty nahodou nejaka samozvana autorita?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ukajas sa a vybijas si svoju frustraciu zo zivota na zamestancoch ? to je take ubohe no bohuzial nase cesko-slovenske lebo u manazerov inych narodnosti som toto spravanie nikdy nevidel ... boh chran pred manazerom cechom alebo slovakom,, to ked ta stretne tak to zabi lopatou nech sa to nerozmnozuje
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vies vobec citat ci uz si kompletne vypatlany? Ja som napisal, ze sa ich nemozes sam vzdat. Citanie s porozumenim asi robi velke problemy, ze? A uz vobec nehovorim o nejakom porusovani ustavnych prav. Netusim, aky to ma suvis s tym, co som napisal.

Vobec som nepisal o tom, ci sa jedna o listove tajomstvo, absolutne som sa nevyjadroval k tomu, co sa pisalo v clanku. Moja reakcia bola len a len na to, ze sa spochybnila nemoznost vzdat sa ustavnych prav.

Jediny rumunsky cigan si tu ty, lebo ani nevies pochopit napisany text. Neviem, kde som napisal kvantum polopravd, ale kedze nedokazes citat s porozumenim, ani ma to neudivuje. Napisal som JEDEN jediny fakt. Ak to je tvoja deifinicia slova kvantum...

A mna by si za zamestnanca nechcel. Ja si totiz nenecham skakat po hlave od niemandov, ktori si myslia, ze Ustava a zakony pre nich neplatia. Ja nemam problem zazalovat zamestnavatela, ak porusi zakon. Ku mne sa kazdy zamestnavatel bude spravat podla zakonov a ked nie, pobavim sa s nim o tom na sude.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Akože si kondenzátor?
Zamestnávateľ je tvoj nadriadený!
A ty si povinný sa podriadiť!
Akože ty si taký jebo z lesa, že budeš za každú chujovinu žalovať svojho chlebodarcu?
Alebo len deláš machry a hajzly máte na chodbe?!
No choď, bež, utekaj... ty zákon vypatlaný...
:-)
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Dav=skupina ludi zijuc podla tradicii, sudiac podla autorit.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tak teraz si sa uz naozaj predviedol Maniak.

Ved on nepise, ze bude kazdu chujovinu zalovat. Pre teba tiez plati, citaj s porozumenim! Ja som z toho pochopil, ze si nenecha skakat po hlave, co znamena, ze ak zamestnavatel porusi jeho prava a pritom to bude z rozumnych dovodov povazovat za opodstatnene a dolezite, tak sa neboji ist s tym na sud.

Viditelne teraz si si na diskusiach zasa splhol :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Maniak, dalsi pacient, co nedokaze citat s porozumenim.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V tom citáte Ústavy je jasne napísané, že sa nedá vzdať tohto práva (t. j. ani dobrovoľne písomnou dohodou).
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale nikde v nej nie je zakázané vzdanie sa štátneho občianstva ústnym oznámením, eventuálne odovzdaním OP na polícii.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Štátne občianstvo tam, myslím, nie je medzi základnými ľudskými právami..
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Pojem občan teda zrejme nemá rovnaký význam ako "človek".
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Urcite nie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vzhľadom k definícii vedomia je vyjadrenie súhlasu s absolútne formulovaným tvrdením možné potvrdiť výhradne predložením dôkazu jeho platnosti v Euklidovskom priestore E0.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To by potom znamenalo, ze z pohladu Slovenska su ludia len obcania Slovenska a vsetci ostatni su "neludia"... pockat... ved vlastne v podobnom zmysle to takto pochopili Nemci za druhej svetovej.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Z pohľadu slovenského právneho systému je interpretácia zákona založená na samostatnom rozhodnutí sa jednotlivca o jeho vnímaní súvislosti ústavy s dohodami o ľudských právach na základe osobného presvedčenia.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

clanok som necital, takze neviem ci o tomto pojednava, ale!!! zamestnavatel nema pravo pozerat moje emaily na roob@sukromny_email.sk, ale ma pravo pozerat emaily na roob@zamestnavatel.sk Ty na firemnom maily nemas co riesit sukromne veci!!!
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Aj v tom súkromí sa za istých okolností mýliš...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Premysa je v tom, ze ty ani NEMAS PRAVO na tom firemnom pocitaci nejaky ten sukromny mail pouzivat.
Ale naopak, zamestnavatel ma PLNE pravo jeho firemny stroj 100% monitorovat.
Ked na tom pise sukromne maily, sam seba degradoval na nechapaveho a nic ine, ako vyhadzov, si nezasluzil.
.
Zamestnavatel MA PRAVO monitorovat jeho zariadenia a ty mas POVINNOST respektovat zmluvu, ktora jasne zakazuje pouzivanie firemnych strojov na sukromne ucely.
.
Nie je na tom nic zlozite.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

1. ziadne prirodzene pravo (to co spominas s velkymi pismenami) nejestvuje. jestvuje len moc.
2. ty urcis pravidla. zamestnanec nerespektuje tvoje pravidla. ty ho ako silnejsi vyhodis. potom sa ukaze, ze zasa ty nerespektujes pravidla niekho silnejsieho - v tomto pripade statu (spolocnosti). a ten skripne teba.
3. samozrejme, ked sa ti nepaci, mozes rozviazat zmluvu s nasim statom a prestahovat sa inam, kde sa ti bude podnikat lepsie. mas predsa slobodu.
4. pravidla spolocnosti sa ti budu naramne hodit, ked ich voci tebe tebe porusi dodavatel/zakaznik/zamestnanec. potom ti zrazu bude ten hnusny zasahujuci stat dobry. :-)
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Nehraj sa na slovicka, pretoze priamo v clanku a tom zverejnenom pribehu ti to absolutne nepasuje, dokonca su tvoje nespravne zavery vyvratene sudom a to tym doooost vysokym.
Takze si skoncil s kecmi, vitaj v realite.
.
K tym tvojim nezmyslom a vyhovorkam...
1-ja ako zamestnavatel mam pravo urcovat podmienky a div sa svete, je to celkom prirodzene.
2-vyhodim ho na zaklade porusenia pravidiel a pozicie zamestnanec zamestnavatel. Je totiz tiez prirodzene, ze ja, ako ten, kto mu dava pracu a plati ho za nu, mam akosi prirodzene vacsie prava.
Alebo v tvojom naivnom svete bude zamestnanec vyhadzovat zamestnavatela za to, ze zamestnavatel od neho nieco pozaduje?
3-rozviaz zmluvu s tvojim pofidernym rozumom a zacni pouzivat ten spojeny s realitou...a prestahuj sa sam, ked uz nemas ine argumenty.
4-pravidla su pre hajzlikov, ktory ich chcu vedome porusovat, slusny clovek ich nepotrebuje, rovnako ako nepotrebuje ani stat, ale na nieco take si este nedozrel.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Ma pravo urcovat podmienky, ktore nie su v rozpore so zakonom alebo ustavou, ale to neznamena automaticky, ako si vyssie spominal, ze MA PRAVO MONITOROVAT. Ak to uvedie v podmienkach v zmluve, ktoru zamestnanec podpise, tak zamestnavatel moze sledovat, ci dodrzuje pracovnu zmluvu. NESMIE vsak citat sukromnu komunikaciu!
Je velky rozdiel, ak zamestnavatel predlozi vypis odoslanych emailov, ktore viditelne neboli:
Odosielatel:ferko@mrkva.gaj Prijimatel:marienka@zubrienka.trt Predmet: Vsetko najlepsie! Cas: 9:35 Datum... (pracovny cas je od 8:00-16:30)

Ak uz vytlaci obsah sukromneho emailu, porusil tym ustavne prava obcana krajiny, pretoze zverejnil sukromne data. Ak by si to len precital, tak nikto by nemal dokaz, ze ho cital a teda zamestnanec by musel vediet dokazat, ze porusil listove tajomstvo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

2. Ty si prirozdene vacsi olo a my s tym nic nespravime. No nemas to podlozene zakonmi a ani v ustave o tebe nie je ani zmienka. Aj v otrokarstve, alebo feudalizme, ked sa robilo na panskom to tak fungovalo, ako ty tu pises so silnymi recami. Bohuzial uz obyvatelstvo na tuto uroven neznizis, takze si mozes vyskakovat ako chces.
3. :-) nuz, ked do vlady nepride namiesto Fica dalsi trulo, tak takyto typ podnikatelov s chovanim ako sa ty prejavujes bude casom pomenej vdaka financnym problemom, alebo sa prestahujete do okolia Velkeho Krtisa a Roznavy :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

toto by bolo velmi zaujimave, lebo uz viac ludi mi potvrdilo, ze im citaju chaty ked pisu z pracovneho PC (statna sprava).
nakolko je tato info spravna, neviem.
no ale vsetci vieme, ake prava ma realny clovek a co je podstatne - nakolko su vymozitelne..
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

zas, z pracovneho pc nemas co riesit sukromne veci, mas riesit pracovne veci => zamestnavatel ma poarvo citat vsetko co napises v pracovnej dobe na pracovnom pc.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

veru tak ako sa tu uz pisalo, je velky rozdiel kedby si zamestnavatel cital sukromne maily z GMAILu a rozdiel ked si precita co si nastukal na firemnej klavesnici do GMAILu

to prve je nezakonne - lebo "hackol" tvoj ucet

to druhe je za urcitých okolností oprávnené
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

A aký je rozdiel medzi "zamestnávateľ má právo" a "úchyl má nutkanie"?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Právo je dohoda medzi ľuďmi,
nutkanie je stav 1 osoby.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Právny systém, definujúci pojem zamestnávateľ, je naviazaný na pojem občan. O ľuďoch sa nezmieňuje.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Nie, zamestnávateľ nemusí byť občan SR.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Preto som súvislosť s konkrétnym štátom ani nešpecifikoval.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie, nema, mozes sa aj na hlavu postavit, ale nic na tom nezmenis.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Stavanie sa na hlavu ani nie je potrebné. Zamestnávateľ samozrejme môže monitorovať súkromnú komunikáciu zamestnancov, inak by boli jeho základné ľudské práva( napríklad sloboda myslenia, sloboda verejne prejavovať svoje zmýšľanie,...) obmedzené nemožnosťou samostatne sa rozhodnúť uprednostniť vlastné morálne hodnoty v súlade so svojim svedomím.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Netrep kokotiny ty pičus.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to ze ustava upravuje taketo pravo (o vyklade ustanovenia sa nebudeme bavit to je na ine pravnicke fora) nevylucuje že iný zákon môže obmedziť/špecifikovať rozsah tohto práva (napr. zákon o ochrane osobných údajov, o SIS, antidiskriminacny zakon, ...) - samozrejme v rovnakej miere pre všetkých a za dodržania určitých podmienok

v zmysle nasej legislativy je takýto postup nezákonný ALE rozhodnutia ESLP maju prednosť aj pred ústavou takže by sa to dalo uplatniť aj u nas
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prave preto ma to zaujalo, ze rozhodol Európsky súd pre ľudské práva a ze sposob, akym rozhodol, bude/moze mat dosah aj na celu EU.

A ako pise "Uhlik" nizsie, tak jasan, ze tam vidim: "...výnimkou sú prípady, ktoré ustanoví zákon" - ale myslim si, ze je sestsakra rozdiel, ci by sa "obycajneho" zamestnavatela pokusil postavit nad roven cloveka - obcana. Zaklad statu je on, nie nejaka "firma" (ta sa da aj znarodnit, ked na to dojde). Ano, je to moj dohad, no pride mi, ze skor je o co sa opriet.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ešte si treba uvedomiť že pred ESLP bol ako zalovany - karajina RUMUNSKO - nie zamestnavatel

to je velky rozdiel, ESLP rozhodol ze Rumunske sudy neporusili svojim rozhodnutim jeho práva, to je mierne ine ako rozhodnutie ze zamestnavatel neporusil jeho práva

a preto priama aplikacia takéhoto rozhodnutia je problematicka - dá sa z nej vychádzať len ako zo stanoviska/odporucania
Odpovedať Hodnotiť:
 

"to je velky rozdiel, ESLP rozhodol ze Rumunske sudy neporusili svojim rozhodnutim jeho práva"
inymi slovami ESLP rozhodol, ze rumunske sudy rozhodli podla EU prava
Odpovedať Hodnotiť:
 

nie nadarmo je tam napísané "výnimkou sú prípady, ktoré ustanoví zákon" ;) ... napríklad aj väzni vo väzení sú zbavení základných ľudských práv a podobne je to aj so zamestnancami a inými obdobnými skupinami ... treba veľmi citlivo rozlišovať súkromný a profesijný život ...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Tak to zalezi, co konkretne pouzili ako dokaz. Ak to budu printscreeny z jeho obrazovky, alebo vystup z jeho klavesnice, tak to urcite nepatri pod postove tajomstvo.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Ústava: nikto nesmie porušiť listové tajomstvo yada yada ... výnimkou sú prípady, ktoré ustanoví zákon.
Zákonník práce: zamestnávateľ je oprávnený kontrolovať prácu zamestnancov.

Pokiaľ je komunikovanie v pracovnej náplni, tak zamestnávateľ má právo kontrolovať, ako je táto pracovná činnosť plnená.

Čo si si myslel, že prečo sú paragrafy také kľukaté? ;-D
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Ešte keby sme si tak vedeli urobiť správny výklad týchto ustanovení, však? Nikto je myslený kto? Mne roven človek. Ostatní majú za zákonom stanovených podmienok vyššie práva.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Z tohto nie je jasné, čo je listové tajomstvo...
Odpovedať Hodnotiť:
 

listove tajomstvo je, ze ked pojdes von z firmy a v batohu budes mat 20 obalok, tak ti zamestnavatel moze otvorit a precitat len tie, ktore su firemne, oznacene ako odosielatela tvojho zamestnavatela, s menom jeho firmy, tie ktore su sukromne, oznacene ako odosielatela teba, sukromnu osobu, tak tie otvorit nemoze, pretoze by porusil tvoje ustavne pravo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"...zamestnávateľ nepreukázal, že zamestnancov informoval o monitorovaní ich komunikácie."

neuveriteľné
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

A do papierov/zloziek a suflikov sa Ztel moze pozriet?
A vobec moze sa spytat Zca, ci pracuje?
Co ked ho to vtedy obtazuje?
Co ked prave telefonuje s milenkou, fajci (s) priatelom/kolegovi ...

A ked Z-ec nahle umrie - ma pravo Ztel sa dotknut "jeho" PC v praci?
Al. ma cakat na dedicske konanie a potom, ak sud rozhodne, tak po 5tich rokoch moze tu objednavku dokoncit?

Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Pokial maju pracovnu dobu a MZDU za cas OD DO - tak je VELKORYSOST Ztela, ze mu povoli chodit na WC - popr. si precitat SMSku na sukromnom mobile.
Ja sice mozem robit v praci de facto co sa mi zachce - lebo sme sa tak dohodli - a ked bolo treba, tak bez priplatku - a sam som sa ponukol - som makal skoro cely Stedry den.
Bol som ustretovy, lebo su ustretovy voci mne - to je ludskost z oboch stran.
Ale ziadne strana by nemala mat povinnosti a zavazky plynuce z SEU-Socialistickej EU.


Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Tak nejak to bolo aj u nás. Šéf nám toleroval isté veci a my sme tolerovali jemu isté veci. Všetci boli spokojní. Potom do vedenia prišiel nový človek (rovno z VŠ) a veci sa zmenili. A po čase som zmenil zamestnanie...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

chodit na WC je velkorysost :) Spravne by mal ostat kancel.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

bm8ga2F6ZG9wYWRuZSBqZSBtb3puZSBhaiB2byBma XJtZSB0ZW9yZXRpY2t5IHBvdXppdmF0IFNTSCB0dW 5lbCBzbyBzb2NrcyBwcm94eQo=

Odpovedať Hodnotiť:
 

naa, to je moc, to by napr uz u mna v piestanoch na guest sieti nepreslo, lebo su bloknute secky vyjazdy smerom na SSH port. zato ale davam ludiem moznost vybehnut ven cez VPN.
ale tod u hentoho typka tam kontrolovali asi nejakym inym sposobom. prve, comu sa neda doverovat, je ten pocitac, kery tam zamesnancovi postavia. cize tam by mosel nejako sa odizolovat odtal, lebo inak mu ani kryptografia nepomoze. ked napr sledovali tu komunikaciu tak, ze mal admin zapaty VNCviewer na jeho desktop, tak potom moze aj kryptovat a nepomoze mu to.
ak ale len odchycili data kanal, tak to mohol samozrejme obist hociaku SSL/TLS kryptografiu a keby to este pretahol cez TOR, tak ani nezisca, ze kam sa pripajal.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

On sám im vytvoril účty... ja by som začal tam
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skoda, ze zakony az tak nepoznam.

V tomto pripade si dotycny za problemy moze sam. Napriek zakazu pouzival firemne zdroje na sukromne ucely, o com zamestnavatelovi po upozorneni luhal. Po predlozeni dokazov o svojej vine sa snazil pozornost presunut na to, ze firma monitoruje svoju komunikaciu (divila by som sa skor, keby to nerobila). Mozno dufal, ze mu tento jeho poklesok nejako prejde (ktovie, ci to bolo jeho prve porusenie pracovnej discipliny...), snad ze sa zamestnavatel zlakne a necha ho tak? Ak nemal na rovasi nic vaznejsie, tak sa mal ospravedlnit, poziadat o vymazanie tejto sukromnej komunikacie a slubit, ze sa to nebude opakovat. Myslim si, ze by ho nevyhodili. Mne to vsak pripada, ze s nim mohli byt problemy uz pred tymito udalostami.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Kazdopadne tam dotycneho sukromna komunikacia nemala co robit, a to si musi uvedomit kazdy. Firma si bude zaznamenavat vsetko, pretoze ocividne sa nemoze spolahnut na moralku zamestnancov. Titulok je dost nestastny, taky clickbait. Absolutne nevystihuje obsah clanku. Ja som si uz myslela, ze sledovali jeho sukromne PC ci odpocuvali telefon...
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

ono zalezi od toho, ako je produktivny a za aky plat. mne nevadi ked tych co platim kecaju, pokecam s nimi, nech si kecaju kolko len chcu, nuz platim im od zakazky, nie na hodinu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pravda je. Ako... ked ma hotovo, nech si kludne pozera aj dsl :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

aj mne z nadpisu vyplynulo, že zamestnávateľ odpočúva rozhovori medzi zamestnancami, z článku sa vykľulo niečo celkom iné
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Na druhej strane zamestnávateľ nepreukázal, že zamestnancov informoval o monitorovaní ich komunikácie."

Este toto. To je chyba. Zamestnavatel to mal svojim zamestnancom povedat a bol by uplne v suchu.

Aj ked v tejto dobe masoveho zberu udajov vsetkymi moznymi aj nemoznymi organizaciami vsade mozne po svete... fakt nic nove ani prekvapujuce.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ak by bol zamestnávateľ so zamestnancom spokojný, vôbec by tento problém nevznikol a o tom to je
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Téma z topky.sk
Nad právom jednotlivca, stojí právo skupiny, tu napríklad zamestnávateľa. A?
Však blb nemusel frajerske stále vypisovať. Keď si nevie zabezpečiť a ochrániť svoju komunikáciu. Alebo sa mal spýtať vedúceho, keď to bolo také nevyhnutné písať si v pracovnej dobe s jebačkou, a s jeho požehnaním, napríklad v prestávkach komunikovať...
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

pocuj banan.. ak som stavebny robotnik a zamestnavatel mi kupi buracie kladivo na ucely prac ktore mi da robit zamestnavatel, moze kontrolovat ako pouzivam to kladivo? Aby som napriklad nebral nacierno zakazky a po vikendoch nechodil burat tym kladivom a firma z toho bude mat len naklady na sekace/opravy? hm? tak preco nie pocitac? Je to presne to iste.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

A o čom píšem? Vždy sa dalo náradie oficiálne od zamestnávateľa zapožiačať aj na doma. Zvyčajne bez protihodnoty...
Nechápem Tvoju reakciu, čítal si to vôbec, čo píšem?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

"Nad právom jednotlivca, stojí právo skupiny, tu napríklad zamestnávateľa. "

nie nestoji. Ty mas robit v praci to co ti povie zamestnavatel a nie sukromne veci a havne nie cez zamestnavatelove zdroje!
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

ale dobijat firemny mobil doma a pouzivat sukromny pocitac doma na robotu cez VPN to je uz v pohode, co? a samozrejme po pracovnom case.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

pozri.. ja tu mam v praci moj sukromny notebook a pisem na nom na dsl.sk Nikomu to nevadi, ale ak by prisiel teraz zamestnavatel, ze 16:00 si pisal na dsl.sk s textom: "pozri..ja tu mam v praci....." to cez pracovnu dobu nerob!!! tak by som to bud prestal robit (svojho casu som mal takto zakazane irc icq som mohol) alebo by som ja dal vypod. Urcite by som sa nesiel sudit, lebo nie ja by som bol v prave!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Akceptovanie ohraničenia pracovnej doby časovým íntervalom znamená, že máš dokonalú, minimálne na úrovni navigátorov zo Spacing Guild, znalosť všeobecnej teórie relativity a Tvoj zamestnávateľ dokonalý dôkaz, ktorý ju nespochybniteľne popiera, čo je v priamom rozpore s označením objektu pojmom "moj sukromny notebook".
Odpovedať Hodnotiť:
 

A o čom asi píšem???
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

"Nad právom jednotlivca, stojí právo skupiny"

napriklad ze nad pravom majitela firmy stoja prava zamestnancov? napriklad nad jeho ziskom?:)
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Určite nie. Tam je rozhodujúci právny stupeň podnikateľského subjektu. ko by si chcel určovať, koľko má tvoj zamestnávateľ zarábať? A ako by sme to či ono definovali? Pozri si podnikanie, napríklad ako je to v s.r.o. a v a.s.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co sa tyka tejto problematiky, ono to zdaleka nie je take jednoduche.

Napr. ak zamestnanec v pracovnej dobe fajci .. zamestnavatelia to riesia tak, ze v budove sa nefajci, musi ist von, cvakne si odchod a pracovny cas je ok. Ak nie, zamestnavatel to teda toleruje.
Co hovory pocas prace (ak nejde o urcite druhy prac, ako za pasom a pod) .. moze, nemoze ? Ak na sukromny mobil .. hmm. Vykonavanie malej a velkej potreby je nutnost, niektore typy hovorov tiez.
To je problematika narabania s pracovnym casom.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Druha .. odpocuvanie komunikacie, pouzivanie technickych prostriedkov. Je citanie gmailu na firemnom PC pouzivanie pracovnej pomocky na sukromne ucely ? Ano, lenze sposobuje to nejake naklady zamestnavatelovi ? Nutne nemusi .. rovnako ako sedenie na stolicke, pokial nepracujem.
Ale! .. ak mi pride sukromny list na moju pracovnu adresu. Ak by mi ju zamestnavatel otvoril, je to porusenie listoveho tajomstva. O tom imho ziaden sud pochybnosti nebude mat. Ale ak pouzijem listovy papier a znamku zamestnavatela na poslanie sukromneho, je to zneuzitie .. tam je predpoklad, ze ak to necham na sekretarku, precitane moze byt .. je to ok.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co z toho plynie ? Je pravdepodobne ok (s upozornenim), ak mi zamestnavatel cita co pisem/posielam. Ale NIE_JE!!! v ziadnoom pripade, ak monitoruje a cita postu, ktoru mi posiela niekto iny .. uz minimalne preto, ze ten dotycny o tom nevie a NEDAL! suhlas.
Cize ak zamestnavatel robi zaznamy z chatu ... je ok, ak je tam to, co napisem, ale co napise ten druhy, uz to ok. Je to flagrantne porusenie vsetkeho mozneho. Samozrejme, asi tazko toto technicky rozumne zabezpecit, takze sa to ma riesit proste blokovanim.

Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

oprava "ale co napise ten druhy, uz to ok nie je"
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

"Zamestnanec sa následne zamestnancovi sťažoval na porušenie jeho súkromia"

akoze to je bezne, ze sa medzi sebou zamestnanci navzajom stazuju...

ale nechapem ako moze sud v tomto pripade povedat ze "nie je neprimerané, ak chce zamestnávateľ overiť či zamestnanci v práci naozaj pracujú"

overit si ci zamestnanci pracuju a odpocuvat sukromnu komunikaciu su 2 rozdielne veci. neviem v com spocivala jeho praca, ale pri mnohych zamestnaniach clovek zvladne oboje sucasne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na začiatku sa zamestnanec a zamestnávateľ dohodli, že zamestnanec bude pre zamestnávateľa pracovať napr. 8 a pol hodiny denne a tento mu zaplatí mzdu. Prvý sa zaviazal, že bude svoj pracovný čas na 100 % venovať práci pre svojho zamestnávateľa a druhý sa zaviazal platiť 100 % mzdy.
Nevidím miesto na kompromisy, mimo kvalifikovaných dôvodov, napr. maródka, prestávka na obed, WC, hygiena, vis major a pod.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

A ty expert prosím ťa, odkiaľ vieš, ako vyzerá ich pracovná zmluva?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akože keď chce zamestnávateľ akokoľvek odpočúvať sieťovú komunikáciu na svojej sieti, prosím. Ale sakra treba nechať zamestnancov podpísať papier, že sú s tým uzrozumení. Vážne nechápem, ako toto môže na súde prejsť...

Veď to je v podstate to isté, ako keby dal do kanclov skryté kamery a nikomu o tom nepovedal.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

nam furt vypisuje ta pani z IT, ze vraj mame pouzivat IE a nie chrome ci operu. Ze pretazujeme WAN linku,ked si dopisujeme do nastaveni pripojenia vsakovate corporatne proxy servery a im ze to potom ide pomaly. No ale co mame robit! ked nam odstrihli Youtube. Este ze ide facebuk aj ked pravda ze co na nom. Ale niektore streamy este idu v pohode. Dlho slo aj youtube ked sme napisali predto https:// ale uz na to prisli tak to zatrhli. Sak mame aj mobili ale tam si data raci setrime :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://www.proxfree.com/youtube-proxy.php
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lol, pozerám, že z nedoštudovaných itčkárov sa po expertoch na fyziku, politológoch, ekonómoch atď. tentokrát vykľuli fundovaní právnici.

(Itčkári sú asi najsmiešnejšia kasta, hovno vedia, zato to mohutne vyvažujú vysokým egom.)
Odpovedať Hodnotiť:
 

OK. Ale nezabudni mi zase vyvolávať, že nevieš nainštalovať Skype Pišta.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ak by som zistil, že moja firma má problém s tým, že si občas pošlem súkromný mail, tak takej firme dám dovidenia ja sám.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A okrem toho aj keby na to firma mala právo, je otázne či takéto obmedzenia firme prospievajú alebo nie. Ja si myslím, že nie. Ak si nedokážu monitorovať prácu zamestnancov na základe toho, čo skutočne vyprodukovali, tak im monitorovanie nepomôže.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemam televizor a som vegan!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Treba vychadzat z premisy, ze zamestnavatel VZDY monitoruje co zamestnanci robia
Preto treba pouzivat IM vyhradne s OTR, idealne aj v kombinacii s TORom. Napriklad Pidgin.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ide o to, ze mohol byt tak ako bol monitorovany len ucet zriadeny firmou v yahoo mesengeri pre komunikaciu s klientami, ak by si zriadil svoj sukromny ten by nemohli monitorovat. Zial tento zamestnanec komunikoval cez sluzobny ucet sukromne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Zároveň vo výpise bola aj jeho komunikáciu so snúbenicou z jeho iného súkromného Yahoo Messenger účtu."
Povedzme, ze zamestnanec by mal na starosti vybavovanie korespodencie firmy a do firmy by mu posielala listy aj snubenica (co maju zamestnanci zakazane). Tento zamestnanec by mal sefa, ktory mu obcas nenapadne pozera ponad plece a cita z listov. Niekedy by si zamestnanec v praci cital aj listy, ktore mu snubenica poslala na domacu adresu. Zo strany zamestnanca je to porusenie podmienok v pracovnej zmluve, ale myslim, ze sefovi to nedava pravo, aby tieto listy tajne fotil. Ak ano, potom je debata okolo listoveho tajomstva uplne zbytocna, lebo nieco take neexistuje.
Kazdopadne, v praci je vhodne predpokladat, ze kazda komunikacia je monitorovana, a riesit sukromne veci len do takej miery, aby si to clovek vedel obhajit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale ved zamestnavatel tym ze prikazal ze komunikacia ma byt len na firemne ucely, monitoroval vlastne firemnu komunikaciu. Az jej obsah prezrazdil ze islo v skutocnosti o sukromnu.

To je ako keby v kancli pocas pracovnej doby dakto miesto roboty sexoval so sekretarkou a potom obvinil sefa kt ich prichyti za porusovanie sukromia.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár